Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Prowadząc sklep online, trzeba ciągle szukać dróg do klientów. Angażować ich, zaciekawiać i zachęcać do zakupu.

Nie jest to wcale łatwe zadanie, ponieważ obecnie jest ogrom konkurencji praktycznie w każdej branży, więc wystartowanie z własnym sklepem wiąże się z dużym zaangażowaniem.

Trzeba mieć nie tylko dobry produkt, przyjazny sklep internetowy, ale również pomysły na reklamę.

Obecnie, patrząc na to, jakie działania można wykonywać pod kątem zachęcania do sprzedaży, dużo odniesień jest do social media.

Nic w tym dziwnego, ponieważ takie portale stały się naszą codziennością. Dlaczego więc ich nie wykorzystać właśnie pod kątem sprzedaży? Jest to na pewno sposób na dotarcie do klientów oraz na wyróżnienie się na tle konkurencji.

Dlatego też sprawdź, co kryje się pod hasłem „social shopping” czy też „social selling” i jak sprzedawać w social media produkty z własnego sklepu internetowego.

Dlaczego warto zainteresować się tematem sprzedaży produktów poprzez social media?

Sprawdź, jakie korzyści może przynieść sprzedaż za pośrednictwem platform społecznościowych:

  • Przede wszystkim większość marek posiada aktywne konta w social media i są one połączone ze stroną firmową lub sklepem. Skutkuje to tym, że często użytkownicy odwiedzają ich profile, aby sprawdzić, co dzieje się w danej firmie. Profile te są więc odwiedzane i generują ruch.
  • Social media służą ponadto do budowania więzi z odbiorcami. Są nastawiane na kontakt, a odbiorcy mogą być na bieżąco ze wszystkimi informacjami. Jest większa szansa, że odbiorca zauważy jakiś post na tablicy danej marki, niż sam z siebie odwiedzi jej stronę internetową w celu sprawdzenia, co słychać.
  • Są to portale popularne, z których korzysta na co dzień wielu z nas. Po prostu nie sposób nie natknąć się na jakiś portal social media w ciągu dnia. Taka popularność i chęć korzystania z nich powoduje, że jest w nich bardzo duży potencjał. Stąd też można m.in. reklamować się na różne sposoby na tych portalach, a od jakiegoś czasu sprawy poszły jeszcze bardziej do przodu – za sprawą właśnie social shoppingu.

Jak sprzedawać w social media poprzez Facebook, Pinterest oraz Instagram?

1. Jak sprzedawać w social media? – Facebook

Sklep na Facebooku występuje jako dodatkowa zakładka, którą widać po wejściu na dany profil wraz z pozostałymi stronami do wyboru.

Można tutaj dodać produkty tak samo, jak w tradycyjnym sklepie internetowym. Można więc dodać nazwę, opis, zdjęcie (a nawet film wideo), ceny (promocyjną, normalną) oraz wymiary.

Co więcej, w zakładce z produktami można je dodatkowo sortować lub skorzystać z wyszukiwarki. Jest to po prostu strona sklepowa z produktami, jak ma to miejsce w sklepie internetowym.

Coś, o czym warto jeszcze wspomnieć, to fakt, że podczas np. tworzenia nowego postu na Facebooku, można dodatkowo podpiąć produkty ze sklepu. Zatem łatwo i szybko można pokazać produkt poprzez dodanie nowego postu.

Co więcej, produkty można również oznaczać na zdjęciu w tle.

Jak założyć sklep na Facebooku?

Przejdź na dany profil i wybierz Ustawienia -> Szablony i karty. Następnie poniżej będzie przycisk Dodaj kartę, a po jego kliknięciu pojawi się okienko pop-up, gdzie należy wybrać Sklep.

Od tej chwili w widoku Twojego profilu pojawi się dodatkowa zakładka.

Przechodząc tam, w pierwszej kolejności trzeba zaakceptować regulamin oraz warunki korzystania z usługi. Kolejnym krokiem jest wybór sposobu, w jaki odbywają się zakupy. Mamy dwie opcje:

  • Poprzez wiadomość – czyli użytkownik kontaktuje się z Tobą poprzez czat.
  • Poprzez link do faktycznego sklepu, gdzie użytkownik przechodzi do Twojego sklepu, aby sfinalizować transakcję.

Kolejnym krokiem jest już dodanie produktów. Ogółem cały proces jest intuicyjny i polega na wypełnianiu odpowiednich pól właściwymi informacjami. Najpierw o działalności, a potem ściśle o produktach.

2. Jak sprzedawać w social media? – Pinterest

Kolejnym portalem, gdzie można rozpocząć przygodę z social shoppingiem, jest Pinterest. Tutaj ogromną rolę odgrywają obrazy. Sam feed portalu jest skonstruowany w ten sposób, że pokazują się nam kafelki obok siebie, które można wybrać i sprawdzić więcej – przejść do strony czy też coś przeczytać.

Z racji tego, że feed składa się z obrazów, to muszą być one mocno angażujące. Tym bardziej że na jednym ekranie widać jednocześnie bardzo dużo tzw. pinów, więc w jakiś sposób trzeba się wyróżnić.

Spośród trzech przedstawionych portali, tutaj akurat sprawa z konfigurowaniem funkcji sprzedażowych jest najbardziej kłopotliwa, aczkolwiek tylko pod tym względem, że poza samym klikaniem danych opcji, trzeba również dodać tzw. meta dane w sekcji head strony internetowej.

To tutaj właśnie może być więcej kłopotów dla początkujących użytkowników. Aczkolwiek przy pomocy poradnika powinno się wszystko udać.

3. Jak sprzedawać w social media? – Instagram

Ostatnim prezentowanym medium społecznościowym, na którym można sprzedawać, jest Instagram.

Tutaj również portal opiera się na zdjęciach, więc pod kątem sprzedaży niewątpliwie ma to spory potencjał. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że tutaj można nałożyć na zdjęcie tagi.

Zatem przykładowo, robiąc zdjęcie jakiegoś modela, można z łatwością otagować poszczególne elementy ubioru osobno – nakrycie głowy, koszulę, spodnie itd. Jest to więc bardzo wygodne narzędzie, ale i również użyteczne.

Taki interaktywny sposób z pewnością sprawdzi się idealnie, jeśli na jednym zdjęciu możemy przedstawić grupę różnych produktów, czyli właśnie wszelkie ubrania, kosmetyki czy rzeczy sportowe. Jest to swego rodzaju lokowanie produktu, gdzie na fotografii mamy sprytnie ukryte odnośniki do produktów. Jeśli jakiś z nich nas zaciekawi, można kliknąć i zapoznać się ze szczegółami produktu.

Ponadto, na blogu platformy widać kilka wzmianek o tym, jak zastosowanie zakupów w social media spowodowało wzrost różnych czynników sprzedażowych. Widać to chociażby tutaj, gdzie Marka TYME zyskała 44% więcej odwiedzin po wdrożeniu zakupów na Instagramie.

Jak założyć sklep na Instagramie?

Przede wszystkim trzeba mieć konto firmowe, a nie prywatne. Jest to wymóg numer jeden.

Kolejnym etapem jest połączenie konta ze sklepem, które opisane jest dokładnie i krok po kroku w tym oficjalnym poradniku.

Tutaj również warto nadmienić, że proces weryfikacji konta trwa średnio tydzień, więc trzeba się nieco uzbroić w cierpliwość.

Zatem, jak sprzedawać w social media?

Jak widać, portale społecznościowe to nie tylko sposób na kontakt ze znajomymi, ale również praktyczne narzędzia dla sprzedawców online.

Być może warto zainteresować się tym tematem, jeśli Twój sklep ciągle szuka sposobów na pozyskiwanie klientów.

Potencjał w tych platformach z pewnością jest bardzo duży, szczególnie jeśli grupą docelową jest młodzież lub osoby w wieku 20+. To właśnie ta grupa docelowa najwięcej spędza czasu na tego typu portalach, więc jest większa szansa, że kierowane działania w taki przedział wiekowy przyniosą większe rezultaty.

Jednak, aby to sprawdzić, trzeba najpierw spróbować.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.