Co sprawdzić przed opublikowaniem strony internetowej?

Co sprawdzić przed opublikowaniem strony internetowej?

Oczekujesz wykonania nowej strony i czekasz już dłuższy czas, aż strona będzie gotowa i będzie mogła zostać opublikowana. Ten moment dla właściciela strony może być ekscytujący, ponieważ wraz z postawieniem strony internetowej zyskuje się szansę na nowe formy reklamy w internecie.

Jednak nim do tego dojdzie, warto sprawdzić, czy wszystko przed opublikowaniem strony internetowej zostało zapięte na ostatni guzik. Nie chcesz przecież po chwili od publikacji słyszeć od użytkowników skarg, że coś nie działa. Wiadomo, że lepiej zaprezentować się od pierwszego momentu godnie, niż potem nerwowo coś poprawiać.

Sprawdź więc listę rzeczy, które warto sprawdzić przed publikacją strony w internecie.

Co sprawdzić przed opublikowaniem strony internetowej? – lista 13 rzeczy do rozpatrzenia

1. Literówki.

Upewnij się, że treść, którą ma przeczytać użytkownik, jest pozbawiona błędów ortograficznych i stylistycznych. Fakt, to drobna sprawa, lecz jakiś nagłówek z rażącą literówką nie jest czymś przyjemnym w odbiorze dla odwiedzających użytkowników.

Treść najlepiej sprawdzić tym narzędziem: LanguageTool.

2. Wszystkie warianty strony.

Sprawdź koniecznie, czy strona ma ustawione właściwe przekierowania pomiędzy różnymi wersjami adresu. Google zupełnie inaczej postrzega dwa warianty strony. Dla wyszukiwarki adres http://nazwastrony.pl i taki adres https://nazwastrony.pl to są dwa zupełnie różne serwisy.

Zatem trzeba zadbać o to, aby Google widziało wszystko pod jednym adresem. W tym celu należy zadbać o właściwie przekierowania w pliku .htaccess.

Tak więc twoja strona powinna być dostępna tylko i wyłącznie pod jedną z tych opcji:

  • http://nazwastrony.pl
  • http://www.nazwastrony.pl
  • https://nazwastrony.pl
  • https://www.nazwastrony.pl

Sprawdź więcej informacji na ten temat w naszym innym wpisie poświęconym różnicom między http a https.

3. Poprawność SSL.

Posiadając aktywny certyfikat SSL, czyli zieloną kłódkę obok adresu URL na pasku w przeglądarce, trzeba sprawdzić, czy strona jest przygotowana pod taki certyfikat. Tutaj należy upewnić się, że wszystkie linki na stronach zaczynają się protokołem https. W przeciwnym wypadku certyfikat nie będzie aktywny, a w konsoli przeglądarki wyskoczy komunikat zatytułowany „mixed content”.

W przypadku stron opartych o WordPressa ten problem można szybko rozwiązać, instalując wtyczkę Really Simple SSL (aczkolwiek i tak optymalnym działaniem jest zmiana adresów URL w bazie danych).

4. Mapa strony.

Mapa strony jest głównie informacją dla wyszukiwarki, jaką właściwie treść chcemy opublikować w internecie. Jest to po prostu lista wszystkich stron, które mogą odnaleźć poprzez wyszukiwarkę użytkownicy.

Jest to istotne, ponieważ części stron zazwyczaj nie ma sensu zgłaszać do Google. Są to mało istotne strony, np. tagi, paginacja, czy jakieś archiwa. Strony oparte o WordPressa można łatwo skonfigurować poprzez wtyczkę Yoast SEO, gdzie łatwo można określić, które strony wyszukiwarka zauważy, a które kompletnie ominie.

5. Strona błędu 404.

Istotne również jest to, aby ustawić stronę błędu 404. Jest to strona, która pokazuje się w przypadku, gdy użytkownik trafił na adres, który nie istnieje. Przykładem może być taki adres: https://mobiletry.com/sprawdz-mnie/.

Jak widzisz, nie ma takiego adresu w naszej domenie, więc otrzymałeś stosowny komunikat. Nie posiadając takiej strony, otrzymałbyś domyślną informację od serwera, która jest pozbawiona jakiejkolwiek grafiki i stwierdziłbyś, że nasza strona nie działa. Dlatego upewnij się, że zadbałeś o stworzenie strony błędu 404 przed opublikowaniem strony internetowej.

Istotne jest również to, aby sprawdzić, czy obecnie witryna nie generuje takich błędów. Można to wykonać jednym z wielu narzędzi, chociażby tym: Broken Link Checker. W przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej je poprawić, stosując przekierowania lub poprawiając dany adres URL.

6. Prędkość strony.

Co prawda nie jest to jakaś obowiązkowa kwestia, lecz warto również przed opublikowaniem strony internetowej w sieci upewnić się, czy strona szybko się wczytuje.

Wiadomo, że im szybciej, tym lepiej, ponieważ użytkownicy mogą mieć złe doświadczenia z wolno wczytywaną zawartością serwisu. Lepiej więc zadbać o kilka aspektów, które to poprawią. W tym warto skorzystać z dostępnych narzędzi, które wylistują kwestie do poprawy.

