Przyspieszanie WordPressa dzięki CDN – poradnik

Przyspieszanie WordPressa dzięki CDN

System zarządzanie treścią WordPress jest bardzo dobrą platformą do rozwijania stron internetowych, jednakże może być dość powolny, jeżeli nie jest poprawnie zoptymalizowany.

W tym poradniku dowiesz się, co to jest CDN, jakie ma wady oraz zalety, a na końcu przekonasz się, że przyspieszanie WordPressa dzięki CDN nie jest takie trudne i niesie za sobą wiele udoskonaleń.

Co to jest CDN?

CDN, czyli Content Delivery Network, to nic innego jak sieć serwerów rozproszona geograficznie.

Content Delivery Network

Źródło: IRIS NS.

Każdy węzeł CDN przechowuje statyczną zawartość witryny:

  • obrazy,
  • pliki CSS,
  • skrypty JS.

Większość czasu ładowania się strony internetowej to pobieranie jej statycznej zawartości, dlatego warto udostępnić te pliki na wielu serwerach rozprowadzonych po całym świecie.

Istotą CDN jest to, że gdy użytkownik odwiedzi Twoją witrynę, to zgłosi się najbliżej położony geograficznie serwer, który zapewni najkrótszą i najszybszą drogę przesyłania danych, zapewniając tym samym najszybsze ładowanie strony internetowej oraz najlepsze doświadczenia dla użytkownika.

Dlaczego warto używać CDN?

1. Lepsza wydajność oraz mniejsze opóźnienia.

Pierwszy powodem, dla którego warto używać CDN, jest oczywiście łatwość w zwiększeniu prędkości strony internetowej.

Korzystanie z CDN znacząco niweluje opóźnienia wynikające z odległości serwerów od użytkownika. Pamiętajmy również, że ok. 75 milionów stron używa CMS WordPress, przez co przyspieszanie WordPressa dzięki CDN staje się bardzo proste, a zarazem kluczowe pod względem użytkownika.

2. Odciążenie aktualnego serwera.

Tradycyjne hostingi oraz obecna technologia wykorzystywana na stronach internetowych czasami „nie mogą dojść do porozumienia”, przez co hosting nie daje rady sprostać wymaganiom i zaczyna serwować dane z widocznym opóźnieniem.

Obecnie sieć CDN jest używana w celu dostarczania większości zdjęć i plików CSS oraz JS na wielu znanych stronach internetowych. Każda z tych witryn może sobie pozwolić na oszczędności w ramach hostingu, ponieważ zużywa mniej zasobów.

3. CDN jest niezawodne.

Większości z nas przydarzyła się sytuacja, gdy strona internetowa po prostu przestała działać z jakiegoś niezależnego od użytkownika powodu.

Z pewnością jest to bardzo frustrujące, gdy serwer przestaje działać, a Twój sklep internetowy nie może sprzedawać produktów, przez co tracisz wielu potencjalnych klientów.

Architektura sieci CDN zawsze kieruje użytkownika do najbliższego geograficznie serwera, który rzeczywiście działa, przez co użytkownik zawsze otrzymuje w pełni działającą stronę internetową.

4. CDN to również zaleta dla SEO.

Jeżeli chodzi o optymalizację pod kątem wyszukiwarek internetowych, prędkość witryny jest brana pod uwagę przy ustalaniu pozycji w rezultatach wyszukiwania.

Wobec tego im szybciej działa Twoja strona internetowa, tym większe ma szanse na topowe pozycje.

Pamiętaj również o tym, że szybciej działająca witryna to przede wszystkim zadowolenie klientów oraz brak ich frustracji.

Wady CDN

1. Brak odpowiedniej geolokalizacji serwerów CDN.

Wiele firm, które dostarczają usługi CDN, ma serwery na całym świecie, ale mogą nie mieć serwerów w Twoim kraju lub lokalizacji geograficznej.

W takim przypadku prawdopodobnie okaże się, że mimo zapewnień o przyspieszeniu strony internetowej, witryna będzie ładować się wolniej niż powinna, a aktualny hosting radziłby sobie znacznie lepiej.

2. Dodatkowe koszty dla małych i średnich firm.

Jest co prawda kilka darmowych CDN, jednakże większość jest płatna, a cena CDN jest wyliczana na podstawie liczby żądań zasobów oraz liczby użytkowników.

W takim przypadku cena CDN może przekroczyć niejednokrotnie cenę zwykłego hostingu, przez co może ucierpieć budżet firmy.

3. Utrata kontroli nad swoimi plikami.

Decydując się na CDN, decydujesz się na przekazanie swoich plików obcym firmom.

Czy dostatecznie im ufasz?

Nie jesteś w stanie określić, czy dany usługodawca gromadzi Twoje informacje i w jakiś sposób je wykorzystuje.

Być może jest to paranoja, ale niestety żyjemy w takich czasach.

4. Blokady darmowych CDN.

Żyjemy w świecie o granicach geograficznych, politycznych, handlowych i prawnych.

Często się zdarza, że organizacje i całe kraje blokują jakąś domenę lub adres IP, które należą do popularnych i bezpłatnych usług CDN, przez co „obrywa rykoszetem” również Twoja strona internetowa.

Przykładowo chiński rząd zablokował CDN Google i nie działają tam np. Google Fonts i jQuery serwowane z zewnątrz.

5. Brak możliwości rozwoju offline.

Zwartość sieci CDN nie będzie działać, jeżeli rozwijasz swoją stronę internetową offline. Niekiedy zdarzy się, że będziesz musiał pracować w ruchu i np. w pociągu nie będzie można uzyskać dostępu do internetu, przez co nie uda Ci się nic zrobić.

Być może przed wdrożeniem zmian na swojej stronie internetowej testujesz rozwiązania na lokalnym serwerze. Trzeba pamiętać, że wiele takich samych plików lokalnych może być zupełnie innych niż pliki w sieci CDN, co rodzi brak kompatybilności i konieczność sprawdzenia wszystkiego jeszcze raz.

Przyspieszanie WordPressa dzięki CDN

Pierwszym krokiem będzie wybór usługodawcy.

Na potrzeby wpisu zdecydowałem się wybrać CDN CloudFlare.

W przypadku, gdy CloudFlare nie jest dołączoną usługą w Twoim hostingu, pokażę, jak poprawnie i bezpłatne skonfigurować CDN przy użyciu CloudFlare.

Krok pierwszy

Należy zarejestrować się i zalogować na stronie CloudFlare.

Do wypełnienia jest kilka formularzy.

Krok drugi

Cloudflare poprosi Cię, aby wpisać nazwę swojej strony internetowej w celu sprawdzenia bieżącej konfiguracji domeny:

Konfiguracja CDN CloudFlare WordPress

Krok trzeci

CloudFlare będzie sprawdzać istniejące rekordy domeny. Proces ten będzie trwał około jednej minuty.

Po zakończeniu skanowania zostaniesz skierowany do swojej strefy DNS, w której możesz sprawdzić, czy wszystkie rekordy są poprawne.

W tej chwili możesz zdecydować, czy dana subdomena będzie szła przez CloudFlare, czy wszystkie żądania ma obsługiwać serwer.

Konfiguracja domeny CloudFlare CDN

Krok czwarty

W tym kroku wybierasz, w jaki sposób będziesz używać CloudFlare. Pamiętaj, że podstawowa usługa jest całkowicie bezpłatna.

Jeżeli chcesz uzyskać dodatkowe funkcje, możesz wybrać płatny plan.

Jednakże na sam początek sugerujemy najpierw przetestować bezpłatną wersję i sprawdzić, w jaki sposób zachowuje się Twój serwis.

Krok piąty

CloudFlare zapewni Ci dwie nazwy serwerów DNS.

Teraz musisz zmienić stare nazwy DNS na nowe u rejestratora Twojej domeny.

Po zmianie DNS-ów na nowe CloudFlare prosi, aby poczekać do 24 godzin w celu weryfikacji adresów.

Krok szósty

Zapoznaj się ze wszystkimi opcjami w panelu.

CloudFlare oferuje:

  • płatne i bezpłatne aplikacje
  • analizę danych, która umożliwia podejrzenie liczby odsłon witryny, zaindeksowanych podstron itd.
  • tak zwaną kontrolę zagrożeń, czyli funkcję blokowania specyficznych IP, które w jakiś sposób szkodzą Twojej stronie internetowej
  • automatyczną minifikację przesłanych plików CSS, HTML oraz JavaScript
  • optymalizację zdjęć dla użytkowników, którzy wykupili przynajmniej plan „Pro Website” oraz wiele innych funkcji

Firma CloudFlare oferuje wiele różnych poradników na temat konfiguracji i użytkowania ich usługi, co sprawia, że przyspieszanie WordPressa dzięki CDN jest bardzo proste.

Dla użytkowników WordPress polecamy zainstalować wtyczkę CloudFlare, która pozwala na dodatkową konfigurację CDN oraz późniejszy support ze strony developera.

Jak zrealizować przyspieszanie WordPressa dzięki CDN?

Jak sami widzisz, przyspieszanie WordPressa dzięki CDN nie jest takie trudne, jak może się na pierwszy rzut oka wydawać.

Istnieje wiele sposobów na szybszego WordPressa np. zwykła optymalizacja wszystkich dodanych zdjęć na stronie internetowej, ale dzięki CDN możesz otrzymać natychmiastowe wyniki.

Co więcej, użytkownicy Twojej strony internetowej z pewnością odczują wyższy komfort użytkowania.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Rozwój strony internetowej – zestaw 11 obszernych poradników

Jak powinien przebiegać właściwy rozwój strony internetowej? Co wziąc pod uwagę, planując rozwój strony internetowej? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Sprawdź, dlaczego warto wybrać WordPress. Oto kilka powodów ku temu, aby oprzeć stronę firmową, bloga oraz sklep właśnie o ten bardzo popularny CMS.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu
Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Długofalowa strategia rozwoju bloga – co warto wziąć pod uwagę?

Na czym polega długofalowa strategia rozwoju bloga? Z jakich kroków powinna się składać? O czym pamiętać? Odpowiadamy na wiele ważnych dla blogerów pytań!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Udogodnienia dla czytelników bloga – 8 sprawdzonych propozycji

Jakie udogodnienia dla czytelników bloga można wprowadzić, aby strona internetowa była bardziej przyjazna odwiedzającym? Poznaj wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie – jak ją zwiększyć?

Jak - oczywiście w ten pozytywny sposób - wpłynąć na widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Indywidualny czy gotowy motyw WordPress? – poznaj za i przeciw

Wiele osób staje przed decyzją: indywidualny czy gotowy motyw WordPress? Która z tych dwóch opcji jest lepsza? Czym się kierować? Odpowiadamy!