Strona internetowa dla hotelu – jak powinna wyglądać?

Strona internetowa dla hotelu - jak powinna wyglądać?

Nie od dziś wiadomo, że atrakcyjna strona internetowa dla hotelu jest w stanie znacząco wpłynąć na sposób postrzegania danego ośrodka. Niezależnie od tego, czy chodzi o mały dom gościnny, czy też o pokaźnych rozmiarów budynek, świetna strona to swoiste must-have.

Przydatna strona internetowa dla hotelu powinna przede wszystkim umożliwiać wygodną rezerwację pokojów, prezentować je w atrakcyjny sposób oraz klarownie wskazywać ceny i wszelkie inne informacje o obecnych tam warunkach.

Sprawdź zatem, co warto wziąć pod uwagę podczas projektowania takowej witryny.

Czym powinna się charakteryzować użyteczna strona internetowa dla hotelu?

1. Wskaż mocne strony i pokaż jakość.

Na naszym blogu bardzo często wspominamy o unikalnej propozycji sprzedaży.

Tym terminem określa się pewną wyjątkową cechę, która wyróżnia dany biznes spośród innych w branży. W teorii ma stanowić na tyle mocny atut, aby potencjalni klienci skorzystali właśnie z tej oferty zamiast konkurencyjnej.

Podstawą każdego hotelu jest wskazanie jego zalet. Zalety te muszą być po prostu przekonujące – dostatecznie wyeksponowane oraz podkreślone, by były doskonale zauważalne.

Takie działanie pozwoli Ci wyróżnić się spośród tłumu, a o to przecież chodzi.

2. Wykorzystuj jedynie świetnej jakości zdjęcia.

„Jemy oczami” – zgodzisz się z tym powiedzeniem, prawda? Nawet najlepsza w smaku potrawa nie zachęci do siebie absolutnie wszystkich, jeżeli nie będzie wyglądać apetycznie.

To samo z pokojami hotelowymi oraz wszelkimi innymi pomieszczeniami czy też atrakcjami, jakimi dysponuje dany budynek.

Dlatego też prezentowanie na stronie internetowej wielu zdjęć wysokiej jakości jest podstawą. Tylko co oznacza wspomniana „wysoka jakość”?

 • żywe, atrakcyjne kolory
 • odpowiedni rozmiar fotografii
 • umiejętnie dobrane kadry
 • spora liczba zdjęć
 • obrazy pozbawione artefaktów, czyli niepopsute zbyt mocną kompresją

Jeżeli wyżej wymienione warunki będą spełnione, Twoje zdjęcia śmiało będą określane fotografiami wysokiej jakości. Zaistnieje wtedy dużo większa szansa na to, że wytworzą ten słynny „efekt wow” i po prostu zachwycą.

3. Zaopatrz stronę w przejrzystą i szybką nawigację.

Hotele i inne tego typu ośrodki mają to do siebie, że gama ich oferty bywa naprawdę szeroka.

Dlatego też Twoja strona internetowa musi być wyposażona w wygodną nawigację:

 • odpowiednie filtrowanie
 • klarowny podział na kategorie i podkategorie
 • intuicyjna wyszukiwarka
 • zrozumiałe oznaczenia

Zmierzam do tego, że strona internetowa dla hotelu musi być po prostu wygodna w obsłudze. Nie dla właściciela, a przede wszystkim dla potencjalnych klientów. W końcu to ich poziom zadowolenia świadczy o tym, czy dane rozwiązanie ma rację bytu, czy też nie.

Podstawą są zatem testy, które po prostu muszą być przeprowadzone. Nawigowanie po stronie internetowej nie powinno pozostawiać absolutnie żadnych wątpliwości. Należy ją dostosować tak, by była wygodna i zrozumiała dla jak największej liczby użytkowników.

Przy okazji mogę polecić Ci jeden z naszych wpisów na ten temat: nawigacja na stronie internetowej – 11 porad dotyczących projektowania.

4. Klarownie podawaj ceny.

W branży, która tak bardzo opiera się o wrażenia klientów, nie opłaca się kombinować.

Chodzi mi nie tylko o nieprecyzyjne lub po prostu nieprawdziwe opisy poszczególnych pokojów i atrakcji, lecz także o ceny.

Wszystko musi być przedstawione na stronie internetowej w taki sposób, by nie pozostawiało żadnych wątpliwości. Cena bazowa, ceny za dodatkowe przyjemności itp. – wszystko to powinno być jasne i zrozumiałe.

5. Zapewnij możliwość wygodnej rezerwacji pokoju.

Jest to absolutna podstawa naszych czasów. Atrakcyjna strona internetowa dla hotelu musi dysponować systemem, który umożliwi potencjalnym gościom rezerwację ich wymarzonych apartamentów.

Mowa w zasadzie o swoistym rdzeniu, bez którego dziś ciężko jest już funkcjonować.

 • wskazywanie stanu dostępności pokojów w czasie rzeczywistym
 • bezpieczny system płatności online
 • intuicyjna nawigacja po wszelkich opcjach
 • możliwość wprowadzania życzeń, uwag i elementów personalizacyjnych
 • szybki i prosty sposób na dopytanie się o jakieś istotne kwestie
 • filtracja, dzięki której można pokazać lub też odrzucić jakieś opcje

System rezerwacyjny takich funkcji może mieć tak na dobrą sprawę nieskończenie wiele – można je mnożyć i mnożyć.

Celem powinno być po prostu to, aby cały ten proces był szybki, sprawny i bezpieczny. Jeżeli potencjalny gość hotelowy odniesie pozytywne wrażenia ze wspomnianego procesu, zaistnieje wtedy największa szansa na to, że zdecyduje się na pobyt.

Można to poniekąd porównać do procesu zakupowego w sklepie internetowym. Niejednokrotnie okazuje się, że pod sam koniec z jakichś powodów klienci decydują się zrezygnować z całej transakcji. Twoim zadaniem jest to, aby do absolutnego minimum ograniczać takie sytuacje.

Co prawda temat jest jednak nieco inny, lecz można znaleźć w nim sporo elementów zbieżnych z aktualnie omawianym, zatem w wolnej chwili możesz także rzucić okiem na ten tekst: jak przeciwdziałać przerywaniu procesu zakupowego?

6. Wykorzystuj tzw. język korzyści.

Wiele stron internetowych cierpi niestety na pewną przypadłość, która polega na uwypuklaniu mówienia o sobie, zamiast na wskazywaniu konkretnych korzyści dla potencjalnych klientów.

Chodzi po prostu o to, aby narracja na stronie internetowej podkreślała atuty hotelu:

 • „W naszym ośrodku zyskasz…”
 • „Dzięki apartamentowi wypoczniesz…”
 • „Ty i Twoja rodzina…”
 • „Szukasz ciszy i spokoju? Idealnie trafiłeś…”
 • „Wypoczniesz na łonie natury…”

Zamiast wymieniać, że jesteśmy „tacy i owacy”, należy zwracać się bezpośrednio do potencjalnych gości i podkreślać, co konkretnie osiągną oraz jakie cele zrealizują, odwiedzając właśnie to miejsce.

7. Stale dbaj o to, by treść była aktualna.

Swoista „podstawa podstaw” – aby strona internetowa dla hotelu była aktualna.

Oferta bywa zmienna w zależności od sezonu. Serwowane potrawy w hotelowej kuchni również ulegają zmianom. Hotel po prostu żyje, więc wszystko to musi być na stronie internetowej widoczne. Potencjalni goście docenią to z dwóch powodów.

Po pierwsze pokażesz im, że coś się dzieje w Twoim biznesie.

Po drugie zaprezentujesz im aktualną ofertę – stan rzeczy, jaki zastaną po odwiedzeniu Ciebie.

Jak stworzyć stronę internetową dla hotelu? – podsumowanie tekstu

Każda strona internetowa dla hotelu powinna zachwycać – zupełnie tak samo, jak wszystko to, co goście powinni zastać na miejscu.

W tym przypadku istotne jest nie tylko pierwsze wrażenie, lecz także wszystkie kolejne podstrony, jakie z pewnością potencjalny gość odwiedzi: dostępne pokoje, atrakcje, jedzenie itp.

Ze sklepów internetowych również zazwyczaj nie rezygnujemy od razu – najpierw jednak wolimy mimo wszystko zapoznać się z potencjalnie interesującym nas asortymentem, by ostateczna decyzja zapadła w jakimś późniejszym etapie.

Mam zatem nadzieję, że siedem wyżej wspomnianych wskazówek jakkolwiek pomoże Ci w opracowywaniu zupełnie nowej lub też odświeżonej wersji strony internetowej Twojego ośrodka.

Czy jesteś w stanie dorzucić do wyżej wymienionych porad jakieś swoje własne sugestie? Jeśli tak, gorąco zachęcam Cię do wyrażenia swojej opinii w sekcji komentarzy, którą znajdziesz poniżej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.