Bezpieczna strona internetowa – czym powinna się charakteryzować?

Bezpieczna strona internetowa

Internet jest nieodłączną częścią naszego życia. Niemal każdy z nas codziennie ma z nim jakąkolwiek styczność. Dlatego też niezwykle istotne jest to, aby wszelkie nasze poczytania w sieci były możliwie najbardziej bezpieczne.

Czy istnieje coś takiego jak bezpieczna strona internetowa? Stuprocentowej pewności, że dana witryna jest odporna na wszelkie ataki, nie ma i zapewne nie będzie nigdy. Jednakże można uczynić dość sporo kroków ku temu, by zwiększyć stan bezpieczeństwa strony internetowej lub też poprawić swoją świadomość na temat potencjalnych niebezpieczeństw.

Poniżej znajdziesz siedem wskazówek, które powinieneś wziąć pod uwagę, jeżeli chciałbyś, by Twój serwis był mniej podatny na ataki oraz wyglądał o wiele bardziej wiarygodnie w oczach odwiedzających Cię użytkowników.

Bezpieczna strona internetowa – 7 podstawowych porad

1. Zaopatrz stronę w certyfikat SSL.

O tym, że strona posiada tzw. certyfikat SSL, świadczy mniej więcej taki widok na pasku adresu:

Zielona kłódka SSL

Co daje taki certyfikat? Między innymi:

 • zwiększa poziom zaufania odbiorców do Twojej witryny
 • jest jednym z pozytywnych czynników rankingowych w kontekście pozycjonowania
 • dba o większe bezpieczeństwo przepływu danych
 • certyfikat typu EV (droższy) daje możliwość wyświetlenia na pasku adresu nazwy firmy, do której należy dana strona internetowa

Jak widzisz, korzyści z dodania do paska adresu przedrostka "https" są naprawdę spore. Koniecznie zaopatrz swoją stronę internetową w taki certyfikat.

Tym bardziej że w obecnych czasach kosztuje on zaledwie kilkadziesiąt złotych rocznie lub jest nawet darmowy u niektórych dostawców hostingu.

2. Pamiętaj, aby dbać o aktualizacje wszystkich komponentów strony.

Jeżeli Twoja strona internetowa oparta jest o WordPressa, to musisz dbać o regularne aktualizowanie trzech elementów:

 • wykorzystywanego motywu (błędnie nazywanego przez wielu szablonem)
 • używanych wtyczek
 • a także samego rdzenia WordPressa

Musisz wiedzieć, że aktualizacje nie są związane tylko i wyłącznie z dodawaniem nowych funkcji. To również niejednokrotnie poprawki błędów, które developerzy znaleźli w międzyczasie w kodzie.

Bywa, że aktualizacje te dyktowane są właśnie względami bezpieczeństwa. Poprawiają np. luki, które mogłyby zostać wykorzystane do złych celów.

Dlatego też nie ma ani jednego minusa regularnego aktualizowania wszystkich komponentów. Dbaj o to przez cały czas.

Pamiętaj również o tym, aby zaopatrywać się np. we wtyczki i motywy u zaufanych źródeł. Nigdy nie korzystaj z usług dostawców, którzy udostępniają takie dodatki w jakiś niepewny sposób. Stawiaj tylko i wyłącznie na sprawdzone oraz potwierdzone pozytywnymi opiniami wtyczki i motywy.

3. Używaj wyłącznie skomplikowanych haseł.

Bezpieczna strona internetowa charakteryzuje się również tym, że w roztropny sposób zarządza się na niej wszelkimi hasłami i loginami.

Dlatego też, jeśli masz na niej jakiś panel administracyjny i logujesz się do zaplecza, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

 • Czy Twoim loginem nie jest przypadkiem „admin”?
 • Czy Twoje hasło jest zróżnicowane (ma np. małe i wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne)?
 • Czy wykorzystywane przez Ciebie hasło nie jest za krótkie?
 • Czy Twoim hasłem nie jest jakiś popularny wyraz?
 • Czy w haśle nie występują jakieś bardzo oczywiste zamienniki (np. „0ml3t” zamiast „omlet”)?

