Jak usprawnić wygląd bloga, aby był bardziej atrakcyjny? – 8 porad

Jak usprawnić wygląd bloga?

Nie da się ukryć, że nasze ulubione blogi przyciągają nas do siebie przede wszystkim treścią. Doceniamy poszczególnych autorów za wiedzę, styl pisania oraz umiejętność przekazywania istotnych informacji.

Jednak czy treść to wszystko? Przecież blog to nie tylko teksty – to także wszelkie multimedia (zdjęcia, wideo), cała otoczka wizualna (dotycząca np. formatowania tekstu) oraz wszelkie inne „bajery”, których zadaniem jest sprawić, abyśmy czuli się na danym blogu jak najlepiej.

W tym tekście prezentuję kilka sposobów na to, jak usprawnić wygląd bloga poprzez dodanie do niego pewnych ciekawych elementów lub też zmianę obecnie istniejących. Koniecznie sprawdź poniższą listę, gdyż – być może – znajdziesz na niej coś wartego uwagi.

Jak usprawnić wygląd bloga? – 8 pomysłów

1. Uprość nawigację.

Zmiana nawigacji na stronie to jeden z lepszych sposobów na to, by poprawić wygląd bloga.

Na wielu blogach niestety panuje zbyt duży chaos nawigacyjny. Osobiście jestem zwolennikiem stosowania jak najmniejszej liczby kategorii i tagów, gdyż „przedzieranie się” przez bardzo rozbudowane chmury tagów nie należy do najłatwiejszych zadań.

Do czego zmierzam?

Nie ma sensu w tworzeniu tagów, które gromadzą tylko jeden lub dwa wpisy. Jest to zbyt duże uszczegółowienie. Nader często spotykam się z sytuacjami, w których na danym blogu dodanych zostało kilkadziesiąt lub nawet ponad sto tagów. Jednakże, gdyby przyjrzeć się im z bliska, wiele z nich ma zbyt mało tekstów przyporządkowanych do siebie.

Cierpi na tym również SEO. Jeżeli tagi są przeznaczone do indeksacji, wtedy w indeksie wyszukiwarki mogą znaleźć się podstrony o bardzo wąskiej zawartości, co nie jest zbyt korzystne.

Myślę, że doskonałym rozbudowaniem i zarazem kompletnym uzupełnieniem myśli, jaką chcę przekazać przez ten punkt, jest wpis Davida Metcalfa na blogu BirdBrain. Tłumaczy on bardzo szczegółowo, jaką rolę na blogach powinny odgrywać tagi oraz kategorie.

2. Koniecznie zrezygnuj z justowania tekstu.

Jeżeli wpiszesz w wyszukiwarkę frazę „justify text web”, otrzymasz m.in. takie wyniki (spolszczone):

– „Justować tekst w HTML / CSS? Nie rób tego!”

– „Dlaczego tekst w gazetach jest wyjustowany, ale nie w sieci?”

– „Nie używaj w pełni justowanego tekstu na swojej stronie internetowej!”

– „Dlaczego justowany tekst tak rzadko występuje w sieci?”

Kontrowersje nie biorą się zatem znikąd.

Niektórzy mają dziwną manierę justowania tekstu na swoich blogach, gdyż – w ich opinii – tekst wygląda wtedy ładniej.

Zgoda, na urządzeniach z szerokim ekranem być może jest to prawdą. Jednak co z tabletami i smartfonami? Responsywność sprawia, że szerokość linii tekstu zmniejsza się na urządzeniach o węższych ekranach. Dotyka to zatem znacznej części czytelników – w niektórych przypadkach nawet większości.

Justowanie tekstu sprawia, że powstają wtedy tzw. rzeki, czyli nierówne odstępy między wyrazami. Przeprowadzono mnóstwo badań, które wykazały, że w sieci taki tekst po prostu gorzej się czyta. Czytelnicy mają problemy z utrzymaniem koncentracji, zaś sam proces czytania przebiega dłużej.

Jeżeli myślisz o tym, jak usprawnić wygląd bloga, po prostu nie justuj tekstu. Po więcej informacji odsyłam na stronę Design for Hackers.

3. Postaw akcent na dane kontaktowe.

Na pewno istotny jest dla Ciebie współczynnik konwersji na blogu, czyli procent użytkowników, którzy wykonują założony przez Ciebie cel. Takim celem może być np. skorzystanie z formularza szybkiej wyceny, pobranie jakiegoś pliku (np. e-booka) czy też kontakt z Tobą.

Jeżeli Twoim celem jest ostatnia spośród wyżej wymienionych propozycji, to postawienie akcentu na dane kontaktowe jest naprawdę świetnym pomysłem.

Zamieść je tam, gdzie będą doskonale widoczne. Odpowiednim miejscem wydaje się pasek boczny (jeżeli z niego korzystasz) lub też przestrzeń bezpośrednio za wpisem blogowym. Wtedy zwiększysz szanse na to, że użytkownicy po przeczytaniu Twojego tekstu podejmą kroki ku temu, by się z Tobą skontaktować. Tym bardziej że informacje te zobaczą przede wszystkim ci, którzy przeczytają cały artykuł.

4. Zacznij zbierać adresy e-mailowe czytelników.

Nie wiesz, jak zdobyć stałych czytelników bloga? Odpowiedź jest prosta: poprzez newsletter.

Na początku postaw na sprawdzoną usługę mailingową. Bardzo dobrym narzędziem jest MailChimp, darmowy do wielkości listy wynoszącej maksymalnie 2000 subskrybentów.

Po wybraniu usługi, czas znaleźć właściwe miejsca na blogu, w których należy zamieścić formularze służące do zapisu na listę subskrybentów. Do najskuteczniejszych należą:

 • tuż pod artykułem
 • bezpośrednio w treści artykułu
 • pasek boczny
 • stopka

Dużo więcej inspiracji znajdziesz w tekście o tym, jakie są najlepsze miejsca do zamieszczenia formularzy zapisu do newslettera.

5. Uprość fonty.

Jak usprawnić wygląd bloga z użyciem fontów? Bardzo często okazuje się, że po prostu redukując ich liczbę.

Przyjęło się wykorzystywać maksymalnie dwa lub trzy fonty na stronie. Jeden z nich używany jest we wszelkich nagłówkach, kolejny zaś stosuje się dla zdecydowanej większości tekstów na stronie. Trzeci, opcjonalny, może być wykorzystywany w szczególnych przypadkach.

Ważne jest także to, jakie dokładnie czcionki dobierzesz. Koniecznie sprawdź Font Pair. Znajdziesz tutaj kilkaset gotowych, świetnie dobranych kombinacji fontów. Z pewnością któreś propozycje okażą się strzałem w dziesiątkę!

6. Przemyśl (jeszcze raz) paletę barw.

Kolejny pomysł na to, jak usprawnić wygląd bloga, dotyczy jego kolorystyki.

Podczas tworzenia swojego bloga z pewnością miałeś jakiś zamysł odnośnie do tego, jakie kolory powinny znajdować się na Twojej stronie internetowej. Pomyśl, czy nie przyszedł przypadkiem czas na mały redesign.

Bardzo często polecam stronę Google Material Design – Colors. Znajdziesz tutaj świetne palety barw oraz porady stworzone przez specjalistów Google’a. Odnoszą się one, co prawda, do projektowania aplikacji mobilnych, jednakże zamieszczone tam wskazówki są bardzo uniwersalne i doskonale nadają się do wykorzystania ich także na stronach internetowych.

Alternatywnie możesz także odwiedzić te serwisy: Color Palettes oraz Color Palettes Ideas. Pierwszy z nich udostępnia mnóstwo gotowych zestawień kolorystycznych, drugi zaś dołącza do nich dodatkowo także pasujące stylistycznie fotografie.

7. Pokaż szacowany czas czytania tekstu.

Ostatnimi czasy coraz modniejsze stają się „bajery” dotyczące pokazywania użytkownikom, ile mniej więcej czasu zajmie im przeczytanie danego tekstu. Nie ukrywam, że funkcja ta bardzo mi się podoba.

Niejednokrotnie plan mojego dnia jest dość mocno napięty. Gdy natrafiam na ciekawy tekst, chciałbym go przeczytać – jednakże nie wiem, czy w danej chwili mam na to czas. Z pomocą takich dodatków, jak wymienione, oszacowanie powodzenia tego planu staje się o wiele łatwiejsze.

W jaki sposób działa taka funkcja? To proste. Skrypt zlicza słowa, jakie znajdują się w tekście, a następnie dzieli ich liczbę przez średnią liczbę słów, jakie jesteśmy w trakcie przeczytać w ciągu jednej minuty (według różnych źródeł, w ciągu minuty czytamy ok. 180 – 250 słów). Otrzymujemy wynik w postaci czasu, jaki mniej więcej zajmie nam przeczytanie danego tekstu.

Jeżeli korzystasz z systemu CMS WordPress, sprawdź koniecznie wtyczkę Reading Time WP. Jeśli zaś umiesz tworzyć własne funkcje w WordPressie, napisanie takowej powinno zająć dosłownie kilka minut.

8. Nie zapomnij o przyciskach do udostępniania treści.

Na koniec zostawiam jedną z najbardziej oczywistych porad, która dotyczy tego, jak zwiększyć zaangażowanie czytelników bloga. Umożliwia to zamieszczenie przycisków służących do udostępniania treści.

Bardzo lubię pakiet narzędzi Sumo. Można znaleźć w nim m.in. aplikację, która wyświetla przyciski do udostępniania treści w mediach społecznościowych.

Funkcja ta nie tylko działa w oczekiwany sposób, ale także jest po prostu przyjemna dla oka. Masz możliwość wybrania kilku wersji stylistycznych, zatem z pewnością dobierzesz coś idealnie komponującego się z Twoim blogiem.

Pakiet Sumo wymieniłem także z jeszcze jednego powodu. Jeśli myślisz o tym, jak usprawnić wygląd bloga, to możesz także przejrzeć inne aplikacje wchodzące w skład Sumo. Jest ich naprawdę sporo, zaś każda z nich w mniejszy lub większy sposób zwiększy atrakcyjność Twojej strony internetowej.

Jak usprawnić wygląd bloga, aby czytelnicy chętniej go odwiedzali?

Co tu dużo mówić – nie ma złotego środka. Każdy blog jest inny, ma swój własny styl oraz społeczność.

Istnieją jednak pewne dobre nawyki, których wdrożenie w życie może sprawić, by Twój blog stał się bardziej przyjazny czytelnikom.

Jakie jeszcze wskazówki możesz dodać do naszej listy? Daj nam o tym znać w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Robert

  „Koniecznie zrezygnuj z justowania tekstu.
  W przypadku książek czy gazet nie ma już takich problemów, gdyż można przenosić części wyrazów do nowych linii, jednakże w internecie nie mamy takich możliwości.”

  Co? Chyba chodzi o możliwość ręcznego dzielenia wyrazów bo nie sądzę żeby kwestia Hyphenation ( wp-Typography dla WordPressa) była Ci zupełnie obca. A sprawdza się to całkiem nieźle, nawet w węższych kolumnach.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dzięki za komentarz, Robercie. Masz rację – to zdanie jest niepotrzebne, tym bardziej że mieliśmy okazję korzystać z wp-Typography. 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.