Jak pisać lepsze wpisy na blogu, czyli dobre nawyki każdego blogera

Jak pisać lepsze wpisy na blogu?

Wiem, że blogowanie może być bardzo męczące i ciężkie, ale czytasz ten wpis, ponieważ chcesz wiedzieć, jak pisać lepsze wpisy na blogu. Od razu muszę Cię sprowadzić na ziemię, gdyż sukces w blogowaniu nie spada ot tak z nieba.

Dlatego od samego początku należy wpoić sobie do głowy, że blogowanie oznacza dużo pracy. Nie jest to tylko chęć dzielenia się swoją wiedzą z gronem odbiorców, ale także prawdziwa misja.

Wobec tego, jeżeli chcesz być profesjonalnym blogerem, musisz zacząć od dobrych nawyków.

Oto kilka z nich.

Buduj pozytywne relacje ze wszystkimi odbiorcami

Sukces w blogowaniu to również przyjazna więź ze wszystkimi czytelnikami. Dlatego dobrym nawykiem jest ciągła rozmowa z odbiorcami i nawiązywanie z nimi nici porozumienia i koleżeństwa.

W rzeczywistości spotkasz się z wieloma zarzutami, trollami oraz z nieuczciwą konkurencją, która będzie robiła wszystko, żeby zdyskredytować Cię w oczach Twoich czytelników.

Rozmawiaj z nimi uprzejmie, odpieraj ataki, a gdy ktoś ma słuszność, zreflektuj się i przyznaj rację. To wszystko sprawi, że zaczniesz rozumieć, jak pisać lepsze wpisy na blogu.

Nie dąsaj się, gdy ktoś skrytykuje Twój wpis jako np. amatorski. Podziękuj za opinię i spytaj się, czego mu brakuje, a być może nauczysz się czegoś nowego i wartościowego, co zaowocuje w dalszej Twojej karierze.

Dobre nawyki blogerów - nie dąsać się

Nie trać kontroli nad sobą i dzięki uprzejmości buduj relację z każdym czytelnikiem.

Jest to naprawdę dobry nawyk, który musi wejść w krew od samego początku.

Spójrz na to w ten sposób. Jeżeli prowadzisz blog kulinarny i dzielisz się swoimi przepisami, to jedni będą zachwyceni Twoją potrawą, a drudzy mogą Ci wytknąć parę niedoskonałości.

Pierwszym podziękuj i spytaj się, czy ich wersja Twojej potrawy smakowała, a z drugimi prowadź uprzejmą konwersację, bo może się okazać, że akurat ten czytelnik jest szefem kuchni znanej restauracji, a jego pomoc może być bezcenna zarówno dla Twojej kariery, jak i rozgłosu w internecie.

Pisz zwięźle i na temat

Oto jedna krótka prawda na temat tego, jak pisać lepsze wpisy na blogu.

Czytelnicy odwiedzają blogi z jakiegoś powodu. Zwykle dlatego, że chcą się czegoś szybko dowiedzieć i nauczyć.

Nikomu nie chce się czytać rozwlekłych wstępów podobnych do opisów przyrody z „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Najskuteczniejsi blogerzy wiedzą, że w tych czasach muszą szybko zdobyć atencję czytelnika i sprawić, aby od pierwszego akapitu temat wpisu był jasny i zachęcający do dalszego czytania.

Dlatego też kolejnym dobrym nawykiem jest pisanie treściwych wstępów z obietnicą na szybkie rozwiązanie nurtującego problemu.

Jeżeli koniec końców Twój wpis się rozwleka, ponieważ problem jest bardzo złożony, to przyzwyczaj się do dzielenia treści na paragrafy np. co jedno lub dwa zdania.

Oczywiście takich sztuczek copywriterskich jest o wiele więcej, a przeczytasz o nich tutaj:

Nawyk zwięzłości nie tylko przyda Ci się w blogowaniu, ale i w życiu np. wypunktowanie najważniejszych spraw do załatwienia w tym tygodniu, przez co będziesz miał więcej czasu na pisanie kolejnych wpisów, a czytelnicy będą o wiele bardziej zainteresowani tym, co chcesz im przekazać.

Żeby wiedzieć, jak pisać lepsze wpisy na blogu, trzeba je analizować

Najlepsi blogerzy nie pozyskali swoje wiedzy znikąd.

Uważnie studiują statystyki swojego bloga i obserwują, jak zachowują się jego czytelnicy.

Wobec tego analizowanie statystyk pomoże Ci się dowiedzieć, skąd przychodzą Twoi odbiorcy i z jakich urządzeń najczęściej korzystają, które wpisy mają najwięcej wejść itd.

