Jak określić grupę docelową i zwiększyć swoją sprzedaż w internecie?

Jak określić grupę docelową?

Co jest ważniejsze niż ruch na stronie internetowej oraz konwersja? Znalezienie właściwych osób, czyli grupy docelowej, która będzie zainteresowana Twoimi usługami lub produktami, ponieważ bez niej ruch jest bezwartościowy, a konwersja niemalże zerowa. Wobec tego jak najlepiej określić grupę docelową i jednocześnie zwiększyć swoją sprzedaż w internecie?

Celem jakiegokolwiek marketingu, również internetowego, jest poznanie i zrozumienie klienta w taki sposób, żeby każda usługa, którą oferujesz, pasowała i sprzedawała się jak najlepiej.

Jeżeli chcesz zwiększyć procent konwersji, musisz wiedzieć, kto jest Twoim głównym odbiorcą, czego tak naprawdę oczekuje, jakie znaczenie ma dla niego dany produkt oraz czy jest mu niezbędny do życia lub prowadzenia własnego biznesu.

Jeżeli dotychczas uważałeś, że grupa docelowa to większość społeczeństwa i każdy interesuje się Twoimi produktami czy usługami, to niestety jesteś w błędzie i nie masz większych szans na zwiększenie procentu konwersji oraz uzyskanie wartościowego ruchu na stronie internetowej.

Ten artykuł ma na pomóc Ci określić grupę docelową i wytłumaczyć, co tak naprawdę ona oznacza w świecie marketingu internetowego.

Czym jest grupa odbiorców?

Grupa docelowa to określona grupa konsumentów, która interesuje się Twoimi produktami lub usługami i będzie najbardziej podatna na wszelkie promocje oraz marketing.

Specyfikacja grupy docelowej opiera się na wielu czynnikach:

 • wiek
 • lokalizacja
 • dochód
 • płeć itd.

Przykładowo, jeżeli jesteś dietetykiem, to Twoją grupą docelową mogą być:

 • Sportowcy, którzy chcą profesjonalnie podejść do swojego zawodu.
 • Ludzie otyli oraz po zawałach, którzy muszą przejść na zdrową dietę ze względu na stan swojego zdrowia.
 • Weganie i wegetarianie, którzy muszą nadrobić braki niektórych witamin.
 • Mężczyźni oraz kobiety, zazwyczaj w średnim wieku, którzy chcą odzyskać dawną figurę. Kierując ofertę np. do małżeństw, można uzyskać lepsze wyniki, ponieważ dwie bliskie sobie osoby będą motywować się nawzajem, przez co ich wyniki w odchudzaniu będą lepsze, a Twoja opinia zyska na tym bardzo dużo.
 • Ludzie wykształceni, którzy chcą dbać o swoje zdrowie.
 • Ludzie, którzy mają średni lub wysoki dochód, ponieważ Twoje usługi nie należą do najtańszych, a zdrowe jedzenie jest bardzo drogie. Dodatkowo należy wspomagać się różnymi suplementami diety, aby osiągnąć najlepsze wyniki.

Jak sam widzisz, taką grupę docelową można bardzo zawężać i kierować swoją ofertę tylko do tych osób po to, aby odzew z ich strony był jak największy, co przełoży się na konwersje i wartościowy ruch.

Dlaczego określenie grupy docelowej jest ważne?

Jeżeli wiesz, kim są Twoim docelowi klienci, to wiesz m.in.:

 • Czego chcą, dlatego Twoja oferta może być maksymalnie zoptymalizowana pod kątem ich wymagań.
 • W jaki sposób usprawniają swoją firmę lub życie dzięki Twoim produktom i usługom, przez co możesz dowiedzieć się, w jaki sposób je udoskonalać.
 • Kim są, co pozwoli Ci szybko określić, jakie blogi czytają, które strony odwiedzają, czego szukają w Google itd.
 • W jaki sposób wybierają produkty, czym się kierują oraz jakie mają priorytety podczas zakupów.

W określeniu grupy docelowej chodzi tylko i wyłącznie o trafność wyboru. Jeżeli to, co oferujesz i prezentujesz w taki sposób, w jaki oczekują, to po prostu zdobyłeś kolejnych klientów.

Jeżeli próbujesz trafić do wszystkich, to mimo że ruch na stronie będzie wysoki, to procent konwersji będzie bardzo niski, ponieważ żaden klient nie będzie identyfikował się z Twoimi usługami czy produktami.

Jak określić grupę docelową?

Dokładne określenie grupy odbiorców pozwoli Ci na skuteczną sprzedaż klientom, którzy będą lojalni i zaangażowani, a co najważniejsze – będą chcieli robić zakup lub korzystać z Twoich usług systematycznie.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci określić grupę docelową

Pierwszym krokiem, żeby dokładnie określić grupę docelową, jest postawienie się w roli swojego klienta.

Przemyśl, jakie masz problemy oraz potrzeby, a później znajdź rozwiązania. Zdecyduj, czy jako klient potrzebujesz np. obsługi przez 24 godziny, szybkiej wysyłki lub prostych poradników na temat użytkowania sprzętu i jego instalacji.

Dodatkowo pomyśl, jakie codzienne czynności wykonują oraz jak im to ułatwić.

Drugim krokiem jest skategoryzowanie obecnych klientów. Przeanalizuj, co mają ze sobą wspólnego.

Klienci, którzy już kilkukrotnie kupowali w Twoim sklepie internetowym, mogą przekazać Ci wiele informacji na temat osób i ich preferencji, którymi możesz się jak najbardziej kierować, żeby jak najlepiej określić grupę docelową.

Zwróć uwagę na duże podobieństwa oraz na szczegóły. Jeżeli Twoja nisza jest bardzo popularna i posiadasz szeroką bazę klientów, którzy są bardzo zróżnicowani, to być może będziesz musiał posiłkować się firmami trzecimi, które zrobią to za Ciebie i przeanalizują oraz wyciągną trafne wnioski.

Jeżeli chcesz sam analizować dane, to możesz podzielić bazę na kilka typów klientów i wykonać kilka eksperymentów i testów A/B.

Trzeci krok to zwykła rozmowa z ludźmi. Gdy w końcu określisz swój pierwszy profil klienta, możesz spotkać się z tymi osobami lub firmami, ewentualnie zacząć prowadzić z nimi korespondencję mailową, żeby sprawdzić swoje dane.

Jeżeli Twoje wcześniejsze założenia okazały się błędne, to nie jest to coś niezwykłego. Zmiana grupy docelowej to standardowy zabieg, gdy dowiadujemy się więcej o naszym dotychczasowym rynku.

Czwarty krok to obserwacja i analiza swojej konkurencji. Przejrzyj ich strony internetowe, media społecznościowe i zidentyfikuj najlepiej sprzedające się produkty lub usługi, najbardziej poczytne wpisy na blogu oraz samo FAQ.

Porównaj otrzymane wyniki z wcześniej założonymi i nanieś korekty.

W naszym poprzednim wpisie możesz dowiedzieć się więcej o analizie konkurencji i sprawdzić, w jaki sposób taką analizę przeprowadzić oraz do czego później ją wykorzystać.

Jak określić grupę docelową i zwiększyć swoją sprzedaż w internecie?

Teraz gdy już wiesz, kto jest Twoją grupą docelową, pozostało jeszcze Ci zadać sobie kilka bardzo ważnych pytań.

Te pytania pomogą Ci w podjęciu decyzji marketingowych tj. gdzie i kiedy przeznaczyć większe środki oraz określić, czy Twój biznesplan jest trafiony.

 • Czy moja grupa docelowa może pozwolić sobie na mój produkt lub usługę?
 • Czy istnieje popyt na mój produkt lub usługę?
 • Czy jest to zupełnie innowacyjny biznes, czy istnieje już grupa docelowa, do której chcesz trafić?
 • Czy uważasz, że rozumiesz motywację grupy odbiorców do kupowania Twojego produktu lub usługi? Krótko mówiąc, czy Twój produkt ulepszy ich życie i będzie spełniał większość wymogów?

Jeżeli nie potrafisz znaleźć odpowiedzi na te pytania, to warto zainwestować więcej czasu w badania grupy docelowej.

Z drugiej strony, gdy odpowiedzi na te pytania są negatywne, może to oznaczać, że biznesplan nie jest odpowiedni i się nie sprawdzi.

Pamiętaj o ciągłym gromadzeniu danych na temat grupy docelowej, ponieważ im więcej ich mamy, tym lepiej możemy dopasować swoje usługi, produkty oraz promocje.

Jeżeli dokładnie poznasz swoją grupę docelową, to klienci, którzy się w niej mieszczą, zostaną Twoimi stałymi i lojalnymi odbiorcami.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.