kk Star Ratings – jak wyróżnić się w wynikach Google?

kk Star Ratings - jak wyróżnić się w wynikach Google?

Śmiało można stwierdzić, że każdy aspekt naszego życia w jakimś stopniu ewoluuje. Wiele rzeczy czy mechanizmów jest ulepszanych. Widać to również w samej wyszukiwarce Google, która nie tylko zmienia stale czynniki rankingowe, ale również wprowadza coraz nowsze możliwości w wynikach wyszukiwania.

Obecnie wyniki nie są już tylko suchymi linkami z opisem, lecz mogą być znacznie bardziej rozbudowane.

Spójrzmy na kilka przykładów, które to obrazują.

kk Star Ratings - wyniki zero w Google

Tak zwana „pozycja zero”, czyli pokazanie odpowiedzi już bezpośrednio w wynikach, aby użytkownik nie musiał wchodzić nawet na jakąś stronę.

kk Star Ratings - treść wizualna w wynikach

Wyniki są również urozmaicane obrazami lub wideo. Powyżej widać bezpośrednio zdjęcia produktów ze sklepów. Rzucają się w oczy wyniki w postaci samych obrazów.

kk Star Ratings - rozbudowane wyniki wyszukiwania

Dostępne są również informacje na temat wydarzeń sportowych – bez potrzeby przeglądania stron internetowych.

Przykładów jest więcej, ale te trzy w zupełności przedstawiają omawiane zagadnienie.

Nie da się ukryć, że jest to krok Google w kierunku wygody, ponieważ wszystko mamy „od razu” i jest to w jakimś stopniu ułatwienie.

Z kolei w tym artykule przyjrzymy się również temu, w jaki sposób wyróżnić się w wynikach wyszukiwania, ale opierając się na ocenach, które będą dodatkowo widoczne przy Twoim wyniku wyszukiwania.

Przyjrzymy się wtyczce do WordPressa o nazwie kk Star Ratings, która pozwala realizować tę funkcję.

Po co stosować gwiazdki? – poznaj hasło CTR

CTR (z ang. click through rate) to współczynnik klikalności, określający procent osób, które coś kliknęły. W przypadku wyników Google, procent ten będzie mówił nam, jaka część użytkowników widzących Twój link, kliknęła go. Zatem gdy 100 osób widzi link, a 10 osób go klika, to mamy CTR na poziomie 10%.

Na ogół więc chodzi o to, aby użytkownicy klikali Twoją stronę. Jak zapewne wiesz, pozycjonowanie nie jest łatwe i trzeba mieć naprawdę mocną domenę, aby przebić się w gąszczu wyników. Zatem stosowanie gwiazdek może być właśnie sposobem na wyróżnienie się na tle konkurencji i zebranie kilku kliknięć więcej.

Tym bardziej że sam wynik z gwiazdkami bardzo się wyróżnia i rzuca się w oczy. Spójrz zresztą sam, jak to wygląda:

Gwiazdki w wynikach wyszukiwania

Bez wątpienia gra jest warta świe… gwiazdki. 🙂

Jako uzupełnienie tego tematu, warto zapoznać się z naszym innym tekstem na temat sposobów na wyróżnienie się w wyszukiwarce. Tam poruszane są inne kwestie niż tylko aspekt owych gwiazdek.

kk Star Ratings – jak urozmaicić wynik w Google?

1. Wtyczka do WordPressa o nazwie kk Star Ratings.

Jako że blog oparty mamy o WordPressa, stosujemy już od dość długiego czasu właśnie tę wtyczkę (kk Star Ratings). Jest przede wszystkim darmowa i ma bardzo dużą możliwość konfiguracji.

Co najważniejsze, można określić, jaki rodzaj treści (wpis, strona, kategoria, strona główna itd.) może być oceniany. Widać to na poniższym zrzucie ekranu.

Konfiguracja kk Star Ratings

Ponadto w panelu wtyczki można „wyklikać” całkiem sporo opcji. Mamy pełną możliwość edycji treści wokół oceny oraz wszelkich komunikatów, jakie widzi użytkownik.

Co jest jeszcze istotne, to fakt, że jest możliwość wgrania własnych ikon gwiazdek podczas oceny, więc nie jesteśmy zmuszeni trzymania się jednego stylu, narzuconego przez wtyczkę, tylko można wgrać własne ikonki.

Jest to szczególnie pomocna opcja, aby dopasować wygląd gwiazdek do pozostałej części strony.

