Jak wyróżnić sklep na tle konkurencji? – 8 sposobów

Jak wyróżnić sklep na tle konkurencji?

Na łamach naszego bloga opublikowaliśmy już wiele artykułów poruszających różne zagadnienia dotyczące zwiększenia sprzedaży. Tematy te dotyczyły m.in. sposobów na większe dochody dzięki opiniom w sklepie,

za pomocą blogowania, poprzez wywieranie uczucia pilności, czy też ogólnie – na podstawie zmian, mających pomóc w zwiększeniu konwersji sklepu.

Tym razem przygotowałem zestaw wskazówek, które pomogą wyróżnić sklep na tle konkurencji. Jest to kolejna istotna sprawa, pozwalająca dać się zapamiętać odwiedzającym, a przede wszystkim znaleźć coś wartościowego dla siebie, czego brakuje u innych.

Wszystkie poniższe podpowiedzi mają na celu ułatwić zapamiętanie Twojej marki lub sklepu, co niewątpliwie może przełożyć się na zwiększenie sprzedaży.

Co należy zrobić, aby wyróżnić sklep na tle konkurencji?

Poznanie konkurencji

Pierwszym krokiem w celu jakiegokolwiek wyróżnienia się spośród innych sklepów jest przede wszystkim sprawdzenie konkurencji. Co oferują? Jak prezentują się ich strony pod kątem wizualnym oraz funkcjonalnym? Jakie mają ceny oraz strategie promocyjne?

Odpowiedzi na takie pytania pozwolą dowiedzieć się, na czym się stoi. Bez tego wszelkie działania będą prowadzone w ciemno, bez wiedzy na temat tego, co i jak oferują inni. Jest nawet duża szansa, że już na etapie przeglądania konkurencji dostrzeżesz jakieś punkty zaczepienia, które pozwolą obrać kierunek zmian, mających wyróżnić sklep na tle innych.

USP

Dobrym rozszerzeniem tego tematu jest inny nasz wpis, dotyczący unikalnej propozycji sprzedaży (z ang. USP). Przedstawiliśmy tam kilka przykładów w kwestii tego, w jaki sposób wyróżnić się z ofertą, aby nie tylko była ona unikalna w obrębie danej niszy, ale również atrakcyjna dla potencjalnego klienta.

Jak wyróżnić sklep na tle konkurencji, by zwiększyć sprzedaż?

1. Unikalnym sposobem działania.

Wyróżnienie sklepu na tle konkurencji można przedstawić poprzez sam mechanizm funkcjonowania sklepu czy jego ogólnej obsługi. Oto kilka przykładów rozjaśniających to zagadnienie:

  • Darmowa przesyłka – banalny przykład, jednak przeglądając oferty online, właśnie darmowa przesyłka jest bardzo skutecznym wabikiem, który pozwala zdecydować się na dany sklep, który pozwala zaoszczędzić te z pozoru małe koszty dostawy.
  • Kolejnym sposobem jest prowadzenie programu lojalnościowego, który pozwoli gromadzić punkty, które w łatwy sposób zachęcą do częstszych zakupów w konkretnym sklepie.
  • Mogą to być również inne formy płatności, których brak u innych sprzedawców. Aktualnie furorę robi Amazon i ich system płatności 1-Click.
  • Darmowy zwrot – ten aspekt można również wyróżnić, tworząc z pozoru jedyną taką dogodność na rynku. Spójrz na poniższy przykład, jak zrobił to serwis Zalando.

Jak wyróżnić sklep na tle konkurencji - USP

Sklep ten utożsamiany jest z darmowym zwrotem. Nawet osoby nierobiące tam zakupów online, przypuszczam, że wiedzą, że sklep ten oferuje darmowy zwrot. Promowane jest to w kampaniach reklamowych oraz na samej stronie jest wiele miejsc informujących o tym fakcie. Dzięki temu, z czegoś ogólnie dostępnego (zwrot przysługuje w każdym sklepie zgodnie z prawem konsumenta), udało się marce stworzyć swego rodzaju unikalną propozycję sprzedaży.

2. Wyglądem sklepu.

Niewątpliwie zapaść w pamięci odbiorcom sklepu może jego wygląd. Oczywiście w pozytywnym znaczeniu. To, jak zaprojektowany jest sklep oraz poszczególne jego sekcje, ma niebagatelny wpływ na odczucia użytkowników.

Nie da się ukryć, że przytłaczające kolory oraz duża ilość elementów nie sprzyjają pozytywnemu zapamiętaniu marki.

