Jak zwiększyć ruch organiczny do strony internetowej?

Jak zwiększyć ruch organiczny do strony internetowej

Zwiększenie ilości wejść organicznych może być czasami trudne, ale jeżeli zastosuje się odpowiednie techniki pozycjonowania stron internetowych, ciężka praca może się zwrócić z nawiązką. Ruch z wyszukiwarek internetowych jest świetną opcją, ponieważ jest bardzo istotny i ukierunkowany. Na większości stron internetowych ruch organiczny lepiej konwertuje niż ruch z mediów społecznościowych. Kolejną zaletą jest to, że wizyty z wyszukiwarek internetowych są niewiarygodnie spójne.

Jeżeli chcesz zwiększyć ruch organiczny do strony internetowej, to musisz zrobić kilka bardzo ważnych rzeczy.

Przyjrzyjmy się dokładniej tym zasadom.

1. Zidentyfikuj złe i dobre linki na Twojej stronie internetowej

W ciągu ostatnich lat linki zwrotne były istotnym elementem pozycjonowania (SEO). Nawet jeśli niektóre pogłoski twierdzą, że ich wartość będzie się zmniejszać w przyszłości, to sam Matt Cutts potwierdził, że backlinki nadal pozostają jednym z głównych czynników rankingowych stron www na najbliższe lata. Trudno się temu dziwić, ponieważ od samego początku istnienia Google to właśnie linki zwrotne wiodły prym w umieszczaniu witryn w TOP 10.

Oczywiście można uzyskać wizyty na stronie internetowej bez wielu linków, ale prawda jest taka, że wtedy nigdy nie będziemy mieli możności konkurowania z autorytatywnymi stronami w swojej branży.

Jeśli myślisz poważnie o tym, jak zwiększyć ruch organiczny do strony internetowej, to musisz wiedzieć, które linki pomagają w pozycjonowaniu, a które są zagrożeniem dla rankingu. Zakładam, że już wiesz, że nie wszystkie są dobre, a pozycjonowanie to nie ilość linków, jakie masz.

Aby uzyskać dobre wyniki w SEO oraz skuteczną poprawę ruchu organicznego, trzeba przeanalizować wszystkie linki zwrotne i porównać je pod względem jakości. Po odnalezieniu tych najbardziej jakościowych staraj się zebrać z nich jak najwięcej innych linków.

Oto cechy charakterystyczne dobrego linka zwrotnego:

 1. Link jest z odpowiedniej strony internetowej w Twojej branży.
 2. Linki kontekstowe są najlepsze dla pozycjonowania oraz do generowania ruchu na stronie internetowej.
 3. Linki w długim i szczegółowym artykule będą miały większą wartość.
 4. Ruch organiczny do strony internetowej to link zwrotny z atrybutem dofollow.
 5. Link zwrotny został dodany przez autora tekstu i nie został automatycznie wygenerowany.
 6. Link zwrotny prowadzi z domeny z autorytetem oraz zaufanego źródła.

Postaraj się wdrażać powyższe zasady do swojej strategii dotyczącej SEO.

2. Usuń kiepskie linki zwrotne.

Możesz poprawić pozycję w Google poprzez pozbycie się złych linków zwrotnych. Im więcej złych backlinków, tym trudniej będzie zwiększyć ruch organiczny do strony internetowej. Zbyt wiele linków niskiej jakości może nawet spowodować kary od Google. Po przejściu przez pierwszy krok sporządź listę wszystkich kiepskich linków zwrotnych.

W porządku, stworzyłeś już listę. Co teraz? Stwórz wiadomość e-mail zawierającą prośbę o usunięcie Twojego linka i wyślij do wszystkich webmasterów. Nie zniechęcaj się, jeżeli nie uda Ci się usunąć wszystkich złych backlinków.

Z tych pozostały linków stwórz tzw. disavow raport i wyślij go do specjalnego narzędzia Google Disavow Tool.

3. Bloguj na temat problemów w swojej branży.

Jeżeli prowadzisz internetowy biznes, na pewno dostajesz wiele pytań od potencjalnych lub obecnych klientów. Nawet jeśli prowadzisz stronę opartą właśnie o blog czy poradniki, użytkownicy będą mieli pytania, które wymagają Twojej odpowiedzi. Zamiast krótko odpowiadać na każde pytanie e-mailem, najlepiej napisać szczegółowy artykuł podejmujący problemy i obawy użytkowników.

Dlaczego?

Ponieważ ludzie mają tendencję do tego, aby wpisywać te same pytania do Google. Byłoby wspaniale, gdyby Twoja strona internetowa pojawiła się na pierwszym miejscu w wynikach zapytania i artykuł rozwiewałby wszystkie niejasności i pytania internautów. Jest to jeden z lepszych sposobów na to, jak zwiększyć ruch organiczny do strony internetowej.

4. Bierz czynny udział w renomowanych miejscach w swojej branży.

Jednym z ciekawszych sposobów do promowania swojej strony internetowej jest branie czynnego udziału w życiu popularnych serwisów z Twojej niszy. W ten sposób można pozyskać użytkowników z istniejącej już społeczności. Dzięki temu możesz zwiększyć ruch organiczny do strony internetowej, a co za tym idzie – poprawić pozycję w wyszukiwarkach.

