Jak stać się rozpoznawalnym blogerem? – poradnik

Jak stać się rozpoznawalnym blogerem?

Tak, wiem – temat tego tekstu brzmi nieco górnolotnie. Jednak osoby rozpoznawalne w blogosferze oraz wszyscy ci, którzy są autorytetami w social media, stosują się do pewnych prostych zasad.

W tym wpisie zebrałem nieco przydatnych porad w kwestii tego, jak stać się rozpoznawalnym blogerem.

Dotyczą one przede wszystkim tego, aby być wszędzie. Z jednej strony może przynieść to skutki odwrotne od zamierzonych, jednakże ostatecznie działa to na niesamowitą korzyść blogera.

Jak więc zwiększyć swoją popularność w blogosferze? Sprawdź poniższe rady. Jestem wręcz pewien, że skorzystanie z niektórych z nich pomoże Ci skutecznie zwiększyć swoją rozpoznawalność.

Jak stać się rozpoznawalnym blogerem?

1. Bądź wszędzie.

Brzmi bardzo ogólnie i zarazem nijako, ale jest to prawda. Musisz zaznaczać swoją obecność.

Spójrz, w jaki sposób „powstali” tzw. celebryci. Oczywiście nikt nie każe brać z nich przykładu, ba – jest to wysoce niezalecane. Jednak zauważ, że pewne osoby są znane tylko dlatego, że… są znane.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak stać się rozpoznawalnym blogerem, to koniecznie musisz chcieć tę rozpoznawalność poszerzać. Ciekawe artykuły, inspirujące wywiady, uczestnictwo we wszelkich branżowych spotkaniach. To właśnie tym buduje się rozpoznawalność.

2. Mierz zaangażowanie zamiast wyświetleń.

Puste wejścia i wyświetlenia są bezwartościowe. Dlaczego?

Zauważ, w jaki sposób działają media społecznościowe. Ich podstawa to aspekt społeczny, czyli różnorakie kontakty międzyludzkie. Wypowiedzi i reakcje na wydarzenia.

To właśnie ludzie tworzą społeczność social media. Gdyby nie oni, wtedy nie moglibyśmy mówić o takim tworze.

Dlatego też poprzez media społecznościowe wykrystalizowało się takie pojęcie jak zaangażowanie. Mierzy się dzięki niemu wpływ różnych treści na innych użytkowników. To właśnie zaangażowanie jest tym, co powinieneś skutecznie budować wokół siebie, czyli wokół swoich wypowiedzi i udostępnianych materiałów.

Nawet w kwestii stron internetowych mówi się o zwiększaniu konwersji. Same wejścia i odsłony nikogo nie interesują. Liczy się to, w jaki sposób przekłada się popularność na dochód.

3. Twórz wpisy gościnne.

Wpisy gościnne to również jedna z metod na budowanie listy mailingowej.

Na czym to polega? Jeśli wiesz, że piszesz ciekawe teksty, znajdź pokrewne tematycznie blogi i serwisy internetowe.

Zapytaj się ich właścicieli, czy możesz opublikować gościnny wpis.

Jest to sytuacja na zasadzie win-win, czyli obie strony na tym korzystają. Jeśli myślisz o tym, jak stać się rozpoznawalnym blogerem, to wpisy gościnne są jedną z łatwiejszych metod na uzyskanie pożądanego rezultatu.

Dzięki wpisom gościnnym docierasz do większej liczby osób. Z kolei właściciel serwisu, w którym publikujesz swój tekst, zyskuje dodatkowy materiał.

Pamiętaj tylko, aby stawiać na wartościowe serwisy. Nie publikuj tekstów tam, gdzie nie przyniesie Ci to wymiernych korzyści.

4. Pamiętaj o tzw. dowodach społecznych.

Bartłomiej Kiljan opublikował swego czasu na łamach naszego bloga bardzo ciekawy tekst o social proof. Jest to wpis o tzw. dowodach społecznych. Dlaczego o tym wspominam?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak stać się rozpoznawalnym blogerem, to social proof jest Twoją doskonałą bronią.

