Jak wypromować stronę internetową za darmo? – 8 sposobów

Jak wypromować stronę internetową za darmo?

Prowadzenie strony internetowej zawsze wiąże się z wydatkami – mniejszymi lub większymi. Istnieją jednak sposoby na to, by starać się dotrzeć do jak najszerszego grona osób niskim kosztem lub w stu procentach bezpłatnie.

Wpis ten przedstawia 8 metod, które mówią o tym, jak wypromować stronę internetową za darmo. Zapoznaj się z nimi i wykorzystaj niektóre z nich na swojej własnej witrynie, dzięki czemu – mam nadzieję – zwiększysz jej popularność.

8 pomysłów na to, jak wypromować stronę internetową za darmo

1. Wprowadź blog na swoją stronę.

Ogólna zasada jest taka, że o treść strony internetowej należy dbać – zarówno poprzez jej rozbudowę, jak i cykliczne dokładanie nowej.

Problem tkwi w tym, że strony firmowe bardzo często nie mają zbyt szerokiego pola manewru. W końcu nie da się bez końca usprawniać czy też rozszerzać podstron typu „Oferta”, „Galeria”, „Kontakt” itp.

Co wtedy?

Z pomocą przychodzi nam blog.

Dzięki temu zyskujesz nowy rodzaj podstrony, który bez żadnego problemu może być rozszerzany o kolejne, powiązane z nią materiały.

Czy blog nadaje się na Twoją stronę internetową? Jeśli przychodzą Ci do głowy różne tematy wpisów, które jakkolwiek dotyczą branży, w której się poruszasz, to odpowiedź brzmi „tak”. Postaraj się stworzyć serię artykułów, które będą przydatne Twoim odbiorcom czy też potencjalnym klientom, a zobaczysz, że wprowadzenie bloga rozrusza Twoją stronę internetową.

Jeżeli Twoja strona oparta jest o system WordPress, wtedy blogować możesz w 100% za darmo. Przy okazji sprawdź jeden z naszych wpisów na temat blogowania w WordPressie.

2. Zacznij wysyłać newsletter.

Mailing to dodatkowa forma kontaktu z odbiorcami, dzięki której możesz informować ich o różnych istotnych wydarzeniach dotyczących Twojego biznesu.

Jak wypromować stronę internetową za darmo z użyciem newslettera? Choćby korzystając z usługi o nazwie MailChimp, która jest darmowa do momentu uzyskania 2000 subskrybentów.

Przy pomocy MailChimpa możesz wysyłać odbiorcom e-maile dotyczące np. nowych artykułów, promocji wśród oferowanego asortymentu, konkursów itp. Tematyka może być dowolna – ważne tylko, aby podobała się subskrybentom.

Zakładając, że Twoja strona oparta jest o system CMS WordPress, mogę polecić Ci również pakiet narzędzi Sumo. Znajdują się w nim także płatne rozwiązania, jednak wiele spośród podstawowych wersji różnych aplikacji jest darmowych. Dzięki połączeniu MailChimpa i Sumo bez problemu stworzysz np. okienko pop-up, po którego wypełnieniu subskrybenci będą dodawani na Twoją listę.

Przy okazji polecam jeden z naszych wpisów o tym, jak zwiększyć skuteczność newslettera.

3. Prężnie działaj w mediach społecznościowych.

Kolejny darmowy kanał dystrybucji Twoich treści to media społecznościowe.

Zakładam, że już dawno wpadłeś na to, aby założyć kilka kont w social media oraz za ich pośrednictwem co jakiś czas informować użytkowników o zmianach w Twoim biznesie, na stronie internetowej itp.

Podstawowym (i zarazem najczęściej dobrym) wyborem jest z pewnością uniwersalny Facebook. Czy stawiać na inne portale społecznościowe? Wszystko zależy od tego, czym się dokładnie zajmujesz.

Jeżeli Twój biznes kładzie mocny nacisk na aspekty wizualne (fotografia, moda), wtedy śmiało możesz próbować wykorzystać Pinterest i Instagram. Oczywiście innego typu działalność również może z powodzeniem zaistnieć na wymienionych portalach – ważne jest to, aby mieć po prostu pomysł na tworzenie atrakcyjnych treści.

Pamiętaj o tym, aby przeznaczać czas tylko na te portale, które będziesz cyklicznie wykorzystywać, gdyż ilość przeważnie nie idzie w parze z jakością.

