Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Dlaczego warto wybrać WordPress?

Jeśli aktualnie planujesz założyć stronę internetową, bloga czy nawet sklep, to jest bardzo duża szansa, że spotkasz się z terminem WordPress.

CMS WordPress jest systemem zarządzania treścią, który jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu na rynku. Nic więc dziwnego, że poszukując informacji na temat budowy strony, trafisz akurat na ten właśnie CMS.

Popularność WordPressa niewątpliwie bierze się z tego, że jest to przede wszystkim darmowe rozwiązanie, a co ważniejsze, jego obsługa i stosowanie nie powinny stanowić problemu dla osób, które jakkolwiek potrafią poruszać się w internecie.

Sprawdźmy zatem, dlaczego warto wybrać WordPress jako stronę firmową, bloga, a może nawet coś więcej. Zobacz, jak wiele możliwości oferuje ten system, jak jest wszechstronny oraz przekonaj się, że WordPress to bardzo dobry wybór w dużej liczbie przypadków.

Dlaczego warto wybrać WordPress? – poznaj 6 głównych powodów

1. Ogromna popularność.

Pierwszy powód, dla którego warto wybrać WordPressa, to popularność. Ten system pod kątem wykorzystania bije o głowę całą resztę.

Spójrz na ten artykuł, gdzie pokazany jest udział rynkowy kilku CMS-ów. Spośród wszystkich stron internetowych opartych o jakiś CMS, aż 60% z nich to właśnie WordPress. Na dodatek na drugim miejscu plasuje się Joomla, której udział oscyluje w graniach 5%. Przewaga jest więc miażdżąca.

Co w takim razie daje nam taka popularność? Przede wszystkim to, że system ten będzie wciąż rozwijany. Oznacza to, że stale pojawiać się będą ulepszenia, wtyczki oraz nowe możliwości.

Popularność oznacza również to, że jest to sprawdzony system. Gdyby coś z nim było nie tak, był nieintuicyjny, kiepski itd., to jego udział na rynku nie byłby aż tak ogromny. Zatem nie da się ukryć, że popularność świadczy o dobrym wyborze tego właśnie systemu.

2. Wszechstronność i elastyczność.

Na początku WordPress tworzony był głównie z myślą o blogowaniu. Z początku była to więc platforma do blogowania, która do dziś pod tym kątem świetnie się sprawdza. Stosując go do tworzenia treści blogowych, można otrzymać absolutnie wszystko, co potrzebne jest blogerowi – możliwość dodawania i planowania wpisów, zamieszczania zdjęć, obsługa komentarzy czy jeszcze całą masę innych rzeczy, głównie dzięki wtyczkom.

Tymczasem możliwości rozwoju platformy na tyle się rozrosły, że obecnie na WordPressie można nie tylko stawiać strony firmowe, ale również sklepy. Zresztą spójrz na nasz inny artykuł, gdzie pokazujemy możliwości WordPressa. Jest tam 15 różnych zastosowań dla tej platformy. Zatem przy jej wykorzystaniu można stworzyć chociażby:

  • forum
  • sklep internetowy
  • portale ogłoszeniowe, np. z ofertami pracy
  • kursy internetowe
  • sprzedaż biletów na wydarzenia, imprezy itd.

Możliwości jest cała masa. Wszystko za sprawą wtyczek, które pozwalają rozszerzyć możliwości i dodać nowe funkcjonalności do witryny.

Mało tego! Wszystko to użytkownik może dodać samodzielnie, bez potrzeby zwracania się o pomoc do programisty. Zresztą sprawdź kolejny punkt, w którym ta kwestia jest szerzej opisania.

3. Rozbudowa o wtyczki.

Jak wspomniałem powyżej, WordPressa można śmiało rozbudować o nowe możliwości. Z pomocą przychodzą nam wtyczki, które mogą dodać jakieś funkcjonalności. Z prostego bloga można rozbudować stronę o sklep internetowy, czy program afiliacyjny. Wystarczy znaleźć wtyczkę, zainstalować ją i cieszyć się nową funkcją. Repozytorium wtyczek jest na tyle spore, że gotowych rozwiązań jest cała masa.

Aczkolwiek trzeba również nadmienić to, że są to gotowe rozwiązania. Oznacza to, że otrzymujemy gotowy zestaw, który nie zawsze może pokrywać się w 100% z naszymi oczekiwaniami i potrzebami.

