Jak zachęcić do czytania długich tekstów?

Jak zachęcić do czytania długich tekstów?

Długie wpisy na blogu są dobrze odbierane przez Google. Dlaczego? Ponieważ zawierają dużo treści, co przekłada się na większą ilość słów kluczowych, którymi „dysponuje” w wyszukiwarce Twój serwis. Długie treści są również dobrze odbierane przez czytelników, ponieważ wyczerpują dany temat i przekazują wiele informacji (o ile oczywiście nie jest to typowe lanie wody). Musisz więc koniecznie zastanowić się nad tym, jak zachęcić do czytania długich tekstów.

Można przyjąć, że długa forma artykułu blogowego zawiera powyżej 1500 słów. Jednak co w przypadku, gdy tworzysz tego typu treści, ale nie są one w całości czytane? Z pewnością taka kolej rzeczy wywoła u Ciebie frustrację. Pisząc długi i wartościowy tekst, chciałbyś, aby użytkownicy przeczytali nie tylko wstęp, ale również dalsze akapity.

Niestety, ale badania pokazują, że użytkownicy czytają tylko 28% treści podczas średniej wizyty na stronie. Czyli odbiorca Twojego wpisu średnio przeczyta nieco ponad 400 słów. Nie jest to zadowalający wynik.

Sprawdź zatem wskazówki na zwiększenie poczytności długich wpisów blogowych. Stosując poniższe rady, zwiększysz szansę na pozytywny odbiór długich treści, co w efekcie pozwoli osiągnąć lepszy wynik od przytoczonych 400 słów. A więc, jak zachęcić do czytania długich tekstów?

Jak zachęcić do czytania długich tekstów – 8 rad

1. Odpowiedni przekaz na trzech różnych poziomach treści.

W pierwszej kolejności zadbaj o sposób przekazywania informacji czytelnikowi. Ważne jest nie tylko, co piszesz, ale również jak piszesz. Zwiększanie czytelności długiego wpisu osiągniesz, stosując te zasady:

  • Na poziomie wpisu: pamiętaj, aby zadbać o wstęp artykułu. Musisz w nim zawrzeć swego rodzaju streszczenie. Dobrze, jak znajdą się tu informacje o tym, co zawiera dalsza część wpisu oraz jakie zagadnienia zostaną poruszane. Pamiętaj tylko o jasnym i czystym przekazie. Początek treści jest pierwszym miejscem, które użytkownik przeczyta. Spraw, aby zachęcić go do dalszego odkrywania treści.
  • Na poziomie akapitu: ważne jest otwarcie. Pierwsze zdanie powinno zawierać podsumowanie całości akapitu, jednak z zachowaniem nutki tajemniczości. Spowoduje to chęć przeczytania dalszych zdań.
  • Na poziomie zdania: ważne jest, aby zawierać najważniejsze informacji od razu na początku wypowiedzi. Ta reguła pozwoli pisać krótsze zdania, które od razu przekażą wartościową treść.

2. Spójna i ciągła struktura.

Jak zachęcić do czytania długich tekstów dzięki odpowiedniej strukturze? Każdy wpis powinien być podzielony na sekcje. W przeciwnym wypadku otrzymujesz jednolity blok tekstu, co nie jest ani trochę zachęcające do przeczytania całości.

Początek danej sekcji określa zazwyczaj nagłówek. W tym wpisie np. sekcją jest każdy kolejny podpunkt wraz z jego treścią. Taka budowa pozwala przede wszystkim poprawić odbiór treści oraz płynnie przechodzić po danych zagadnieniach.

Następnie sekcja powinna być budowana pod kątem schematu. Przykład:

  • opisywany problem
  • jego rozwiązanie
  • dodatkowa wskazówka

Dzięki takiemu podziałowi czytelnik może płynnie czytać tekst. Rozpoczyna od dowiedzenia się o problemie, następnie wie jak go rozwiązać, a na koniec otrzymuje dodatkową wskazówkę. Ciągłość i klarowna struktura treści pozwolą na zwiększenie poczytności długich wpisów blogowych.

Pamiętaj tylko o tym, że nie każda sekcja musi być taka sama (o ile nie wymaga tego dana specyfika wpisu). Dobrze jest różnicować strukturę treści pomiędzy kolejnymi sekcjami lub przełamywać je odpowiednio cytatami czy wszelkiej maści grafikami.

3. Pokaż wszystko, co najlepsze, w pierwszych sekcjach.

Jak wspomniałem na początku, pierwsze trzy sekcje mają największe prawdopodobieństwo na ich przeczytanie. Ważne jest więc, aby zawierały one według Ciebie najlepsze podpunkty. Ponieważ, jeśli zaczniesz od tych „gorszych”, użytkownik może znudzić się i zniechęcić do dalszej lektury. Nie czekaj więc z najlepszymi asami w rękawie na sam koniec, bo po prostu może się okazać, że mało kto dotrwa do końca artykułu. Jest to ważne, jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zachęcić do czytania długich tekstów.

