Jak samodzielnie tworzyć treści przyjazne SEO? – 9 porad

Jak samodzielnie tworzyć treści przyjazne SEO?

Algorytmy wyszukiwarek internetowych coraz bardziej zaczynają wzorować się na naszych zachowaniach. Wszystko po to, aby odbiór treści był najbardziej zbliżony do ludzkich oczekiwań.

Dlatego też skuteczna strona internetowa powinna być optymalizowana zarówno pod kątem odbiorców, jak i robotów wyszukiwarek.

Właściwy balans tych dwóch cech pozwala osiągnąć zadowalające pozycje w wyszukiwarkach internetowych na słowa kluczowe, na których nam zależy.

Niniejszy wpis skupia się przede wszystkim na bardziej technicznych aspektach dotyczących tego, jak samodzielnie tworzyć treści przyjazne SEO. Poznaj niektóre zasady, których dobrze jest się trzymać w przypadku optymalizowania treści pod kątem wyszukiwarek.

Jak samodzielnie tworzyć treści przyjazne SEO, aby generowały ruch?

1. Dobierz temat.

Załóżmy, że planujesz napisanie wpisu blogowego, który ma obszernie opisywać dany temat oraz – tym samym – generować wejścia z wyszukiwarki.

Podstawą jest to, że… musisz wiedzieć, o czym pisać. Po prostu.

Przede wszystkim skup się na czymś ściśle związanym z tematyką Twojego serwisu. Wszystko po to, aby grupa docelowa nowo tworzonego artykułu po jego przeczytaniu odnalazła się na Twojej witrynie.

Kieruj się zapotrzebowaniem użytkowników na istotne tematy. Porusz jakieś aspekty, które będą dla nich interesujące lub przydatne.

Jeżeli masz problemy z doborem tematu, możesz przeczytać również nasz wpis o tym, skąd czerpać inspirację na tematy wpisów blogowych.

2. Utwórz listę słów kluczowych wraz z synonimami.

Przed rozpoczęciem pisania treści właściwej dobrze jest utworzyć sobie pewną listę słów czy też fraz, które koniecznie chciałbyś zawrzeć we wpisie.

Tekst powinien być nasycony przede wszystkim wartościowymi informacjami, a wplecenie istotnych słów nie powinno stanowić dla Ciebie problemu.

Każdy kolejny wpis blogowy zwiększa bowiem pulę słów wchodzących obręb danej domeny. Tworzy się dzięki temu swoista sieć podstron, rozszerzająca się z każdym dodanym tekstem. Jest to bardzo korzystny zabieg, zwiększający po prostu wartość Twojej strony internetowej.

Pamiętaj tylko o tym, aby różnicować wykorzystywane słowa. Bardzo przydatny pod tym względem może okazać się tekst Bartłomieja Kiljana na temat semantycznych słów kluczowych, znanych również jako LSI.

3. Stwórz odpowiedni tytuł.

Właściwy tytuł to podstawa kwestii dotyczącej tego, jak samodzielnie tworzyć treści przyjazne SEO.

Tytuł wpisu blogowego zazwyczaj:

 • znajduje się w meta-tytule podstrony
 • stanowi zawartość nagłówka H1
 • może zachęcić użytkowników do kliknięcia odnośnika, którego anchor ów tytuł będzie stanowił
 • stanowi bazę dla adresu URL danej podstrony

Zatem, jak widzisz, jego rola jest ogromna.

Kieruj się przede wszystkim przydatnością tytułu dla samych użytkowników. W końcu to oni mają wchodzić na określone podstrony, a zachęcające tytuły stanowią dla nich bramki decyzyjne w kontekście podjęcia decyzji o tym, czy dany serwis odwiedzić.

Jeżeli masz problem z opracowaniem dostatecznie przykuwającego uwagę tytułu, sprawdź nasz poradnik na temat tworzenia idealnych tytułów na blogu.

4. Pamiętaj o przyjaznym adresie URL.

W poprzednim punkcie wspomniałem o adresie URL, którego wygląd również jest bardzo istotny.

Otóż rzuć okiem na poniższe trzy przykładowe adresy. Zakładamy, że odnoszą się one do tego samego wpisu blogowego:

 • adres.pl/blog/?p=102
 • adres.pl/blog/category/3/nazwa-wpisu
 • adres.pl/blog/nazwa-wpisu

O ile roboty wyszukiwarek dadzą sobie radę z każdym z nich, to użytkownikom z pewnością najwięcej mówi ostatni wariant.

Jeżeli adresy mogą być opisowe i zawierać wyłącznie słowa, nie ma żadnego sensu w tworzeniu odnośników składających się m.in. z jakichś numerów identyfikacyjnych czy jeszcze „dziwniejszych” znaków.

Ponadto wspomniałem na początku, iż algorytmy wyszukiwarek coraz bardziej starają się odwzorowywać nasze zachowania oraz uwzględniać nasze preferencje, zatem tworzenie URL-i przyjaznych użytkownikom ma o wiele więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

5. Zadbaj o meta-tagi.

To, w jaki sposób poszczególne podstrony Twojego serwisu są widoczne w wynikach wyszukiwania, jest bardzo istotne.

Użytkownicy wyszukiwarek podczas przeglądania listy wyników zwracają uwagę na najistotniejsze dla nich informacje.

Decyzja odnośnie do tego, który dokładnie wynik wybrać, bardzo często opiera się właśnie o prezencję linków w SERP-ach.

