Wyszukiwarka na stronie internetowej – jak powinna działać i wyglądać?

Wyszukiwarka na stronie internetowej niekiedy odgrywa niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu witryny. Pomaga użytkownikom odnaleźć interesujące ich informacje. Sprawdź zatem, w jaki sposób należy odpowiednio nie tylko ostylować, lecz także wdrożyć wyszukiwarkę na własną stronę internetową.

Wyszukiwarka na stronie internetowej jest bez wątpienia jedną z tych funkcji, bez których niektóre wielkie serwisy nie mogłyby wręcz istnieć. AliExpress, Allegro oraz przede wszystkim Google – brak okienka wyszukiwania m.in. na tych stronach internetowych w obecnej formie czyniłby je bezużytecznymi.

Jednak czy każda witryna powinna być wyposażona w wyszukiwarkę?

Nie.

Jest ona konieczna tam, gdzie treści (czyli – w gruncie rzeczy – podstron) jest na tyle dużo, że obecność wyszukiwarki faktycznie ułatwiłaby użytkownikom poruszanie się po danej stronie internetowej.

Sprawdź zatem, jakie kwestie warto jest mieć na uwadze podczas projektowania i wdrażania wyszukiwarki.

Idealna wyszukiwarka na stronie internetowej – 9 wskazówek

1. Przemyśl umiejscowienie formularza wyszukiwania.

Spodziewamy się obecności wyszukiwarki na górze strony internetowej. Rzadziej po lewej stronie, z kolei częściej na środku lub po prawej stronie.

Ma to związek z naszymi przyzwyczajeniami oraz tym, w jaki sposób ostatnimi laty projektuje się strony internetowe.

Planując umiejscowienie wyszukiwarki na własnej stronie internetowej, kieruj się właśnie tymi przesłankami. Twoja witryna powinna być możliwie najbardziej przyjazna użytkownikom, zatem nie zaskakuj ich negatywnie umiejscowieniem, które po prostu psuje ład i działa wbrew naszym przyzwyczajeniom.

2. Nie kombinuj z ikoną wyszukiwania oraz przyciskiem zatwierdzającym tę czynność.

Zdaję sobie sprawę z tego, iż wielu właścicieli firm nakazuje projektantom wykonywanie jakichś niestandardowych zadań, które przeczą temu, do czego zdążyliśmy się przez ostatnie lata przyzwyczaić.

Logo w nietypowym położeniu, zbyt skomplikowane menu, gryzące się ze sobą kolory, wyskakujące zbędnie okienka – jest tego wiele.

Dołączyć do tego można również „wydziwianie” z elementami, które w przypadku wyszukiwarki powinny być dla nas oczywiste. Mowa o przycisku zatwierdzającym tę czynność oraz znajdującej się na nim ikonie.

Po pierwsze – wstaw ikonę pozbawioną zbędnych szczegółów i dodatkowych barw. Niech będzie to jednolity kolorystycznie znak składający się jedynie z okręgu i kreski. Jest to odpowiednio mało, lecz także dostatecznie dużo, by wszyscy użytkownicy wiedzieli, co ta ikona obrazuje.

Po drugie – nie rezygnuj z przycisku potwierdzającego wyszukiwanie. Wiele osób wie, że można to także zrobić „enterem”, jednak na tyle mocno przyzwyczailiśmy się do pary składającej się z okienka i przycisku, że lepiej jest w to nie ingerować.

3. Sugeruj użytkownikom frazy, które być może ich zainteresują.

Jeśli dana strona internetowa ma na tyle szeroką bazę wyników, że może zwrócić ich mnóstwo, wtedy opcja sugerowania zapytań będzie bardzo pomocna.

Rzuć okiem na poniższy obrazek.

Wyszukiwarka na stronie i sugerowane frazy

Źródło: Filmweb.

Zdarza się, że chcemy sobie przypomnieć pełen tytuł jakiegoś filmu. Na przeszkodzie stoi nam jednak to, że po prostu nie znamy wszystkich jego słów – kojarzymy sobie na przykład jeden czy też dwa wyrazy.

Z pomocą przychodzi nam funkcja sugerowania zapytań. Dzięki temu istnieje szansa na to, że użytkownik krok wcześniej znajdzie to, co go interesuje.

4. Spraw, aby formularz zapamiętywał zapytanie.

Zatwierdzenie formularza nie powinno „czyścić” wypełnionych uprzednio pól.

Może się zdarzyć tak, że użytkownik będzie chciał jedynie nieznacznie poprawić to, co wcześniej wpisał. Zresetowanie zapytania spowoduje jedynie frustrację, gdyż zmusi użytkownika do żmudnego wypełnienia formularza na nowo.

Powinien działać tak nie tylko formularz kontaktowy, lecz także m.in. wyszukiwarka na stronie internetowej.

5. Rozważ wprowadzenie tzw. placeholdera.

Spójrz na poniższy obrazek.

Placeholder wyszukiwarki

Źródło: Filmweb.

Mamy tutaj tzw. placeholder, czyli domyślny tekst, który wyświetla się w polu tekstowym przed rozpoczęciem wypełniania go.

Jego zadaniem jest objaśnianie, do czego służy dane pole.

W tym miejscu możesz wstawić pewną instrukcję dla użytkowników, aby wiedzieli, czego mogą spodziewać się po skorzystaniu z formularza wyszukiwania.

Podany w przykładzie Filmweb robi to doskonale, gdyż już na tym etapie dokładnie wiemy, jakiego typu dane znajdują się w bazie serwisu.

6. Spraw, aby wyszukiwarka zwracała liczbę wyników.

Z reguły im więcej użytkownik wie, tym lepiej. Dlatego też korzystne jest podawanie informacji tego typu:

Liczba wyników wyszukiwania

Źródło: AliExpress.

Widząc, ile wyników zwróciło wyszukiwanie, możemy „przygotować się” do czynności filtrowania ich.

Jeżeli jest ich mało, możemy podjąć decyzję o manualnym przejrzeniu wszystkich rezultatów.

Z kolei, jeśli będzie ich sporo, wtedy najpewniej zdecydujemy się skorzystać z dostępnych filtrów, które zawężą liczbę zwróconych wyników.

7. Zaproponuj jakieś inne akcje w przypadku braku wyników wyszukiwania.

Wyszukiwarka na stronie internetowej nie musi jedynie pokazywać użytkownikom konkretnych wyników lub też lakonicznie informować o ich braku.

Spójrz, w jaki sposób brak rezultatów rozwiązano na Allegro:

Wyszukiwarka na stronie internetowej i sugerowane frazy

Źródło: Allegro.

Mamy tutaj wiele niezwykle przydatnych elementów:

  • odpowiednio widoczną i krótką informację o tym, że w witrynie nie znaleziono wyników dopasowanych do naszego zapytania
  • możliwość obserwowania wpisanej przez nas frazy, aby otrzymać mailowe powiadomienie, gdy w serwisie pojawi się jakiś przedmiot odpowiadający naszemu zapytaniu
  • sugestię, aby wpisać coś innego w okienko wyszukiwania lub też przeszukać daną kategorię ręcznie
  • polecane wpisy blogowe, które mogą rozwiać nasze wątpliwości oraz – tym samym – pomóc sformułować inne lub też bardziej precyzyjne zapytanie

Zwróć również uwagę na to, że system poniekąd podpowiada nam, które słowa wchodzące w skład naszego zapytania powodują, że nie zwraca ono wyników:

Zmiana wyszukiwanej frazy

Źródło: Allegro.

Słowa „zbędne” są przekreślone. Z kolei ogólniejsza fraza z uwagi na to, że ma inny kolor, sugeruje, że jest linkiem. Domyślamy się wtedy, że jego kliknięcie przeniesie nas do wyników wyszukiwania dla szerszego zapytania.

8. Przemyśl sposób prezentowania wyników.

W jaki sposób wyszukiwarka na stronie internetowej powinna zwracać wyniki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od przeznaczenia danej witryny.

W jednym serwisie bardziej sprawdzi się przedstawienie wyników w formie listy. Z kolei dla innej strony korzystniej będzie ukazywać je np. w tabeli.

Zmierzam do tego, że decydując się na formę zwracania wyników, musisz mieć na uwadze użytkowników oraz ich oczekiwania.

9. Pamiętaj o filtrowaniu i sortowaniu wyników.

Niektóre zapytania są zbyt ogólne, aby mogły zwrócić dokładnie to, czego szukamy.

Przykładem może być słowo „piłka”. Dla jednej osoby może się ono kojarzyć z przedmiotem służącym do zabawy, z kolei komuś innemu może przyjść do głowy narzędzie przeznaczone do piłowania metalu.

Rzuć okiem na poniższy obrazek:

Filtrowanie wyników wyszukiwania

Źródło: Allegro.

Zaprezentowana jest na nim wspomniana wyżej sytuacja. Wyszukiwarka na stronie internetowej nie zawsze musi znać kontekst, który mamy na myśli.

Stąd też wszędzie tam, gdzie rezultatów wyszukiwania może być bardzo dużo, istnieje potrzeba wprowadzenia możliwości zawężania wyników.

Filtry wyszukiwarki na stronie internetowej

Źródło: Allegro.

Wybranie na Allegro kategorii „Sport i wypoczynek” po uprzednim wpisaniu w okienko wyszukiwania słowa „piłka” spowoduje, że przed oczami na pewno nie ujrzymy przedmiotów służących do piłowania metalu.

Jeśli uznałeś ten punkt za ciekawy, to być może zainteresuje Cię również lektura naszego tekstu o semantycznych słowach kluczowych LSI.

Czy wyszukiwarka na stronie internetowej potrzebna jest każdej witrynie?

Tak jak wspomniałem we wstępie do tego wpisu, nie ma takiej potrzeby, aby „upychać” ją na siłę.

Jeżeli Twoja strona internetowa składa się z wielu podstron, na których można znaleźć sporo różnorodnych informacji, wtedy wdrożenie wyszukiwarki na pewno będzie opłacalne.

Upewnij się tylko, by działała w sposób szybki i intuicyjny. Musi także zwracać dokładne informacje.

Jeśli te kroki będą spełnione, wtedy drzwi do sukcesu będą szeroko otwarte.

Wyszukiwarka na stronie internetowej – jak powinna działać i wyglądać?
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 6)

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: