Optymalizacja lokalnego SEO – głosowe i mobilne wyszukiwanie

Optymalizacja lokalnego seo

Optymalizacja lokalnego SEO zazwyczaj tyczy się samych map Google.

Wobec tego, aby dostać się jak najwyżej w lokalnych wynikach wyszukiwania, należy być wysoko w Google Maps.

Jeżeli Twoja firma jest świeżym biznesem w internecie, to musisz się skupić nie tylko na lokalnym SEO.

Od czego zacząć?

Po pierwsze, należy zrobić wszystko to, co każdy dobry pozycjoner mówi, aby zyskać jak największą liczbę wejść organicznych.

Po drugie – optymalizacja lokalnego SEO, czyli wszystko to, co podniesie Twoją pozycję w Google Maps.

Jeżeli Twoja strona internetowa jest dobrze zoptymalizowana pod kątem lokalnego SEO oraz wyników organicznych, to wtedy istnieje wysoka szansa na zajście wysoko w pozycjach.

Od czego zacząć?

Na początku warto upewnić się, że uzupełniono wszystkie informacje w panelu Google Moja Firma. Musisz również zwrócić uwagę na to, czy informacje na stronie pokrywają się z tym, co jest napisane w Google Moja Firma.

Jest to koniecznie. Google wtedy uważa, że skoro wszystkie informacje są spójne i pokrywają się z tym, co znajduje się na stronie internetowej, to wtedy może oznaczyć taką stronę jako „zaufaną” (w zamyśle).

Tutaj należałoby jeszcze wspomnieć o tym, czy witryna internetowa jest przyjazna dla użytkowników oraz wyszukiwarek, czy użytkownicy strony z łatwością się po niej poruszają itp.

Następny krok to strategia pozyskiwania dobrych i przychylnych opinii.

Recenzje są kluczowym czynnikiem, który sprawia, że optymalizacja lokalnego SEO będzie bardziej efektywna.

Ostatnią rzeczą, która ma spory wpływ na to, czy optymalizacja lokalnego SEO będzie sukcesem, są oczywiście lokalne linki.

Spróbuj pozyskać linki z innych firm czy organizacji, które są w tym samym obszarze geograficznym, co Ty.

Znaczenie internetowych opinii a optymalizacja lokalnego SEO

Żadna firma nie może się już odciąć od opinii. Są one w internecie i tak już pozostanie. 80% użytkowników sprawdza recenzje o danej firmie, zanim skorzysta z jej usług lub produktów.

Wobec tego nie można ich ignorować.

Recenzje to tak naprawdę jeden z wielu kluczy do sukcesu, ale…

…ten klucz jest złoty.

Użytkownicy nie szukają firm, które dostają jedną lub dwie gwiazdki w każdej recenzji.

Szukają tych najlepszych.

Ewentualnie takich, które mają najlepszy stosunek jakości do ceny.

Co to dużo mówić – klient chce jak najlepiej dla siebie.

Z tego powodu firmy nie powinny „żebrać” o coraz większą liczbę nowych opinii. Zamiast tego muszą zrozumieć, że pozyskanie dobrej opinii polega na kilku prostych zasadach:

  • dobra obsługa klienta
  • poprawianie niedoskonałości, na które użytkownicy narzekają
  • ciągły kontakt z użytkownikami na portalach społecznościowych

Niestety wszystkie te zasady to „niekończąca się opowieść”, ale należy zrozumieć, że są to po prostu ciągłe procesy.

Co zrobić w przypadku złych recenzji oraz opinii?

Szansa na to, że straci się przyszłego klienta z powodu kilku złych recenzji, jest dosyć spora.

Jednakże można ją niwelować. Jak?

Spróbuj odpisać na każdy zarzut, na każdą nieprzychylną opinię. Daj do zrozumienia, że szukacie nowych perspektyw na rozwiązanie problemu, że słuchacie wszystkich klientów.

A co najważniejsze, że próbujecie stale się poprawiać czy też zmieniać produkt, aby uzyskać jak najlepszy rezultat.

Gdzie promować swój biznes?

Na pewno chcesz, aby Twoja firma była we wszystkich najważniejszych serwisach bez znaczenia na to, co robisz:

  • Yelp
  • Google Maps
  • Google+
  • Facebook
  • Yellow pages
  • LinkedIn itd.

Ważniejszym powodem do założenia profili firm na tych portalach jest to, że klient, który chce dodać np. dobrą opinię o Twojej firmie, po prostu jej nie znajdzie i tego nie zrobi.

Jednakże nawet ważniejszym powodem jest to, że wiele z tych stron daje możliwość założenia profilu każdemu i jeżeli klient ma trochę czasu i zrobi to za Ciebie, to nie masz nad tym żadnej kontroli. Czasami jest nawet tak, że firma nawet nic nie wie o takim procederze.

Po założeniu kont w najważniejszych serwisach możesz zatroszczyć się o portale, które skupiają się na dokładnej działce usług.

Jeżeli prowadzisz hotel, to warto mieć swój profil na stronie TripAdvisor.

Jeżeli prowadzisz firmę, która przystraja wnętrza na wesela, to Snapchat i Instagram są jak najbardziej wskazane. Dzięki nim zbudujesz szerokie grono fanów, a może nawet przyszłych klientów.

Najlepszych sposobem, aby znaleźć strony, na których masz możliwość promowania swojego biznesu, jest wpisanie w wyszukiwarkę swojego najważniejszego słowa kluczowego. Przyjmijmy, że będzie to „fryzjer Olsztyn”.

Sprawdź teraz dwie pierwsze strony z wyszukiwarki pod kątem właśnie tych portali, gdzie można zamieścić swoje ogłoszenie.

Będą to strony, gdzie klienci zaglądają bardzo często.

Możesz powiedzieć teraz: „dlaczego dwie pierwsze strony, skoro większość i tak zagląda tylko na pierwszą?”.

Odpowiedź jest dosyć prosta. Często zdarza się tak, że wyniki wyszukiwarki nie są stałe. Pozycje stron zmieniają bardzo często. Czyli witryny z drugiej strony wyszukiwarki mogą wskoczyć na pierwszą i odwrotnie, a to wszystko w krótkim okresie.

Optymalizacja lokalnego SEO poprzez pozyskiwanie linków

Uzyskanie wysokiej pozycji w lokalnym rankingu jest prawie niemożliwe bez jakichkolwiek dobrych linków, które prowadzą do Twojej strony internetowej. Jest to dogmat i nie będziemy tego podważać.

Ktoś może powiedzieć teraz, że nic nie robił, a i tak był wysoko na swoje frazy kluczowe w lokalnych wynikach. Jasne, mogło tak być.

Mogło tak być z powodu szczątkowego algorytmu Google’a w tym czasie i tak naprawdę nie potrafił wtedy wymodelować realnego świata tak, jak to Google by sobie życzyło.

Teraz ten sam algorytm jest tak wyrafinowany, że należy bardziej myśleć o marketingu skierowanym do potencjalnych klientów, niż na siłę szukać dziur i stale oszukiwać Google’a. Ok, jeżeli ktoś to umie i się na tym zna, to punkt dla niego.

Musisz budować sieć linków, które będą prowadzić do Twojej strony internetowej.

Mam na to prostą zasadę.

Zadaję sobie pytanie: co byś zrobił (lub zrobiła), aby promować swoją firmę, jeżeli internet by nie istniał?

Przykładowo możesz dołączyć do grup biznesowych w Twoim mieście. Spotykać się z nimi, uściskać ich dłonie i rozmawiać. Niech wiedzą, że jesteś „spoko gościem”, który daje zniżki tym, którzy polecą Twoją firmę komuś innemu.

Wtedy będzie bardzo prawdopodobne, że pozyskasz z ich stron wartościowe linki, które wskazują właśnie na Twoją witrynę. Ich strony będą przekierowywać klientów do Ciebie, tak samo, jak szepnięte „dobre słowo” na mieście o Twojej firmie.

Jak ważne jest mobilne oraz głosowe wyszukiwanie jako optymalizacja lokalnego SEO?

Mieliśmy ostatnio kilku klientów, którzy chcieli mobilną stronę internetową zamiast statycznej witryny, która później będzie zoptymalizowana pod kątem użytkowników z urządzeń przenośnych.

Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju Twojej działalności.

Różnice między tymi dwoma określeniami znajdziesz w moim wpisie o wyborze pomiędzy stroną responsywną, mobilną i aplikacją.

Jeżeli jesteś hydraulikiem, to nikt nie będzie do Ciebie stale dzwonił, chyba że coś się popsuje. Bardzo prawdopodobne jest to, że klienci będą używać swojego telefonu, ponieważ mają go cały czas przy sobie i mogą wtedy szybko znaleźć Twoja ofertę w internecie za pośrednictwem swojego smartfona.

Takiej firmie powiedziałbym, że ok – warto mieć stronę mobilną. Czasami nawet nie opłaca się mieć zwykłej witryny internetowej.

Spójrzmy teraz na wyszukiwanie głosowe. Wzrost popularności tej metody jest już przesądzony. Skoro Amazon bierze się za rozwój takiego urządzenia, to ludzie muszą naprawdę tego używać.

Głosowe wyszukiwanie z pewnością zmieni postrzeganie lokalnych wyników SEO.

Inną rzeczą, która zaczyna wpływać na lokalne SEO, jest sam Facebook oraz jego inicjatywy w dążeniu do postawienia na przyjazność dla każdego biznesu.

Mają ogromną ilość informacji o osobach, które są online cały czas, więc stawiają na rozwój aplikacji Facebook Messenger oraz płatnego systemu dla lokalnego biznesu.

Optymalizacja lokalnego SEO – podsumowanie

Na koniec chciałbym poruszyć temat treści na stronach. To, co zauważyłem na wielu lokalnych stronach internetowych, jest wręcz… zatrważające.

Przyjmijmy, że jeżeli ktoś szuka firmy, która naprawi jego piec, to nie chce czytać na pierwszej stronie o historii pieców czy o samej firmie. Oni chcą wiedzieć: „czy można naprawić mój piec”, „ile to będzie kosztować”, „kiedy mechanik może przyjechać”.

Jeżeli strona odpowiada na wszystkie te pytania, które klienci zadają, to Twoja firma ma szansę na pierwszy telefon od zainteresowanego.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.