Rebranding a kwestia SEO – o czym należy pamiętać?

Rebranding a kwestia SEO - o czym należy pamiętać?

Rebranding – jestem przekonany, że jeśli nie znasz tego pojęcia bardzo dobrze, to na pewno zdarzyło Ci się kiedyś o nim usłyszeć.

W tym tekście dowiesz się m.in. tego, co oznacza rebranding, jakie korzyści przynosi jego przeprowadzenie, a także jakie działania pod kątem SEO należy podjąć, wdrażając rebranding w życie.

Co to jest rebranding?

Rebranding to proces, który polega na przeprowadzeniu gruntownych zmian w sposobie funkcjonowania i postrzegania danej marki przez klientów.

Zmiany te mogą dotyczyć na przykład:

  • modyfikacji procesów, jakie zachodzą przy okazji funkcjonowania danej firmy
  • strategii działania marki
  • identyfikacji wizualnej (np. logo i kolorów towarzyszących marce)
  • jakości obsługi
  • sposobu komunikacji z klientami
  • łączenia kilku marek w jedną, wspólną i zarazem spójną całość

Jako że najczęściej są to rewolucyjne zmiany, rebranding wiąże się z koniecznością poinformowania o tym wszem wobec wszystkich tych, którzy są już klientami danej firmy lub też potencjalnie mogliby nimi zostać.

Przykładem udanego rebrandingu jest chociażby zmiana wizerunku marki Old Spice. Niegdyś kojarzona była raczej jako tradycyjna, celująca w starsze pokolenia. Od kilku lat (głównie dzięki „dziwnym” reklamom) z sukcesami stara się zyskać rozpoznawalność wśród młodszych generacji. Nie można także zapomnieć o firmie Apple, która głównie za sprawą Steve’a Jobsa przekształciła się w markę o innowacyjnym wizerunku, stawiającą na nowoczesność, elegancję i minimalizm.

Z rodzimego podwórka warto wymienić np. OTOMOTO (które totalnie odświeżyło wizerunek, porzucając archaiczny styl), o2.pl (co wiązało się nie tylko ze zmianą logo, lecz także z przekształceniem portalu wręcz w aplikację) czy Polską Policję (w tym przypadku jednym z głównych celów była zmiana identyfikacji wizualnej, co – swoją drogą – z uwagi na skalę przedsięwzięcia okazało się bardzo kosztownym procesem).

Dlaczego niektóre firmy decydują się na ten proces?

Przede wszystkim decydują się na to te przedsiębiorstwa, które chcą w sposób kompleksowy zmienić strategię działania. Niejednokrotnie wiąże się to z istną rewolucją, jednak czasem po prostu inaczej się nie da.

Wcześniej w tekście wspomniałem casus marki Old Spice, która postanowiła trafiać do innej grupy odbiorców. Zmiana typu „klienta idealnego” również bywa powodem, dla którego przeprowadza się rebranding.

Wielu osobom rebranding kojarzy się przede wszystkim ze zmianą wizerunku – kolorów towarzyszących marce, logo, może nawet jakichś kształtów czy tzw. brand hero. Nic dziwnego, bowiem tego typu działania bardzo często zakrojone są na szeroką skalę, próbując wszelkimi środkami przekazu poinformować wszystkich, że dana firma ma inny look.

Rebranding a kwestia SEO – co należy uwzględnić w trakcie prac?

Rebranding ściśle związany jest ze zmianą sposobu, w jaki dane firmy postrzegane są w sieci. Dotyczy to w szczególności stron internetowych, gdzie pole manewru jest naprawdę szerokie. Sprawdź zatem, dlaczego SEO jest w takich chwilach niesamowicie ważne:

1. Zgromadź odpowiednie dane.

Informacje na temat ruchu (pozyskane choćby przez Google Analytics), pozycje dla najważniejszych słów kluczowych, „miejscówki” z najważniejszymi linkami – wszystko to powinieneś zebrać w jedno miejsce. Zwłaszcza wtedy, jeżeli rebranding będzie dotyczył także zmiany nazwy i przejścia na zupełnie nowy adres strony internetowej bez żadnej historii.

Twarde dane to podstawa do jakichkolwiek działań w kontekście rozwoju witryny w sieci, zatem będą one dla Ciebie niezbędne. Wszystko po to, aby po pewnym czasie porównać osiągi nowego serwisu (oraz całej jego „otoczki”) z poprzednią wersją.

2. Przemyśl, co zrobić z treścią i linkami wewnętrznymi.

Jest to jeden z głównych powodów, dla których rebranding a kwestia SEO to poważne przedsięwzięcie. Otóż ruszanie z całkowicie nowym projektem (przynajmniej dla robotów wyszukiwarek) niesie za sobą ryzyko utraty autorytetu, jaki Twoja treść oraz wszelkie podstrony zdążyły sobie przez ten czas wypracować.

Jeśli masz taką możliwość, postaraj się zachować treść w stopniu jak najmniej zmienionym (a jeśli musisz ją zmodyfikować, zaktualizuj treść w odpowiedni sposób). To samo tyczy się wszelkich linków wewnętrznych. Ich struktura jest niezwykle istotna, zatem odwzorowanie zbliżone do oryginału będzie korzystnym zabiegiem. Pamiętaj również o tym, aby umiejętnie wstawić wszelkie przekierowania odnośników.

3. Nie pozbywaj się starej domeny.

Jeżeli Twoja firma zmienia nazwę i koniecznie chcesz przejść na nowy adres, absolutnie nie pozbywaj się poprzedniego (chyba że zmiana jest wymuszona np. poprzez nadmierny spam).

Adres poprzez swoje istnienie wypracowuje sobie pewien autorytet. To właśnie dlatego powinno się skorzystać z tej kwestii, nie zaś całkowicie się odcinać.

Nie da się również nie wspomnieć o aspektach typowo technicznych. Na pewno w sieci istnieje wiele linków do Twojej poprzedniej strony, w dodatku część użytkowników wchodzi na nią w sposób bezpośredni. Ułatw zatem sprawne znalezienie Twojego nowego adresu poprzez wstawienie odpowiedniej informacji lub nawet przekierowania.

Utrzymanie domeny jest tanie, a nigdy nie wiesz, czy ten adres nie przyda Ci się jeszcze do czegoś w przyszłości.

4. Zmień linki tam, gdzie jest to konieczne.

Rebranding a kwestia SEO – problem ten dotyczy także linków do Twojej strony internetowej.

Zakładam, że masz kilka kont firmowych na różnych portalach społecznościowych. Oczywistym krokiem powinno być podmienienie odnośników ze starych na nowe.

Pamiętaj również o wszelkich innych istotnych dla Ciebie linkach (np. znajdujących się na stronach partnerów współpracujących z Twoją firmą), by również one uległy aktualizacji.

5. Promuj nową markę i monitoruj statystyki.

Gdy już jesteś pewien, że zagadnienie rebranding a kwestia SEO zostało przeprowadzone we właściwy sposób, przychodzi czas na promowanie nowej marki.

Nie można stwierdzić, że zaczynasz od zera (gdyż najpewniej posiadasz struktury podobne do wcześniejszych), lecz musisz przebić się z nową marką do świadomości odbiorców. Wykorzystaj do tego choćby media społecznościowe, reklamy, być może nawet artykuły i wywiady w różnych zewnętrznych serwisach. Tylko od Ciebie zależy to, jakie kanały dotarcia wybierzesz.

Oczywiście na bieżąco monitoruj wszelkie statystyki. Rebranding wymaga poniesienia sporych kosztów na początku, lecz wszystko to robi się właśnie po to, by odbić to sobie ze znaczną nawiązką w przyszłości. Śledź wyniki, słupki, wykresy itp. oraz staraj się dostosowywać swoje działania do aktualnej sytuacji.

Rebranding a kwestia SEO – podsumowanie informacji

Decyzja dotycząca przeprowadzenia rebrandingu jest zawsze bardzo trudna. Jest to w końcu rewolucja – mniej lub bardziej dogłębna.

Podjęcie decyzji zazwyczaj i tak wymusza trudna sytuacja. Najczęściej przyjęty uprzednio model biznesowy przestaje być efektywny, pojawiają się przeszkody związane z rozwojem, a na horyzoncie widnieją możliwości, które są osiągalne tylko i wyłącznie po radykalnych zmianach.

Pamiętaj również o kwestiach dotyczących SEO. Wizerunek w sieci jest obecnie integralną częścią niemal każdej marki, zatem uczyń wszystko, aby o tak gruntownych zmianach dowiedzieli się nie tylko obecni i potencjalni klienci, lecz także roboty wyszukiwarek.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.