Świąteczna kampania reklamowa – jak się do niej przygotować?

Jak powinna wyglądać dobrze przygotowana świąteczna kampania reklamowa? Przeczytaj ten tekst, a dowiesz się, jak ją skutecznie zaplanować i zrealizować.

Listopad jest miesiącem, w którym wielu właścicieli sklepów internetowych obmyśla, w jaki sposób będzie wyglądała ich kolejna świąteczna kampania reklamowa. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to idealny moment na planowanie działań. W grudniu może być już na to za późno.

Choć wielu z nas osób robi zakupy świąteczne na ostatnią chwilę, to jednak ogromna liczba ludzi woli zawczasu zastanowić się nad tym, co kupi przed Świętami. Internet sprzyja takim sytuacjom. Asortyment w sklepach internetowych, opinie i recenzje o produktach, wszelkie reklamy – wszystko to pozwala nam na spokojne planowanie zakupów z odpowiednim wyprzedzeniem.

Dlatego też właściciele sklepów online przygotowują się na swoisty „boom”. Wszyscy prześcigają się w pomysłach i sposobach na przyciągnięcie coraz większej liczby klientów.

Da się jednak wyróżnić siedem uniwersalnych zasad, które powinna spełniać każda udana świąteczna kampania reklamowa. O jakich zasadach mowa? Dowiesz się tego w dalszej części tego tekstu.

Jak zaplanować świąteczną kampanię reklamową?

1. Dopasuj przekaz.

Cóż, nie da się ukryć, że święta Bożego Narodzenia są okresem wyjątkowym. Trwają przez kilka dni i zdarzają się raz na rok. Nic więc dziwnego, że jest to pewien niezwykły czas. Nie tylko dla nas i naszych bliskich, ale także dla tych, których działalność biznesowa jest (lub może być) powiązana ze Świętami.

Jeżeli zaliczasz się do tego grona, koniecznie miej na uwadze jedno – świąteczny przekaz musi się wyróżniać. Nie przykujesz niczyjej uwagi, stosując taką samą formę treści, jak na co dzień.

Mróz, śnieg, choinka, św. Mikołaj, prezenty, renifery – istnieje mnóstwo skojarzeń ze Świętami. Niektóre z nich powiązane są z Gwiazdką już z natury, inne z kolei zyskują odpowiedni kontekst właśnie w okresie Bożego Narodzenia.

Jeżeli planujesz reklamę AdWords, wpleć odpowiednie słowa, które kojarzą się ze Świętami. Gdy chcesz reklamować się na Facebooku, zadbaj o sugestywną grafikę. Z kolei, jeśli wysyłasz newsletter, uczyń ten świąteczny wyjątkowym.

To właśnie wtedy kontekst ma szczególne znaczenie.

2. Opowiedz historię.

Świąteczna kampania reklamowa jak najbardziej może opierać się o jakąś historię, opowieść, scenariusz. Przecież właśnie Święta są tym okresem, który wielu z nas określa jako „magiczny”. Jesteśmy wtedy bardziej podatni na ciekawe i chwytające za serce historie.

Graficzny storytelling może być jedną z ciekawszych technik, z których możesz skorzystać. Wspomniałem już o tym, że Święta mają swoje określone skojarzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaplanował serię grafik powiązanych ze Świętami. W każdej kolejnej odsłonie ujawniaj dodatkowe fakty, przekazuj coraz ciekawsze informacje. Wzbudzaj chęć odkrywania.

Lubimy angażować się w ciekawe historie. Nie możemy wtedy doczekać się kolejnych części. Ciekawość jest świetną metodą na zamianę odwiedzającego w kupującego. Pamiętaj o tym.

3. Dotrzyj do właściwych osób.

Świąteczna kampania marketingowa musi być skierowana do tych, którzy znajdują się w orbicie Twoich zainteresowań.

Nieodpowiedni dobór grupy docelowej jest jednym z największych błędów, jakie można w takiej sytuacji popełnić. Świąteczna kampania reklamowa musi odpowiadać potrzebom konkretnych grup społecznych.

Staraj się bazować na zainteresowaniach Twoich potencjalnych klientów.

Tym sposobem, pośród mnogości innych świątecznych reklam, będziesz w stanie dotrzeć do tych osób, które będą przytłoczone całą otoczką (a jest ich naprawdę dużo). Coś, co odpowiada ich potrzebom, na pewno rozwieje różne dylematy i pomoże w podjęciu konkretnej decyzji. Dobrze jest stanowić odpowiedź na takie sytuacje.

4. Dobierz właściwe media.

Mierzenie sił na zamiary. Jest to częstym problemem zwłaszcza tych, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w marketingu internetowym.

