Neuromarketing w internecie – co to jest i jak go używać?

Neuromarketing w internecie

Niegdyś jedynym sposobem na zwiększenie sprzedaży było po prostu zakupienie większej liczby reklam lub artykułów sponsorowanych. Czasami przynosiło to korzyści, a czasami nie. Z rozwojem narzędzi do analizy oraz samych możliwości, możemy dzisiaj uzyskać znacznie lepsze rezultaty przy mniejszym nakładzie budżetowym. Stawiając na neuromarketing w internecie, można tworzyć przemyślane strategie, które są w stanie niejednokrotnie znacznie zwiększyć skuteczność Twoich wysiłków.

Konsumenci podświadomie określają to, czego chcą, ile mogą zapłacić, a nawet jakie reklamy podobają im się bardziej. Kluczem do uzyskania lepszych wyników jest ich dogłębne zrozumienie.

Dlatego celem dzisiejszego neuromarketingu w internecie jest przeniknięcie do mózgu klienta – po to, żeby zrealizować jak najbardziej skuteczną reklamę.

Co to jest neuromarketing i jak działa?

Określenie neuromarketing odnosi się do zastosowania nowoczesnych technologii do sprawdzenia zachowań ludzi w procesie optymalizacji bodźców marketingowych.

Przez dziesięciolecia marketingowcy starali się zrozumieć, jak myślą standardowi konsumenci, ale polegali na tradycyjnych metodach – zadając zwykłe pytania oraz przeprowadzając ankiety.

Technika neuromarketingu opiera się na poznaniu procesów zachodzących w mózgu człowieka podczas podejmowania decyzji np. o kupnie danego produktu.

W połączeniu z dzisiejszą techniką neuromarketing zapewnia pokaźną wiedzę na temat tego, co kieruje ludźmi podczas zakupów. Dane te nie są dostępne dla tradycyjnych metodologii badań rynkowych.

Oto główne obszary, w których neuromarketing jest obecnie z powodzeniem używany:

  1. Branding. Neuromarketing może pomóc określić spójność graficznych elementów z tym, co dana marka sprzedaje. Przykładem może być korporacja McDonald’s, gdzie zestawienie koloru czerwonego oraz żółtego ma na celu wprowadzenie nas w atmosferę optymizmu i ciepła, aby pobyt w restauracji kojarzył się nam jak najlepiej oraz z czymś miłym.
  2. Projektowanie produktów oraz innowacje. Neuromarketing może badać reakcje klientów na pomysły nowych produktów lub opakowań, które w znacznej mierze są automatyczne i nie jesteśmy w stanie ich sami określić.
  3. Reklamy. Duża część reklam wpływa na nas podświadomie i nie mamy nawet o tym pojęcia. Neuromarketing wyjaśnia, jak to się dzieje i przede wszystkim dlaczego.
  4. Zakupy internetowe lub stacjonarne. Jest to kolejny obszar, gdzie neuromarketing w internecie jest używany bardzo często. Proces zakupów jest bardzo złożony i nielogiczny, ale zbadanie naszego mózgu podczas podejmowania decyzji zakupowych może przynieść wiele wartościowych wniosków. Przykładem może być chociażby podłoga w supermarkecie. Badania nad naszymi mózgami za pomocą neuromarketingu dowodzą, że małe płytki z gęsto umieszczonymi fugami spowalniają nasze ruchy w sklepie, przez co częściej się rozglądamy i kupujemy więcej niepotrzebnych rzeczy. Kiedy płytki są większe, a fugi pojawiają się rzadziej, przyspieszamy kroku. Możesz to zauważyć na wejściu do supermarketu (duże płytki) i wewnątrz (małe płytki).
  5. Eksperymenty społeczne. Świat internetu stanowi nowe wyzwanie dla naszych mózgów oraz naukowców, którzy chcą je badać pod tym kątem. Przykładem może być eksperyment z Grażyną Żarko.
  6. Rozrywka i emocje w internecie. Rozrywka tworzy pozytywne doświadczenia w naszych umysłach, które mogą wpływać na preferencje czy nawet późniejsze działania. Przykładem mogą być reakcje na Facebooku.

Jak wykorzystywać neuromarketing w internecie?

Neuromarketing wykorzystuje dzisiaj wiele narzędzi i technik sprawdzania reakcji oraz zachowań konsumentów.

Obejmują one proste i niedrogie metody typu śledzenie wzroku, analiza mimiki twarzy, eksperymenty behawioralne, aż po złożone badania aktywności mózgu podczas spędzania czasu w internecie.