4. Zoptymalizuj swoją stronę internetową pod kątem SEO.

Jeden z naszych poprzednich wpisów poświęcony jest kwestii samodzielnego tworzenia treści przyjaznej SEO. Tak, wszystko to da się robić we własnym zakresie w 100% za darmo, potrzebujesz do tego „jedynie” cierpliwości, czasu i chęci uczenia się na własnych błędach.

Na początek musisz zacząć od umiejętnego dobierania tematów na nowe wpisy blogowe. Skupiaj się na kwestiach, które mogą być jakkolwiek problemowe dla Twoich odwiedzających. Wtedy nie pozostaje Ci nic innego, jak tworzyć artykuły rozwiązujące podstawowe problemy odbiorców.

Następnie możesz skorzystać z darmowej wtyczki do WordPressa o nazwie Yoast SEO. W widoku pojedynczego wpisu, w trakcie jego tworzenia, wtyczka ta pokazuje pod okienkiem edytora kilkanaście wskazówek. Każda z nich jest oznaczona czerwoną, pomarańczową lub zieloną „lampką” – w zależności od stopnia spełnienia danego punktu.

Oczywiście nie można sugerować się wszystkimi zawartymi tam radami w ciemno, Twoim priorytetem zawsze powinno być dobro użytkowników i to, aby tekst był im po prostu przydatny.

Co dalej w kwestii SEO? Odsyłam Cię do tekstu, który wymieniłem na początku tego podpunktu.

5. Dodawaj komentarze na innych, powiązanych tematycznie blogach.

Jak wypromować stronę internetową za darmo, komentując wpisy na innych blogach?

Na pewno nie spamując, gdyż nikt tego nie lubi.

Przede wszystkim dodawaj komentarze wartościowe – takie, które wnoszą coś do dyskusji. Dzięki temu unikniesz przypięcia Ci łatki „spamera”.

Wybieraj tylko te strony internetowe, które są powiązane z Twoją witryną. Możesz także czasem w komentarzu zamieścić link do swojej strony internetowej – jeśli Twoja wypowiedź będzie przydatna, być może komentarz zostanie zweryfikowany pomyślnie przez administratora.

6. Zadbaj o swoją sygnaturkę mailową.

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” – powiedzenie to dotyka również w pewnym sensie tematyki podpisów mailowych.

Ogółem dobrze jest mieć spójny wizerunek w sieci – np. przyjętą odgórnie paletę barw, typy fontów, swój własny styl. Jego częścią jest także sygnaturka mailowa, która powinna współgrać z wizerunkiem Twojej działalności.

Jest to doskonałe miejsce na to, aby stworzyć coś zarówno przydatnego odbiorcom wiadomości, jak i przykuwającego uwagę.

W tekście o tym, jak stworzyć profesjonalny podpis mailowy zamieściliśmy kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc. Poruszone są w nim także kwestie dotyczące stosowania adresów URL stron internetowych w podpisach.

7. Publikuj tzw. wpisy gościnne.

Jeśli myślisz o tym, jak wypromować stronę internetową za darmo, to wpisy gościnne są idealnym wyborem.

Polega to na tym, że oferujesz stronie jakkolwiek powiązanej z Twoją działalnością publikację swojego tekstu. Od Waszych ustaleń zależy to, czy tekst ma po prostu promować Ciebie, Twoją firmę, czy też ma zawierać np. link do Twojej witryny.

Chodzi w tym wszystkim o to, aby poszerzyć grupę potencjalnych odbiorców. Dzięki temu docierasz po prostu do nowych osób. A jeżeli jeszcze udałoby Ci się pozyskać nowy odnośnik do Twojej strony internetowej, masz sytuację idealną.

Pamiętaj tylko o tym, że Twój artykuł musi być przede wszystkim przydatny i wartościowy.

8. Raz na jakiś czas stwórz kompleksowy, obszerny artykuł.

Rozbudowane wpisy blogowe zazwyczaj radzą sobie bardzo dobrze wśród wyników wyszukiwania.

Nic dziwnego, bowiem są one określane przez roboty wyszukiwarek jako wartościowe – pełne istotnych dla danego tematu słów kluczowych, przydatnych obrazów, generujące ruch itp.

Jeżeli masz taką możliwość, postaraj się czasem (np. raz w miesiącu) stworzyć swoiste kompendium na jakiś temat. Niech będzie to wpis, który w zupełności wyczerpie jakiś problem – bogaty w wartościowe porady, przydatne zdjęcia.

