Skuteczny mobilny landing page – czym powinien się wyróżniać?

Skuteczny mobilny landing page

Swego czasu na łamach naszego bloga opublikowałem tekst, w którym starałem się sprecyzować, czym powinien charakteryzować się skuteczny landing page. Jest to wpis ogólny, poświęcony zarówno wersjom desktopowym, jak i mobilnym. W niniejszym tekście znajdziesz kwestie odnoszące się przede wszystkim do mobilnego landing page’a.

Zaczynamy od garści statystyk:

 • ponad 1/3 użytkowników używa tylko i wyłącznie urządzeń mobilnych do sprawdzania skrzynki pocztowej
 • dla ponad połowy użytkowników pierwszą rzeczą, jaką wykonują po przebudzeniu się, jest wzięcie smartfona do ręki
 • 61% użytkowników deklaruje, że nie powróci na stronę internetową, z którą mieli jakiekolwiek problemy na urządzeniach mobilnych
 • na urządzeniach mobilnych zazwyczaj notuje się większe współczynniki konwersji, niż na desktopach

źródła: ExpressPigeon, McKinsey & Company, CMS Report

Wszystko to sprawia, że urządzeniom mobilnym trzeba poświęcać szczególną uwagę. Nie powinno się to odbywać na zasadzie: „moja strona jest responsywna i to wystarczy”.

Sam fakt responsywności o niczym nie świadczy. Najistotniejsze jest to, w jaki sposób owa responsywność jest realizowana.

Skuteczny mobilny landing page rządzi się swoimi prawami. Nie sztuką jest poprzestawiać układ do góry nogami, zacieśnić różne elementy czy zwiększyć fonty. O wiele ważniejsze jest choćby to, z których elementów kompletnie zrezygnować, a które jeszcze mocniej zaakcentować.

Przejdźmy zatem do rzeczy. Zobacz, co powinien mieć skuteczny mobilny landing page.

Czym charakteryzuje się skuteczny mobilny landing page?

1. Prędkością działania.

Na początek banał i oczywistość. Wymóg odpowiedniej szybkości nikogo już dziś nie dziwi, lecz pomimo tego nadal wielu właścicieli stron internetowych nie przywiązuje do tego większej wagi. A szkoda.

Gdy korzystamy z urządzeń mobilnych, zdarza się, że szybko tracimy naszą uwagę. Przeskakujemy wzrokiem z elementu na element. Zmieniamy wcześniej podjęte decyzje. Nic w tym dziwnego, gdyż dużo trudniej jest się nam skupić, gdy korzystamy z komórki np. w autobusie.

To właśnie z tego powodu prędkość ładowania się strony internetowej oraz jej poszczególnych elementów jest tak ważna. Poprzez jej optymalizację zmniejszamy ryzyko tego, że użytkownik zdecyduje się opuścić nasz serwis, zanim wczyta się on do końca.

Jak więc sprawdzić, czy strona ładuje się odpowiednio szybko?

Wiele osób zadaje nam pytanie: „czy PageSpeed Insights jest dobrym testerem?”. Odpowiedź brzmi: i tak, i nie.

Oczywiście można „przepuścić” stronę przez ww. tester. W końcu wyświetla on różne wskazówki, w dodatku jest autorstwa Google’a. Jednak warto pamiętać o tym, że dążenie do idealnego wyniku powinno odbywać się z głową. Jeżeli poprawienie wyniku o kilka procent wiązałoby się z pewnymi niewygodnymi rozwiązaniami, zazwyczaj należy z nich zrezygnować.

Osobiście polecam Pingdom Website Speed Test. Wyświetla on bardzo dokładne informacje na temat poszczególnych plików, toteż możemy zdecydowanie bardziej precyzyjnie lokalizować oraz niwelować wszelkie niedoskonałości strony internetowej.

Miej jednak na uwadze to, że strona ma być przyjazna przede wszystkim użytkownikom, nie zaś testerom czy benchmarkom.

2. Odpowiednimi CTA.

Call to action to podstawa landing page. W końcu tego typu strony muszą mieć jakieś cele, do których nawołują CTA.

Jednak czy call to action w wersji mobilnej musi być takie samo jak w wersji desktopowej? Jeżeli bazą Twojej strony internetowej jest np. dość skomplikowany formularz rejestracji, to czy powinien on wyglądać identycznie na smartfonie?

Cóż, w teorii odpowiedź powinna brzmieć „nie”, jednak wszystko jest zależne od konkretnego przypadku.

Miej jednak na uwadze to, że skuteczny mobilny landing page wyciska maksimum ze specyfiki urządzenia mobilnego. Czym może się to objawiać?

Na przykład CTA ukierunkowanym na wykonanie telefonu. W końcu stworzenie przycisku, który po naciśnięciu będzie przekierowywał do okienka wybierania numeru (wraz z domyślnie wpisanym numerem), jest kwestią jednej linijki kodu.

3. Przyjaznymi formularzami.

We wcześniejszym punkcie wspomniałem o formularzach rejestracyjnych.

Wielokrotnie zostało dowiedzione, że im więcej pól zawiera formularz, tym użytkownicy mniej chętnie wypełniają go do końca. Nie ma w tym niczego dziwnego, w końcu najzwyczajniej nie chce się nam uzupełniać wielu pól.

Da się jednak sprawić, aby formularze były bardziej przyjazne użytkownikom. W szczególności tym, którzy korzystają z urządzeń mobilnych. Przykład?

Jeżeli w formularzu na swojej stronie internetowej masz pola „województwo”, „kod pocztowy” i „miasto”, to możesz zastanowić się nad zautomatyzowaniem procesu ich wypełniania. Gdy użytkownik wpisze kod pocztowy, wtedy skrypt może automatycznie uzupełniać pola „województwo” i „miasto” na podstawie podanej treści.

Z pozoru wydaje się to rzeczą błahą, jednak za takim działaniem kryje się głębszy sens. Skuteczny mobilny landing page musi być łatwy i szybki w obsłudze. Wszystkie tego typu ułatwienia przyspieszają kompletowanie formularza. Jeżeli proces osiągania założonego przez Ciebie celu jest prostszy, to… czego chcieć więcej?

4. Dobrą organizacją treści.

Jeżeli myślimy o organizacji treści na smartfonach i tabletach, musimy wziąć kilka faktów pod uwagę:

 • większość ludzi jest praworęczna
 • zazwyczaj trzymamy telefon w ręku, mając kciuk znajdujący się nad środkową lub dolną częścią ekranu
 • większość akcji na smartfonach wykonujemy kciukiem
 • jeżeli trzymamy tablet obiema rękami, wtedy najłatwiej jest nam dosięgnąć bocznych krawędzi ekranu

źródło (z wieloma ciekawymi grafikami): A List Apart

Są to nasze naturalne zachowania. Staramy się obsługiwać urządzenia mobilne tak, aby było nam możliwie najwygodniej. Stąd też powinien wynikać sposób, w jaki organizujemy nie tylko tekst czy grafikę na stronie internetowej, ale także CTA, które są przecież kluczem na każdym mobilnym landing page’u.

5. Ułatwieniami.

Skuteczny mobilny landing page przede wszystkim nie przeszkadza użytkownikom. Elementy takiej strony muszą być na tyle naturalnie umiejscowione i dostosowane do naszych zwyczajów, aby nie odciągały uwagi od najistotniejszych kwestii.

Po pierwsze stosuj odpowiednie fonty. Dostatecznie duże, aby były widoczne na smartfonach i tabletach. Nie przesadzaj też z liczbą wykorzystywanych rodzin fontów – najlepiej jest mieć spójny styl, który będzie sprawiał wrażenie harmonii i konsekwencji.

Po drugie pamiętaj o kolorach. Najważniejsze elementy landing page’a muszą się wyróżniać kontrastowymi barwami. Tyczy się to tych kwestii, które mają stanowić o jego skuteczności (CTA, przyciski, formularze).

Pamiętaj też o tym, że czasem warto rozważyć ukrycie pewnych treści, które są widoczne w wersji desktopowej. Być może lepiej będzie zrezygnować z części tekstów lub zdjęć na smartfonach i tabletach, aby użytkownik szybciej dotarł do CTA znajdującego się w dolnej części strony.

6. Unikalnymi korzyściami.

Popularny portal AliExpress w czasie cyklicznych promocji wykorzystuje dedykowaną aplikację mobilną do promowania własnego serwisu. Dzieje się to z wykorzystaniem zniżek, które kupujący otrzymują poprzez korzystanie z aplikacji mobilnej zamiast strony internetowej. Rabaty sięgają nawet kilkudziesięciu procent.

Jest to świetny sposób na to, aby przyciągać użytkowników unikalnymi korzyściami.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przygotował specjalną ofertę dla tych osób, które np. zarejestrują się w Twoim serwisie z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Jest to swoisty wabik, który – być może – zachęci użytkowników do skorzystania z Twoich usług, nie zaś konkurencyjnych.

Jaki jest skuteczny mobilny landing page?

Jest przede wszystkim szybki. Podstrony muszą ładować się błyskawicznie, tak aby użytkownik nie skupiał swojej uwagi na tym, że coś wczytuje się zbyt wolno.

Ponadto intuicyjny. Z właściwą organizacją informacji, klarownym przekazem i jasnymi instrukcjami. Od początku do końca musimy wiedzieć, po co jesteśmy na danej stronie.

Finalnie po prostu przyjazny odwiedzającym. Twoja strona internetowa ma określony cel, więc użytkownicy, aby go spełnić, muszą być prowadzeni niemal jak za rękę. Krok po kroku, z wykorzystaniem przyjemnego dla oka przekazu, trafiającego do świadomości. Właśnie tym charakteryzuje się skuteczny mobilny landing page.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Thesis

  Michał, dzięki za bardzo ciekawe zestawienie cech, jakie powinien spełniać skuteczny i dobry mobile landing-page. Bardzo interesującym aspektem jest potrzeba dostosowania mobile landing-page do uproszczenia wypełniania formularza przez osoby praworęczne, których rzeczywiście jest znacznie więcej w populacji ludzkiej.
  Być może w przyszłości użytkownik smartfona będzie mógł w telefonie zapisać informację o tym, czy jest lewo czy praworęczny i na podstawie takiej informacji smartfon będzie mu sam w inteligentny sposób personalizował różne funkcjonalności. A przy okazji i twórcy stron będą mogli tworzyć 2 różne wersje landing-page w zależności od ręki, którą sprawniej posługuje się użytkownik.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.