Jeżeli korzystasz z WordPressa, możesz użyć wtyczki Yoast SEO, która skutecznie pomoże Ci zadbać o wszelkie meta-tagi towarzyszące Twoim artykułom.

Dzięki niej zdefiniujesz nie tylko meta-tytuły oraz meta-opisy, lecz także wygenerujesz mapę serwisu czy też określisz wygląd linków w trakcie udostępniania ich w mediach społecznościowych.

6. Umiejętnie dobierz nagłówki H1, H2 i H3.

W tekście na temat sprawdzania stanu SEO strony internetowej wymieniłem bardzo ważną rolę nagłówków.

Są to bowiem znaczniki języka HTML, w których umieszcza się istotne dla danej podstrony hasła. Znaczniki te mogą być stopniowane, aby wskazywać robotom wyszukiwarek, które nagłówki są ważniejsze, a które mniej.

Przypuśćmy, że dany wpis blogowy zawiera przepis na sernik. Przykładowa struktura nagłówków może być następująca:

 • H1: Przepis na idealny sernik
 • H2: Składniki potrzebne do upieczenia sernika, H2: Sernik – sposób przygotowania
 • H3: Jak upiec sernik? – przydatne wskazówki, H3: Przepyszny sernik – zdjęcia, H3: Zdjęcia serników nadesłane przez Was

Jak widzisz, im niższy numer przy „H”, tym nagłówek jest istotniejszy. Idąc z numeracją w górę, liczba dopuszczalnych nagłówków zwiększa się, przy czym ich ważność maleje.

Jeśli myślisz o tym, jak samodzielnie tworzyć treści przyjazne SEO, sztukę optymalizowania nagłówków musisz opanować do perfekcji.

7. Wstaw obrazy w odpowiedni sposób.

W artykule na temat optymalizacji SEO obrazów wymieniłem kilka fundamentalnych zasad w kontekście poprawnego obchodzenia się z grafikami na stronach internetowych.

Przede wszystkim zadbaj o ich nazwy. Nie dodawaj ich bezpośrednio z aparatu, gdyż takie fotografie nazywają się zazwyczaj DSC_0001.jpg czy też IMG_1234.jpg. Takie nazwy nie mówią nic zarówno robotom wyszukiwarek, jak i samym użytkownikom.

Kolejna kwestia dotyczy ich rozmiaru. Skaluj obrazy do takiej rozdzielczości, która jest odpowiednia dla Twojej strony internetowej, a dokładniej dla miejsca, w którym owe obrazy są wyświetlane.

W szczególności zwracaj uwagę na to, aby dodawane zdjęcia miały wypełnione wartości atrybutów ALT. Dzięki temu masz szansę na przekazanie bezpośrednio w kodzie strony informacji o tym, co dokładnie znajduje się na danym obrazie.

8. Sformatuj treść.

Formatowanie treści pod kątem SEO jest istotniejsze raczej dla samych użytkowników, aniżeli dla wyszukiwarek, jednak nie da się przemilczeć jego roli.

Dobrze zróżnicowany tekst zawiera:

 • nagłówki o różnych wielkościach fontów
 • właściwe odstępy między liniami tekstu
 • brak ogromnych bloków tekstu poprzez rozdzielanie ich przy pomocy akapitów
 • tekst przeplatany obrazami
 • czytelne rozmiary fontów
 • linki wyróżniające się na tle standardowego tekstu
 • listy punktowane czy też numerowane

Stosowanie różnego rodzaju znaczników mających na celu urozmaicenie treści sprawia, że dany tekst jest po prostu ciekawszy dla użytkowników.

Ponadto unikanie pewnych niekorzystnych praktyk na urządzeniach mobilnych (typu elementy „dotykalne” zbyt blisko siebie) powoduje niewystępowanie błędów w Google Search Console, które czasem są widoczne w przypadku niedostosowania treści do odpowiedniego wyświetlania się na smartfonach czy tabletach.

Myśląc o tym, jak samodzielnie tworzyć treści przyjazne SEO, czyń je po prostu urozmaiconymi, gdyż będą ciekawsze w odbiorze.

9. Przemyśl linkowanie wewnętrzne.

Na pewno zauważyłeś, że w niniejszym wpisie wplecione są tu i ówdzie odnośniki, wskazujące na treści powiązane z tematem poruszanym w danym podpunkcie.

Nie dzieje się to bez powodu.

Z jednej strony taka praktyka stanowi wartość dla czytelników, gdyż – w razie potrzeby – mogą oni przeczytać tekst uzupełniający jakąś myśl.

Z drugiej strony jest to tworzenie sieci tematycznych powiązań między artykułami, co sprawia, że żaden wpis nie jest pozostawiony samemu sobie. Jest to korzystny zabieg pod kątem SEO, gdyż pomaga utworzyć pewną logiczną strukturę.

Jak samodzielnie tworzyć treści przyjazne SEO – podsumowanie wskazówek

Podczas tworzenia nowych wpisów blogowych czy też po prostu podstron w ramach swojej witryny, staraj się korzystać z wymienionych porad.

Dzięki temu będziesz mieć pewność, że niosą one za sobą nie tylko wartość czysto merytoryczną, ale są także odpowiednio przygotowane pod kątem technicznym.

Problematyka ważna jest przede wszystkim dla użytkowników. Technikaliów z kolei nie da się ominąć, jeżeli myślimy o robotach wyszukiwarek internetowych.

Zobaczysz, że w krótkim czasie nauczysz się dbać o kwestie techniczne już z marszu, mając dobre praktyki w głowie za każdym razem, gdy będziesz tworzyć nowe treści.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.