Wpisy gościnne – czym są, do czego służą oraz jak je pisać?

Wpisy gościnne

Już od dobrych kilku lat wiele mówi (i pisze) się na temat tzw. wpisów gościnnych.

Nie dzieje się to bez powodu, gdyż tego typu teksty niosą za sobą naprawdę wiele korzyści.

Zacznijmy jednak od podstawy, czyli…

Co to jest wpis gościnny?

Wpis gościnny to artykuł, który publikowany jest na stronie internetowej (lub blogu) należącej do kogoś innego.

Sprawa jest zatem jasna – jesteś autorem tekstów, masz swojego własnego bloga, lecz udostępniasz jeden ze swoich artykułów po to, aby znalazł się na czyjejś stronie internetowej.

Jesteś więc wtedy wspomnianym gościem na czyjejś witrynie.

Po co tworzy się wpisy gościnne?

Jeśli znasz już definicję wpisów gościnnych, warto zatem dowiedzieć się, dlaczego ich publikowanie jest tak opłacalne.

Dodatkowa ekspozycja na Twoje treści

Po pierwsze zyskujesz dzięki temu ekspozycję na obszarze, w którym jeszcze Cię nie było.

Można to porównać do sytuacji, w której masz przedsiębiorstwo mogące świadczyć usługi w całej Polsce. Dotąd reklamowałeś się tylko na terenie Warszawy. Z kolei od tej pory zyskujesz także powierzchnię reklamową w jakimś miejscu np. w Krakowie. Innym razem w Poznaniu itd.

Innymi słowy, poprzez publikację wpisu gościnnego gdzieś indziej, osoby będące użytkownikami danej strony internetowej dowiadują się o Twoim istnieniu. Zyskujesz dodatkowy rozgłos.

Korzyści pod kątem SEO

Po drugie niektórzy właściciele stron internetowych, którzy „skupują” tego typu wpisy gościnne, umożliwiają dodanie linka w tekście. Może to być np. odnośnik do innego Twojego wpisu blogowego lub nawet link do Twojej strony domowej. Jednakże:

  • nie zawsze muszą zgodzić się na link zaproponowany przez Ciebie
  • nie zawsze musi być to link typu „dofollow” (link typu „dofollow” to – w bardzo dużym skrócie – „pełnowartościowy” odnośnik dla robotów Google’a)
  • najczęściej za zamieszczenie linka pobierana jest jakaś opłata

Owszem, właściciel takiej strony internetowej ma zysk w postaci gotowego tekstu, lecz dla wielu osób jest to niewystarczająca korzyść. Nic zatem dziwnego, że w przypadku chęci przemycenia w tekście jakiegoś linka stawiane są różnego rodzaju warunki.

Reasumując, dodanie wpisu gościnnego wraz z linkiem jest także ogromnym atutem pod kątem SEO, lecz zazwyczaj dzieje się to na podstawie jakichś ustalonych zasad (i idącą za tym gratyfikację finansową).

Nawiązywanie nowych znajomości

Po trzecie dzięki wpisom gościnnym tworzysz, a później rozbudowujesz relacje.

Zakładam, że jeśli działasz w określonej branży i piszesz teksty na jej temat, to szukasz miejsc do publikacji zgodnych z Twoją branżą.

Nawiązujesz dzięki temu relacje z osobami, które mają podobne zainteresowania i zajęcia do Twoich. Nie mówiąc już o grupie docelowej, którą najpewniej dzielisz z właścicielem takiej strony internetowej.

Wpisy gościnne – 7 cennych wskazówek

Jak widzisz, istnieją co najmniej trzy bardzo ważne powody, dla których warto jest się interesować wpisami gościnnymi.

Sprawdź teraz, jakich zasad warto jest się trzymać, jeśli chodzi o ich tworzenie i udostępnianie do publikacji.

1. Dodawaj wpisy gościnne tylko tam, gdzie faktycznie przyniesie to jakąś wartość.

Nie warto jest się „szarpać” o absolutnie każdego bloga, gdzie potencjalnie mógłbyś zamieścić swój tekst.

Najlepiej będzie, jeżeli stworzysz sobie listę stron, gdzie warto byłoby „uderzyć”. Niech będą to serwisy możliwie najbardziej popularne, mające podobną do Twojej grupę docelową, umożliwiające u siebie publikację treści od autorów z zewnątrz. Posegreguj ją sobie na zasadzie od najważniejszych do tych mniej ważnych i po kolei odhaczaj.

Chodzi po prostu o to, że dane miejsce ma przynieść Ci korzyści. Jeżeli ruch jest tam niemal zerowy, a ogólny poziom mizerny, to szkoda Twojego czasu.

2. Pisz zwięźle i kulturalnie, pytając się kogoś o możliwość publikacji wpisu gościnnego.

Staraj się nie tworzyć esejów, jeżeli chodzi o wiadomości z prośbą.

Pisz konkretnie: kim jesteś, gdzie publikujesz, w jakich tematach się specjalizujesz, oraz jakie konkretne artykuły możesz zaproponować. Wszystko to w możliwie najbardziej zwięzłej formie.

Ważna informacja – zrób wcześniej rozeznanie i sprawdź, czy przypadkiem na danej stronie nie znajduje się już tekst podobny do tego, który proponujesz.

3. Miej świadomość tego, że czasem ktoś odmówi.

Jest to nieuniknione – nie wszystkie Twoje prośby zostaną spełnione. Niejednokrotnie spotkasz się z odmową.

Jeżeli tak się stanie, nie obrażaj się. Staraj się zrozumieć argumentację, którą (najpewniej) otrzymasz.

Zdarza nam się dość często otrzymywać zapytania odnośnie do przyjęcia od kogoś wpisu gościnnego, jednak wszystkim odmawiamy z jednego powodu. Otóż mamy taką zasadę, iż u nas publikujemy tylko my. Po prostu.

Wiele serwisów ma jakąś politykę wewnętrzną, zatem trzeba mieć tego świadomość.

4. Pisz tak, jak byś pisał tekst na swojego własnego bloga.

Owszem, wpisy gościnne tworzy się głównie dla SEO i zyskania ekspozycji, lecz trzeba pamiętać o tym, aby trzymać poziom.

Najlepiej jest taki tekst potraktować jako artykuł, który potencjalnie mógłbyś zamieścić u siebie.

Jeśli jesteś zadowolony z jego poziomu merytorycznego i nie wstydziłbyś się opublikować go na swoim blogu, wtedy jesteś u celu. O to właśnie chodzi.

5. Poinformuj tu i ówdzie o Twoim nowym wpisie gościnnym.

W ramach odwdzięczenia się za publikację wpisu spróbuj poinformować o nowym tekście spod Twojej ręki w mediach społecznościowych.

Co więcej, jeżeli Twoje profile w social media są popularne, może być to dodatkową kartą przetargową w trakcie ustalania warunków współpracy.

Twoi stali odbiorcy też będą zaciekawieni tym, że tym razem serwujesz im nowinkę innego typu.

6. Podziękuj po udanej współpracy i staraj się pielęgnować znajomość.

Z jednej strony kwestia typowo grzecznościowa, lecz z drugiej pragmatyczna.

Warto jest po prostu utrzymywać dobre relacje z osobami działającymi w Twojej branży. Kto wie, może niegdyś wyniknie z tego jakiś ciekawy typ współpracy? Istnieje mnóstwo wspólnych projektów, jakie są realizowane przez różnych twórców.

Mowa na przykład o poradnikach czy też e-bookach, jakie są poświęcone konkretnemu tematowi, w którym z kolei bierze udział kilku twórców, by razem omówić dane zagadnienie od deski do deski.

7. Nie miej „fiksacji” na temat linków.

Nie da się ukryć, że wpisy gościnne dodaje się głównie z powodu uzyskania wartościowych linków przychodzących do bloga. Aspekt dotyczący SEO jest tutaj bez wątpienia kluczowy.

Miej jednak na uwadze również inne korzyści wynikające ze wpisów gościnnych. Mam tu na myśli przede wszystkim rozwijanie relacji, a także zyskiwanie nowych przestrzeni na ukazywanie swoich treści odbiorcom.

Dlaczego wpisy gościnne są tak ważne?

Głównym aspektem technicznym jest wspomniane już pozyskiwanie linków. To właśnie z tego powodu warto angażować się we wpisy gościnne.

Z kolei główną kwestią – nazwijmy to – społeczną są ludzie. Zarówno w postaci czytelników, jak i osób udostępniających swoje blogi do zamieszczania w nich własnych tekstów.

Wpisom gościnnym bez wątpienia warto poświęcić nieco czasu w swoim harmonogramie prac dotyczącym skutecznego blogowania.

Jeśli zaczniesz dostatecznie wcześnie, to będziesz zyskiwać z tego tytułu długofalowe korzyści.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.