Wiadomo, że zlecając firmie programistycznej napisanie gotowego sklepu, otrzymamy platformę, która będzie idealnie skomponowana pod własne potrzeby. Z kolei instalowanie gotowych rozwiązań zmusza do korzystania z narzuconych standardów. Niemniej jednak skorzystanie z zestawu WordPress + jakaś wtyczka umożliwia niewątpliwie podejście budżetowe oraz mniej uzależnione od jakiegoś wykonawcy.

Nie jest to wcale zła droga. Wszystko zależy od Twoich potrzeb.

Wracając do samych wtyczek, możliwości jest sporo, ponieważ znajdziemy rozszerzenia, które oferując rozbudowę pod kątem SEO, dodadzą możliwość przetłumaczenia strony na inne języki, czy zadbanie o poprawę prędkości wczytywania się strony. To wszystko sprawia, że są to kolejne powody, dlaczego warto wybrać WordPress.

4. Jest darmowy.

Kolejny powód w kontekście, dlaczego warto wybrać WordPress, to fakt, że jest to darmowy system i za jego możliwości nie trzeba płacić.

Tak więc – przynajmniej w teorii – można postawić samodzielnie stronę lub blog, nie wydając ani złotówki (poza kupieniem hostingu i domeny). Dlaczego w teorii? Przede wszystkim WordPress sam w sobie jest darmowy, ale rozszerzenia już nie. Płatne dodatki można podzielić na dwie części:

  • wtyczki
  • motyw

Wtyczki są zarówno płatne, jak i darmowe. Często są również wtyczki na zasadzie freemium, gdzie za dodatkową opłatą można uzyskać dostęp premium do większej ilości możliwości. Aczkolwiek płatne wtyczki często są już bardziej rozbudowanymi narzędziami, które w większości przypadków nie są konieczne przy standardowych zastosowaniach.

Motyw z kolei odpowiada za wygląd strony lub bloga. Są darmowe motywy, lecz tutaj akurat trzeba przyznać, że są bardzo podstawowe i pod tym kątem trzeba zazwyczaj skorzystać z jakiegoś płatnego motywu. Są one przede wszystkim bardziej rozbudowane, mają więcej elementów do wykorzystania i są efektowniejsze pod kątem wizualnym.

Istnieje również możliwość zbudowania strony od zera, nie korzystając z żadnych gotowych motywów, tylko np. stworzyć stronę na podstawie projektu graficznego. Wtedy ma się pewność, że strona nabierze indywidualnego i niepowtarzalnego stylu.

5. Możliwość integracji.

Kolejna zaleta WordPressa to możliwość integracji.

Jako że jest to popularny system, dostawcy różnych usług tworzą rozwiązania, które mogą w łatwy sposób być sprzężone ze stroną opartą na CMS WordPress.

Więc połączenie strony z bramką płatności, serwisem Ceneo, Allegro, czy obsługą księgowości nie stanowią problemu. Wśród tych najpopularniejszych usług jest duża szansa, że są gotowe wtyczki umożliwiające integrację. Także tutaj jest kolejny plus.

6. Bezpieczny.

Na ogół trzeba również założyć, że system WordPress jest bezpieczny. Dbając o stronę oraz stosując zasady bezpieczeństwa, Twoja strona powinna czuć się pewnie.

Owszem, jeśli ktoś się uprze oraz będzie miał odpowiednie umiejętności, to może i coś nabroić. Tym bardziej że trzeba wyjść z założenia, iż każdy system informatyczny można złamać. Stąd też zdarzają się ataki nawet na najbardziej strzeżone serwisy typu NASA.

Jednak zejdźmy na ziemię.

W codziennych warunkach można czuć się bezpiecznie. Stosowanie długich haseł, instalowanie wtyczek z bezpiecznych i sprawdzonych źródeł oraz aktualizacje WordPressa, jak i wtyczek w dużej mierze pozwolą spać spokojnie.

Dlaczego warto wybrać WordPress? – podsumowanie zalet

Powyżej znajdują się zdecydowanie najkorzystniejsze zalety WordPressa, które przekonają nieprzekonanych.

Dość wyraźnie widać, jak dużym potencjałem obdarzony jest ten system. Jego popularność również stanowi dobry obraz tego, jak wiele osób i firm zaufało tej platformie.

Osobiście uważam, że największą zaletą jest właśnie elastyczność. Jest to na tyle uniwersalna platforma, że będzie z niej usatysfakcjonowany bloger, właściciel firmy czy sprzedawca online.

A Ty jak uważasz? Dlaczego warto wybrać WordPress?

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Jakub

    Oj Panowie, trochę mało obiektywny ten wpis…. Powinniście też wymienić wady. To tak jakby wymienić 6 zalet samochodów marki XY – z daleka widać, że to reklama. Tak, wiem- większość waszych klientów chce szybko i tanio, dlatego zapewne używacie WordPressa. Ja osobiście uważam, że jak można to powinno się trzymać od niego z daleka. Ma sporo minusów, które przy dużych projektach są ciężkie do rozwiązania. Do tego PHP… Ale tu już co kto woli…. Ja osobiście polecam ASP.NET. Teraz gdy Microsoft wydał ASP.NET Core to jest to naprawdę mocny gracz teraz.

    Odpowiedz
    • MobileTry logo
      MobileTry

      Dzięki za komentarz, Jakubie! Jednakże nie do końca możemy się zgodzić z jego podstawową tezą. 🙂

      Wpis ten przedstawia zalety WordPressa. Po prostu, taki jest jego tytuł. Nie rozważamy za i przeciw – w tym tekście skupiamy się tylko na korzyściach. Zdajemy sobie sprawę z jego wad – jak zresztą z wad właściwie każdej technologii (od tego są konkurencyjne rozwiązania, by móc podjąć optymalną dla danego przypadku decyzję). Problemy ze stabilnością, dziurawe motywy, wtyczki ściągane z lewych źródeł, istna sieczka w kodzie przy korzystaniu z page-builderów – minusy są i jest ich naprawdę sporo. Często o nich wspominamy w naszych innych wpisach na temat WordPressa, a w naszym zbiorze jest ich solidne kilkadziesiąt.

      „Tak, wiem- większość waszych klientów chce szybko i tanio” – nie do końca. Nie wszyscy chcą mieć WordPressa na pokładzie. Są też tacy, którzy nie chcą mieć żadnego CMS-a. Z WordPressa chcą korzystać głównie ci, którzy samodzielnie w dalszej kolejności chcą rozwijać swoją stronę – bez potrzeby każdorazowego zgłaszania się do developerów. A to właśnie umożliwia całe wordpressowe środowisko złożone z komponentów, które można sobie dowolnie doinstalowywać.

      Nie mówimy oczywiście o dużych firmach, „dużych graczach”. Jako zespół 3-osobowy świadczymy usługi mikro- i małym przedsiębiorstwom, a dla takich odbiorców w większości przypadków WordPress jest rozwiązaniem idealnym.

      Niemniej jednak wielkie dzięki za komentarz, takie wypowiedzi cenimy sobie zdecydowanie najbardziej.

    • Kamila Nitschka

      Ja również nie zgodzę się, że WordPress jest tylko dla osób chcących mieć stronę „szybko i tanio”. Wbrew pozorom zlecenie strony na WP może nie być takie tanie i może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy zł (w zależności od funkcjonalności).

      Duzi gracze również używają WordPressa np. strona internetowa Białego Domu, fundacja Baracka Obamy, The Next Web (duży magazyn o technologi itp), Houston Zoo, Newsroom Facebook, Blog National Geographic i dużo, dużo więcej firm.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Rozwój strony internetowej – zestaw 11 obszernych poradników

Jak powinien przebiegać właściwy rozwój strony internetowej? Co wziąc pod uwagę, planując rozwój strony internetowej? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Długofalowa strategia rozwoju bloga – co warto wziąć pod uwagę?

Na czym polega długofalowa strategia rozwoju bloga? Z jakich kroków powinna się składać? O czym pamiętać? Odpowiadamy na wiele ważnych dla blogerów pytań!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Udogodnienia dla czytelników bloga – 8 sprawdzonych propozycji

Jakie udogodnienia dla czytelników bloga można wprowadzić, aby strona internetowa była bardziej przyjazna odwiedzającym? Poznaj wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie – jak ją zwiększyć?

Jak - oczywiście w ten pozytywny sposób - wpłynąć na widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Indywidualny czy gotowy motyw WordPress? – poznaj za i przeciw

Wiele osób staje przed decyzją: indywidualny czy gotowy motyw WordPress? Która z tych dwóch opcji jest lepsza? Czym się kierować? Odpowiadamy!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak szybko usprawnić SEO strony internetowej? – 10 krótkich porad

Tekst ten zawiera porady odnośnie do tego, jak szybko usprawnić SEO strony internetowej. Wystarczy kilka kroków, aby wznieść jakość na wyższy poziom.