Uwaga! Pamiętaj o tym, że na blogach internetowych o niskiej jakości możesz uzyskać negatywny wpływ na swoją stronę www. Dlatego też należy być bardzo selektywnym przy wyborze strony, na której się udzielasz. Więcej możesz przeczytać we wpisie odnośnie tego, jak zacząć skutecznie blogować.

5. Zbadaj słowa kluczowe i utwórz ich listę.

Badanie słów kluczowych to bardzo ważny proces w pozycjonowaniu oraz optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Takie badania mogą ukazać Ci, jakie dokładnie frazy użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę, aby rozwiązać ich problemy. Zawsze, gdy piszesz nowy wpis na blogu, warto sprawdzić najpopularniejsze słowa kluczowe.

Jednak uważaj na to, aby nie wpaść w obsesję wplatania wszędzie słów kluczowych. Czasami długie słowa kluczowe, tzw. long talis, są bardziej wartościowe i dzięki nim możesz uzyskać dobre miejsce znacznie łatwiej.

Najlepszym sposobem na to, aby dobrać odpowiednie słowa kluczowe, jest narzędzie Planer słów kluczowych.

6. Zoptymalizuj metadane oraz treść na stronie internetowej.

Pierwszą rzeczą, o której Google myśli patrząc na Twoją stronę internetową, są metadane i obecność słów kluczowych w pierwszych akapitach treści. Jeżeli metadane zawierają informacje na temat zapytań użytkownika, witryna ma większe szanse na wyższą pozycję w wyszukiwarce.

Oto niektóre rzeczy, które możesz sam zoptymalizować, aby zwiększyć ruch organiczny do strony internetowej:

 1. Zoptymalizuj tytuły podstron, opisy oraz słowa kluczowe.
 2. Zoptymalizuj nazwy używany zdjęć czy grafik oraz dołącz do nich atrybut ALT.
 3. Dodaj najważniejsze słowa kluczowe w pierwszym akapicie, ale unikaj ich upychania na siłę.

7. Twórz długie i jakościowe teksty.

Zakładam, że słyszałeś to już setki razy. Tak, tak: „content is king” lub „treść jest królem”. Po części jest to prawda. Wysokiej jakości artykuły w sposób naturalny przyciągają internautów, tworzą linki zwrotne i ogólnie poprawiają reputację w mediach społecznościowych, a także doświadczenia użytkowników odwiedzających Twoją stronę internetową.

Sęk w tym, że dobre treści już nie wystarczają. Twoje wpisy muszą być wyjątkowe i znacznie lepsze niż artykuły konkurencji. Nie pisz bezużytecznych artykułów, aby przekazać tylko jakąś nowość. Zamiast tego skup się na jakości oraz na tym, jak wyróżnić się z tłumu. Konkurencja z dnia na dzień rośnie, a jakość Twoich artykułów i wpisów będzie wyznacznikiem sukcesu lub porażki.

8. Zoptymalizuj inteligentnie wewnętrzny system linkowania.

Najprostszym sposobem na generowanie ruchu na stronie internetowej jest system wewnętrznego linkowania do artykułów, podstron ofertowych czy produktów. Poprzez połączenie odpowiednimi wpisami tworzysz sieć linków, które prowadzą w głąb Twoje bloga i zatrzymują użytkowników na dłużej.

9. Zachęcaj użytkowników do linkowania Twojej strony www.

Tak jak już wspominałem na początku artykułu, bardziej naturalne linki zwrotne pomogą Twojej stronie uzyskać więcej ruchu organicznego i poprawią SEO. Możesz zasugerować czytelnikom link do Twojego wpisu lub strony internetowej poprzez mały widżet na dole czy z boku witryny. Tak samo, jak Twoje przyciski do udostępnienia w mediach społecznościowych, taki też wbudowany widżet może zwiększyć szansę na to, aby uzyskać więcej linków zwrotnych.

Uwaga! Nie pytaj bezpośrednio kogokolwiek o to, czy mógłby u siebie na stronie zalinkować Twoją witrynę internetową. Twoim celem jest to, aby zachęcić. Nie zmuszać.

10. Monitoruj postępy pozycjonowania oraz linki przychodzące.

Sprawdzanie postępów pozycjonowania i linków zwrotnych to proces, który nigdy się nie skończy. Nieważne, jak duży masz teraz ruch na stronie internetowej z wyszukiwarek. Nigdy nie należy zaniedbywać monitorowania progresu dotyczącego SEO. Śledzenie ruchu organicznego oraz pozycjonowanie rozwijają się z tygodnia na tydzień razem z analizą tego, co jest dobre, a co nie. Z czasem Twoja strona będzie pozyskiwać coraz więcej linków zwrotnych, a wszystkie z nich muszą być zbadane pod kątem jakości. Staraj się co miesiąc analizować wszystkie backlinki i sprawdzać, które są dobre, a które należy wyrzucić.

Jak zwiększyć ruch organiczny do strony internetowej? – podsumowanie

To były najważniejsze rzeczy do samodzielnego zrobienia, aby zwiększyć ruch organiczny do strony internetowej. Co jeszcze można zrobić? A Tobie jak udało się poprawić ruch do swojej witryny z wyszukiwarek? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Agata

  Interesujace informacje!

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!