Nazwa strony internetowej – jak wybrać tę odpowiednią?

Nazwa strony internetowej - jak wybrać tę odpowiednią?

Domena jest nieodłączną częścią każdej strony internetowej. Jest to psychologiczna i technologiczna siła, która przyciąga użytkowników do najlepiej nazwanych serwisów w internecie. Nazwa strony internetowej ma przewagę psychologiczną wtedy, gdy jest kreatywna, unikalna oraz oparta na ciekawej i niezapomnianej marce.
Technologiczna moc domeny polega na tym, że wyszukiwarki internetowe uznają domenę za odpowiednią dla danego słowa kluczowego i podnoszą jej pozycję w rankingu. Wszystko po to, aby użytkownik mógł ją prościej znaleźć.
Jednak wymyślenie dobrej domeny pod kątem psychologicznym i technologicznym nie jest takie proste. Ten poradnik dedykuję wszystkim właścicielom firm oraz raczkującym pozycjonerom. Nazwa strony internetowej – jak wybrać taką, która będzie przynosiła możliwie najwięcej korzyści?

Informacja to potęga

Naprzeciwko mojego domu znajdują się dwie restauracje. Jedna nosi nazwę „Hammurabi”, a druga „Pod Świerkiem”. Obie są godne polecenia (nawet przeważają opinie o tym, że ta druga jest lepsza), jednak to w „Hammurabim” zawsze jest więcej klientów. Dlaczego?

Odpowiedź jest oczywista. Nazwa firmy to pierwsze i najważniejsze wrażenie, akurat tutaj zasada „nie oceniaj książki po okładce” nie działa. Pomimo że jedzenie jest lepsze w restauracji „Pod Świerkiem”, to jednak większość klientów nie wie, jaki rodzaj kuchni jest tam serwowany.

Oczywiście mój przykład może wydawać się naciągany, ale wyszukiwarki internetowe działają zaskakująco podobnie. Google wykorzystuje nazwę Twojej strony www jako słowo kluczowe dla oceny trafności danego zapytania użytkownika. Jak ważne są więc domeny w przetwarzaniu wyników wyszukiwania w Google? Spójrzmy na kilka przykładów.

Poniżej znajdują się pierwsze wyniki wyszukiwania dla zupełnie przykładowej frazy „warszawa drzwi”. Widać, że nazwa strony internetowej znajdującej się na pierwszej pozycji zawiera całą wpisaną frazę. Zauważ, że nie jest to wynik sponsorowany.

Nazwa strony internetowej - drzwi

Gdy pod kątem pozycjonowania, interfejsu czy użyteczności zacząłem sprawdzać witryny znajdujące się poniżej, to wiele z nich miało więcej bardziej wartościowych linków i pokaźniejsze grono fanów w mediach społecznościowych. Niektóre z nich posiadają czat do rozmowy z potencjalnym klientem, są responsywne i proste w obsłudze dla przeciętnego użytkownika.
Ten test to ważna informacja dla Ciebie, ponieważ pokazuje, że strona słabiej pozycjonowana znajduje się wyżej od tych, które przeznaczyły dużo czasu na SEO oraz są już cenioną marką i posiadają wielu klientów. Teraz widzisz, że trafna nazwa strony internetowej może dać doskonały oręż do walki z konkurencją o miejsce na rynku.

Odpowiednia nazwa strony internetowej – jak taką znaleźć?

Odpowiedź jest jedna: Trendy Google. Szukamy takiej nazwy domeny, która będzie miała słowa kluczowe: sklep, sport i buty.

Nazwa strony internetowej - sklep, sport, buty

Dla takiego zestawu słów mamy kilka przykładowych nazw domen:

 • buty.pl
 • sklepzbutami.pl
 • sportowebuty.pl
 • bucikisportowe.pl

Pamiętaj, że nie każda domena musi być wolna. Jak to sprawdzić? Wystarczy wejść na dowolną wyszukiwarkę domen, np. najtanszedomeny.pl i sprawdzić dostępność wybranych nazw.

Domena buty.pl jest już niestety zajęta:

Domena buty.pl

Aczkolwiek nazwa strony internetowej bucikisportowe.pl jest aktualnie dostępna i można ją wykupić:

Nazwa bucikisportowe.pl

Marka i siła domeny

Nazwa strony internetowej gra pierwszoplanową rolę w sposobie, w jaki użytkownicy będą przeglądać dany serwis. Oryginalność i trafność to dwa najważniejsze czynniki wpływające na sukces nazewnictwa witryny.

Dobra domena oferuje więcej niż tylko wyniki w pozycjonowaniu. Oferuje przede wszystkim swoiste poczucie władzy nad Twoją branżą. Jednak znalezienie takiej domeny może być trudne, szczególnie że w internecie jest już ogromna konkurencja. Przykładowo, każda kombinacja 3- lub 4-literowych polskich słów jest już zajęta i kupno takiej domeny może być ponad Twoją kieszeń.

Decydując się na nazwę strony internetowej Twojej firmy, zwróć uwagę na dwa wymogi: oryginalność i znaczenie. Wzięte razem, te dwa czynniki tworzą jedną bardzo ważną rzecz dla Ciebie – łatwość zapamiętania. Chcemy właśnie takiej nazwy domeny, dzięki temu zwiększamy szanse na częste odwiedziny strony internetowej.
Klienci polecają takie adresy, ponieważ są łatwe do zapamiętania. Te dwa atrybuty pomogą Ci stworzyć silną markę, która utkwi w pamięci wielu użytkowników.

Twoja nazwa strony internetowej wcale nie musi występować w słowniku. Siłę domeny można budować przy pomocy słowotwórstwa. Pomyśl o nazwach popularnych marek. Przykładowo, google.pl nie nazywa się wyszukiwarka.pl, tak samo Yahoo i Bing. Dzięki sile firmy Google, w naszym słowniku pojawiają się nowe czasowniki, np. wygoogluj to.

Lokalizacja firmy a domena

Dodanie do nazwy domeny docelowego miasta czy województwa, precyzyjnie kieruje siłę marki do danego regionu.
Postawmy się na miejscu zwykłego użytkownika mieszkającego w Olsztynie, który chce kupić buty sportowe. Nie będzie jechał do Warszawy czy Krakowa dlatego, że tam są najlepsze sklepy z butami sportowymi. On chce je kupić jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania.
Jako mała firma lokalna, nie walczysz o klientów z dużymi korporacjami światowymi, Twój biznes ma przyciągać jak najwięcej miejscowych odwiedzających.

Zaczynamy znowu od zbadania słów kluczowych, które chcemy wykorzystać w naszej domenie. Z pomocą kolejny raz przychodzi usługa Trendy Google. Załóżmy, że chcesz założyć sklep internetowy z siedzibą w Olsztynie, który będzie sprzedawał sportowe buty.

Olsztyn buty sportowe

Widzimy, że we wrześniu 2015 roku zainteresowanie frazami „sklep, sport, Olsztyn, buty” wcale nie jest małe. Zaczynamy więc kombinować z nazwą domeny. Z powyższego diagramu wynika, że należy zawrzeć frazę „Olsztyn” w nazwie domeny. Oto kilka przykładów nazw, jakie można zastosować:

 • buty.olsztyn.pl
 • sportowebuty.olsztyn.pl
 • sportowo.olsztyn.pl
 • butynike.olsztyn.pl

W ostatnim przykładzie celowo użyłem frazy „nike”, ponieważ jest to jedna z najpopularniejszych marek na świecie. Zawsze można spróbować uszczknąć kilku klientów giganta dla siebie. 🙂

Nazwa strony internetowej to niezwykle ważna kwestia – rzuć okiem na poniższe rady podsumowujące cały wpis:

 • wczesny wybór nazwy domeny jest kluczową decyzją strategiczną
 • używanie słów kluczowych w domenie przyczyni się do lepszego pozycjonowania Twojej strony w wyszukiwarkach internetowych
 • bierz pod uwagę różne aspekty – nazwę marki, psychologię i lokalizację – nie patrz tylko na SEO
 • chwytliwa i oryginalna nazwa strony internetowej może przyciągnąć wielu klientów, ale na to potrzeba znacznie więcej czasu
 • zbadaj rynek pod kątem panujących trendów w wyszukiwarce

Pamiętaj! Użytkownicy widzą nazwy domen w wyszukiwarkach jeszcze zanim klikną i odwiedzą Twoją stronę internetową.
Dobra nazwa nie zawsze gwarantuje murowany sukces. Witryna musi zrobić dobre wrażenie od samego początku, ale wszystko zaczyna się od silnej domeny.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Wojtek

  Dużo podpowiedziałeś osobom, które będą chciały założyć sklep. Jak, gdzie sprawdzić dostępność adresów stron. Jednak dla blogerów te informacje mogą być niewystarczające. 😉

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Zgadza się. Jednak zauważ, w jaki sposób trafia się na stronę sklepu i bloga. Sklep ma przede wszystkim działać w wyszukiwarce (oraz poprzez kanały poboczne). Blogerzy oraz blogerki z kolei starają się zapracować na markę i rozpoznawalność przede wszystkim swoimi dobrymi tekstami. Wtedy z reguły wyszukiwarki są odstawiane na boczny tor. 🙂

  • Wojtek

   Zgadza się sklep ma byc przede wszystkim funkcjonalny. Dla blogera niebananalna, niestereotypowa nazwa także jest wazna, bo wokół niej buduja własną markę. Tak, pozycję zdobywa się przez dobre teksty, których poszukuja czytelnicy. Ale także nie moga zapominac o wyszukiwarkach. 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!