Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga?

Wielu blogerów po pewnym czasie zastanawia się, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga.

Nic w tym dziwnego, bowiem każdy chciałby możliwie najmocniej rozszerzać świadomość o swojej własnej stronie internetowej.

Sęk w tym, że nie ma recepty idealnej. Owszem, pomysłów da się znaleźć dość sporo, lecz nie wszystkie z nich „chwycą” w każdym przypadku.

Zapoznaj się zatem z poniższą listą i wypróbuj wybrane opcje. Dzięki temu dowiesz się, którym z nich warto poświęcić dłuższą chwilę.

Zapraszam do lektury.

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 możliwości

1. Ruch organiczny.

Ruch organiczny, czyli swoista „podstawa podstaw”. Jest to źródło, z którego np. my generujemy zdecydowanie największy procent wejść.

Jaka jest recepta na sukces właśnie w tym przypadku?

Po pierwsze regularne tworzenie długich treści. W skład Twojej domeny musi po prostu wchodzić coraz więcej wpisów blogowych, które z jednej strony będą długie, a z drugiej przydatne odwiedzającym.

Po drugie porządnie zoptymalizuj swoją stronę pod kątem SEO. Jej kod musi być pod tym względem możliwie najlepiej dopracowany.

Po trzecie miej cierpliwość. Efekty nie przychodzą szybko. W naszym przypadku pojawiły się mniej więcej po roku regularnego blogowania.

Przy okazji, koniecznie zapoznaj się z tym wpisem: długofalowa strategia rozwoju bloga – co warto wziąć pod uwagę?

2. Własny e-book.

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Na przykład poprzez e-booka.

Znane są nam przypadki, gdzie autorzy decydują się na wydawanie archiwalnych wpisów blogowych (oczywiście nieco przerobionych) na dany temat właśnie w formie e-booka.

Jest to świetna metoda na to, aby zyskać zupełnie nowy typ treści stosunkowo niewielką ilością pracy. Zdecydowana większość takiego contentu jest już przecież gotowa.

3. Linki zwrotne.

Linki zwrotne, czyli tzw. backlinki.

Ujmując sprawę krótko, wyszukiwarka Google podczas nadawania rankingu stronom internetowym sprawdza, jak dużo linków prowadzi do danego serwisu oraz z jakich witryn one pochodzą.

Im jest ich więcej oraz im bardziej jakościowe są linkujące strony, tym lepiej.

W jaki sposób pozyskiwać takie linki?

Zapoznaj się z tymi dwoma tekstami, by dowiedzieć się więcej na ten temat:

4. Media społecznościowe.

Wiem, że banał, lecz dla samego obowiązku nie mogło go tutaj zabraknąć.

Facebook, Twitter, Pinterest oraz inne portale to absolutnie podstawowe miejsce, w których wypada wręcz działać.

Prowadzenie własnego profilu, dodawanie treści, promowanie wybranych postów, aktywność w grupach – dobrze jest próbować różnych działań, aby zobaczyć, co sprawdza się w danym przypadku.

5. Infografika.

Infografiki bywają dość szeroko udostępniane w sieci.

Jeśli uda Ci się stworzyć przydatny materiał, który zdobędzie popularność, tym sposobem masz szansę na pozyskiwanie nowych wejść.

Wystarczy, że na wspomnianej infografice znajdzie się np. Twoje logo lub adres strony internetowej.

6. Evergreen content.

Evergreen content to zdecydowanie nasz ulubiony typ treści. Dość często wspominamy o nim na naszym blogu, lecz nie robimy tego bez powodu.

Otóż tzw. treść wiecznie żywa to doskonała wręcz odpowiedź na pytanie: „z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga?”.

Wpisy, które wraz z upływem miesięcy czy też nawet lat nie tracą na swojej aktualności, stale generują ruch. Im więcej tego typu tekstów masz w swoim zbiorze, tym lepiej.

Czasem jednak warto jest do nich wracać, aby zaktualizować treść. Jak aktualizować treść na stronie internetowej z korzyścią dla SEO? – poprzez ten właśnie tekst dowiesz się, dlaczego jest to tak ważne.

7. Komentarze na innych blogach i stronach.

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga?

Komentarze są kolejnym sposobem.

Oczywiście nie mam na myśli uporczywego spamowania linkami na lewo i prawo, gdyż takimi działaniami zbyt daleko się nie zajdzie.

Chodzi raczej o prowadzenie dyskusji, tworzenie długich i wartościowych komentarzy oraz jedynie okazyjne „przemycanie” odnośników.

Również i na ten temat znajdziesz w naszym zbiorze kilka przydatnych tekstów.

8. Influencerzy.

Influencerzy, czyli wpływowe i rozpoznawalne w danej branży osoby. Na dźwięk różnych nazwisk wielu fanów zaciera ręce i szykuje się na kawał solidnego contentu.

Blogerzy niezwykle często współpracują ze sobą. Przykładowo, tworzą wspólnie treści, które później wzajemnie promują za pośrednictwem swoich profili w social media.

Ciężko jednak jest konkretnie wskazać najlepszy typ współpracy, ponieważ wszystko zależy od tego, na jakie warunki przystaną obie strony. W każdym razie jedno jest pewne – współpraca z influencerami w wielu przypadkach może być bardzo owocna.

9. Wpisy gościnne.

Wpisy gościnne często są opracowywane na zasadzie win-win, tzn. obie strony odnoszą z tego korzyści.

Autor publikuje swój tekst w innym miejscu, zyskując dodatkową ekspozycję swoich treści.

Z kolei blog goszczący ma w swoim zbiorze nowy artykuł i w większości przypadków inne korzyści (np. gratyfikację finansową).

Wpisy gościnne – czym są, do czego służą oraz jak je pisać? – standardowo, ten temat również został na naszych łamach dość szeroko omówiony.

10. Kurs e-mailowy.

Kurs e-mailowy, czyli cykliczne przesyłanie subskrybentom różnych przydatnych informacji czy też kroków w kwestii realizacji jakiegoś szerszego celu.

Pomimo tego, iż przez wielu działania mailowe uznawane są za przeżytek, to absolutnie nie można tego w ten sposób postrzegać.

E-mail marketing i prowadzone w jego ramach kursy mailowe nadal mają się świetnie.

11. Grafiki we wpisach blogowych.

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Również poprzez wstawianie ciekawych obrazów do własnych artykułów.

Jest to działanie korzystne dla SEO, ponieważ istnieje usługa o nazwie Google Grafika. Co prawda procent wejść na strony docelowe z tej właśnie usługi z reguły jest bardzo niski, lecz mimo wszystko serwisy o dużej liczbie grafik mogą śmiało zaliczać to źródło do całkiem przydatnych.

Optymalizacja SEO obrazów a Google Grafika – swego czasu opublikowaliśmy u nas również taki oto poradnik.

12. Ruch płatny.

Jako ruch płatny mam na myśli np. Google Ads czy też reklamy na Facebooku.

Niekiedy można wspierać się krótkimi, pojedynczymi akcjami tego typu. Głównie dla „dopalenia”, szybkiego przypływu wejść w krótkim czasie.

Pomimo tego, że działamy głównie organicznie, to niekiedy zdarza nam się podejmować omawiany tutaj krok i efekty bywają naprawdę solidne.

13. Treść autorstwa użytkowników.

Znam lodziarnię, która świetnie zna się na lodach tajskich. Tworzą naprawdę smaczne, ale również piękne wizualnie kompozycje.

Klienci bardzo lubią wrzucać na swoje instagramowe profile dzieła wychodzące spod rąk pracowników wspomnianej lodziarni. Tym sposobem tworzy się ruch, mówi się o nich, zdjęcia są lajkowane i komentowane.

Mają oni własną stronę internetową, na którą pozyskują wejścia właśnie tym kanałem. Tak naprawdę nie robiąc nic dodatkowego, a po prostu pracując – wszystko robią za nich klienci.

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – podsumowanie

Jak widzisz, metod i źródeł jest całkiem sporo. Ba, gdyby jeszcze dłużej się nad tym wszystkim zastanowić, można by było ich wymienić o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt więcej.

Mam jednak nadzieję, że znajdziesz coś idealnego dla siebie spośród powyższej listy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.