Obecnie sklep powinien być lekki – mieć dużo wolnych przestrzeni pomiędzy sekcjami, dominujące jasne kolory z akcentami głównego motywu kolorystycznego oraz ogólny minimalizm.

Najlepiej oczywiście postawić na własny styl, który nie będzie powtarzał istniejących schematów oraz aby szata graficzna dobrana była indywidualnie na potrzeby danego sklepu.

Bez względu na to wszystko, nowoczesny i zrobiony ze sztuką sklep internetowy sam w sobie może być dostatecznym rozwiązaniem, aby użytkownicy zauważyli różnicę pośród konkurencji.

3. Jasnym określeniem, do kogo kierowany jest produkt.

Warto również określić grupę docelową. Nigdy nie powinno się sprzedawać i oferować produktów dla wszystkich (nie da rady trafić do wszystkich, to po prostu jest sprzeczne z prawdą). Oferta nigdy nie jest skierowana do każdego, tylko do określonej grupy osób – większej lub mniejszej. Warto to zaznaczyć, aby trafić właśnie do danych odbiorców oraz tym samym dostosować pod nich treści na stronie, sposób pisania, czy miejsce, w którym można się skutecznie reklamować.

4. Unikalnością produktu.

Można również wyróżnić się na tle innych sklepów internetowych samym produktem. Nawet jeśli sprzedawany jest – siłą rzeczy – ten sam produkt, to mimo wszystko w dalszym ciągu można go wyróżnić od innych, np.

  • bardziej wyszukanym opisem produktu, niż tylko suchymi informacjami od producenta
  • oferowaniem go w zestawie promocyjnym z innym pasującym produktem, tworząc atrakcyjny zestaw
  • czy chociażby opcją personalizacji, która coraz śmielej wkracza na rynek nie tylko branży e-commerce

Jak wyróżnić sklep na tle konkurencji - personalizacja

5. Historią.

Rzadko spotykany element na stronach internetowych, jednak mający duży wpływ na odbiorców. Historie potrafią być bardzo angażujące oraz przekonujące do danej marki. Są również dobrym sposobem na budowanie zaufania.

Za każdą marką stoi człowiek. Niekiedy historia powstania firmy lub osoby jej zakładającej może być na tyle ciekawa, że warto zaprezentować to szerszej publiczności. Pokazanie ludzkiej strony może dać inną perspektywę użytkownikom, którzy spojrzą na markę nie tylko pod kątem maszynki zarabiającej pieniądze.

6. Własnymi zdjęciami produktów.

Wyróżnić sklep na tle konkurencji można poprzez stosowanie innych zdjęć produktów. Zazwyczaj z przyczyn budżetowych stosowane są często zdjęcia dostępne od producenta towaru. Są one – chcąc nie chcąc – powielane, co powoduje ujednolicenie zdjęć w obrębie danej niszy.

Stosując własne zdjęcia lub zlecając ich zrobienie komuś z zewnątrz, pokazujemy je w inny sposób. Wyróżniamy się tym samym czymś nowym.

7. Wyróżnieniem poprzez zaufanie.

Kolejny świetny sposób na wyróżnienie sklepu internetowego wśród konkurencji to wyróżnienie połączone z budową zaufania. Tym samym, jednocześnie zwiększamy zaufanie wśród odbiorców (które jest dość kluczowe w podjęciu decyzji o zakupie) oraz pokazujemy coś innego niż reszta.

W tym przypadku głównie chodzi o pokazanie różnych certyfikatów potwierdzających kompetencje lub wzbudzających zaufanie (np. Trusted Shops, Opineo, Laur Zaufania itd.).

Z powodzeniem można również zastosować różne hasła na czele z liczbami, w stylu: „sprzedaliśmy już X produktów w tym miesiącu”, „w naszym sklepie znajdziesz X produktów” itp.

8. Ceną produktu.

Dość oczywisty punkt, sugerujący po prostu wyróżnienie się ceną produktu – oczywiście niższą niż konkurenci. Bądź co bądź jest to najczęstszy sposób porównywania różnych ofert online.

Także zmniejszenie cen, a tym samym wyróżnienie na tle konkurencji, może przynieść większą sprzedaż za sprawą bardzo skutecznego wabika.

Jak wyróżnić sklep na tle konkurencji, aby odnieść sukces w internecie?

Pokazanie się z innej strony ma na celu przełamanie schematu bądź nudy.

Wszystko, co jest dla nas inne i niespotykane, jest łatwiejsze do zapamiętania.

O tego typu wyróżnienie warto zadbać, aby użytkownicy po wejściu na stronę poczuli powiew świeżości. W ten sposób rośnie zaangażowanie, które ma odzwierciedlenie w rosnącej sprzedaży.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.