Zwiększenie sprzedaży w sklepie online poprzez pilność

Zwiększenie sprzedaży w sklepie online poprzez pilność

Jest wiele sposobów na poprawę sprzedaży w sklepie online. Czasami są to drobne zmiany, które wpływają na sprzedaż. Czasami jednak trzeba posłużyć się bardziej wyspecjalizowanymi narzędziami i danymi, które należy przeanalizować i wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski.

Dziś jednak zaproponuję Ci coś innego. Mowa o zbudowaniu silnej potrzeby natychmiastowego zakupu dzięki poczuciu pilności. Jest to jeden z lepszych i bardzo skutecznych sposobów na zwiększenie sprzedaży w sklepie online, który swoje działania zawdzięcza poniekąd psychologii funkcjonowania naszego mózgu.

Jak wykazały badania amerykańskich naukowców, nasz mózg zaczyna wykazywać większą aktywność, gdy znajdujemy się w jakiejś sytuacji wymagającej natychmiastowego działania. Czyli np. jesteśmy bardziej skłonni wykonać określoną czynność, jeśli z góry określimy sobie moment, w którym mamy ją koniecznie dokończyć (tzw. deadline).

Czynności, na które nie nałożymy sobie deadline’u wykonamy prawdopodobnie jutro, za tydzień lub w ogóle zapomnimy o tym. Dzieje się tak, ponieważ nie mamy podświadomie ustawionego „zegara”, który tyka i odmierza nam czas do wykonania czynności. No właśnie, zegara – to słowo klucz dzisiejszej metody na zwiększenie sprzedaży w sklepie online. Czytaj dalej i zobacz, jak zwiększyć dochody.

Zaczynamy!

Zwiększenie sprzedaży w sklepie online dzięki poczuci pilności

Obecnie istnieją dwie metody, aby wywołać silną potrzebę pilności wśród użytkowników sklepów internetowych. Jedna z nich opiera się na czasie, druga zaś na ograniczonej liczbie ofert.

  • Czasowe oferty, jak sama nazwa wskazuje, nawiązują do czasu. Są to wszelkiego rodzaju liczniki i oferty terminowe, które są dostępne tylko w danym przedziale czasu.
  • Druga metoda działa jest podobna, jednak odmierzający licznik nie odnosi się do czasu, tylko do liczby ofert, z których można skorzystać.

Obie metody potrafią skutecznie zachęcić do zakupu i działają bardzo podobnie do magicznych plakatów czy etykiet o żółtym kolorze z dużymi napisami w stylu „Promocja”, „Zniżki do nawet -70%” czy „Sale -50%”. Wywołują u nas chwilowe zaciekawienia i – chcąc nie chcąc – nawet na chwile rzucimy okiem, co to za promocja.

Podobnie jest w internecie. Zauważamy jakieś promocje czy zniżki, ale czy od razu z nich korzystamy? Zazwyczaj odkładamy to na później i w ostateczności z niej nie korzystamy.

A jak jest w przypadku ofert czasowych? Przy nich nie mamy czasu na odkładnie na później. Musimy podjąć natychmiastową decyzję, bo przecież jutro może być za późno.

Jako potwierdzenie skuteczności powyższych działań mogę przedstawić Ci sytuację, w której branża motoryzacyjna wykorzystała metodę ograniczonej ilości ofert. Otóż model Cayman GT4 marki Porsche z 2015 roku został wyprzedany w Wielkiej Brytanii jeszcze zanim koncern zdążył wyprodukować auta. Wszystko na zasadzie preorderu i oświadczeniu, że wyprodukowanych zostanie tylko X modeli. Zresztą Tesla robi dokładnie to samo ze swoimi modelami samochodów.

Jednak wróćmy do nieco bardziej przyziemnych przykładów i sprawdźmy, jak można wykorzystać poczucie silnej potrzeby we własnym sklepie online.

Przykłady użycia i zastosowania ofert czasowych

Najprostszy sposób to oczywiście dodanie licznika, odmierzającego czas do zakończenia oferty promocyjnej. Przy tego typu działaniach ważne jest, aby pamiętać o kilku zasadach:

  • Licznik powinien być krótkoterminowy, nastawiony na kilka godzin lub maksymalnie kilka dni. Inaczej nie wywołamy silnej potrzeby zakupowej wśród użytkowników.
  • Należy wyróżnić tę promocję, aby była łatwo zauważalna przez odwiedzających i „nie zlała” się z treścią serwisu.
  • Ważne jest również używanie właściwych zwrotów, które zbudują odpowiednią potrzebę pilności, np.: Tylko teraz, Ostatnia okazja, Tylko dzisiaj, Nie przegap jedynej okazji, Nie spóźnij się, Zostało X godzin do końca, Pospiesz się!, Jedyna szansa itd.

Tego typu promocje wykorzystuje Groupon, którego działanie właściwie opiera się na tego typu metodach.

Zwiększenie sprzedaży sklepu internetowego - oferta czasowa

Widząc odmierzający czas, wiemy, że oferta nie będzie trwać wiecznie. Musimy szybko działać, bo „zegar tyka”.

Zwiększenie sprzedaży sklepu internetowego poprzez hasło

Innym sposobem Grouponu jest wstawanie (zamiast licznika) hasła oznajmiającego nam, że „Oferta niedługo się kończy”.

No właśnie. Niedługo. To bardzo płynne pojęcie i nie wiemy tego, ile tak naprawdę oferta jeszcze będzie ważna. Więc w naszych głowach rodzi się myśl: „A jak jutro już tego nie będzie?” – tak się właśnie buduje poczucie silnej potrzeby.

Amazon również stosuje zasadę czasowej oferty. Każdego dnia są inne produkty w okazjonalnych cenach. Jeśli chcemy dokonać zakupu, musimy kupić dany produkt dzisiaj, ponieważ naturalnie jutro będzie za późno i oferta przepada. Kolejny przykład na zwiększenie sprzedaży w sklepie online dzięki poczuci pilności.

Zwiększenie sprzedaży sklepu internetowego - oferta jednodniowa

Jakie jeszcze sztuczki Amazon wykorzystuje w swoim serwisie? Otóż oferuje dostawę następnego dnia, jeśli zamówi się dany produkt w określonym przedziale czasowym. Więc jeśli chcesz produkt odebrać już jutro – spiesz się, zostało Ci tylko kilka godzin.

Zwiększenie sprzedaży sklepu internetowego - dostawa

Innym przykładem jest serwis Home&You, w którym sam się ostatnio przekonałem, jak oferty czasowe mogą budować natychmiastową reakcję.

W zeszłym tygodniu oferowano promocję – przy zakupie dwóch produktów, drugi kosztował jedynie 10 zł. Narzeczona pokazała mi kilka produktów z prostym pytaniem: „kupujemy?”. Wtedy nie wiedziałem jeszcze, że oferta ważna jest tylko do jutra, więc szybko odparłem: „nie mam teraz czasu, pomyślę o tym jutro”. Gdy się dowiedziałem o akcji, musiałem podjąć decyzję natychmiast, bo jutro byłoby po prostu za późno.

Kolejny przykład to wykorzystanie danego wydarzenia / święta na własną korzyść. Wczoraj był „Światowy Dzień Jajka”, w związku z tym można było otrzymać zniżkę 10% na wszelkie akcesoria związane właśnie z jajkami.

Zwiększenie sprzedaży sklepu internetowego - wydarzenie

Dziś oczywiście jest już za późno. Okazja więc przepadła.

Przykłady użycia i zastosowania ofert ograniczonych ilościowo

Jak wspominałem wyżej, tutaj wszelkie działania koncentrujemy na tym, aby przedstawić użytkownikowi stan ilościowy naszych ofert. Królować tutaj będą wszelkie hasła w stylu: Zostało tylko X wolnych miejsc!, Jeszcze tylko X dostępnych ofert itp.

Ważna w tych działaniach jest szczerość z użytkownikami. Jeśli zastosujesz sformułowanie typu „Tylko 3 oferty dostępne!”, a w rzeczywistości będziesz ich mieć 30, to użytkownicy zauważą przy zakupie, że licznik nie pomniejsza się wraz z kolejnymi zakupami. Traci się wiarygodność i zaufanie, co nie jest pożądanym efektem.

A jak to robią inni?

eBay przy listowaniu produktów zaznacza te oferty, które praktycznie zostały wykupione. Podświadomie więc przypuszczamy, że produkt jest chwytliwy i jeśli chcemy go kupić, musimy dokonać zakupu jak najszybciej – inaczej stracimy okazję.

Znaczenie terminowe ofert na dane hasło

Ponadto eBay stosuje jeszcze inne wspomagacze tej techniki, aby zwiększyć sprzedaż w sklepie online. Dodatkowo w widoku pojedynczego produktu można zauważyć takie smaczki, które dodatkowo budują poczucie pilności. Widać, ilu użytkowników kupiło przedmiot w ostatniej godzinie lub ile aktualnie odwiedzin ma dana oferta. Liczby te dodatkowo nakazują nam się pospieszyć, gdyż „za plecami” mamy innych odwiedzających, którzy mogą nas wyprzedzić.

Zwiększenie sprzedaży sklepu internetowego dzięki poczuciu pilności

Podobnie robi to serwis Booking.com. Oferując nam podobne rozwiązania, jak na powyższym przykładzie. Dostajemy informację, że zostało tylko kilka pokoi. To już nas podrywa do szybszego działania. Dodatkowo wiemy, ilu obecnie użytkowników przegląda dany pokój, przez co „czujemy oddech na plecach”. Na koniec widzimy, że jedna z ofert właśnie się wyczerpała, co jeszcze bardziej nas podkręca do podjęcia szybszej decyzji. Dokładając do tego zniżkę z -x% rabatem, serwis wywołuje w nas poczucie pilności i nakłania do natychmiastowego działania.

Zwiększenie sprzedaży sklepu internetowego - natychmiastowe działanie

Sposoby na zwiększenie sprzedaży w sklepie online dzięki poczuci pilności

Jak widać, poczucie pilności można wywołać na 2 proste sposoby.

Jednak przy pomocy wyobraźni można połączyć tę metodę z dowolną ofertą. W efekcie otrzymamy promocję, wobec której nie będziemy mogli przejść obojętnie i zastanowimy się dłużej czy warto z niej skorzystać, czy też nie.

Dodatkowo działania będziemy musieli podjąć od razu, bo w przeciwnym wypadku stracimy szansę na daną okazję. Na tym właśnie polega ta metoda, aby wywołać natychmiastową reakcję, bez odwlekania jej na przyszłość. Dlatego tak dobrze to działa, jeśli chodzi o zwiększenie sprzedaży w sklepie online.

Jeżeli podobał Ci się ten tekst, to z całego serca mogę polecić artykuł o produktach limitowanych i rzadkości w e-commerce.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.