Otóż dowody społeczne potwierdzają wszem i wobec, że jesteś osobą godną zaufania. Przekładają pewne liczby na realia.

20 udzielonych wywiadów? 10 000 fanów na Facebooku? 200 udostępnień ostatniego posta? To właśnie takie sytuacje generują skuteczny social proof, który wywiera wrażenie na innych odwiedzających.

Zmierzaj do takiego stanu rzeczy.

5. Różnicuj treść, którą publikujesz.

Osoby, które są rozpoznawalne w social media (choć nie tylko), tworzą treść różnego typu.

Oprócz standardowych wpisów można znaleźć także m.in. ciekawe filmy, przydatne infografiki oraz inspirujące cytaty w formie grafik.

Staraj się różnicować treść, jaką tworzysz. Dzięki temu dotrzesz do większej liczby osób. Dasz się też poznać jako ktoś, kto umie działać na kilku frontach jednocześnie.

6. Nie zapominaj o dobrym smaku.

Jest to podstawa, jednak warto o niej przypomnieć. Skuteczna recepta na to, jak stać się rozpoznawalnym blogerem, to przede wszystkim kultura i dobry smak.

Wiadomo, że każdy z nas ma jakieś poglądy na kontrowersyjne tematy. Jednak staraj się nie negować tego, że ktoś może mieć inne zdanie. Wolisz taką, a nie inną partię polityczną? Masz swoje zdanie na temat religii? W porządku, masz do tego prawo. Jednak staraj się zachowywać te informacje dla siebie.

Media społecznościowe to doskonała przestrzeń do tego, aby dzielić się w niej swoimi poglądami. Istnieją jednak tematy, których lepiej publicznie „nie ruszać”, ponieważ może Ci to przysporzyć więcej problemów niż korzyści.

W każdym razie na pewno znajdzie się sporo osób, którym spodoba się to, co napiszesz. Równie dobrze zauważysz, że jest też duża ilość tych, którym Twój tekst nie przypadnie do gustu. Po co więc używać kontrowersji tam, gdzie nie jest ona potrzebna?

7. Pisz porządnie.

Czyli tak naprawdę, w jaki sposób?

Po pierwsze – korzystaj z odpowiednich i rzetelnych źródeł. Muszą być one sprawdzone. Opieranie się o przesłanki lub zmyślone historie nie ma po prostu sensu.

Po drugie – jeżeli w swoim tekście korzystasz z cudzych materiałów – wspomnij, kto jest ich autorem. Po prostu wypada to robić.

Po trzecie – jeśli tworzysz jakikolwiek wpis, sprawdź go pod kątem ewentualnych błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Sprawdź też gramatyczną konstrukcję zdań.

Nie zapomnij też o właściwej stylizacji tekstu. Stosuj pogrubienia, właściwe stopniowanie nagłówków oraz listy punktowane i numerowane. Tak zróżnicowany tekst jest o wiele bardziej czytelny.

8. Wspominaj o różnych osobach.

Osoby sprawnie działające w social media bardzo często polecają innych. Tyczy się to zarówno osób prywatnych, jak i firm.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak stać się rozpoznawalnym blogerem, to wspominanie o usługach i produktach innych jest bardzo dobrym pomysłem. Dlaczego?

Powód jest prosty: każdy lubi, gdy się go docenia. Jeżeli korzystasz z jakichś przydatnych narzędzi – wspomnij o tym na blogu. Pochwal w social media. Być może Twój post będzie zauważony i ktoś odwdzięczy się tym samym na swoim profilu? A może jakaś firma poprosi Cię o napisanie recenzji ich produktu, w której oczywiście przemycisz link do swojego bloga?

Okazji do promocji (zarówno swojej strony, jak i po prostu siebie) jest naprawdę cała masa.

9. Zwracaj się do odpowiedniej grupy docelowej.

Przyjmijmy, że prowadzisz sklep z artykułami wędkarskimi. Inwestujesz w nowy baner reklamowy. Wolisz, aby został on zauważony przez stu wędkarzy, czy przez sto kompletnie losowych osób?

Oczywiście, że wolisz opcję pierwszą.

Wszystko dlatego, że każda działalność musi mieć swoją grupę docelową. Pewne np. wejścia na stronę internetową są bardziej wartościowe od innych.

Istnieje o wiele większa szansa na to, że osoba wchodząca w skład Twojej grupy docelowej wykona pożądaną dla Ciebie akcję. Kupi produkt, zapisze się do newslettera, powie o Tobie swoim znajomym. Pamiętaj o tym, aby właściwie wyselekcjonować swoją grupę docelową i postarać się do niej docierać.

10. Współpracuj.

Bardzo często wśród rozpoznawalnych osób można spotkać się z różnego rodzaju kooperacjami.

Fachowcy często udzielają wywiadów. Współorganizują konferencje tematyczne. Udzielają wypowiedzi, które później znajdują się w e-bookach. Ich porady wchodzą w skład wpisów typu „10 wskazówek wprost od ekspertów”.

Dobrze jest znaleźć się w rozpoznawalnym gronie. Postaraj się więc uczestniczyć w tego typu wieloosobowych akcjach. Pomoże Ci to w uzyskaniu wizerunku eksperta w danej dziedzinie.

11. Umiejętnie radź sobie z tzw. hejtem.

Jeden z najpopularniejszych tekstów na naszym blogu dotyczy radzenia sobie z negatywnymi komentarzami. Jeśli myślisz o tym, jak stać się rozpoznawalnym blogerem, to koniecznie musisz posiąść umiejętność właściwego reagowania na różne kłopotliwe sytuacje w internecie.

Hejtowanie, czyli wszelkiego rodzaju bezpodstawne uprzykrzanie życia w sieci, przydarza się każdej popularniejszej osobie. To normalne, ponieważ zawsze znajdą się tacy, którym coś nie pasuje, a w przypadku prośby o rozwinięcie tematu lub konstruktywną krytykę – następuje milczenie.

Nie reaguj impulsywnie. Jeżeli ktoś atakuje bezpodstawnie, ośmiesza tylko samego siebie. Bez obaw – Twoi „normalni” czytelnicy wychwycą taką sytuację i sami wesprą Cię w potrzebie.

Pamiętaj przede wszystkim o tym, że opanowanie jest kluczem to właściwego reagowania. Bez tego ani rusz.

12. Pojawiaj się na spotkaniach i konferencjach.

Wiadomo, że internet to Twoje główne pole działania. Jednakże jeśli zastanawiasz się nad tym, jak stać się rozpoznawalnym blogerem, to spotkania „na żywo” również będą przydatne.

Z pewnością organizowane są różnego rodzaju eventy w Twojej niszy. Bierz w nich udział.

Tym samym poprawisz swoją rozpoznawalność i przede wszystkim zyskasz szansę na poznanie innych osób. Mniej lub bardziej wpływowych, jednak zawsze będą oni tymi, którzy działają w Twojej niszy tematycznej. Takie znajomości są bezcenne.

Jak stać się rozpoznawalnym blogerem? – podsumowanie

Tak jak wspomniałem na samym początku, temat tego wpisu brzmi dość dziwnie. Równie dobrze mógłby brzmieć: „jak stać się bogatym w pięć minut?”.

Jednakże wśród osób, które zdobyły popularność poprzez swoje blogi, da się zauważyć pewne schematy zachowań. Postarałem się zawrzeć je w niniejszym tekście.

A czy Ty masz jakieś dodatkowe pomysły, które mogłyby rozwinąć ten temat? Podziel się nimi z nami w komentarzach pod spodem.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.