Jak wypromować stronę internetową za darmo? – 8 sposobów

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wypromować stronę internetową za darmo. Jest to możliwe głównie przy użyciu bloga - nawet nie wiesz, jak bardzo jego wprowadzenie potrafi pomóc niemal każdej witrynie. W tym tekście dowiesz się, jak wypromować stronę internetową za darmo za pomocą 8 skutecznych metod.

Prowadzenie strony internetowej zawsze wiąże się z wydatkami – mniejszymi lub większymi. Istnieją jednak sposoby na to, by starać się dotrzeć do jak najszerszego grona osób niskim kosztem lub w stu procentach bezpłatnie.

Wpis ten przedstawia 8 metod, które mówią o tym, jak wypromować stronę internetową za darmo. Zapoznaj się z nimi i wykorzystaj niektóre z nich na swojej własnej witrynie, dzięki czemu – mam nadzieję – zwiększysz jej popularność.

8 pomysłów na to, jak wypromować stronę internetową za darmo

1. Wprowadź blog na swoją stronę.

Ogólna zasada jest taka, że o treść strony internetowej należy dbać – zarówno poprzez jej rozbudowę, jak i cykliczne dokładanie nowej.

Problem tkwi w tym, że strony firmowe bardzo często nie mają zbyt szerokiego pola manewru. W końcu nie da się bez końca usprawniać czy też rozszerzać podstron typu „Oferta”, „Galeria”, „Kontakt” itp.

Co wtedy?

Z pomocą przychodzi nam blog.

Dzięki temu zyskujesz nowy rodzaj podstrony, który bez żadnego problemu może być rozszerzany o kolejne, powiązane z nią materiały.

Czy blog nadaje się na Twoją stronę internetową? Jeśli przychodzą Ci do głowy różne tematy wpisów, które jakkolwiek dotyczą branży, w której się poruszasz, to odpowiedź brzmi „tak”. Postaraj się stworzyć serię artykułów, które będą przydatne Twoim odbiorcom czy też potencjalnym klientom, a zobaczysz, że wprowadzenie bloga rozrusza Twoją stronę internetową.

Jeżeli Twoja strona oparta jest o system WordPress, wtedy blogować możesz w 100% za darmo. Przy okazji sprawdź jeden z naszych wpisów na temat blogowania w WordPressie.

2. Zacznij wysyłać newsletter.

Mailing to dodatkowa forma kontaktu z odbiorcami, dzięki której możesz informować ich o różnych istotnych wydarzeniach dotyczących Twojego biznesu.

Jak wypromować stronę internetową za darmo z użyciem newslettera? Choćby korzystając z usługi o nazwie MailChimp, która jest darmowa do momentu uzyskania 2000 subskrybentów.

Przy pomocy MailChimpa możesz wysyłać odbiorcom e-maile dotyczące np. nowych artykułów, promocji wśród oferowanego asortymentu, konkursów itp. Tematyka może być dowolna – ważne tylko, aby podobała się subskrybentom.

Zakładając, że Twoja strona oparta jest o system CMS WordPress, mogę polecić Ci również pakiet narzędzi Sumo. Znajdują się w nim także płatne rozwiązania, jednak wiele spośród podstawowych wersji różnych aplikacji jest darmowych. Dzięki połączeniu MailChimpa i Sumo bez problemu stworzysz np. okienko pop-up, po którego wypełnieniu subskrybenci będą dodawani na Twoją listę.

Przy okazji polecam jeden z naszych wpisów o tym, jak zwiększyć skuteczność newslettera.

3. Prężnie działaj w mediach społecznościowych.

Kolejny darmowy kanał dystrybucji Twoich treści to media społecznościowe.

Zakładam, że już dawno wpadłeś na to, aby założyć kilka kont w social media oraz za ich pośrednictwem co jakiś czas informować użytkowników o zmianach w Twoim biznesie, na stronie internetowej itp.

Podstawowym (i zarazem najczęściej dobrym) wyborem jest z pewnością uniwersalny Facebook. Czy stawiać na inne portale społecznościowe? Wszystko zależy od tego, czym się dokładnie zajmujesz.

Jeżeli Twój biznes kładzie mocny nacisk na aspekty wizualne (fotografia, moda), wtedy śmiało możesz próbować wykorzystać Pinterest i Instagram. Oczywiście innego typu działalność również może z powodzeniem zaistnieć na wymienionych portalach – ważne jest to, aby mieć po prostu pomysł na tworzenie atrakcyjnych treści.

Pamiętaj o tym, aby przeznaczać czas tylko na te portale, które będziesz cyklicznie wykorzystywać, gdyż ilość przeważnie nie idzie w parze z jakością.

4. Zoptymalizuj swoją stronę internetową pod kątem SEO.

Jeden z naszych poprzednich wpisów poświęcony jest kwestii samodzielnego tworzenia treści przyjaznej SEO. Tak, wszystko to da się robić we własnym zakresie w 100% za darmo, potrzebujesz do tego „jedynie” cierpliwości, czasu i chęci uczenia się na własnych błędach.

Na początek musisz zacząć od umiejętnego dobierania tematów na nowe wpisy blogowe. Skupiaj się na kwestiach, które mogą być jakkolwiek problemowe dla Twoich odwiedzających. Wtedy nie pozostaje Ci nic innego, jak tworzyć artykuły rozwiązujące podstawowe problemy odbiorców.

Następnie możesz skorzystać z darmowej wtyczki do WordPressa o nazwie Yoast SEO. W widoku pojedynczego wpisu, w trakcie jego tworzenia, wtyczka ta pokazuje pod okienkiem edytora kilkanaście wskazówek. Każda z nich jest oznaczona czerwoną, pomarańczową lub zieloną „lampką” – w zależności od stopnia spełnienia danego punktu.

Oczywiście nie można sugerować się wszystkimi zawartymi tam radami w ciemno, Twoim priorytetem zawsze powinno być dobro użytkowników i to, aby tekst był im po prostu przydatny.

Co dalej w kwestii SEO? Odsyłam Cię do tekstu, który wymieniłem na początku tego podpunktu.

5. Dodawaj komentarze na innych, powiązanych tematycznie blogach.

Jak wypromować stronę internetową za darmo, komentując wpisy na innych blogach?

Na pewno nie spamując, gdyż nikt tego nie lubi.

Przede wszystkim dodawaj komentarze wartościowe – takie, które wnoszą coś do dyskusji. Dzięki temu unikniesz przypięcia Ci łatki „spamera”.

Wybieraj tylko te strony internetowe, które są powiązane z Twoją witryną. Możesz także czasem w komentarzu zamieścić link do swojej strony internetowej – jeśli Twoja wypowiedź będzie przydatna, być może komentarz zostanie zweryfikowany pomyślnie przez administratora.

6. Zadbaj o swoją sygnaturkę mailową.

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” – powiedzenie to dotyka również w pewnym sensie tematyki podpisów mailowych.

Ogółem dobrze jest mieć spójny wizerunek w sieci – np. przyjętą odgórnie paletę barw, typy fontów, swój własny styl. Jego częścią jest także sygnaturka mailowa, która powinna współgrać z wizerunkiem Twojej działalności.

Jest to doskonałe miejsce na to, aby stworzyć coś zarówno przydatnego odbiorcom wiadomości, jak i przykuwającego uwagę.

W tekście o tym, jak stworzyć profesjonalny podpis mailowy zamieściliśmy kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc. Poruszone są w nim także kwestie dotyczące stosowania adresów URL stron internetowych w podpisach.

7. Publikuj tzw. wpisy gościnne.

Jeśli myślisz o tym, jak wypromować stronę internetową za darmo, to wpisy gościnne są idealnym wyborem.

Polega to na tym, że oferujesz stronie jakkolwiek powiązanej z Twoją działalnością publikację swojego tekstu. Od Waszych ustaleń zależy to, czy tekst ma po prostu promować Ciebie, Twoją firmę, czy też ma zawierać np. link do Twojej witryny.

Chodzi w tym wszystkim o to, aby poszerzyć grupę potencjalnych odbiorców. Dzięki temu docierasz po prostu do nowych osób. A jeżeli jeszcze udałoby Ci się pozyskać nowy odnośnik do Twojej strony internetowej, masz sytuację idealną.

Pamiętaj tylko o tym, że Twój artykuł musi być przede wszystkim przydatny i wartościowy.

8. Raz na jakiś czas stwórz kompleksowy, obszerny artykuł.

Rozbudowane wpisy blogowe zazwyczaj radzą sobie bardzo dobrze wśród wyników wyszukiwania.

Nic dziwnego, bowiem są one określane przez roboty wyszukiwarek jako wartościowe – pełne istotnych dla danego tematu słów kluczowych, przydatnych obrazów, generujące ruch itp.

Jeżeli masz taką możliwość, postaraj się czasem (np. raz w miesiącu) stworzyć swoiste kompendium na jakiś temat. Niech będzie to wpis, który w zupełności wyczerpie jakiś problem – bogaty w wartościowe porady, przydatne zdjęcia.

Docenią to nie tylko roboty wyszukiwarek, lecz także sami użytkownicy, gdyż wartościowe materiały są zdecydowanie częściej zapamiętywane oraz udostępniane w mediach społecznościowych.

Czy da się wypromować stronę internetową za darmo?

Oczywiście, że tak. Problem tkwi jedynie w tym, iż oszczędność pieniędzy zazwyczaj okupiona jest potrzebą przeznaczania sporej, dodatkowej ilości czasu na działania promocyjne.

Jednakże przedstawione wyżej porady w gruncie rzeczy nie są bardzo czasochłonne. Jeżeli udałoby Ci się niektóre wzorce cyklicznie powtarzać (np. tworzyć wpisy blogowe zgodne z zasadami SEO), wtedy z czasem wiele czynności weszłoby Ci w krew, oszczędzając czas i automatyzując pracę w ogólnym rozrachunku.

A czy Ty masz jakieś inne sposoby na to, jak wypromować stronę internetową za darmo?

Jak wypromować stronę internetową za darmo? – 8 sposobów
Artykuł oceniono na: 4.5 (głosy: 11)

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: