Czy masz cechy autorytetu w social media?

Czy masz cechy autorytetu w social media?

Na pewno znasz kogoś wartego naśladowania, zarówno w swoim życiu codziennym, jak i w przestrzeni internetowej. Jakie są cechy autorytetu w social media?

Co składa się na cechy autorytetu w social media?

Setki, a nawet tysiące obserwujących. Co najmniej kilkadziesiąt komentarzy i polubień pod każdym postem na Facebooku. Nierzadko żywiołowe, publiczne dyskusje na tematy branżowe. Pytanie – czy wymienione sytuacje w social media dzieją się w sposób przypadkowy? Czy tym wszystkim obserwatorom chciałoby się śledzić osoby uważane za autorytety i brać udział w dyskusji z nimi, gdyby nie mieli ku temu powodów? Z pewnością nie. Nie ma tutaj miejsca na przypadek. Fachowcy generują wokół siebie liczne grono fanów, ponieważ posiadają pewne cechy, które wyróżniają ich spośród tłumu. Jakie są więc cechy autorytetu w social media?

Wiedza w social media

Wiedza

Specjaliści w branży social media są przede wszystkim cennym źródłem informacji. Bazują głównie na swoim doświadczeniu – wiedza, którą posiadają, wynika z wieloletniej i ciężkiej pracy. W jaki sposób dzielą się oni informacjami ze swoim gronem odbiorców? Przeważają dwa główne typy działań:

  • publikowanie informacji
  • przekazywanie informacji dalej

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wiadomościami pochodzącymi bezpośrednio od samych fachowców. Tweet, post, a nawet fotka na Instagramie – przybierają one różne formy. Social media rozdzielają się obecnie na tyle kanałów, że bez problemu można dotrzeć do dużej ilości osób. Ściśle związany jest z tym drugi wymieniony przeze mnie podpunkt, czyli przekazywanie informacji. Udostępnianie i dzielenie się wartościową treścią również jest pożądanym działaniem, ponieważ trzeba po prostu wiedzieć, skąd brać ciekawe informacje. Jest tutaj haczyk, ponieważ znalezienie odpowiednio dobrych źródeł wcale nie jest takie proste. Ta umiejętność wpisuje się w cechy autorytetu w social media.

Pomoc w social media

Pomaganie innym

Pomoc wynika bezpośrednio z wiedzy. Dlaczego? Ponieważ dzielenie się swoimi szerokimi umiejętnościami już samo w sobie jest swego rodzaju pomocą. Osoby będące fachowcami w swoich dziedzinach i komunikujący się ze swoimi obserwatorami odpowiadają po prostu na potrzeby tych, którzy je śledzą. Reakcja ta może dziać się w sposób pośredni (publikowanie informacji na pewien ściśle określony temat, podczas gdy inni je czytają) lub bezpośredni (odpowiadanie na zadane, konkretne pytania i zamieszczanie odpowiedzi).

W tym wypadku podstawą wszystkiego jest zaufanie. Wiedza połączona z chęcią pomocy pozwala na wytworzenie bardzo dobrego, pozytywnego wrażenia. Przecież wszyscy lgniemy do osób mających duży zasób wiedzy i pomagających nam w trudnych chwilach. Wspomniane zaufanie rodzi niezwykle silne więzi.

Autorytety uwielbiają widzieć sukces innych, zbudowany o rady przez nich udzielone. Dlatego też stale publikują wskazówki, poradniki, swoiste how-to w istotnych dla nas kwestiach. Wszystko to buduje cechy autorytetu w social media.

Komunikacja w social media

Komunikatywność

Social media to raj dla osób komunikatywnych. Mamy dziesiątki wartościowych portali, a przez to jeszcze więcej sposobów na komunikowanie się z innymi. Autorytety dobrze o tym wiedzą i to właśnie na tym budują swoją renomę. Jednak tutaj warto zwrócić uwagę na jedną rzecz – nie wystarczy po prostu mówić (lub pisać). Trzeba wiedzieć jak to robić. Analogicznie jest wtedy, gdy słyszymy – sam fakt słyszenia nie oznacza, że słuchamy. To dwie, zupełnie różne, kwestie.

Komunikatywność w social media pozwala na poszerzanie grona swoich odbiorców. Właściwy sposób przekazu informacji powoduje, że obserwatorzy doceniają to i dzielą się nimi z innymi ludźmi. Skojarzenie z pajęczyną, rozrastającą się coraz bardziej od miejsca będącego jej centrum, jest w tym wypadku jak najbardziej trafne. Umiejętność tworzenia takiej pajęczyny to przykład cechy autorytetu w social media.

Obserwujący lubią czuć się docenieni, ważni. Chcą wiedzieć, że nie są jedynie dodatkową cyferką wśród grona obserwatorów. Właściwy sposób komunikacji umożliwia wpłynięcie na tę sytuację. Dlaczego? Ponieważ wiele minispołeczności nie powstałoby, gdyby ich idol nie kontaktował się z nimi. Cechą wielkiego autorytetu jest świadomość, że gdzieś tam, po drugiej stronie, znajduje się człowiek. Może nie równie doświadczony i bogaty w wiedzę, ale przynajmniej jej łaknie.

Rodzaje social media

Dostępność

Temat mnogości platform social media zdążyłem już poruszyć, jednak samo wyszczególnienie cechy dostępności jest tego warte. Dlaczego? Ponieważ, aby być zauważonym, trzeba po prostu istnieć. Brzmi trywialnie, ale tutaj nie ma żadnej filozofii. Wszyscy ci, którzy chcą dotrzeć do jak największego grona osób, chętnie korzystają z wielu dobrodziejstw, jakie serwują social media. Nierzadko mają swój oficjalny profil na kilku portalach, oczywiście odpowiednio dostosowany do danego serwisu. To ważne, ponieważ każdy z obserwatorów może mieć różne preferencje i upodobania w kwestii ulubionego portalu w social media.

Zaufanie w social media

Budowanie zaufania

Zaufanie to jedna z najważniejszych cech, które powodują przyciąganie jednego człowieka do drugiego. Eksperci zaufanie zdobywają przez swoją pracę. Widzimy jej efekty, dokonujemy oceny i wydajemy opinię. Co składa się na zaufanie? Na pewno szczerość, otwartość i przejrzystość działań. To właśnie te cechy charakteryzują prawdziwy autorytet. Dzięki zaufaniu odbiorców buduje się lojalność, a to z kolei prowadzi do stale zwiększającego się kręgu obserwatorów.

Obserwujący social media

Jak możesz zyskać większą ilość obserwatorów?

1. Wyrażaj swoje myśli.

Oczywiście nie można pleść wszystkiego, co Ci tylko przyjdzie do głowy. Jednak publikowanie nowych informacji i dzielenie się swoim punktem widzenia w social media jest niezbędne do tego, aby zaistnieć. Nie rozszerzaj swoich wiadomości na tysiące tematów, trzymaj się dziedziny, którą uważasz za swój mocny punkt. To ona powinna być osią Twojej działalności w internecie. Naturalnie, nikt nie broni Ci czasem wrzucać luźnych informacji z życia wziętych. Jednak to wizerunek eksperta w określonej dziedzinie buduje zaufanie najmocniej.

2. Analizuj dane.

O tym wspominamy bardzo często na naszym blogu. Obecnie analiza informacji odgrywa ogromną rolę. Nie wystarczy jedynie dostarczać treści, trzeba jeszcze odpowiednio umieć je oceniać. Obserwuj ruch, zainteresowanie, reakcje obserwujących. Każdy nowy wpis, post czy wiadomość to kolejna lekcja, z której możesz wyciągnąć bardzo pożyteczne wnioski.

3. Znajdź odpowiednie wzorce.

Musisz wiedzieć, jacy ludzie są najbardziej wpływowi w Twojej dziedzinie. Obserwuj trendy, miej rozeznanie w środowisku, zdobywaj nowe informacje. Tylko w ten sposób możesz poszerzyć zasób swojej wiedzy w najważniejszych dla Ciebie kwestiach.

4. Pamiętaj o emocjach.

Nikt nie będzie interesował się kimś, kto do swoich odbiorców zwraca się w sposób bardzo formalny, odległy i niebezpośredni. W social media staraj się stawiać na realne i wartościowe relacje międzyludzkie. Jeśli należysz do grona obserwatorów różnych ekspertów, to doskonale wiesz, czego oczekujesz i jakie informacje są dla Ciebie potrzebne. Wykorzystaj to.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Strona firmowa na Facebooku – co powinna zawierać?

Dzięki temu wpisowi dowiesz się, co powinna zawierać strona firmowa na Facebooku. Zapoznaj się z poradnikiem dla początkujących i zastosuj nasze wskazówki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Media społecznościowe w małej firmie – jak skutecznie działać?

Jak skutecznie prowadzić media społecznościowe w małej firmie, aby miało to wymierne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa? Poznaj nasze porady.