Ostatnią z ciekawych funkcji, jakie posiada wtyczka kk Star Ratings, jest to, że umożliwia reset wszystkich ocen przypisanych do danej treści. Wydaje się to dość dziwną opcją, lecz może być wybawieniem, jeśli ktoś będzie chciał się „pobawić” i specjalnie zaniżać oceny artykułu.

Co prawda wtyczka uniemożliwia ocenianie tego samego wpisu kilkukrotnie przez jednego użytkownika (na podstawie adresu IP), lecz jak ktoś się uprze, to znajdzie sposób, aby zepsuć umyślnie oceny.

2. Dla kogo jest wtyczka kk Star Ratings?

Wtyczka do oceniania treści przyda się przede wszystkim osobom, które prowadzą bloga. Choć można umożliwić ocenianie nie tylko wpisów blogowych, to jednak ja np. nie spotkałem się ze stroną, gdzie można ocenić np. podstronę „Kontakt” lub „O mnie”.

Raczej uznałbym to za mało profesjonalne i mało potrzebne, szczególnie na stronie firmowej. Jednak treść blogowa jest jak najbardziej odpowiednim typem, aby można było ją ocenić.

Można więc stwierdzić, że wtyczki używa się oceniania jakiejś twórczej pracy – wpisów blogowych, podcastów, webinarów, przepisów kulinarnych itd. To wszystko niewątpliwie można poddać ocenie i na jej podstawie jakkolwiek weryfikować, czy tworzone materiały trafiają w gust użytkowników.

Zatem niewątpliwie każdy, kto prowadzi bloga, może jak najbardziej zainstalować wtyczkę i samodzielnie ją ustawić. Nie powinno to sprawić trudności nawet początkującym użytkownikom.

Niedługo po tym fakcie Twoja treść najpewniej będzie bardziej wyróżniona, właśnie za sprawą widocznych gwiazdek.

3. Alternatywy dla wtyczki kk Star Ratings.

Wtyczek do WordPressa pod kątem oceniania treści jest naprawdę sporo. Wszystko sprowadza się do tego, czego potrzebujemy w kwestii oceny oraz jakich cech szukamy we wtyczce.

Z łatwością w internecie można znaleźć rozbudowane i płatne wtyczki do oceny, ale są również i mniejsze alternatywy.

1. WordPress Review Plugin.

Na pierwszy ogień idzie potężna alternatywa, ponieważ przede wszystkim jest to płatna wtyczka. Można stwierdzić, że WordPress Review Plugin to swego rodzaju kombajn do oceniania, ponieważ poza widocznością gwiazdek w Google, jest jeszcze cała masa innych opcji.

Tutaj przede wszystkim jest możliwość oceniania treści nie tylko na podstawie gwiazdek, ale również można zostawić komentarz. Z kolei samo ocenianie może dotyczyć wielu aspektów, np. jakość, obsługa klienta, zawarte informacje itd. Jest to po prostu bardziej szczegółowe rozwiązanie. Poza tym jest również integracja z WooCommerce (sklep online), więc tych opcji jest naprawdę sporo.

2. WP Customer Reviews.

WP Customer Reviews różni się od kk Star Ratings tym, że poza oceną w postaci gwiazdki, jest również możliwość dodania komentarza. W dodatku pola są modyfikowalne, więc możemy ustalić, czego dokładnie wymagamy od użytkownika pod kątem oceny.

Ta wtyczka spodoba się więc tym osobom, które poza samymi gwiazdkami chcą usłyszeć komentarz. Jest to ponadto darmowy dodatek.

3. Rating-Widget – Star Review System.

Rating-Widget – Star Review System warto się zainteresować, jeśli potrzebujemy czegoś szybkiego i bardzo prostego w działaniu. Wtyczka daje możliwość oceny różnych typów treści, bez konieczności zagłębiania się w różne opcje konfiguracyjne. W dodatku wtyczka ta może być w wersji płatnej, która z kolei otwiera bramkę do większej liczby opcji.

kk Star Ratings, czyli jak uzyskać gwiazdki w Google? – podsumowanie

Jak widać, kk Star Ratings to świetna i łatwa opcja, aby przyciągnąć wzrok odbiorców podczas szukania wyników w wyszukiwarce.

My ją rekomendujemy z tego względu, że przede wszystkim ma wszystkie funkcje, jakich potrzebujemy i nie jest przeładowana zbędnymi dodatkami.

Aczkolwiek jest wiele alternatyw dla tej wtyczki, więc każdy znajdzie coś dla siebie – w zależności od potrzeb.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Zgred

    WP Ratings też jest ciekawe – sam używam

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.