Media społecznościowe w małej firmie – jak skutecznie działać?

Media społecznościowe w małej firmie

Jednym z pierwszych punktów działalności małego przedsiębiorstwa w sieci jest angażowanie się w tworzenie profili na różnego rodzaju portalach społecznościowych.

O ile z samego założenia ma to sens, to jednak mam wrażenie, iż wiele firm robi to bez posiadania porządnego planu działań.

Otóż media społecznościowe w małej firmie jak najbardziej da się skutecznie prowadzić, lecz nie wolno robić tego po omacku. Każdy krok musi być zaplanowany i powinien wynikać z jakichś wcześniejszych założeń.

Poniżej znajduje się lista jedenastu ogólnych porad dla właścicieli małych firm, które dopiero raczkują w dziedzinie social media. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę.

Jak prowadzić media społecznościowe w małej firmie? – 11 porad

1. Nie zaczynaj bez przemyślanego planu.

Pamiętaj, że profil na danym portalu nie jest od tego, aby po prostu istniał. Nie może on tam bezczynnie „wisieć”.

Ci, którzy będą sprawdzać, co konkretnie robi Twoja firma w sieci, z pewnością taki profil odnajdą. Znikoma aktywność lub całkowity jej brak – sam przyznasz – nie wygląda zachęcająco.

Musisz wiedzieć chociażby to, co dokładnie chcesz robić na danym portalu, jakiego typu treści publikować, o jakich porach zamierzasz to robić, a także kto konkretnie ma się tym wszystkim zajmować.

2. Sprawdź, co robi Twoja konkurencja.

Od konkurencji można się wiele nauczyć. Dlaczego?

Otóż masz tę przewagę, że dopiero zaczynasz. W Twojej branży są już firmy, które przetarły szlaki. Masz zatem doskonałą sposobność ku temu, aby po prostu przeanalizować wszystkie ich działania.

Dokładnie zaobserwuj, co Twoi konkurenci robią w sieci. Przyjrzyj się osiągom, a zwłaszcza temu, jakie typy treści generują im najwięcej ruchu.

Nikt nie każe Ci kopiować czyichś działań – chodzi tylko o to, aby poznać sprawdzone schematy postępowania.

3. Szukaj inspiracji w kontekście publikowania treści.

Treść treści nierówna. Istnieje cała masa ich rodzajów:

 • krótki post tekstowy
 • post z bardzo obszernym tekstem
 • fotografia
 • grafika, kolaż, ilustracja
 • film wideo
 • podcast
 • animacja

A są to i tak jedynie bardzo ogólne, wybrane przykłady, które można dzielić na kolejne rodzaje.

Dobrym pomysłem jest dodawanie różnego rodzaju treści i swoiste testowanie, jaki rodzaj „chwyci”, a który należałoby raczej sobie odpuścić.

Dlatego też musisz znaleźć złoty środek między tym, czego oczekują odbiorcy w Twojej niszy, a tym, na czym się znasz i co wychodzi Ci najlepiej.

4. Wybierz odpowiednie portale.

Media społecznościowe w małej firmie nie polegają na tym, że oddelegowuje się pracownika do tego, by hurtowo zakładał konta na wszystkich portalach, jakie tylko odnajdzie.

W końcu po to tworzy się konto, aby je następnie rozwijać.

W pierwszym punkcie tego wpisu wspomniałem, że puste profile nie tylko wyglądają nieciekawie, co po prostu odstraszają. Brak aktywności źle świadczy o firmie. Nie tylko jest to szkodliwe wizerunkowo, lecz także szkoda na to po prostu czasu.

Postaw zatem tylko na te portale, które faktycznie zamierzasz odwiedzać. Jeśli inwestować swój czas (a być może i środki) w jakąkolwiek aktywność, to tylko tam, gdzie może to przynieść wymierne korzyści.

5. Twórz przekaz odpowiedni dla Twojej grupy docelowej.

Mógłbym rozwijać szerzej ten temat, lecz pozwól, że w tym miejscu podrzucę Ci kilka linków do naszych archiwalnych tekstów:

Skupiają się one wokół tzw. grupy docelowej, czyli ludzi, do których najbardziej chcesz trafić. Potencjalnie są to Twoi klienci lub po prostu osoby, do których docieranie spełnia realizację Twoich celów biznesowych.

Prowadząc media społecznościowe w małej firmie, Twoim zadaniem jest taką grupę określić i to właśnie do niej kierować swoje treści.

6. Publikuj treści o określonych porach.

Stworzenie sobie swoistego „reżimu” jest bardzo dobrym pomysłem. Stały harmonogram publikacji z jednej strony pozwala odbiorcom na oczekiwanie treści o określonych porach, a z drugiej strony wymusza w Tobie regularność.

Ogółem terminowość w social media popłaca. Bardzo długie przerwy i przez to brak kontaktu z odbiorcami sprawia, że ludzie nieco odzwyczajają się od Twojej marki. Z kolei, jeśli Twój profil będzie aktywny, to nie tylko zadowoli obecnych użytkowników, lecz także przyciągnie nowych.

7. Wybierz jakość ponad ilość.

Oczywiście nie można przesadzić, jeśli chodzi o częstotliwość publikowania treści. Owszem, duża aktywność jest wskazana, lecz z umiarem.

Lepiej jest poświęcić nieco więcej czasu na materiał, który wygeneruje np. 50 udostępnień, niż stworzyć pięć innych, które będą cieszyły się znikomym odzewem.

Zwracaj szczególną uwagę na aktywność innych profili, a zwłaszcza na te materiały, które generują wiele reakcji. Staraj się znaleźć wśród nich coś, co przysłużyłoby się Twojej strategii publikacji.

8. Sprawdzaj wszelkie statystyki i osiągi.

Prowadząc media społecznościowe w małej firmie, musisz bacznie przyglądać się osiągom.

Tylko i wyłącznie sprawdzanie statystyk pozwoli Ci określić, jakie działania mają sens, a które lepiej byłoby sobie odpuścić.

Szukaj wśród nich istotnych dla Ciebie informacji – zwracaj uwagę na porę publikacji, typ treści, użytą narrację. Jeśli zobaczysz, że jakieś „chwyty” zdają egzamin, staraj się wykorzystywać je częściej, porzucając jednocześnie działania nieprzynoszące tak pozytywnych skutków.

9. Umiejętnie odpowiadaj na wszystkie komentarze i zapytania.

Siła małych firm leży w personalizacji i ciepłym, indywidualnym podejściu.

Takimi sposobami można pozyskać bardzo lojalnych klientów, którzy niejednokrotnie wolą małe przedsiębiorstwa od wielkich „molochów”.

Istotny jest tutaj sposób komunikacji z użytkownikami. Z pewnością raz na jakiś czas ktoś zadaje Ci różne pytania. Odpowiadaj na nie umiejętnie, jednocześnie starając się rozwiązać problem w możliwie najkrótszym czasie.

A co robić w sytuacjach, które przyjmują dla Ciebie negatywny obrót? Dowiesz się tego z naszego innego tekstu: negatywne komentarze w social media – strategie działania.

10. Zastanów się nad skorzystaniem z narzędzi zewnętrznych.

Jeśli np. Twój profil facebookowy rozrośnie się do zadowalających Cię rozmiarów, idź za ciosem.

Możesz przyjrzeć się naszej rodzimej usłudze, a mianowicie Brand24.

Dzięki niej poznasz opinie na temat Twojej firmy, które krążą tu i ówdzie w sieci. Brand24 monitoruje zarówno internet, jak i media społecznościowe.

Zmierzam do tego, że dobrze jest wiedzieć o sobie możliwie najwięcej. Są pewne miejsca w sieci, do których samodzielnie nie dotrzesz, a być może toczy się tam właśnie dyskusja na temat Twojej marki.

Dobrze jest takie sytuacje wyłapywać i przechylać na swoją korzyść.

11. Staraj się zbudować autorytet w swojej niszy tematycznej.

Dobrze jest się udzielać w mediach społecznościowych na tematy, które nie są Ci obce.

Tym sposobem dodajesz wszędzie do dyskusji nową wartość czy też wiedzę, która z czasem przynosi także popularność.

Zwłaszcza na Facebooku można zaobserwować osoby, które służą swoją radą tu i ówdzie, jednocześnie poprzez ekspozycję swoich treści stawiając się w roli ekspertów w swoich dziedzinach. Tymi sposobami zyskują nie tylko posłuch, lecz także zlecenia.

Warto jest zatem raz na jakiś czas wziąć udział w jakiejś dyskusji – oczywiście w sposób pozytywny. Być może zwrócisz na siebie uwagę osób, które będą w potrzebie i którym Twoja firma będzie w stanie pomóc.

Czy media społecznościowe w małej firmie naprawdę są tak ważne?

Pewnie, że tak.

Social media są tak skonstruowane, że nawet niewielkie marki mogą zyskać popularność w dość krótkim czasie.

Jednakże podstawą wszystkiego jest planowanie wszelkich działań oraz podejmowanie decyzji z głową. Bez tego ani rusz.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Basia Derkowska

  Dzięki za polecenie Brand24! 😉

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.