Neuromarketing w internecie – co to jest i jak go używać?

Neuromarketing w internecie

Niegdyś jedynym sposobem na zwiększenie sprzedaży było po prostu zakupienie większej liczby reklam lub artykułów sponsorowanych. Czasami przynosiło to korzyści, a czasami nie. Z rozwojem narzędzi do analizy oraz samych możliwości, możemy dzisiaj uzyskać znacznie lepsze rezultaty przy mniejszym nakładzie budżetowym. Stawiając na neuromarketing w internecie, można tworzyć przemyślane strategie, które są w stanie niejednokrotnie znacznie zwiększyć skuteczność Twoich wysiłków.

Konsumenci podświadomie określają to, czego chcą, ile mogą zapłacić, a nawet jakie reklamy podobają im się bardziej. Kluczem do uzyskania lepszych wyników jest ich dogłębne zrozumienie.

Dlatego celem dzisiejszego neuromarketingu w internecie jest przeniknięcie do mózgu klienta – po to, żeby zrealizować jak najbardziej skuteczną reklamę.

Co to jest neuromarketing i jak działa?

Określenie neuromarketing odnosi się do zastosowania nowoczesnych technologii do sprawdzenia zachowań ludzi w procesie optymalizacji bodźców marketingowych.

Przez dziesięciolecia marketingowcy starali się zrozumieć, jak myślą standardowi konsumenci, ale polegali na tradycyjnych metodach – zadając zwykłe pytania oraz przeprowadzając ankiety.

Technika neuromarketingu opiera się na poznaniu procesów zachodzących w mózgu człowieka podczas podejmowania decyzji np. o kupnie danego produktu.

W połączeniu z dzisiejszą techniką neuromarketing zapewnia pokaźną wiedzę na temat tego, co kieruje ludźmi podczas zakupów. Dane te nie są dostępne dla tradycyjnych metodologii badań rynkowych.

Oto główne obszary, w których neuromarketing jest obecnie z powodzeniem używany:

 1. Branding. Neuromarketing może pomóc określić spójność graficznych elementów z tym, co dana marka sprzedaje. Przykładem może być korporacja McDonald’s, gdzie zestawienie koloru czerwonego oraz żółtego ma na celu wprowadzenie nas w atmosferę optymizmu i ciepła, aby pobyt w restauracji kojarzył się nam jak najlepiej oraz z czymś miłym.
 2. Projektowanie produktów oraz innowacje. Neuromarketing może badać reakcje klientów na pomysły nowych produktów lub opakowań, które w znacznej mierze są automatyczne i nie jesteśmy w stanie ich sami określić.
 3. Reklamy. Duża część reklam wpływa na nas podświadomie i nie mamy nawet o tym pojęcia. Neuromarketing wyjaśnia, jak to się dzieje i przede wszystkim dlaczego.
 4. Zakupy internetowe lub stacjonarne. Jest to kolejny obszar, gdzie neuromarketing w internecie jest używany bardzo często. Proces zakupów jest bardzo złożony i nielogiczny, ale zbadanie naszego mózgu podczas podejmowania decyzji zakupowych może przynieść wiele wartościowych wniosków. Przykładem może być chociażby podłoga w supermarkecie. Badania nad naszymi mózgami za pomocą neuromarketingu dowodzą, że małe płytki z gęsto umieszczonymi fugami spowalniają nasze ruchy w sklepie, przez co częściej się rozglądamy i kupujemy więcej niepotrzebnych rzeczy. Kiedy płytki są większe, a fugi pojawiają się rzadziej, przyspieszamy kroku. Możesz to zauważyć na wejściu do supermarketu (duże płytki) i wewnątrz (małe płytki).
 5. Eksperymenty społeczne. Świat internetu stanowi nowe wyzwanie dla naszych mózgów oraz naukowców, którzy chcą je badać pod tym kątem. Przykładem może być eksperyment z Grażyną Żarko.
 6. Rozrywka i emocje w internecie. Rozrywka tworzy pozytywne doświadczenia w naszych umysłach, które mogą wpływać na preferencje czy nawet późniejsze działania. Przykładem mogą być reakcje na Facebooku.

Jak wykorzystywać neuromarketing w internecie?

Neuromarketing wykorzystuje dzisiaj wiele narzędzi i technik sprawdzania reakcji oraz zachowań konsumentów.

Obejmują one proste i niedrogie metody typu śledzenie wzroku, analiza mimiki twarzy, eksperymenty behawioralne, aż po złożone badania aktywności mózgu podczas spędzania czasu w internecie.

Chciałbym dzisiaj pokazać Ci kilka prostych metod na wykorzystanie naszych podświadomych zachowań, które możesz z powodzeniem stosować na stronach internetowych, czy w kampaniach marketingowych.

1. Wiedz, że proste fonty ułatwiają podjęcie decyzji.

Przeprowadzono wiele badań neuromarketingowych, które omawiają użycie różnych czcionek w kontekście podejmowania akcji na stronach internetowych.

Jeżeli musisz przekonać klienta lub nakłonić go do podjęcia jakiejś akcji, powinieneś zastosować według badań proste i czytelne fonty.

Dotyczy to prawie wszystkich treści na Twojej stronie internetowej, w tym np. formularzy zamówienia.

Instrukcje dotyczące ich wypełnienia powinny być napisane za pomocą łatwej do odczytu i niezłożonej czcionki. Im trudniejsze będzie jej czytanie, tym dłużej zajmie wypełnienie formularza, co może skutkować nawet porzuceniem akcji.

2. Pamiętaj, że złożone czcionki pomagają zapamiętać informacje.

Złożoność fontów ma również sens.

Pomimo że proste czcionki mogą pomóc konsumentom w działaniach związanych z instrukcjami, to również trudne do odczytania mają swoją funkcję. Pomagają zapamiętać.

Uwaga!

To nie oznacza, że powinieneś od razu zmieniać czcionkę w swoim logo lub w numerze telefonu.

Użyj tej informacji, aby uwypuklić ważną treść na swojej stronie internetowej.

Skomplikowany font jest nie tylko łatwiejszy do zapamiętania, ale i będzie przyciągać więcej uwagi.

3. Użyj spojrzeń, żeby przyciągnąć uwagę.

Wiem, że brzmi to nieco zawile. Już tłumaczę, o co chodzi.

Jeżeli na swojej stronie internetowej umieściłeś wizerunki osób lub nawet zwierząt, spójrz na ich oczy.

Podświadomie patrzymy na to, na co inna osoba patrzy, a w tym przypadku może być to numer telefonu, reklama czy produkt w promocji. Może być to dosłownie wszystko, co chcesz, aby klient zobaczył.

4. Zyskaj zaufanie poprzez opinie.

Zaufanie jest bardzo ważne, jeśli chodzi o budowanie wiarygodnego i poważnego biznesu.

Jeżeli chcesz, żeby Twoi klienci naprawdę Ci zaufali, musisz pokazać, że jesteś tego wart.

Jak to zrobić?

Oto kilka wskazówek odnośnie do tego, jak szybko zyskać zaufanie klienta i przekonać go do swojej firmy:

 • Opisz siebie i pokaż, jak wyglądasz.
 • Oferuj próbki produktu np. wersję próbną swoich usług.
 • Dodaj do kontaktu wszelkie potrzebne dane do identyfikacji Twojej firmy, np. NIP i REGON.
 • Postaw na transparentność swoich działań.

5. Postaw na neuromarketing w internecie i… uśmiech.

Wiele zaczynających firm w internecie wie, że musi odrobinę spersonalizować swoją stronę internetową, zanim opublikuje ją w sieci. Wobec tego na początku stawiają na zdjęcia z serwisów „stockowych” ze względu na ich atrakcyjną cenę.

Jest to dosyć szybki i skuteczny sposób na pokazanie osobowości oraz „człowieczeństwa” marki, ale ciągle zapominają o jednej ważnej rzeczy…

O uśmiechu.

Jeżeli masz taką możliwość, wybierz zdjęcia, na których przedstawione są osoby uśmiechnięte zamiast mających poważne miny biznesmenów.

Dlaczego?

Wiele badań wskazuje na to, że zdjęcie z osobami, które się uśmiechają, mogą wpływać na pierwsze wrażenie klienta oraz na chęć dalszego kontaktu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zastosowaniu tej techniki marketingu, zapraszamy do naszego wpisu – humor w content marketingu.

Jaką rolę odgrywa neuromarketing w internecie?

Zrozumienie podstawowych ludzkich zachowań oraz emocji jest niezbędne do zgłębienia reakcji konsumentów.

Neuromarketing w internecie jest coraz częściej używany do integracji strategii marketingowych zarówno wychodzących (poszukiwanie klientów poprzez promocję oraz reklamę), jak i przychodzących (klienci samodzielnie odnajdują nadawcę przekazu reklamowego).

Dlatego świadomość o istnieniu taktyk marketingowych oraz umiejętność ich wykorzystania mogą mieć wpływ na uzyskanie lepszych wyników przy mniejszym nakładzie pieniężnym.

 • Neuromarketing w internecie – co to jest i jak go używać?
  5 (100%) głosów: 5

 • Tagi: ,

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub OzorowskiJakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

6 dni temu

Jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? – 10 porad

Zastanawiasz się nad tym, jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? Nie jesteś z góry skazany na porażkę! Sprawdź nasze sprawdzone porady.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Tydzień temu

Co zrobić, by treść konwertowała? – 7 sprawdzonych wskazówek

Czym jest konwersja treści? Dlaczego jest istotna dla generowania zysku? Co należy zrobić, by treść konwertowała? W tym wpisie odpowiadamy na te pytania.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Tydzień temu

Jak nakłonić klienta do kolejnych zakupów? – 16 sposobów

Prezentujemy sposoby na to, by nakłonić klienta do kolejnych zakupów. Zapoznaj się z nimi i spraw, aby Twój sklep internetowy generował większe zyski.

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

2 tygodnie temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu

Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy

Czy zakładanie własnego bloga jest trudne? Jasne, że nie! Warto jednak poświęcić czas na zastanowienie się, jak ma on działać i wyglądać. Oto nasze rady.

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu
Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy
Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

3 tygodnie temu

Minusy prowadzenia bloga – dlaczego nie zawsze jest tak kolorowo?

Blogowanie jest absolutnie czystą przyjemnością, czy jednak są jakieś minusy prowadzenia bloga? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym właśnie tekście.