Wiedza, którą zdobędziesz, pomoże Ci uzyskać więcej ruchu oraz pomoże Ci np. określić, jakiego typu nagłówki wpisów są najchętniej czytane przez Twoich odbiorców, co oczywiście sprawi, że będziesz wiedział, jak pisać lepsze wpisy na blogu.

Obserwuj, analizuj i wyciągaj wnioski.

Traktuj blogowanie jak biznes

Jeżeli chcesz zarabiać na prowadzeniu bloga, to musisz to traktować niczym biznes. Nie mówię tutaj tylko o tych, którzy zajmują się wyłącznie blogowaniem, ale i o tych, co robią to dodatkowo, żeby dotrzeć do klientów z internetu.

Nie wystarczy napisać kilka prostych wpisów i czekać, aż odbiorcy czy klienci po prostu przyjdą.

Twój blog to biznes i należy podjeść do niego profesjonalnie, a każdy blog potrzebuje jakiegoś celu, który chcesz osiągnąć.

Jeżeli prowadzisz firmę, to jej główną funkcją jest obsługiwanie klientów, dlatego jako bloger, Twoją główną funkcją jest dostarczanie czytelnikom wysokiej jakości informacji.

Wobec tego, jeżeli chcesz zarabiać na swoim blogu i docierać do większego grona czytelników i klientów, musisz mieć nawyk, przez który będziesz traktował blogowanie jako biznes.

Oczywiście blogerem możesz być hobbystycznie, ale jeżeli jest to Twój zawód, to pamiętaj, że wybierasz długą i krętą drogę do sukcesu.

Nauka to potęgi klucz

Kluczem do sukcesu w blogowaniu oraz zrozumieniu, jak pisać lepsze wpisy na blogu, jest ciekawość, która musi prowadzić do ciągłej chęci nauki.

Najlepsi blogerzy starają się poszerzać wiedzę w swojej niszy, jak i poza nią. Muszą ciągle zdobywać świeże i rzetelne informacje.

Pomaga to im wymyślać nowe tematy, z których tworzą ciekawe i unikatowe wpisy na blogu.

Ponadto podstawowa wiedza na temat takich zagadnień jak:

 • pozycjonowanie,
 • copywriting,
 • marketing internetowy,
 • media społecznościowe,
 • ekonomia,
 • ludzkie zachowania i psychologia,

jest bardzo wskazana, ponieważ bez niej nie jesteśmy w stanie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Kultywuj zasadę 80/20

Zasada 80/20, zwana również zasadą Pareta, stwierdza, że 80% Twoich wyników pochodzi z 20% Twoich wysiłków.

Przekładając to na blogowanie, 80% ruchu na Twoim blogu pochodzi z 20% Twoich wpisów i starań.

Tak jest, Twoich kilka naprawdę dobrych artykułów, które są tak często udostępnianie i dobrze wypozycjonowane, sprawia, że większość ruchu na Twojej stronie internetowej pochodzi właśnie z nich.

Konkluzja?

Zwróć uwagę na statystyki i sprawdź, które wpisy generują największą liczbę odwiedzających Twój blog.

Przeanalizuj, w jaki sposób zostały napisane, o czym oraz przypomnij sobie, na co kładłeś nacisk podczas pisania itd.

Jeżeli powtórzysz wszystkie założenia najlepszych wpisów w kolejnych artykułach, najprawdopodobniej uda Ci się pozyskać jeszcze więcej odbiorców, którzy mogą stać się Twoimi klientami lub współpracownikami.

Pamiętaj, że na pewnym poziomie to szczegóły decydują o sukcesie.

Wobec tego, jak pisać lepsze wpisy na blogu?

Kto by powiedział, że dobre nawyki mogą być kluczowym składnikiem sukcesu w blogowaniu?

Stawiając na rutynę, pomagasz sobie wszystko dokładnie zaplanować, przez co zapobiegasz niespodziankom i nieoczekiwanym wydarzeniom, które mogą oddalać Twój blog od sukcesu.

Metoda jest prosta. Postępuj zgodnie z naszymi przykładami, dołóż swoje oraz przeczytaj, co piszą o dobrych nawykach inni blogerzy i przestrzegaj ich, a droga do sukcesu będzie mniej kręta.

Napisz w sekcji komentarzy o swoich złych nawykach podczas blogowania, a być może znajdziemy na nie remedium.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Zuza Łuczyńska - Lizbonetki

  Użyteczny wpis, dzięki! Zwłaszcza zasada Pareto to coś, o czym przy blogowaniu bym nie pomyślała.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.