5 prostych zasad na to, aby podwoić skuteczność Twoich e-maili

Samo posiadanie newslettera i wysyłanie e-maili to nie wszystko. Całą operację trzeba przeprowadzać z głową. Jak więc podwoić skuteczność Twoich e-maili?

Czy wiesz, że w 2015 roku każdego dnia wysyła się ponad 115 miliardów e-maili? Oznacza to, że na jedną osobę przypada 25 wiadomości dziennie! E-mail wciąż pozostaje w ścisłym centrum pod względem strategii marketingowych i generowania sprzedaży. Duże listy mailingowe są bezpieczniejszymi środkami, niż generowanie ruchu na stronie, nad którym nie zawsze masz całkowitą kontrolę. W jaki sposób zwiększyć swoją sprzedaż dzięki e-mailom? Pokażę Ci dzisiaj 5 trików, które spowodują wzrost Twoich zysków.

1. Wysyłaj e-maile w odpowiednim dniu.

Stworzyłeś e-maila z doskonałą ofertą i chcesz go wysłać swoim odbiorcom. Kiedy należy go wysłać, aby mieć największe szanse na to, że użytkownik go odbierze? Tak naprawdę zależy to od Twojej listy mailingowej oraz od zgromadzonej publiki. Jednak istnieją pewne ogólne zasady, o których warto pamiętać. Według badań przeprowadzonych przez GetResponse, najlepszym okresem na wysyłanie maili pod względem ich otwieralności jest środek tygodnia. Dlaczego?

W weekendy oraz w piątki, kiedy ludzie odpoczywają od pracy, wyjeżdżają za miasto lub odcinają się od internetowej rzeczywistości, Twoje maile mają mniejszą szansę na dotarcie do odbiorców. Ponieważ po prostu nie ma ich przy komputerach. W poniedziałek, kiedy wszyscy wchodzą na swoje skrzynki pocztowe, z automatu będą kasować cały spam, który dostali przez weekend oraz bardzo prawdopodobne, że również i Twojego maila. Pamiętaj o tym, próbując podwoić skuteczność Twoich e-maili.

2. Powiedz „nie” bezosobowemu polu „Od”.

Personalizacja wiadomości e-mail zwiększa zaangażowanie odbiorcy. Ludzie odpowiadają – tak jak w normalnej rozmowie – jeżeli wiedzą, z kim rozmawiają i do kogo mają się kierować. Jest to bardzo prosty sposób na poprawienie otwieralności Twoich e-maili. Wystarczy umieścić imię i nazwisko w polu „Od”. Czyje imię i nazwisko powinno się tam znaleźć? Może być to prezes firmy, dyrektor marketingowy lub ktoś, kto jest już znany adresatom. Jest to ważne, jeżeli chcesz podwoić skuteczność Twoich e-maili.

3. Używaj odpowiedniego tematu wiadomości.

Unikaj stwierdzeń „darmowe”, „za jedyne 99zł”, „tylko 10zł”. Nie używaj wykrzyknika na końcu zdania. Antyspamowe filtry są bardzo wyczulone na tego typu e-maile, co spowoduje, że stracisz swoją publiczność tylko dlatego, że został wpisany nieodpowiedni temat wiadomości.

Tutaj masz pole do popisu, aby podwoić skuteczność Twoich e-maili. Składniki dobrego tematu e-maila są różne, ale jedno jest pewne: ludzie nie chcą czytać o Tobie – chcą czytać o sobie. Nie obchodzi ich to, że w Twojej ofercie znajduje się nowy produkt lub usługa. Chcą wiedzieć od razu to, czy w danej wiadomości będzie coś użytecznego dla nich. Staraj się umieścić w treści tematu jakąś ciekawostkę, korzyść lub nawet żart, który zainteresuje Twoich odbiorców.

Pamiętaj również, aby tematach nie używać tzw. przynęty. Twoje e-maile powinny być przemyślane oraz wartościowe pod względem treści. Inaczej ludzie po prostu przestaną Ci ufać.

4. Dodaj załącznik do pobrania.

Dlaczego? E-mail jest doskonałą platformą do wymiany plików. Marketingowe wiadomości zazwyczaj skupiają się na treści e-maila, wzywają do jakichś działań, np. „kliknij tutaj i uzyskaj więcej informacji” albo „skontaktuj się z nami”. Dlaczego by nie dać czegoś innego, oprócz samej treści, swoim odbiorcom?

Jeżeli jesteś fotografem, w załączniku udostępnij kilka swoich zdjęć, które można za darmo wykorzystać na swoim blogu lub na stronie internetowej. Miej to na uwadze, próbując podwoić skuteczność Twoich e-maili.

5. Dostosuj swój szablon do mobilnych urządzeń.

Skomplikowany szablon z mnóstwem zdjęć może przysporzyć wiele kłopotów, zwłaszcza mobilnym skrzynkom odbiorczym. Sprawdź, jak Twoje e-maile wyglądają na smartfonach i tabletach. Dobry szablon powinien być responsywny, czyli taki, który będzie wyglądał idealnie w każdej rozdzielczości.

  • bloki tekstu muszą być przedłużone w pionie, dzięki czemu całą wiadomość będzie można przeczytać przewijając ją w dół
  • przyciski oraz linki powinny być starannie umieszczone, aby uzyskać do nich łatwy dostęp dotykając palcem
  • obrazki oraz teksty należy skrócić zaledwie do istotnych informacji, aby zapobiec nadmiernej rozległości e-maila

Mam nadzieję, że dzięki moim poradom podwoisz skuteczność swojego mailingu. Jeżeli masz jakieś pytania, pytaj śmiało! Wystarczy, że zostawisz komentarz pod spodem.

5 prostych zasad na to, aby podwoić skuteczność Twoich e-maili
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 5)

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: