Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku?

Obecnie marka w internecie ma całkiem spore pole do popisu, aby pozyskiwać klientów. Stronę firmową można pozycjonować, można działać w mediach społecznościowych, można również posiłkować się e-mail marketingiem, czy zadbać o content marketing.

Właściwie najgorsze jest to, jak ze stroną firmową nie robi się nic.

Strona sama w sobie nie będzie generować ruchu ani klientów, szczególnie na początku istnienia projektu. Zwłaszcza na początku mało kto wie o obecności marki. Trzeba wypracować sobie odpowiednią widoczność, dotrzeć do użytkowników i odnaleźć kawałek siebie w całej czeluści internetu.

Co więc wybrać z listy możliwości reklamowych w internecie?

Dziś stawiamy na płatną reklamę na Facebooku. Sprawdź zatem, dlaczego warto reklamować się na Facebooku, co można zyskać i czy gra jest warta świeczki.

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów korzystania z tej formy reklamy

1. Trafiasz do medium z ogromną popularnością.

Warto zainteresować się tym medium społecznościowym z uwagi na fakt, że jest to najpopularniejsza strona tego typu na świecie. Już samo to podpowiada nam, że jest tam potencjał.

Zobrazowaniem skali popularności tego portalu niech będzie informacja, że w każdej minucie użytkownicy klikają przycisk „Lubię to” ponad 4 miliony razy (źródło z ciekawej infografiki z liczbami w social media).

Zresztą nawet wokół własnego otoczenia możesz zobaczyć, że bez Facebooka mało kto teraz funkcjonuje. Zatem warto zadbać o to, aby w tym miejscu pokazała się Twoja reklama i przyciągnęła nowych klientów do Twojej marki.

2. Użytkownicy mogą wchodzić w interakcje z reklamą.

Atutem liczebności użytkowników na Facebooku jest również to, że społeczność może pomóc Twojej reklamie.

Chodzi o to, że użytkownik może polubić reklamę, udostępnić ją lub skomentować. Każda taka reakcja powoduje to, że rozrasta się pajęczyna osób, do których możesz trafiać. Coś na zasadzie toczącej się z góry kuli śniegowej.

Oczywiście, aby tak się stało, treść musi być atrakcyjna i zachęcająca do interakcji. Być może nasz wpis o popularności w social media zainspiruje Cię pod tym kątem.

3. Jest możliwość definiowania listy odbiorców.

Warto reklamować się na Facebooku, ponieważ masz realny wpływ na to, do kogo trafiasz z reklamą.

Pomyśl, czy gdybyś był sprzedawcą obuwia do biegania, to czy zaprosiłbyś na spotkanie sprzedażowe lokalną grupę seniorów? Raczej nie, ponieważ szansa, że ktoś kupi buty, byłaby znikoma. Znacznie większe szanse byłyby, gdyby tą grupą były osoby w wieku 25 – 29 lat.

Dlatego na Facebooku jest możliwość ścisłego dopasowania grupy docelowej i ustawienia takich parametrów, aby reklama trafiła do jak najwęższego grona.

4. Jest możliwość trafiania do tych samych odbiorców ponownie.

Ponadto reklama w tym medium ma opcję remarketingu. Oznacza to, że Twoja reklama może pojawić się tym samym odbiorcom ponownie.

Jest to dość istotne, ponieważ na ogół w działaniach marketingowych ciągle stara się trafić do kogoś nowego. Sęk w tym, że przy pierwszym kontakcie nie każdy użytkownik jest na tyle oswojony z marką, iż byłby w stanie dokonać zakupu.

Na wszystko trzeba czasu i poznania, które właśnie dzięki opcji remarketingu można uzyskać. Z każdą kolejną interakcją z reklamą, użytkownik coraz bardziej poznaję markę i przekonuję się do niej. Stąd jest bliższa droga do stania się klientem.

5. Efekty są w pełni mierzalne.

Kolejny faktem o tej formie reklamy w internecie jest to, że wszystkie działania masz udokumentowane. Liczba reakcji, kliknięć, przejść na stronę czy zasięg reklamy można na bieżąco weryfikować.

Jest to plusem, ponieważ wiesz, czy działania przynoszą efekt. Masz podgląd co do tego, która forma reklamy lepiej działa.

Jest to po prostu wszystko mierzalne i widać tego efekty, czego na przykład nie można powiedzieć o reklamie w postaci baneru powieszonego na płocie, z którego nie wiadomo, ilu klientów zadzwoniło – nie ma jak tego zmierzyć.

6. Można wszystko prowadzić dość niewielkim kosztem.

Napisałem na początku, że najgorsze, co można robić ze stroną firmową, to nie robić z nią nic. Wiadomo, że każdy przedsiębiorca chciałby działać na licznych frontach i pozyskiwać klientów z różnych źródeł.

Niestety przeszkodą są koszty, z którymi trzeba się liczyć.

Dlatego warto reklamować się na Facebooku nawet pod kątem budżetowego rozwiązania. Można przyjąć, że sumy przeznaczane na to medium nie są tak drastyczne, jak w przypadku innych form reklamy. Być może wszystko to jest dobrą szansą dla firm z sektora MŚP.

7. Elastyczna forma działania.

Przy okazji budżetowego rozwiązania warto jeszcze dodać, że na Facebooku można reklamować się w elastyczny sposób – jak są środki na kampanię, to jest ona uruchamiana, jeśli nie ma, to działania są wstrzymywane.

Nie ma więc tu żadnego uwiązania, jak ma to miejsce w przypadku pozycjonowania, gdzie umowa zawierana jest np. na 24 miesiące, ze stałą comiesięczną opłatą (aczkolwiek są tutaj korzyści, których próżno szukać w reklamie na Facebooku).

Także, reklama na tym portalu może być kierowana o dowolnym czasie, z różnymi budżetami, które uruchamiane są w zależności od potrzeb.

8. Sposób na ruch na stronie i budowanie świadomości.

Warto reklamować się na Facebooku, ponieważ zazwyczaj zyskuje na tym Twoja strona firmowa. Jest na niej większy ruch, który pochodzi z reklamy. Użytkownicy w dodatku poznają Twoją markę i dowiadują się o jej istnieniu. Przestajesz być anonimowy, więc powolutku i skrupulatnie budujesz swoją renomę.

Każdy nowy użytkownik to szansa na to, że zostanie przetransformowany ze zwykłego odwiedzającego w klienta.

9. Zachęcenie do ponownego zakupu czy skorzystania z oferty.

Facebook to również doskonały sposób na to, aby utrzymać kontakt z klientem. Zazwyczaj jak dokonasz zakupu, to zrywasz kontakt ze sklep internetowym. Kupiłeś produkt i jesteś spełniony. Nie masz potrzeby przeglądać na następny dzień ich oferty, bo już dokonałeś zakupu.

Jednak czas leci, a potrzeby powracają.

Dlatego warto utrzymać kontakt z klientem, aby w jakimś stopniu miał Twoją markę „z tyłu głowy” i w razie potrzeby skorzystał z oferty ponownie. Właśnie poprzez Facebooka można taki kontakt utrzymać.

Z racji tego, że na profilach marki informują o tym, co dzieje się w danej firmie – jest promocja, nowy produkt itd. Zatem śledząc Facebooka, użytkownik ma ciągle szansę pozostać w kontakcie.

Przeczytaj więcej porad w kontekście ponownych zakupów:

Dlaczego zatem warto reklamować się na Facebooku?

Jak widzisz, jest cała masa zalet.

Dość tanio i elastycznie. Wiesz, co działa, a co nie. Łatwo mierzysz efekty kampanii, ustawiasz reklamę pod określonych odbiorców itd.

To wszystko składa się na fakt, że jak najbardziej warto rozważyć taką formę reklamy pod kątem własnego biznesu.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Strona firmowa na Facebooku – co powinna zawierać?

Dzięki temu wpisowi dowiesz się, co powinna zawierać strona firmowa na Facebooku. Zapoznaj się z poradnikiem dla początkujących i zastosuj nasze wskazówki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Media społecznościowe w małej firmie – jak skutecznie działać?

Jak skutecznie prowadzić media społecznościowe w małej firmie, aby miało to wymierne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa? Poznaj nasze porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Po co firmie profil na Facebooku? – 10 korzyści i zalet

Po co firmie profil na Facebooku? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Sprawdźmy, jakie korzyści można mieć poprzez obecność na tym medium społecznościowym.