Można to zrobić, korzystając z różnych narzędzi do testowania prędkości strony. Z kolei w przypadku chęci zgłębienia tematu odsyłam Cię do naszego innego artykułu o skracaniu czasu ładowania się strony.

7. Blokada przed indeksacją.

Żeby wyszukiwarka mogła „odczytać” zawartość strony, trzeba jej to umożliwić. W tym celu sprawdź plik robots.txt na serwerze. Jeśli jest pusty lub go wcale nie ma, to znaczy, że zezwalasz na pełne przeskanowanie strony przez roboty indeksujące.

W przypadku WordPressa sprawdź w panelu w „Ustawienia” -> „Czytanie”, czy masz odhaczony checkbox: „Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny”.

8. Kwestia obrazów.

Przed opublikowaniem strony internetowej warto sprawdzić również zamieszczane obrazy. W tej kwestii należy zwrócić przede wszystkim uwagę na cztery rzeczy:

  • rozmiar – zwróć uwagę na rozdzielczość zdjęć i zamieszczaj odpowiedni obraz do danego miejsca. Jeśli w danym elemencie dostępny obszar zajmuje 500 x 500 pikseli, to nie ma najmniejszego sensu wstawiać tutaj obrazu o np. takim rozmiarze: 3200 x 1450.
  • optymalizację obrazu – postaraj się, aby każdy obraz bezstratnie skompresować. Pozwoli to zredukować bardzo dużo wagi. Skorzystaj z narzędzia online TinyPNG lub wtyczki do WordPressa o nazwie WP Smush. Aczkolwiek ta wtyczka mimo ogromnej popularności według mojej opinii jest dość mizerna.
  • atrybut ALT – jest to atrybut obrazu, który informuje wyszukiwarkę, czego właściwie dotyczy obraz. Potraktuj to miejsce jako sposób na zamieszczanie słów kluczowych.
  • nazewnictwo – staraj się unikać nazewnictwa na zasadzie DCIM-12345.jpg. Praktykuj opisowe odpowiedniki, np. kontakt.jpg, projekt-mobiletry.jpg itd. Nie jest to oczywiście jakiś kardynalny błąd, ale po prostu dobra praktyka, która potem ułatwia identyfikację obrazu.

9. Meta tytuł i opis.

Przed uruchomieniem strony www dobrze jest również sprawdzić opis i tytuł danej strony. Obie rzeczy wyświetlają się w wynikach wyszukiwania, więc lepiej napisać kilka zdań samodzielnie. W przeciwnym wypadku Google samo pobierze sobie opis strony z jej zawartości, co jest dość losowe i mało praktyczne.

Poza tym tytuł pokazuje się na zakładce przeglądarki, więc tutaj również warto mieć to prawidłowo zrobione. Potraktuj go jako opis tego, co zawiera dana strona. Z kolei w kwestii samego opisu odsyłam Cię do naszego innego artykułu traktującego o meta opisie.

10. Przyjazne adresy URL.

Następna kwestia to przyjazne adresy URL. Sprawdź zresztą sam. Który adres jest przyjaźniejszy dla Ciebie?

  • https://mobiletry.com/wskazowki-seo/
  • https://mobiletry.com/?p=123

Pierwszy mówi wszystko. Wiadomo mniej więcej, co pod takim linkiem się znajduje. Drugi z kolei to jakieś ID czy cokolwiek, co nam nic zupełnie nie zdradza. Trzymaj się więc pierwszego przykładu, aby wszystko zagrało prawidłowo.

11. Sprawny formularz.

Przed opublikowaniem strony internetowej sprawdź, czy wszelkie formularze są poprawnie skonfigurowane i otrzymujesz wiadomości z nich pochodzące. Poza tym możesz również sprawdzić, czy komunikaty (o błędach, wysłaniu wiadomości) są klarowne i czytelne.

12. Responsywność.

Sprawdź koniecznie, jak Twoja strona zachowuje się na urządzeniach mobilnych. To kolejny istotny element z tej listy.

Smartfony i tablety mamy wszyscy. Korzystamy z nich na co dzień, więc Twoja strona musi poprawnie wyświetlać się nie tylko na dużym monitorze komputera, ale również na mniejszym ekranie. Pominięcie tego faktu utrudnia użytkownikom odbiór strony.

13. Podpięta analityka.

Na koniec upewnij się, że zamieszczony jest kod Google Analytics, który ma za zadanie zbierać dane o użytkownikach odwiedzających Twoją witrynę. Sprawdź w panelu, czy pojawiły się jakieś dane lub zbadaj źródło strony (skrót na klawiaturze CTRL + U), w którym wyszukasz frazę: „UA-„. Powinieneś znaleźć skrypt odwołujący się do Google.

Co zatem przetestować przed uruchomieniem strony internetowej?

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, co trzeba sprawdzić przed opublikowaniem strony internetowej w sieci.

Są to kwestie warte uwagi, aby od samego początku wszystko poszło pomyślnie i działało według zakładanych potrzeb.

Z pewnością listę tę można by jeszcze wzbogacić o kilka drobniejszych kwestii, ale tak czy inaczej, te powyższe są jedne z istotniejszych.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.