Dlaczego strona nie konwertuje? – 8 częstych powodów

Dlaczego strona nie konwertuje?

W wielu przypadkach strona internetowa stworzona jest w celu przyciągania potencjalnych klientów. Ma za zadanie generować jak największy ruch oraz przynosić konwersje, czyli – inaczej pisząc – przekształcać odwiedzających w klientów. Jednak co wtedy, jeśli tak się nie dzieje? Dlaczego strona nie konwertuje?

Otóż powodów może być wiele. Bardzo wiele.

W dzisiejszych czasach od strony internetowej wymaga się znacznie więcej, niż tylko tego, aby po prostu była.

Mało tego. Rozpatrując kwestie konwersji, w grę wchodzi już analityka strony, aspekt psychologiczny oraz odczucia użytkownika podczas przeglądania serwisu. Jeśli strona jest dla nas przyjazna, intuicyjna oraz znajdujemy na niej szukane informacje, przestaniemy zastanawiać się, dlaczego strona nie generuje konwersji. W przeciwnym wypadku musimy zlokalizować powód braku zapytań ze strony odwiedzających.

Jak wspomniałem powyżej, powodów może być wiele. Jednak mimo bardzo ogólnego tematu, postaram się przedstawić te najczęstsze i najbardziej prawdopodobne przyczyny, które przeszkadzają konwersji.

Tak więc zaczynamy!

Dlaczego strona nie konwertuje?

1. Brak posiadania celu na stronie.

Strona internetowa musi posiadać cel. Bycie online nie jest wystarczającym celem. Wchodząc na stronę, użytkownik powinien mieć jasno zdefiniowany cel, który ma osiągnąć, czyli np. zapisać się do bazy mailingowej, skorzystać z formularza kontaktowego, czy przeczytać najnowszy artykuł na blogu.

Cele są różne. Jednak droga do jego osiągnięcia musi być zawsze sprecyzowana.

Użytkownikowi powinny wyświetlać się te sekcje strony, które przeglądane po kolei naprowadzą go do celu. Czyli jeśli chcemy, aby odwiedzający skontaktował się z nami – dostosuj stronę pod tę akcję. Pokaż, czym się zajmujesz, przedstaw opinie i referencje, pokaż próbkę swoich umiejętności czy realizacji. Napisz, dlaczego warto nawiązać z Tobą współpracę i wpleć w to wszystko przycisk CTA, które pokieruje odwiedzającego do wyznaczonego celu.

Tak to w uproszczeniu powinno wyglądać.

Jeśli zaś Twoja strona ma chaotycznie porozrzucane sekcje na stronie, nie dziw się, że strona nie konwertuje.

2. Pokaż, w czym możesz pomóc.

Kolejny powód braku konwersji na stronie internetowej to brak informacji o tym, w jaki sposób Twoja oferta może pomóc innym rozwiązać problemy. Jest to kwestia tego, w jaki sposób przedstawisz swoją ofertę. Dobrym przykładem jest pokazanie nie tylko tego, dlaczego warto postawić na Ciebie, ale również to, w jaki sposób Twoja oferta może pomóc Twoim klientom. Dobry tekst ofertowy na stronie pokazuje użytkownikowi:

 • co może zyskać
 • dlaczego ma skorzystać z oferty
 • jakie problemy zostaną rozwiązane
 • jak można sprostać jego oczekiwaniom

Nie umieszczając takich informacji, tracimy szanse na pozyskanie nowego klienta.

3. Brak mierzenia, tylko zgadywanie.

Przyjmijmy następujący scenariusz.

Zastanawiasz się, dlaczego strona nie konwertuje, więc wchodzisz na nią i przeglądasz po kolei podstrony, patrząc na ich zawartość i tak dalej.

Czy widzisz ten błąd? Żeby doszukiwać się błędów, wpierw należy mieć odpowiednie dane. W przeciwnym wypadku będziemy zgadywać, jak ma to miejsce w zakładanym scenariuszu. Przeglądając tak stronę, możemy tylko przeczuwać, co jest nie tak i co powinno się usunąć, a co dodać. Jednak w dalszym ciągu to zgadywanie, bo pewności co do takiej operacji po prostu się nie ma.

Lepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze badanie aktywności użytkowników, a dopiero późniejsze wysnuwanie wniosków. Do podstawowej analizy wystarczy Google Analytics, bez konieczności inwestowania w chociażby nagrywanie sesji, mapy ciepła czy mierzenie głębokości przewijania witryny.

Pomocne będzie sprawdzenie:

 • współczynnika odrzuceń dla danych podstron
 • stosunku nowych użytkowników względem powracających
 • liczby sesji
 • które podstrony serwisu są najchętniej / najmniej odwiedzane
 • źródła ruchu na stronie internetowej

Wyciągając wnioski z powyższych wskaźników, jesteśmy w stanie powiedzieć o wiele więcej, aniżeli tylko zgadywać i doszukiwać się braku konwersji na stronie „na ślepo”.

4. Za duże oczekiwania.

Kolejna odpowiedź na kwestię, dlaczego strona nie konwertuje, to istota za dużych wymagań. Dobry przykład to oczekiwanie dużej liczby zapytań przy bardzo małej liczbie dziennych odwiedzin. Jeśli mamy mały ruch na stronie, ciężko oczekiwać konwersji. Większa szansa na nie jest przy tysiącu sesji, aniżeli przy stu. To wiadome.

Generowanie ruchu to podstawa, a bez niego ciężko jest mówić o jakiejkolwiek poprawie konwersji. Więc jeśli pozycje strony w wyszukiwarce są odległe, to należy jak najszybciej to poprawić. Możesz spróbować samodzielnie zwiększyć ruch organiczny lub skorzystać z płatnych opcji, takich jak pozycjonowanie, reklama AdWords czy reklama na Facebooku. Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj, że ruch to podstawa.

5. Brak elementów budujących zaufanie.

Pozyskiwanie klientów poprzez stronę internetową w dużej mierze sprowadza się do zaufania. Potencjalny klient musi zaufać witrynie i jego właścicielom. Jeśli więc nie wzbudzisz zaufania do siebie, stracisz szansę na zyskanie kolejnego klienta. Warto więc wyjść naprzeciw potrzebom użytkowników i pokazać im tzw. dowody społeczne.

Są to wszelkie rodzaju elementy, które mogą budować zaufanie do Ciebie:

 • opinie klientów
 • logo firm, z którymi współpracowałeś
 • liczby pokazujące osiągnięcia, doświadczenie, wartościowe fakty
 • przyznane nagrody, wyróżnienia czy certyfikaty

Takie dane budują w odbiorcy poczucie zaufania i pokazują firmę w dobrym świetle. Warto wprowadzić takie elementy na stronie.

6. Odpychający wygląd.

W doszukiwaniu się odpowiedzi na pytanie, dlaczego strona nie konwertuje, zawsze należy doszukiwać się błędów po stronie zewnętrznej, czyli we względach estetycznych.

Nie ma co się oszukiwać. Strona, która ma odpychającą kolorystykę, nachalne elementy czy przytłacza nas ilością dodatków, nie buduje w nas pozytywnych odczuć, więc ją po prostu opuścimy. Kwestia wyglądu zawsze będzie jedną z pierwszych rzeczy, które powinno się poprawić na stronie.

Trendy mijają, pojawiają się nowe rozwiązania, więc wraz z upływem czasu strony odstają od najnowszych propozycji wizualnych, a to, w jaki sposób odbierana jest nasza strona, ma bardzo duży wpływ na podejmowane na niej decyzje.

7. Zmarnowany potencjał CTA.

Przycisk CTA (z ang. call to action) to przycisk, który w założeniu powinien wyzwalać w nas emocje i nakłaniać nas do kliknięcia. Jeśli Twój tego nie robi, to czas to zmienić. Poprawny przycisk powinien być kontrastowy, dostatecznie duży, rzucający się w oczy i zawierać tekst opisujący akcję, jaka zostanie wykonana po jego kliknięciu.

Tyle wystarczy, aby pomóc użytkownikom w jego użyciu. Warto zastanowić się nad tym elementem, ponieważ jest to dość szybka modyfikacja, a w zamian można otrzymać naprawdę sporo pod kątem potencjalnej konwersji na stronie.

8. Utrudnienie konwersji odbiorcom.

Ostatni powód braku konwersji na stronie, jaki Ci przedstawiam, to… uniemożliwienie jej wykonania.

Tak, to też częsty błąd. Dzieje się to w przypadku, gdy użytkownik chce się z Tobą nawiązać współpracę, lecz Twoja strona internetowa to utrudnia. Dlaczego? Ponieważ informacje kontaktowe nie są dostatecznie widoczne lub zakładka z formularzem kontaktowym jest trudno osiągalna.

Uwypuklenie informacji kontaktowych jest podstawowym elementem optymalizacyjnym strony. Takie dane powinny być zawsze widoczne oraz łatwo osiągalne dla potencjalnego klienta.

Podsumowanie powodów – dlaczego strona nie konwertuje?

Każda strona internetowa jest poniekąd inna, więc w przypadku tak ogólnego pojęcia trudno wyłapać wszystkie możliwe przyczyny braku konwersji na stronie. Niemniej jednak zaprezentowane powody są tak uniwersalne, że w dużej większości przypadków pozwolą na poprawę pewnych aspektów na stronie.

W obecnych czasach duży nacisk kładzie się na odbiór strony przez użytkownika, więc każda zmiana czy poprawa powinna być kierowana właśnie pod jego kątem. Pamiętaj też o analizie strony i testach, bo działanie „na czuja” może nie być dostatecznie dobrym wyjściem.

 • Dlaczego strona nie konwertuje? – 8 częstych powodów
  4.8 (96.67%) głosów: 6

 • Tagi: ,

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej KiljanBartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Tydzień temu

Jak sprawić, aby użytkownik stał się klientem? – 11 wskazówek

Przeczytaj nasz poradnik w kwestii kroków, jakie trzeba uczynić, by użytkownik stał się klientem. Zacznij przekształcać odwiedziny w realne zyski!

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Tydzień temu

Jaką stronę internetową stworzyć? – 12 typów i propozycji

Masz ochotę na nowy projekt, lecz nie wiesz, jaką stronę internetową stworzyć? Rzuć okiem na 12 naszych propozycji. Być może któraś przypadnie Ci do gustu.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

2 tygodnie temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

3 tygodnie temu

Elementy sklepu internetowego, które zwiększają komfort użytkowników – 9 porad

Jakie elementy sklepu internetowego zwiększają komfort użytkowników? Które z nich mają na to największy wpływ? Poznaj nasze propozycje w tej kwestii.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Miesiąc temu

Ułatwienia na stronach internetowych – 10 przydatnych elementów

Jakie ułatwienia na stronach internetowych przydatne są użytkownikom? Z których z nich będą najbardziej zadowoleni? Sprawdź zestawienie naszych propozycji.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Miesiąc temu

Rozwój strony internetowej – zestaw 11 obszernych poradników

Jak powinien przebiegać właściwy rozwój strony internetowej? Co wziąc pod uwagę, planując rozwój strony internetowej? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.