Chciałbym dzisiaj pokazać Ci kilka prostych metod na wykorzystanie naszych podświadomych zachowań, które możesz z powodzeniem stosować na stronach internetowych, czy w kampaniach marketingowych.

1. Wiedz, że proste fonty ułatwiają podjęcie decyzji.

Przeprowadzono wiele badań neuromarketingowych, które omawiają użycie różnych czcionek w kontekście podejmowania akcji na stronach internetowych.

Jeżeli musisz przekonać klienta lub nakłonić go do podjęcia jakiejś akcji, powinieneś zastosować według badań proste i czytelne fonty.

Dotyczy to prawie wszystkich treści na Twojej stronie internetowej, w tym np. formularzy zamówienia.

Instrukcje dotyczące ich wypełnienia powinny być napisane za pomocą łatwej do odczytu i niezłożonej czcionki. Im trudniejsze będzie jej czytanie, tym dłużej zajmie wypełnienie formularza, co może skutkować nawet porzuceniem akcji.

2. Pamiętaj, że złożone czcionki pomagają zapamiętać informacje.

Złożoność fontów ma również sens.

Pomimo że proste czcionki mogą pomóc konsumentom w działaniach związanych z instrukcjami, to również trudne do odczytania mają swoją funkcję. Pomagają zapamiętać.

Uwaga!

To nie oznacza, że powinieneś od razu zmieniać czcionkę w swoim logo lub w numerze telefonu.

Użyj tej informacji, aby uwypuklić ważną treść na swojej stronie internetowej.

Skomplikowany font jest nie tylko łatwiejszy do zapamiętania, ale i będzie przyciągać więcej uwagi.

3. Użyj spojrzeń, żeby przyciągnąć uwagę.

Wiem, że brzmi to nieco zawile. Już tłumaczę, o co chodzi.

Jeżeli na swojej stronie internetowej umieściłeś wizerunki osób lub nawet zwierząt, spójrz na ich oczy.

Podświadomie patrzymy na to, na co inna osoba patrzy, a w tym przypadku może być to numer telefonu, reklama czy produkt w promocji. Może być to dosłownie wszystko, co chcesz, aby klient zobaczył.

4. Zyskaj zaufanie poprzez opinie.

Zaufanie jest bardzo ważne, jeśli chodzi o budowanie wiarygodnego i poważnego biznesu.

Jeżeli chcesz, żeby Twoi klienci naprawdę Ci zaufali, musisz pokazać, że jesteś tego wart.

Jak to zrobić?

Oto kilka wskazówek odnośnie do tego, jak szybko zyskać zaufanie klienta i przekonać go do swojej firmy:

  • Opisz siebie i pokaż, jak wyglądasz.
  • Oferuj próbki produktu np. wersję próbną swoich usług.
  • Dodaj do kontaktu wszelkie potrzebne dane do identyfikacji Twojej firmy, np. NIP i REGON.
  • Postaw na transparentność swoich działań.

5. Postaw na neuromarketing w internecie i… uśmiech.

Wiele zaczynających firm w internecie wie, że musi odrobinę spersonalizować swoją stronę internetową, zanim opublikuje ją w sieci. Wobec tego na początku stawiają na zdjęcia z serwisów „stockowych” ze względu na ich atrakcyjną cenę.

Jest to dosyć szybki i skuteczny sposób na pokazanie osobowości oraz „człowieczeństwa” marki, ale ciągle zapominają o jednej ważnej rzeczy…

O uśmiechu.

Jeżeli masz taką możliwość, wybierz zdjęcia, na których przedstawione są osoby uśmiechnięte zamiast mających poważne miny biznesmenów.

Dlaczego?

Wiele badań wskazuje na to, że zdjęcie z osobami, które się uśmiechają, mogą wpływać na pierwsze wrażenie klienta oraz na chęć dalszego kontaktu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zastosowaniu tej techniki marketingu, zapraszamy do naszego wpisu – humor w content marketingu.

Jaką rolę odgrywa neuromarketing w internecie?

Zrozumienie podstawowych ludzkich zachowań oraz emocji jest niezbędne do zgłębienia reakcji konsumentów.

Neuromarketing w internecie jest coraz częściej używany do integracji strategii marketingowych zarówno wychodzących (poszukiwanie klientów poprzez promocję oraz reklamę), jak i przychodzących (klienci samodzielnie odnajdują nadawcę przekazu reklamowego).

Dlatego świadomość o istnieniu taktyk marketingowych oraz umiejętność ich wykorzystania mogą mieć wpływ na uzyskanie lepszych wyników przy mniejszym nakładzie pieniężnym.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.