Semantyczne słowa kluczowe (LSI) – sposób na lepszy ranking

Semantyczne słowa kluczowe (LSI)

Działania polegające na poprawie rankingu w wynikach wyszukiwania można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze z nich to działania on-page, czyli wszelkie usprawnienia wdrażane bezpośrednio na stronie internetowej. Drugie to działania off-page, czyli optymalizacja wykonywana poza stroną www, np. zdobywanie linków zwrotnych do strony.

W celu usprawnienia działań on-page, warto poznać semantyczne słowa kluczowe, których stosowanie można nazwać nowoczesną formą optymalizacji strony internetowej pod kątem SEO.

Nowoczesną, ponieważ jest to związane z algorytmami Google, które są stale rozwijane w celu jak najlepszego dopasowania wyników do szukanej frazy.

Kiedyś optymalizując treść strony pod kątem pozycjonowania, należało zadbać tylko i wyłącznie o jak największe zagęszczenie słów kluczowych. W praktyce wyglądało to tak, że należało osiągnąć jak największy procent występowania danej frazy kluczowej w stosunku do ilości całego tekstu. Oczywiście poniekąd powinno się tak robić dotąd, jednak ilość ponownych wystąpień frazy znacznie maleje. Nie ma jednoznacznego określenia, jaka powinna być procentowa wartość występowania frazy kluczowej kiedyś i dziś. Jednakże dla jakiegokolwiek zobrazowania, można to przedstawić w ten sposób, że kiedyś ta wartość powinna wynosić od 3 do 5 procent, natomiast dziś w okolicach 0,5 procent.

Wynika to z faktu, że Google chce zwalczać nienaturalne treści, tworzone tylko i wyłącznie z myślą o jak największej pozycji, ignorujące samych użytkowników. Stąd też panuje obecnie swego rodzaju „boom”, na tworzenie wysokiej jakości treści, użytecznej czytelnikowi.

Treść powinna być zbudowana przede wszystkim z zamiarem przekazania jak największej ilości użytecznych informacji odbiorcy, nie zaś do nadmiernego umieszczania słów kluczowych.

Przesadzenie z nadmierną ilością danej frazy określane jest jako keyword stuffing, które nie jest mile widziane przez Google.

Google, chcąc zwalczać nienaturalne i spamerskie treści, udoskonala swoje algorytmy wyszukujące. Pierwszym krokiem w tym kierunku był wydany w 2011 roku algorytm Panda, walczący przeciw ogólnie niskiej jakości treściom. Kolejnym był Hummingbird, który swój debiut miał w 2013 roku. Ten drugi algorytm z kolei stara się lepiej zrozumieć użytkownika i jego intencje podczas wyszukiwania haseł, poprzez skupianie się na znaczeniu słów czy zwrotów – czyli na semantyce.

Oczywiście wprowadzone algorytmy nie oznaczają, że należy ignorować zagęszczenie słów kluczowych. W dalszym ciągu jest to ważny czynnik i należy o niego dbać, jednak warto go wspierać rozwiązaniami LSI, aby jeszcze bardziej zoptymalizować treść na stronie. Obecnie semantyczne słowa kluczowe (LSI) uznawane są za jeden z wielu czynników rankingowych Google. Jeśli zamierza się wnieść na wyższy poziom swoją treść na stronie, powinno się zainteresować tematem LSI.

Semantyczne słowa kluczowe – co to właściwie jest?

Na pierwszy rzut oka, hasło semantyczne słowa kluczowe (skrót z ang. LSI – Latent Semantic Indexing) brzmi dość zawile. Jednak jest to dość łatwa do zrozumienia kwestia. Słowa kluczowe LSI to powiązane ze sobą tematycznie słowa czy wyrażenia. Mogą to być słowa będące blisko ze sobą spokrewnione, jednak niekoniecznie będące bezpośrednio synonimami.

Wszystko jest najlepiej przedstawić na żywym przykładzie. Tak więc załóżmy, że chciałbyś napisać wpis na swoim blogu, gdzie tematem i zarazem Twoim głównym słowem kluczowym będzie fraza „żak”. Problem w tym, że na tę frazę można napisać wiele kompletnie różnych tematycznie wpisów. Spójrz:

 • Żak – Centrum Nauki i Biznesu Żak, ogólnopolska sieć szkół policealnych
 • żak – uczeń, student
 • Żak – Cezary Żak, aktor filmowy
 • ŻAK – Fundacja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
 • Żak – firma przewozowa
 • Żak – wydawnictwo edukacyjne

Skąd zatem Google wie, na jaki temat napisałeś swój post? No właśnie wykorzystując, semantyczne słowa kluczowe! Roboty Google skanują zawartość danej podstrony, przeszukując frazy, które są ze sobą powiązane. Owocuje to lepszym zrozumieniem zawartości strony przez roboty.

Odnosząc się więc do powyższego przykładu, zobaczmy jakie frazy mogą być semantycznie pokrewne dla każdego z przedstawionych tematów, w celu lepszego zrozumienia poruszanej kwestii:

 • Żak – szkoła policealna (nauka, szkoła, edukacja itd.)
 • żak – uczeń lub student (słownik, średniowiecze, uczeń itd.)
 • Żak – aktor filmowy (filmy, aktorstwo, program tv, Miodowe Lata itd.)
 • ŻAK – UWM Olsztyn (fundacja, akademiki, plany zajęć, uczelnia itd.)
 • Żak – firma przewozowa (trasy, rozkład jazdy, dojazd itd.)
 • Żak – wydawnictwo edukacyjne (podręczniki, książki, księgarnia itd.)

Dzięki podanym powyżej frazom Google potrafi skutecznie rozpoznać to, na jaki temat się zdecydowałeś, rozpatrując frazę „żak”.

Jak znaleźć semantyczne słowa kluczowe?

Skoro wiesz już jak działają w teorii frazy LSI, czas spróbować wdrożyć je na własną stronę internetową w celu zyskania lepszych pozycji w rankingu. Aktualnie są cztery możliwości znalezienia odpowiednich semantycznych słów kluczowych, wykorzystując wyszukiwarkę Google lub dostępne narzędzia:

 1. Dynamiczne podpowiedzi podczas wpisywania frazy.
 2. „Wyszukiwania podobne do…”
 3. Pogrubione frazy w wynikach wyszukiwania.
 4. Posługując się narzędziami online.

Szukanie LSI poprzez dynamiczne podpowiedzi

Pierwszy sposób na szukanie semantycznych słów kluczowych to po prostu wpisanie frazy w pole wyszukiwania. Po chwili pojawia się lista dziesięciu sugerowanych fraz, dobranych na podstawie wpisanego już początku.

Semantyczne słowa kluczowe - dynamiczne podpowiedzi

Każdorazowo po wpisaniu kolejnej litery, lista z dynamicznymi podpowiedziami aktualizuje się o nowe sugestie.

Podpowiedzi w sekcji „Wyszukiwania podobne do…”

Po wyszukaniu fraz, zaraz pod spodem pierwszej dziesiątki wyników wyszukiwania, widnieje sekcja „Wyszukiwania podobne do…”. Znajdziesz tam inspiracje do wdrażania słów kluczowych LSI.

Semantyczne słowa kluczowe - podobne wyszukania

Po wyszukaniu danej frazy możemy wybrać inne, jeśli nie do końca jesteśmy zadowoleni z wyników.

Semantyczne słowa kluczowe jako pogrubienia

Google pogrubia nie tylko szukaną frazę. Pokrewne słowa kluczowe, czyli LSI, są również mocniej akcentowane. Wykorzystując te frazy, można bardziej dostosować treść do danego tematu, co może skutecznie zwiększyć pozycję.

Semantyczne słowa kluczowe - pogrubienia

Pogrubiony jest zarówno sam tytuł, jak i opis oraz adres url.

Pamiętaj, że powyższe przykłady generują sugerowane podpowiedzi, więc nie warto brać pod uwagę każdej frazy w ciemno. Niektóre sugestie nie zawsze są trafne i nie muszą gwarantować skuteczność działania. Podpowiedzi serwuje algorytm, więc w dalszym ciągu wybierając je, warto zachować zdrowy rozsądek i wyczucie.

Szukanie LSI poprzez narzędzia online

Pierwsze narzędzie to planer słów kluczowych. Obsługa sprowadza się do wpisania frazy kluczowej. Następnie otrzymujemy sugestie, które można przeglądać na dwa sposoby:

 • Propozycje grup reklam – gdzie wyświetlane są bardziej „ogólne” propozycje semantycznych słów kluczowych, nie skupiające się tylko ściśle wokół szukanej frazy.
 • Propozycje słów kluczowych – tutaj widnieją gotowe frazy LSI, które są bardziej dopasowane pod szukane hasło, aniżeli powyższa opcja.

Semantyczne słowa kluczowe - Keyword planer

Poprzez zakładkę możemy przełączać poszczególne widoki.

Kolejne narzędzie to LSIGraph tool, które jest również warte uwagi. Jednakże LSIGraph nie jest jeszcze dostosowany pod polski język. Nie ma po prostu tylu fraz, co w wersji chociażby anglojęzycznej. Jednak trzeba obserwować to narzędzie, gdyż jest ono całkiem potężnym rozwiązaniem, oferującym naprawdę ciekawe wyniki. Obsługa tego narzędzia jest niemal identyczna z pierwszym przykładem. Wystarczy wpisać frazę i kliknąć przycisk generujący wynik.

Semantyczne słowa kluczowe - LSI Graph

Wystarczy wpisać frazę, aby otrzymać listę gotowych wyników.

Jak zastosować znalezione frazy LSI?

Skoro już wiadomo, jak można znaleźć semantyczne słowa kluczowe, czas je wdrożyć na własnej stronie w celu usprawnienia optymalizacji strony on-page. To może wzmocnić Twoją pozycję w rankingu.

Aby osiągnąć jak najwięcej korzyści, postaraj się w miarę możliwości wdrożyć frazy LSI w następujące sekcje strony:

 • tytuł strony
 • nagłówki (h1, h2, h3 itd.)
 • adres URL
 • tagi meta
 • tag ALT zdjęć i grafik
 • pierwszy i ostatni akapit tekstu
 • nazwy linków (anchor)
 • w głównej treści podstrony

Semantyczne słowa kluczowe – podsumowanie

Jeśli kończą Ci się pomysły na usprawnianie własnej treści na stronie internetowej czy blogu, warto skorzystać z rozwiązania przedstawionego w tym wpisie. Semantyczne słowa kluczowe LSI nabiorą z pewnością znaczenia jeszcze bardziej w przyszłości, gdyż Google cały czas pracuje nad tym, aby jak najtrafniej dopasowywać wyniki wyszukiwania pod szukaną frazę. Więc temat ten z pewnością warto przestudiować i zaczynać wdrażać na własnej stronie.

 • Semantyczne słowa kluczowe (LSI) – sposób na lepszy ranking
  4.8 (95.29%) głosów: 17

 • Tagi:

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Avatar
  Sławomir Własik

  Fajny artykuł. Zauważyłem jednak, że jeśli tworząc treść na stronie myśli się o tym aby to było czytelne i nie sztuczne w odbiorze przez czytelnika to takie SLI w dużej mierze samo wychodzi.

  Odpowiedz
  • Avatar
   Joanna

   Zgadzam się z tym w pełni 🙂 Synonimy pojawiają się naturalnie w takim tekście SEO pisanym z myślą o użytkowniku 🙂

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej KiljanBartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Przedwczoraj

Jak rozkręcić bloga? – 9 sposobów sprawdzonych przez nas samych

Zastanawiasz się, jak rozkręcić bloga? Dzięki sukcesywnemu wdrażaniu w życie porad zamieszczonych w tym tekście, po pewnym czasie uda Ci się to osiągnąć!

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

4 dni temu

Jak zwiększyć widoczność bloga w wyszukiwarce? – 8 pomysłów

Wysokie pozycje w wyszukiwarce to z pewnością marzenie wielu posiadaczy stron internetowych. Sprawdź zatem, jak zwiększyć widoczność bloga w wyszukiwarce.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Tydzień temu

Jak szybko usprawnić SEO strony internetowej? – 10 krótkich porad

Tekst ten zawiera porady odnośnie do tego, jak szybko usprawnić SEO strony internetowej. Wystarczy kilka kroków, aby wznieść jakość na wyższy poziom.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu

Jak stworzyć dobry blog, aby skutecznie prowadzić go przez lata?

Tekst, w którym przedstawiamy informacje o tym, jak stworzyć dobry blog z uwzględnieniem wszelkich właściwych zwyczajów i technik. Poznaj nasze wskazówki.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Miesiąc temu

Jak przeskoczyć konkurencję w wynikach wyszukiwania Google?

Zapoznaj się z naszymi poradami w kwestii tego, jak przeskoczyć konkurencję w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki tym wskazówkom zwiększysz swoje szanse.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

4 miesiące temu

Narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej – 11 propozycji

Jakie narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej mogą zmienić oblicze Twojej witryny? W tym wpisie przedstawiamy kilka z nich. Zapoznaj się z nimi.