Koniecznie zastanów się nad tym. Jeżeli którekolwiek z powyższych pytań wzbudzi w Tobie podejrzenie, że jednak warto byłoby wzmocnić swój login i hasło, to nie czekaj dłużej, tylko koniecznie to zrób.

4. Twórz kopie zapasowe.

Firmy hostingowe tworzą swoje własne kopie zapasowe. Jeżeli Twój dostawca jest zaufany, to nie masz co się o to martwić.

Jednak mimo wszystko dobrze jest dmuchać na zimne i cyklicznie wykonywać kopie zapasowe samemu, na własną rękę.

Zyskasz dzięki temu dodatkową „warstwę ochrony”.

Kopiuj regularnie pliki i bazę danych oraz umieszczaj je w bezpiecznym miejscu.

5. Zainwestuj w sprawdzony hosting.

W powyższym punkcie użyłem określenia „zaufany” wobec dostawcy usług hostingowych. W jego przypadku cecha ta jest niezwykle istotna.

Jakub Ozorowski w swoim tekście na temat tego, co powinno się wiedzieć przed stworzeniem strony internetowej, wymienił kilka porad w kontekście hostingu (serwera) i domeny (adresu strony).

Po pierwsze nie zwracaj uwagi jedynie na koszt domeny i hostingu przez pierwszy rok. Koniecznie zapoznaj się z pełnym cennikiem i sprawdź, ile będzie wynosiło Cię przedłużanie tych usług na kolejne lata. Niejednokrotnie koszt na pierwszy rok jest o wiele, wiele niższy w stosunku do tego, co spotka Cię w drugim roku, w trzecim itd.

Po drugie pamiętaj o tym, że niektórzy dostawcy dość mocno utrudniają proces tzw. cesji (czyli przeniesienia) domeny do innego dostawcy. Owszem, zawsze jest on do przebrnięcia, lecz niektóre kroki bywają komplikowane – tak, aby klient odpuścił sobie cały ten proces i ostatecznie zgodził się opłacić pro formę.

Po trzecie, jeżeli mierzysz wysoko, odpuść sobie hosting współdzielony.

Teraz pytanie – jaki związek ma bezpieczna strona internetowa z powyższymi informacjami? Otóż musisz postawić na dostawcę, który po prostu gra fair i jest przejrzysty we wszystkich działaniach. I wiedz, że nie zawsze jest to ten, który jest najpopularniejszy.

Aby nie szafować bezpośrednio nazwami firm godnych zaufania, mogę Ci polecić odwiedzenie kilku tematycznych (dotyczących np. SEO czy też WordPressa) grup facebookowych. Wystarczy zadać tam pytanie o sprawdzony hosting lub też przeczytać FAQ niektórych grup, gdzie kwestie te zostały już omówione. Użytkownicy polecą Ci firmy, z których usług są zadowoleni. Kieruj się jednak faktami oraz konkretnymi argumentami.

6. Odpowiednio dobieraj wszelkie dodatki i wtyczki.

Jeżeli ktoś zadałby mi pytanie, jakie zlecenie, które otrzymujemy, należy do tych najczęstszych, bez wątpienia wskazałbym na prace związane ze „sprzątaniem” tego, co nabroił ktoś inny.

Mowa głównie o motywach oraz wtyczkach pozyskanych nieoficjalnych źródeł, które często okazują się zawirusowane.

Pomyśl – czy jeżeli jakaś premium wtyczka do WordPressa normalnie kosztuje $99 i można ją też gdzieś pobrać za darmo, to czy faktycznie jest to bezpłatne?

Niestety najczęściej tak nie jest.

W obecnych czasach nie zawsze płacimy za wszystko „żywym” pieniądzem. Czasem ceną jest prywatność naszych danych lub po prostu nasze bezpieczeństwo. Do czego zmierzam?

Istnieje w sieci sporo pirackich stron, z których można pobrać motywy i wtyczki, za które normalnie się płaci. Jednak nie byłoby to normalne, gdyby ktoś udostępniał wszystko to kompletnie za darmo. Takie dodatki niejednokrotnie mają zmodyfikowany kod w stosunku do oryginalnego. Stąd też często biorą się przeróżne infekcje stron internetowych. Dzieje się to m.in. w wyniku korzystania z dodatków pobranych z nieoficjalnych źródeł.

Miej zatem na uwadze to, że chęć zaoszczędzenia tych kilkudziesięciu lub kilkuset złotych ostatecznie może przerodzić się w konieczność poniesienia wydatku za odwirusowanie strony internetowej, który to z kolei jest o wiele większy niż koszt wspomnianego wordpressowego motywu czy też wtyczki.

7. Usuwaj pozostałości po tym, czego już nie używasz.

Z pojęciem „bezpieczna strona internetowa” wiąże się też takie zwyczajne utrzymywanie porządku.

W szczególności strony internetowe oparte o system WordPress korzystają z wielu dodatków – wtyczek, motywów itp.

Jeżeli nie korzystasz już z jakichś i wiesz, że w niedalekiej przyszłości nie nastąpi zmiana pod tym kątem, to raczej nie ma większego sensu utrzymywać ich na serwerze.

To samo tyczy się dodatków odinstalowanych – upewniaj się zawsze, że proces deinstalacji został wykonany w pełni. Czasem mogą pojawić się po nich jakieś pozostałości, więc lepiej jest ich się pozbywać.

Jak istotna jest bezpieczna strona internetowa?

Jak widzisz, powyższy wpis nie zawiera jakiejś złotej listy kroków, które zawsze trzeba poczynić w trakcie sprawdzania stanu bezpieczeństwa strony internetowej. Ma on za zadanie raczej wyczulić Cię na pewne kwestie, które mimo wszystko dobrze jest mieć zawsze na uwadze.

Pamiętaj o tym, że bezpieczna strona internetowa przede wszystkim jest ostrożna. Zdecydowanie lepiej jest czasem dmuchać na zimne, aniżeli reagować w panice na nagłe sytuacje.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Utrzymywanie strony internetowej opartej o WordPressa – 8 porad

Na czym konkretnie polega utrzymywanie strony internetowej opartej o WordPressa? Jakich wytycznych należy się trzymać, aby należycie dbać o własny serwis?

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Bezpieczny WordPress – 10 rzeczy, o których musisz pamiętać

Czym charakteryzuje się bezpieczny WordPress? Jakich zasad warto jest się trzymać, aby zminimalizować szansę na zainfekowanie strony? Poznaj nasze porady.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest wiarygodny? – 8 porad

Na rynku dostępnych jest cała masa sklepów online. Niemniej jednak, jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest wiarygodny? Zobacz nasze wskazówki.

Michał Ziółkowski

6 lat temu

Jak uczynić stronę internetową godną zaufania? – 11 pomysłów

Czasem tak mamy, że w trakcie przeglądania stron internetowych natrafiamy na witrynę, której na pierwszy rzut oka nie ufamy. Po prostu jest w niej coś, co sprawia, że nie jesteśmy do niej przekonani. Zatem jak uczynić stronę internetową godną zaufania? Przeczytaj nasze sprawdzone porady na ten temat.

Bartłomiej Kiljan

7 lat temu

Zhakowany WordPress – 13 oznak zainfekowanego WordPressa

Szybko wykryty zhakowany WordPress pozwala zatrzymać kolejne infekcje i uratować dane. Zobacz zatem, jak rozpoznać, że system WordPress został zhakowany.

Jakub Ozorowski

7 lat temu

Zabezpieczenie WordPressa przed atakami – 8 sposobów

Ze względu na jego popularność, zabezpieczenie WordPressa przed atakami jest niemal koniecznością. Zobacz, jak w prosty sposób możesz zrobić to sam.