Czy warto korzystać z live chatu na stronie internetowej?

Czy warto korzystać z live chatu na stronie internetowej?

Sukcesem każdej strony lub sklepu internetowego jest przede wszystkim stały rozwój. Szczególnie dotyczy to sklepów internetowych, gdzie trzeba cały czas czuwać nad sprzedażą, wprowadzając nowe promocje, specjalne oferty czy po prostu ulepszając działanie sklepu.

Właśnie na tym ostatnim aspekcie skupia się ten tekst. Rozpatrzymy korzyści funkcji live chatu zainstalowanego na stronie i sprawdzimy, czy taki system jest wart uwagi.

Live chaty przeżywają aktualnie małe oblężenie. Stale rośnie ich popularność i spotkać można coraz więcej tego typu rozwiązań na stronach. Jest to przede wszystkim rozwiązanie mocno nakierowane na użytkowników. Funkcja ta jest przygotowana specjalnie z myślą o potrzebach odwiedzających i być może dlatego cieszy się rosnącą popularnością.

Z punktu użytkownika live chat może być bardzo dużym ułatwieniem i szansą na szybkie zadanie pytania. Z kolei właściciele takich serwisów mogą liczyć na stosunkowo mały koszt utrzymania takiego dodatku, a potencjalne korzyści wydają się dostateczną zachętą.

Sprawdźmy zatem, czy warto korzystać z live chatu na stronie internetowej i jak może pomóc to w zwiększeniu dochodów oraz usprawnieniu kwestii kontaktu z potencjalnymi klientami.

Zaczynamy!

Czy warto korzystać z live chatu na stronie? – 7 plusów

1. Niedroga inwestycja, alternatywa dla call center.

W internecie nie brakuje gotowych systemów z chatem, które można w łatwy sposobów zintegrować ze stroną internetową. Cały proces instalacji jest więc mało czasochłonny.

Ponadto dla małych przedsiębiorstw można taki dodatek obsługiwać praktycznie bez dodatkowych kosztów. Istnieją darmowe plany, które często wystarczają i służą z powodzeniem, bez konieczności korzystania z płatnych pakietów.

Ponadto jest to świetna alternatywa do tzw. call center.

W praktyce jedna osoba na infolinii może obsłużyć w tym samym czasie jeden telefon. Każda kolejna dzwoniąca osoba musi poczekać zatem na swoją kolej. W kontakcie poprzez live chat, taka sytuacja jest delikatnie inna. Tutaj jeden pracownik jest w stanie prowadzić kilka rozmów na czacie równolegle. Eliminujemy więc kolejki, a co za tym idzie – narastającą frustrację w użytkownikach, bo nikt nie lubi przecież czekać. Obsługujemy zatem więcej odwiedzających jednocześnie.

Oczywiście wszystko zależy od skali serwisu i liczby pracowników odpowiedzialnych za odbieranie telefonów. Jednak w kontekście liczby obsłużonych klientów w tym samym czasie przez jedną osobę, live chat siłą rzeczy pokonuje tradycyjny telefon.

2. Szansa na wyróżnienie się na tle konkurencji.

USP, czyli tzw. unikalna propozycja sprzedaży, zakłada wyróżnienie się na tle konkurencji, aby zachęcić tym samym użytkowników do skorzystania z oferty. Jeśli wszystkie byłoby takie same, nie mielibyśmy porównania. Trzeba więc starać się oferować coś innego niż wszyscy.

Pewnie wydaje Ci się dziwne, że na początku wspomniałem o dużej popularności, a teraz zachęcam do korzystania z live chatu, jako sposobu na wyróżnienie. Jak widać, jedno z drugim koliduje. Tak więc już prostuję sytuacje.

Otóż rosnąca popularność nie oznacza dominacji całego rynku. Jestem przekonany, że teraz, przeglądając strony konkurentów, nie będzie u nich zainstalowanej tego typu usługi. Warto zatem pokazać klientom, że strona nie jest w stagnacji, można wyjść naprzeciw ich potrzebom. Zyskując tym samym dodatkowy atut.

3. Możliwość zwiększenia zysków.

Twórcy tego typu rozwiązań wymieniają jako jedną z zalet to, że dzięki takiemu dodatkowi można zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym. Jest to niewątpliwie chwyt marketingowy, jednak patrząc na to obiektywnie, trzeba przyznać, że coś w tym jest.

Ogólnie przecież lubimy podpytywać znajomych o rady i opinie na dany temat. Często polecamy sobie nawzajem jakieś usługi czy produkty. Zazwyczaj mamy kogoś takiego po prostu przy boku. Z live chatem mamy identyczną sytuację. Przeglądając asortyment czy kupując, mamy cały czas kogoś przy sobie i podświadomie wiemy, że w przypadku problemów szybko napiszemy i uzyskamy odpowiedź.

Podobnie jest z kwestią podpowiedzi. Tutaj również ktoś rozwiąże Twój dylemat i wyciągnie do Ciebie pomocną dłoń. Jako użytkownik czujemy się pewniej podczas zakupów i mamy do kogo zwrócić się w trakcie problemów, czy narastających pytań. Jest to więc swego rodzaju dodatkowe wsparcie.

Zatem, czy warto korzystać z live chatu w sklepie internetowym, jako ze sposobu na zwiększenie sprzedaży? Jak widać, tak.

4. Z założenia szybka forma kontaktu.

Live chat na stronie internetowej to również szybka forma kontaktu. Oczywiście przy założeniu, że ktoś aktualnie jest online. Jednak przy obecnym dostępie do komputerów i częstej konieczności korzystania z ich dobrodziejstw, nie jest to problemowe. Równie dobrze można taki live chat obsługiwać tak jakby „w tle”, pomiędzy codziennymi zadaniami.

Będąc online, mamy szansę na szybką reakcję na zadane pytania. Użytkownicy z kolei otrzymują natychmiastową odpowiedź, co przekłada się na ich ogólne zadowolenie i pozytywne odczucia.

5. Swego rodzaju dowód społeczny.

Dowody społeczne są niesłychanie ważne na stronie internetowej. Potwierdzają rzetelność wykonywania usług i umacniają klientów w przekonaniu, że jesteśmy godni polecenia.

Live chat na stronie to również jeden z takich dowodów. Przekonuje odwiedzających o autentyczności firmy oraz pokazuje, że gdzieś po drugiej stronie jest ktoś, kto pomoże i doradzi w potrzebie.

Jest to również kontakt bezpośredni, ponieważ ewentualna rozmowa toczy się w czasie rzeczywistym. Różni się to zatem znacząco od tradycyjnej formy kontaktu poprzez formularz online, gdzie, wysyłając zapytanie, tak naprawdę nie wiemy, co dalej się z tym dzieje. Dostajemy jedynie informację o pozytywnym wysłaniu wiadomości, a następnie czekamy. Nie wiemy, kto i kiedy nam odpowie.

Jednak na tym korzyści się nie kończą. Sprawdźmy kolejne plusy i przekonajmy się, czy warto korzystać z live chatu.

6. Rosnąca lojalność do marki.

Z każdą kolejną wiadomością rośnie zaufanie do Twojej marki. Użytkownicy, którzy już chatowali, poznali poniekąd markę, zaczynają jej ufać i zapamiętywać ją. Przy kolejnym tego typu problemie wrócą, bo będą wiedzieć, że raz otrzymali pomoc, więc i drugi raz będzie podobnie.

Zwiększa się zatem poziom lojalności do marki, przywiązanie do niej i zaufanie.

Z każdą taką małą rozmową budowana jest więź z klientami, co przekłada się na pozytywne odczucia użytkownika. Jest to ważna kwestia, szczególnie w internecie, gdzie w dużej mierze musimy zaufać – bądź co bądź – wirtualnej usłudze, jaką jest sklep internetowy czy strona firmowa oferująca usługi.

7. Sposób na kolekcjonowanie cennych danych.

To już ostatni punkt dywagacji o tym, czy warto korzystać z live chatu na stronie. Wspomina on o tym, że z każdą pojedynczą rozmową możemy dowiadywać się cennych danych o klientach.

Możemy zanotować, jakie użytkownicy najczęściej zadają pytania oraz czego nie wiedzą lub jakie problemy ich trapią. Jest to skarbnica wiedzy, którą można wykorzystać w celu podniesienia jakości oferowanych usług.

Zbieranie takich uwag czy problemów to doskonała okazja do optymalizacji serwisu.

Na przykład, jeśli w sklepie online użytkownicy często pytają o możliwość zwrotu towaru, to znak, że brakuje na stronie dostatecznych informacji na ten temat albo kwestia ta jest nieczytelna i źle umiejscowiona. Każdy taki pojedynczy problem może zostać rozpatrzony i wdrożony w celu usprawnienia serwisu.

Czy warto korzystać z live chatu? – podsumowanie korzyści

Jak widać, live chat potrafi wnieść dużo pozytywnych wartości w życie strony. Jest to duży krok w kierunku kontaktu z klientami i szansa na szybkie reagowanie na ich problemy i potrzeby.

Stanowi dodatkowe wsparcie dla użytkownika, który poruszając się po serwisie, ma szansę zostać przekształcony z odwiedzającego w kupującego.

Zbierzmy zatem jeszcze raz wszystkie korzyści i przedstawmy je w formie pigułki wiedzy. Live chat na stronie to:

 • Niedrogi koszt utrzymania narzędzia, często wystarczy nawet darmowy pakiet usługi.
 • Łatwa instalacja usługi na stronie.
 • Świetna alternatywa dla kontaktu telefonicznego.
 • Jeden użytkownik może prowadzić chat z kilkoma klientami jednocześnie, co w przypadku rozmowy telefonicznej jest niemożliwie.
 • Możliwość obsługi chatu w tle, pomiędzy codziennymi zadaniami.
 • Sposób na wyróżnienie się z szerokiego grona konkurentów.
 • Szansa na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym.
 • Szybka i bezpośrednia forma kontaktu.
 • Jest to dowód społeczny wzbudzający zaufanie.
 • Rośnie lojalność użytkowników do marki.
 • Szansa na otrzymywanie wartościowych danych wynikających z rozmowy, które mogą pomóc w usprawnieniu świadczonych usług.

Jak widać, lista jest obszerna, a pozytywnych aspektów jest niemało. Można zatem z czym sumieniem stwierdzić, że warto korzystać z live chatu na stronie internetowej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.