Jak dodawać wpisy na Facebooku, aby zwiększyć zaangażowanie fanów?

Jak dodawać wpisy na Facebooku?

Facebook może wydawać się bardzo prosty, prawda? Dodajesz wpis, a użytkownicy będą go komentować i klikać polubienia. Niestety nie jest to takie łatwe, jak myśli każdy początkowy właściciel firmy. Dopiero po zetknięciu się z bolesną prawdą dostrzegamy, że coś jest nie tak i pytamy się sami siebie, jak dodawać wpisy na Facebooku, żeby zwiększyć zaangażowanie naszych fanów.

Po porażce w social media z powodu braku zainteresowania postami, wielu z początkujących po prostu rezygnuje i przestaje aktualizować stronę.

Dlaczego?

Nie widzą żadnych wyników, które pomimo ich usilnych starań nie przynoszą żadnych korzyści w postaci zaangażowania fanów.

Dlatego w tym tekście pokażę Ci, jak dodawać wpisy na Facebooku, żeby zwiększyć zaangażowanie wśród fanów.

Jak zwiększyć zaangażowanie fanów na Facebooku?

Użytkownicy Facebooka nie chcą ciągle czytać o produktach w Twoim sklepie internetowym lub o tym, jak Twoje usługi są dobre.

Po co mieliby to w ogóle robić?

Codziennie są zalewani reklamami z Google AdSense oraz ze wszystkich innych możliwych platform reklamowych tj. radio, telewizja, gazety, billboardy.

Fani nie przychodzą na Facebooka po to, żeby zobaczyć kolejne reklamy wspaniałych produktów.

Dodatkowo Facebook jest zbudowany dla użytkowników, a nie dla reklamodawców, więc mogą każdą reklamę po prostu zignorować.

Wobec tego, co zrobić, żeby zwiększyć zaangażowanie swoich fanów na Facebooku?

Należy tworzyć odpowiednie treści, które nie tylko są istotne z punktu marketingowego, ale i osobistego dla użytkownika.

Oto 9 form wpisów, które pomogą Ci zwiększyć zaangażowanie fanów Twojej strony na Facebooku.

1. Zadawaj pytania.

Stawianie pytań do swoich fanów oraz używanie tzw. wypełniaczy pytania zawartego we wpisie to jedne z najprostszych sposobów do zachęcania użytkowników do pisania komentarzy.

Przykładowo:

  • Niezła pogoda dzisiaj, co? Jakie aplikacje na telefon używacie na plaży?
  • Jakie pierwsze słowo przychodzi Wam do głowy, gdy myślicie o poniedziałku?
  • Jeżeli widzę pustą lodówkę, to…

Pytania będą świetnym sposobem, żeby zainicjować dialog ze swoimi fanami.

Spróbuj sam!

2. Dodawaj zdjęcia.

Jeżeli chcesz zwiększyć zaangażowanie wśród swoich fanów, to zdjęcia będą świetnym sposobem, który może przyciągnąć ich uwagę i jednocześnie wzbogacić ekspozycję Twojej strony na Facebooku.

Dodatkowo Facebook jest naturalnie przystosowany do dodawania zdjęć, a większość z nich wygląda po prostu świetnie.

Jeżeli poświęcisz odrobinę czasu, żeby oznaczać wszystkie dodawane zdjęcia za pomocą logo swojej firmy, to każdy będzie kojarzył, że pochodzi właśnie z Twojego profilu.

3. Zwróć uwagę na porę dodawania wpisów.

Czas dodawania wpisów jest niezwykle ważny, jeżeli chodzi o publikowanie w social media.

Wyobraź sobie, że dodajesz post w godzinach, gdy wszyscy śpią, pracują lub siedzą przy stole, ponieważ jest akurat jakieś ważne święto.

Wtedy zupełnie mija się to z celem.

Najlepiej publikować wpisy, gdy jesteśmy pewni, że w tym czasie akurat jest najwięcej osób online. To sprawi, że nasz post trafi do większej liczby użytkowników.

Z naszego doświadczenia najlepiej publikować wpisy w godzinach 16:00 – 17:00 oraz wieczorem między 19:00 a 21:00.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o czasie publikacji nie tylko w mediach społecznościowych, to warto przeczytać nasz wpis o czasie dodawania artykułów i postów.

4. Udostępniaj inne wpisy.

Media społecznościowe to dzieląca się rodzina.

Udostępnianie to sposób, w jaki budujemy relacje z fanami innej marki. Dodatkowo każde takie udostępnienie czyjejś treści daje nam możliwość kontaktu z innymi twórcami.

Nie wahaj się udostępniać przydatnych treści innych firm, które publikują w Twojej branży.