Docenią to nie tylko roboty wyszukiwarek, lecz także sami użytkownicy, gdyż wartościowe materiały są zdecydowanie częściej zapamiętywane oraz udostępniane w mediach społecznościowych.

Czy da się wypromować stronę internetową za darmo?

Oczywiście, że tak. Problem tkwi jedynie w tym, iż oszczędność pieniędzy zazwyczaj okupiona jest potrzebą przeznaczania sporej, dodatkowej ilości czasu na działania promocyjne.

Jednakże przedstawione wyżej porady w gruncie rzeczy nie są bardzo czasochłonne. Jeżeli udałoby Ci się niektóre wzorce cyklicznie powtarzać (np. tworzyć wpisy blogowe zgodne z zasadami SEO), wtedy z czasem wiele czynności weszłoby Ci w krew, oszczędzając czas i automatyzując pracę w ogólnym rozrachunku.

A czy Ty masz jakieś inne sposoby na to, jak wypromować stronę internetową za darmo?

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Maciej Bednarski

  Dajcie linki do stron, które opublikują moje artykuły z linkiem za darmo! oraz specjalistę SEO z odpowiednia wiedzą, który prześle (lub wdroży) rekomendację za kromkę chleba. oczywiście lekkie piórko jest, by tworzyć regularnie obszerny, wyczerpujący artykuł na dany temat.

  (ps. a potem pojawiają się oferty „za efekt”, bo przecież pozycjonowanie nic nie kosztuje)

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Macieju, w tekście pomysł realizacji wpisów gościnnych został wymieniony jako jeden z ogólnych tematów – wiadomo, że wszystko zależy od konkretnych ustaleń między stronami. Znamy przypadki publikacji tekstów czy też linków do stron powiązanych z danymi biznesami – w szczególności dotyczy to jednak nie bezpośredniej konkurencji, a firm, które świadczą komplementarne do siebie usługi (ostatni przypadek, który przerabialiśmy, dotyczy wzajemnej promocji firm, gdzie jedna ociepla poddasza, zaś druga jest producentem pianki poliuretanowej – sytuacja win-win w ogólnym rozrachunku).

   W kwestii SEO, masz 100% racji – porządne stworzenie rekomendacji oraz wdrożenie zmian kosztują (i to niemało, jeśli wszystko ma mieć ręce i nogi). W tekście jednak potraktowaliśmy temat w sposób powierzchowny, doradzając jedynie zainstalowanie darmowej wtyczki Yoast SEO, która dla osób początkujących i tak może nieco rozjaśnić temat. Zawsze lepiej jest jej używać, aniżeli pozostawić SEO totalnie bez opieki. Tym bardziej że KB stworzona przez Yoast jest dość obszerna.

   PS. Również jesteśmy przeciwni tej zupełnie nieefektywnej formie rozliczenia.

  • nickela

   Wiesz, podchodzisz do tego trywialnie. Na swoim koncie postawiłam portal internetowy, który byłam zmuszona promować za darmo – oczywiście najpierw mówiłam, że tak się nie da zrobić. Ale to wymusiło pomysły, które byłby całkiem niezłe. Mimo, że portal nie był ustawiony super pod SEO – to wymagałoby przebudowy – to i tak własne działania wypozycjonowały kilkanaście słów kluczowych tylko w oparciu o systematyczne działania, które tutaj w artykule są ogólnie ujęte. Kwestia czasu, chęci i wiedzy, gdyż przy komentowaniu trzeba wiedzieć o czym się pisze. W social media zbudowałam sobie wizerunek experta i to był duży sukces, bo propozycji współpracy było coraz więcej – i nie mam na myśli sprzedaży tylko usługa za usługę. Najpierw pokaż coś, bądź wytrwały a współpraca barterowa będzie możliwa nawet z dużymi branżowymi portalami – kwestia jak do tego podchodzisz. Ty możesz uderzyć i nic, ktoś ugryzie temat z innej strony, dobrze zagada, sukces jest. Możesz mieć genialne umiejętności np. do negocjacji ale do rozpoczynania rozmów może już niekoniecznie, dobrze jest mieć świadomość co się potrafi a co lepiej jak wykona ktoś inny. To są też pewne elementy pracy w zespole.

 2. Janusz Kamiński

  Jak zawsze, temat jest świetny!

  Odpowiedz
 3. ekonomiczny-wojownik

  Jak dobrze promować się na FaceBooku?

  Odpowiedz
 4. AlePiesio

  Bardzo fajny artykuł, dużo wiedzy którą na pewno wykorzystam. Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.