4. Koniecznie stosuj nagłówki.

Kolejnym sposobem na zwiększenie poczytności długich wpisów blogowych jest stosowanie dużej ilości nagłówków. W internecie krąży „reguła 80/20”. Mówi ona, że 80% czytelników czyta tylko nagłówki. Innymi słowy, z 10 osób tylko 2 z nich przeczytają Twój wpis.

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, ile jest w tym prawdy. Jednak zgodzić się można z tym, że nagłówki są bardzo ważne ze względu na skanowanie tekstu. Aby zwiększyć poczytność bloga, stosuj zachęcające nagłówki – nie tylko dla tytułu wpisu. W treści nagłówki sugerują to, jakie kwestie będą poruszane w danym dziale oraz pomagają przeczytać interesujące fragmenty.

5. Pamiętaj o stanie czytania i skanowania.

Nawiązując do powyższego akapitu, można wyróżnić dwa stany czytelnika:

  • Stan czytania – gdy użytkownik skupiony jest na czytaniu treści wpisu.
  • Stan skanowania – gdy użytkownik przegląda wzrokowo treść wpisu, czytając głównie nagłówki.

Umiejętne wprowadzanie czytelnika w stan czytania pozwoli na zwiększenie poczytności długich wpisów blogowych. Z kolei w stanie skanowania szukane są treści, które zachęcą do przeczytania danego fragmentu (przejście do stanu czytania). Dlatego też bardzo ważne są nagłówki, aby pozwoliły użytkownikom przedstawić to, co może znajdować się danym fragmencie tekstu.

Jeśli po przeczytaniu samych nagłówków wiesz, co mniej więcej znajduję się w treści wpisu, to znak, że tworzysz je dobrze.

Przedstawienie treści dla obu stanów czytelnika jest ważnym elementem w odniesieniu do zwiększenia poczytności długich wpisów na blogu. Pamiętaj o tym, gdy zastanawiasz się, jak zachęcić do czytania długich tekstów.

6. Pisz krótkie zdania.

Zamiast stawiać na długie i niekończące się zdania – pisz krótkie. Przede wszystkim mniej męczą użytkowników oraz są łatwiejsze do zrozumienia. Według badań, zdania zwierające maksymalnie 8 słów są w 100% zrozumiałe. Zdania składające się z 9-14 wyrazów rozumie już 90% czytelników. Unikaj zatem długich zdań, które powodują frustrację. Postaw na lekkość i swobodę czytania. Krótkie frazy przełożą się na zwiększenie poczytności długich wpisów blogowych.

7. Zadbaj o prezencję treści.

Możesz napisać najlepszą treści artykułu, jednak jeśli nie zadbasz o jej wygląd, to cały Twój trud pójdzie na marne. Czym możesz się posiłkować w tym wypadku? Otóż jest tego dużo.

W pierwszej kolejności stosuj wspomniane już nagłówki. Potem urozmaicaj treść listowaniami oraz cytatami. Następnie możesz posłużyć się treścią wizualną. W tym wypadku masz szerokie pole do popisu. Mogą to być obrazy, wykresy, animowane gify czy treści wideo. Nawet zwykłe pogrubienie tekstu może podnieść jego walor estetyczny!

Ważne jest, aby unikać długich bloków tekstu. Jest to trudne do czytania i męczące w dłużej mierze, a przecież Twoim celem jest utrzymanie użytkownika do końca wpisu. Nie denerwuj go więc wielkimi kolumnami tekstu.

8. Pisz wpis tak, jak byś prowadził rozmowę.

Nie chcę Ci absolutnie narzucać stylu, w jakim powinno się pisać. Każdy ma swój unikalny, w którym najlepiej się czuje. Jednak dobrze jest pisać swoje artykuły, zwracając się bezpośrednio do drugiej osoby. Wszelkie zwroty jak „Twój” czy „Ci” sprawiają wrażenie indywidualnego podejścia. Lepiej i przyjemniej się je czyta.

Ponadto, zwracając się w ten sposób, zachęcasz do nawiązania kontaktu np. poprzez komentarz. Zwiększysz w ten sposób zaangażowanie użytkowników.

Pamiętaj, że Twój blog nie jest pracą naukową, więc lekkie teksty są o wiele przyjemniejsze do czytania. Jest to ważne, jeśli chcesz, aby użytkownik przeczytał do końca Twój długi wpis na blogu.

Jak zachęcić do czytania długich tekstów? – podsumowanie

Stosowanie powyższych wskazówek z pewnością pozwoli na zwiększenie poczytności długich wpisów blogowych. W tym celu liczy się nie tylko sama treść, ale również to, jak ją zaprezentujesz.

Ważny jest styl pisania oraz lekkość. Trudne słowa, ciągnące się w nieskończoność długie zdania oraz bloki nieprzerwanego tekstu są Twoim wrogiem. Unikaj ich, jeśli nie chcesz zmęczyć użytkownika. Spraw, aby czytelnik był ciągle w stanie czytania, a osiągniesz zamierzony cel. Voila!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.