5. Organizuj konkursy na Facebooku.

Jak dodawać wpisy na Facebooku, żeby zwiększyć zaangażowanie fanów?

Postaw na konkursy!

Jest to kolejny świetny sposób, żeby nawiązać dialog z użytkownikami Facebooka, ponieważ nie tylko nagradza lojalnych fanów, ale i tworzy emocje oraz zachęca nowych do częstszego odwiedzania Twojej strony na Facebooku.

Istnieje wiele rodzajów konkursów, które możesz zorganizować. Możesz rozdać rabaty na produkty, gratisowe gadżety, spotkanie z kimś znanym itd.

Jeżeli zdecydujesz się na konkurs, to warto zabezpieczyć się regulaminem.

Jak to zrobić, przeczytasz w naszym poradniku o tym, jak napisać regulamin do konkursu na Facebooku.

6. Dostosuj częstotliwość publikacji.

Jeżeli zaangażowanie Twoich fanów na Facebooku spada, to może mieć to związek z częstotliwością publikowania wpisów.

Dodawanie wpisów raz w tygodniu czy w miesiącu z pewnością nie pomoże Ci w walce z algorytmem Facebooka. Zmniejszamy sobie wtedy prawdopodobieństwo do pojawienia się w nowościach na tablicy.

Z drugiej strony dodawanie wpisów zbyt często może również być niekorzystne dla reputacji Twojej marki.

Facebook stara się pokazywać najciekawsze i interesujące treści od wszystkich obserwowanych profili, które śledzi dany użytkownik.

Jeżeli publikujesz wpisy kilkanaście razy dziennie, to musisz się liczyć z tym, że niektóre zostaną pominięte przez Facebooka.

Żeby znaleźć złoty środek, musisz trochę poeksperymentować i spróbować dodawać wpisy w różnych momentach dnia. To pozwoli Ci określić, jak często powinno dodawać się post oraz w których godzinach.

7. Dodaj śmieszny wpis.

Wszyscy chcemy mieć trochę rozrywki i zapomnieć na chwilę o szarej codzienności.

Jeżeli nie wiesz, jak dodawać wpisy na Facebooku, żeby zwiększyć zaangażowanie fanów, to warto spróbować co jakiś czas opublikować śmieszną treść wpisu.

Uwaga! Nie należy przesadzać.

Napisz coś, co da Twoim fanom zwykły przelotny uśmiech na twarzy, a swoje zainteresowania zachowaj dla siebie, ponieważ humor we wpisie dla większości fanów musi być odpowiedni.

8. Odpowiadaj na wszystkie komentarze.

Jeżeli otrzymujesz komentarze od swoich fanów, ale nie odpowiadasz na nie, to przestaną się oni zupełnie angażować.

Odpowiedź na zwykły komentarz zajmuje tylko kilka minut (lub nawet sekund!), dlatego warto na bieżąco monitorować aktywność użytkowników w mediach społecznościowych, żeby szybko odpowiedzieć na każdy z nich.

Twój włożony wysiłek w odpisywanie zaowocuje poczuciem fanów, że są doceniani, a ich komentarz jest ważny.

Dodatkowo przyznanie racji lub wyprowadzenie z błędu będzie mile widziane wśród komentujących, którzy być może będą się częściej angażować w komentowanie innych wpisów.

9. Odświeżaj stare, ale wartościowe wpisy.

Nie ograniczaj się tylko do publikowania nowych postów na swojej stronie na Facebooku. Od czasu do czasu odświeżaj pamięć o starych wpisach.

Spójrz na swoje wpisy z poprzedniego roku czy miesiąca i zidentyfikuj te, które miały największy zasięg oraz zaangażowanie.

Opublikuj je ponownie, ale napisz je tak, aby były wciąż aktualne i świeże.

Odświeżanie starych wpisów pozwala wyróżnić najbardziej popularne treści, które nowi fani mogli przeoczyć lub nigdy ich nie zobaczyć.

Jak dodawać wpisy na Facebooku, aby budować zaangażowanie?

Lista przedstawionych pomysłów na to, jak dodawać wpisy na Facebooku, żeby zwiększyć zaangażowanie Twoich fanów, powinna pomóc Ci wypełnić kalendarz dobrą kombinacją postów.

Pamiętaj o tym, żeby zachowywać krótką formę wpisu, aby uzyskać maksymalny efekt.

Jeżeli chcesz wejść na wyższy poziom, musisz codziennie publikować nowe wpisy i odpowiadać na komentarze fanów.

Nie automatyzuj swojej obecności w mediach społecznościowych. Jeżeli Twoje wpisy będą niosły wartość dla użytkowników, to z pewnością zobaczysz wzrost zaangażowania.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.