Prowadzenie wielu profili firmowych w social media, na kilku (a nawet kilkunastu) różnych platformach nie jest rzeczą łatwą, gdy działa się w pojedynkę lub w bardzo małym zespole. Jeżeli dochodzi do tego jeszcze chęć wysyłania newslettera i reklamowania się poprzez inne kanały (np. AdWords, marketing szeptany), wszystko to zaczyna przytłaczać. Dzieje się tak już na co dzień, a działania powiązane ze świętami Bożego Narodzenia niejednokrotnie wymagają jeszcze większego zaangażowania.

Pamiętaj o tym, aby skupiać swoją uwagę na najważniejszych kanałach. Jeżeli Twoja działalność nie jest w stanie wygenerować np. pięknych zdjęć lub grafik, odpuść sobie Pinterest. Gdy nie masz czasu na częste śledzenie Twittera i natychmiastowe reagowanie na różne wydarzenia – raczej nie jest to medium dla Ciebie. Powiedzenie „czas to pieniądz” ukazuje swe oblicze właśnie w takich chwilach. Nie warto tracić czasu na media, które nie dadzą Ci satysfakcjonujących rezultatów.

5. Pamiętaj o przekazie wizualnym.

Powinni mieć to na uwadze szczególnie ci, którzy przygotowują sklep internetowy na Święta. Dlaczego?

Nawet nie jestem w stanie zliczyć, jak wiele razy na naszym blogu wspominaliśmy o istocie treści wizualnych. Nie bez powodu mówi się, że „jemy oczami”. W internecie panuje ta sama zasada, reagujemy na przykuwające naszą uwagę bodźce wizualne. W dodatku przetwarzamy je znacznie szybciej niż zwykły, statyczny tekst.

Jeżeli Twoja świąteczna kampania reklamowa może być zaopatrzona w jakiekolwiek filmy, grafiki czy animacje – nie zmarnuj tej szansy. Postaw na wyrazisty przekaz wizualny, który szybciej dotrze do świadomości Twoich potencjalnych klientów.

6. Przygotuj się na duży ruch.

Rok temu pewna dość znana firma zajmująca się sprzedażą eleganckich sukienek przeprowadziła wielką promocję z okazji świąt Bożego Narodzenia. Zostały wprowadzone przeróżne rabaty, sięgające nawet 50%.

Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że firma nie poradziła sobie z dużym zainteresowaniem.

O ile nie było problemów z dostępem do sklepu internetowego (strona działała szybko, stan magazynowy był ogromny), o tyle sam kontakt był już utrudniony. Odpowiedzi na maile przychodziły niemal po upływie tygodnia, a linia telefoniczna była wyłączona lub wiecznie zajęta. Przesyłki były wysyłane z wielkim opóźnieniem.

Reasumując, pod względem czysto technicznym sklep internetowy był przygotowany odpowiednio. Jednakże firma nie dysponowała dostateczną liczbą pracowników, którzy mogliby sprawnie obsługiwać wszystkie zamówienia i zapytania. Duża część zamówień, mimo złożenia ich na początku grudnia, docierała do klientów dopiero po Nowym Roku. Miesiąc czekania.

Pamiętaj o tym, że nawet najlepsza świąteczna kampania reklamowa i najwyższej klasy zaplecze techniczne zdadzą się na nic, jeśli sklep nie będzie dysponował odpowiednimi możliwościami fizycznymi.

7. Wzbudź emocje.

Każda udana świąteczna kampania reklamowa wpływa na ludzi. Gra na emocjach. Wykorzystuje to, że święta Bożego Narodzenia zdarzają się tylko raz w roku.

Użytkownicy bardzo często uważają, że dokonują zakupów racjonalnych. W pełni zaplanowanych. Nic bardziej mylnego. Duża część zakupów dokonywana jest pod wpływem chwili, emocji. Tak właśnie dzieje się szczególnie w okresie Świąt.

Wykorzystaj więc nadzwyczajną atmosferę i wpasuj się w to, czego oczekują od Ciebie Twoi potencjalni klienci.

Jak powinna wyglądać świąteczna kampania reklamowa?

Dobra kampania świąteczna przede wszystkim stosuje odpowiedni przekaz. Dopasowany do chwili. Stara się też wyróżnić czymś niekonwencjonalnym, ponieważ w pewnym okresie wszyscy mają już przesyt świątecznej atmosfery. Reaguje na potrzeby klientów – nie wychwala się na wyrost, tylko wskazuje ludziom korzyści. Właśnie to słowo jest kluczem, poprzez który możesz zyskać więcej klientów w okresie świątecznym. Czego z całego serca Ci życzę.

Świąteczna kampania reklamowa – jak się do niej przygotować?
Artykuł oceniono na: 4.8 (głosy: 4)

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: