Jaki wybrać cel reklamy na Facebooku? – dostępne opcje

Jaki wybrać cel reklamy na Facebooku?

Jeżeli zaczynasz korzystać z reklam na Facebooku, możesz uznać, że są przytłaczające i niezrozumiałe ze względu na ich mnogość. Dlatego w tym wpisie postaram się dokładnie odpowiedzieć na pytanie, jaki wybrać cel reklamy na Facebooku, żeby jak najlepiej pasował do Twoich wymagań.

Użytkownicy, którzy pierwszy raz zaczynają swoją przygodę z menadżerem reklam na Facebooku, często natrafiają na pierwszą przeszkodę zaraz przy konfiguracji.

Niestety najczęściej wybierają opcję pozyskiwania polubień dla swojego strony, co niejednokrotnie nie jest nawet ich celem marketingowym, przez co tracą swój budżet.

Jeżeli chcesz generować lepsze wyniki dla swoich reklam na Facebooku, musisz poświęcić odrobinę czasu na to, żeby zrozumieć, co oznacza każdy z celów.

Wobec tego, jaki wybrać cel reklamy na Facebooku i co one tak naprawdę oznaczają?

Lista celów reklamowych na Facebooku

Facebook rozdziela cele na trzy kategorie, a każda z nich ma za zadanie osiągnąć co innego:

 • Świadomość. Zadaniem tej kategorii jest wzbudzenie zainteresowania tym, co masz do zaoferowania jako firma w internecie.
 • Działania. Warto postawić na ten typ reklamy wtedy, gdy chcemy dotrzeć do osób, które są zainteresowane tym, co oferujesz. Wobec tego osoby, do których będziesz kierować tę reklamę, prawdopodobnie będą częściej się angażować lub ewentualnie będą chciały dowiedzieć się więcej na temat Twojej oferty.
 • Konwersja. Wybieramy tę opcję wtedy, gdy chcemy, żeby więcej użytkowników np. rejestrowało się w naszym sklepie internetowym lub korzystało z naszych płatnych rozwiązań (aplikacje internetowe) np. dla e-commerce itd.

Kategorie celów na Facebooku

Jak już widzisz, w każdej z tych kategorii są określone cele, w których możemy jeszcze dokładnie dopasować charakter naszej kampanii na Facebooku.

Każdy z tych celów opiszę, wraz z przykładami tego, kiedy można ich używać, a także z pewnymi wyjątkami, które należy wziąć pod uwagę.

1. Cel reklamy na Facebooku – świadomość.

Oto dwa główne cele w tej kategorii:

Rozpoznawalność marki. Tę opcję wybieramy wtedy, gdy chcemy zwiększyć rozpoznawalność naszej marki w internecie, ale niekoniecznie chcemy, żeby odbiorcy angażowali się w treści, rejestrację, kupowanie produktu itp.

Zaznaczenie tego celu pomoże Ci również na dotarcie do osób, które z większym prawdopodobieństwem zwrócą uwagę na to, co pokazujesz w swojej reklamie. Jest on bardzo wartościowy dla dużych firm i korporacji, które starają się skupić na budowaniu świadomości marki, a nie na generowaniu ruchu lub pozyskiwaniu potencjalnych klientów.

Małe firmy z niewielkim budżetem mogą niestety nie znaleźć tutaj dużej wartości i stracić sporą część budżetu, w porównaniu do innych celów.

Zasięg. Ten cel możemy wykorzystać do tego, żeby reklama była oglądana przez jak największą liczbę osób w grupie docelowej i w ograniczonym budżecie dziennym.

Cel ten może być przydatny dla małych odbiorców, dla których priorytetem jest dotarcie do jak największej liczby osób, które interesują się np. komputerami specjalnie do gier.

Warto przemyśleć ten cel nawet wtedy, gdy chcesz, aby użytkownicy odwiedzali Twoją witrynę internetową, czy obejrzeli film na YouTube.

2. Cel reklamy na Facebooku – działania.

To dobry wybór, jeżeli Twoim celem jest angażowanie odbiorców i utrzymanie z nimi kontaktu oraz więzi.

Ruch. To cel, który pomoże Ci generować ruch poza Facebookiem. Może być to coś tak prostego, jak skierowanie odbiorców do przeczytania wpisu na blogu, odsłuchania podcastu, odwiedzenie strony docelowej produktu lub oferty itp.

Facebook będzie pokazywał Twoją reklamę osobom z grupy docelowej, które najczęściej będą chciały kliknąć Twój link na podstawie ich wcześniejszych zachowań.

Aktywność. Chcesz, żeby więcej osób angażowało się w Twoją reklamę? Wybierz cel – aktywność, która obejmuje takie zachowania, jak reakcje, polubienia, komentarze i udostępnienia.

Ten cel jest też dobrym wyborem, jeżeli starasz się zebrać więcej osób na jakieś wydarzenie lub skorzystanie z tymczasowej oferty.

Instalacje aplikacji. Ten rodzaj reklamy jest skierowany do osób, które chcą promować swoją aplikację wśród użytkowników Facebooka.

Wyświetlenia filmu. Wykorzystaj ten cel, jeżeli chcesz promować film wideo, a Twoją główną intencją jest zdobycie większej liczby wyświetleń.

Pamiętaj, że nie jest to jedyna opcja. Tak jak już wcześniej wspomniałem, możesz promować wideo również dzięki wariantowi Ruch.

Jeżeli chcesz czymś przekonać odbiorców za pomocą filmu, wtedy odpowiednim celem reklamowym powinna być konwersja wideo jako format treści.

Pozyskiwanie kontaktów (leadów). Jeżeli zastanawiasz się, jaki wybrać cel reklamy na Facebooku, żeby zwiększyć tzw. leady, wybierz tę opcję. Pomoże Ci ona np. pozyskać kontakt bezpośrednio w reklamie bez generowania ruchu do Twojej strony internetowej.

Tego typu reklama pozwala przechwycić różne dane:

 • Imię i nazwisko.
 • Adres e-mail.
 • Numer telefonu itp.

Jeżeli odbiorca wypełnił te pola w swoim profilu, Facebook automatycznie uzupełni danymi Twój formularz i ułatwi Ci pozyskanie kontaktu.

Wiadomości. Jest to cel dostępny od niedawna. Pomoże Ci nakłonić więcej osób do wysyłania Twojej firmie wiadomości w Messengerze.

Jeżeli prowadzisz korespondencję z wieloma osobami w swoim Messengerze, będziesz mógł wysłać im wiadomość sponsorowaną w formie zdjęcia lub zwykłego tekstu.

3. Cel reklamy na Facebooku – konwersje.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki wybrać cel reklamy na Facebooku, żeby przekonać odbiorców do podjęcia określonych akcji czy działań (rejestracja / zakup), to wybierz tę opcję.

Konwersje. Tutaj niestety zaczynają się już schody. Żeby móc korzystać z tego celu, musisz dostarczyć Facebookowi dane do analizy oraz zainstalować na swojej witrynie Facebook Pixel.

Dla jasności – Twoja witryna musi generować minimalnie 15 konwersji (preferowana liczba niestety jest zdecydowanie większa, mianowicie 50+) w ciągu tygodnia, co zapewnia Facebookowi wystarczającą ilość informacji o użytkownikach, którzy dokonują konwersji.

Jeżeli nie uzyskujesz wysokiej liczby konwersji, Facebook nie będzie mógł dokładnie zoptymalizować reklamy oraz celu, wobec tego Twoje starania oraz budżet mogą pójść na marne.

Dlatego w tym przypadku sugeruję wybranie celu Ruch z kategorii Działania, wygenerować jak największą liczbę odwiedzających i pozyskać minimalną liczbę konwersji. Dopiero potem zainwestować w zwiększenie konwersji z Facebookiem, który na tym etapie pozyska wystarczającą liczbę danych.

Sprzedaż z katalogu. Jest to idealna opcja dla właścicieli sklepów internetowych, którzy chcą promować produkty. Niestety wymagana jest integracja katalogu produktów (feed) z Facebookiem.

Wizyty w firmie. Z kolei ten cel warto wybrać wtedy, gdy mamy wiele sklepów w różnych lokalizacjach i chcemy promować swój biznes dla osób, które znajdują się w pobliżu.

Może to być świetny sposób na przechwytywanie ruchu konkurencji i wyświetlanie reklam w odpowiednim czasie na podstawie bieżącej lokalizacji odbiorcy.

Jaki wybrać cel reklamy na Facebooku, by uzyskać jak najlepszą jego konwersję?

Jeżeli mamy wiele opcji do wyboru, to niestety czeka nas szereg testów.

Nie inaczej jest w reklamach na Facebooku.

Musisz pamiętać, że każda branża jest inna i – przykładowo – reklama bazująca na generowaniu ruchu może przynieść lepsze rezultaty, jeżeli chodzi o konwersje, aniżeli reklama specjalnie przystosowana do zwiększania konwersji. Szczególnie jest to widoczne, jeżeli Twoi odbiorcy często się angażują (komentarze, polubienia, udostępnienia).

Dlatego kluczową kwestią jest odkrycie, co najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku i maksymalne optymalizowanie ustawień kampanii dla jak najlepszych wyników.

Masz doświadczenia z celami na Facebooku? Podziel się nimi z nami w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Jakar

  Jaki cel i przyciski CTA wybrać dla małej lokalnej firmy przy próbie ściągnięcia klientów do sklepu offline?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   W takim wypadku najlepiej jest silnie zaakcentować preferowane opcje kontaktu z firmą (np. zamieścić stosowne informacje w stopce strony lub nawet w menu górnym). Alternatywnie można po prostu stworzyć przyjazną podstronę „Kontakt” i to do niej kierować wszelkie CTA. Skoro klienci mają trafiać do firmy fizycznie lub poprzez kontakt telefoniczny, to właśnie na te kwestie powinien być nałożony akcent.

  • Jakar

   Super. Czyli cel „zasięg” i odpowiednia kreacja grafiki i CTA typu „ZADZWOŃ” lub przekierowanie na www, podstrona kontakt. Dzięki.
   A jest może sposób na ominięcie ograniczeń celu „wizyty w firmie” bo dotyczy on tylko firm w kilkoma lokalizacjami? Przy tym celu Fb podaje, że dotrze do osób , które magą odwiedzić lokal fizycznie. Chodzi o mały sklepik lokalny.

 2. Katarzyna Kimszal

  a jak zmienić cel reklamy z kupuję na „nie kupuję reklam do celów biznesowych”? Kiedy
  to jest możliwe?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Cel można zmienić w Menedżerze Reklam, a dokładniej w „Ustawieniach”.

 3. Julita

  Witam,
  czy orientujesz się może, czy wybierając cel „ruch” facebook będzie też mierzył dla tej kampanii ilość zakupów ? Obecnie nie mam żadnych zakupów w tej kampanii w kolumnie „zakupy” i czy w ogóle powinnam się tam czegoś spodziewać? Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Zawsze zakładamy, że najlepszą opcją jest po prostu wypróbowanie tego samodzielnie. 🙂

  • aneta

   Statystyki beda liczone tylko i wylacznie w momencie kiedy Pixel bedzie zaladowany na witrynie z odpowiednimi zdarzeniami. W innym przypadku na jakiej podstawie mialyby byc te zakupy liczone 😀

 4. Marek

  Świetny tekst. chcę pozyskać jak najwięcej osób na wydarzenie na FB. Wtedy kampania na Działania – aktywność? FB podpowiada mi jeszcze w Menadżerze po wybraniu kampanii na Aktywność opcję „reakcja na wydarzenie” . Tak będzie ok? Dzięki za info.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Szczerze mówiąc, najlepiej jest samodzielnie próbować. 🙂 Ta forma nauki w naszej opinii jest najlepsza. Przetestuj to, co podpowiada Facebook i zobacz, jakie osiągniesz wyniki.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Strona firmowa na Facebooku – co powinna zawierać?

Dzięki temu wpisowi dowiesz się, co powinna zawierać strona firmowa na Facebooku. Zapoznaj się z poradnikiem dla początkujących i zastosuj nasze wskazówki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Media społecznościowe w małej firmie – jak skutecznie działać?

Jak skutecznie prowadzić media społecznościowe w małej firmie, aby miało to wymierne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa? Poznaj nasze porady.