Prezent dla klientów sklepu internetowego – 8 pomysłów

Prezent dla klientów sklepu internetowego

Sklepy online nie mają łatwo, ponieważ w sieci jest cała masa konkurencji, z którą trzeba walczyć. Dlatego też poszczególne sklepy prześcigają się w ofercie czy też w promocjach, aby zachęcić do zakupu akurat u nich.

Na łamach naszego bloga opublikowaliśmy już mnóstwo poradników, które pokazują, jak zachęcić do zakupu. Tym razem mamy kolejne propozycje, aby budować zdrowe relacje z kupującymi. Mianowicie mały prezent dla klientów sklepu internetowego może być miłym gestem i jednocześnie czymś, co pozwoli zapamiętać Twoją markę.

Takie działanie może zaowocować w przyszłości. Ja np. kupiłem już wiele razy coś online, jednak tylko dwa razy zdarzyło mi się, abym dostał coś w gratisie i pamiętam te sklepy do dziś. Z pewnością taki drobny gest może być ciekawym sposobem na przyciąganie klientów z powrotem do zakupu.

Sprawdź zatem nasze pomysły na prezent dla klientów sklepu.

Pomysły na prezent dla klientów sklepu internetowego – 8 sposobów na drobny upominek

1. Voucher lub rabat.

Pierwszy sposób jest w sumie najbardziej popularny.

Chodzi o to, że w po zakupie w paczce lub poprzez wiadomość e-mail przekazywany jest voucher wraz z kodem. Taki kod można następnie wykorzystać do kolejnego zakupu, pomniejszonego o wartość rabatu. Jest to o tyle korzystne, że tutaj dajemy coś od siebie, ale jednocześnie mocno angażujemy odbiorcę do kolejnego zakupu.

Także ten sposób świetnie sprawdzi się w przypadku zachęcenia do ponownego zakupu w sklepie.

2. Próbka produktu.

Kolejny sposób na pomysł na prezent to obdarowanie klienta próbką innych produktów. W niektórych branżach jest to świetny sposób, ponieważ produkty są wręcz idealne pod tego typu promocje, np. branża sprzedająca kosmetyki, perfumy, czy produkty spożywcze.

Próbka kremu czy szamponu pozwoli w jakimś stopniu ocenić i jednocześnie przekonać, że w przyszłości warto będzie wybrać ten produkt. Tak samo w przypadku tego, gdy otrzyma się zapakowane ciasteczko. Skosztowanie takiego pojedynczego produktu z pewnością będzie wystarczająca, aby ocenić, czy przy następnym zakupie warto sięgnąć już tym razem po całą paczkę.

Taki jest właśnie cel takich próbek – pokazać możliwości produktu, aby zachęcić do jego kupna. Jednocześnie „skutkiem ubocznym” jest to, że klient zapamiętuje zazwyczaj takie drobne upominki.

3. Gadżety reklamowe.

Świetnym pomysłem na prezent dla klientów sklepu może być obdarowanie upominkiem w postaci gadżetu reklamowego marki.

Smycz, breloczek, otwieracz do piwa, naklejka, długopis, karteczki – jest tego cała masa.

W dodatku zazwyczaj tego typu produkty zamawia się w dużej ilości. Nikt nam nie wykona dziesięciu pendrive’ów z nadrukiem własnego logo. Zazwyczaj firmy wykonujące takie prace wymagają złożenia zamówienia na kilkaset sztuk.

Dlatego też można takie gadżety śmiało dorzucać do zamówionych produktów. Owszem, jest spora szansa, że klient rzuci taki upominek w kąt, ale jest również szansa na to, że doceni taki gest i wywoła to w nim choć lekki uśmiech na twarzy. Drobne niuanse, lecz jak najbardziej na miejscu w przypadku obcowania z klientami.

4. Kartka z podziękowaniem.

Podziękowanie jest kolejnym sposobem na nawiązanie więzi z klientem.

Okazanie wdzięczności jest w obecnych czasach w cenie. Szczególnie jeśli sklep wyjątkowo o to zadba. W przypadku podziękowań za zakup warto przede wszystkim dodać tutaj nutkę personalizacji, czyli zwrócić się po imieniu lub nazwisku do klienta.

Jeszcze większe wrażenie może sprawić napisanie odręcznie podziękowania. To z pewnością zostanie zauważone i docenione. Znalazłem nawet usługę tego typu (Postalgia), gdzie można zlecić napisanie takich podziękowań, co z pewnością oszczędziłoby czasu.

Być może tego typu upominek sprawdziłby się w przypadku najbardziej zaufanych klientów, którzy szczególnie mocno przyczynili się do rozwoju marki.

Jeszcze można oczywiście jako alternatywę zastosować wysyłanie wiadomości e-mail, choć to z pewnością nie będzie tak personalne, jak powyższy sposób. W tym przypadku wiadomość może za bardzo być odebrana jako automat, który rozsyła tego typu maile do wszystkich.

5. Unboxing, czyli ciekawe sposoby na paczkę.

Kolejny sposób na pozytywne zaskoczenie klienta sklepu to przyłożenie większej uwagi do paczek. Mowa tu o unboxingu w e-commerce. W podlinkowanym tekście znajdziesz kilka naprawdę ciekawych propozycji, aby proces otwierania paczki od kuriera był znacznie atrakcyjniejszy, niż to zwykle bywa. Oczywiście przy tego typu pomysłach zawsze nasuwa się pytanie: „po co?”.

Właśnie tego typu działania sprawiają, że Twoja marka wyróżnia się od innych.

Zatem skoro jest tak liczna konkurencja na rynku, to z pewnością warto postawiać po sobie ślad w postaci innych rozwiązań niż inni. Pomyśl zresztą sam, ile razy dostałeś paczkę od listonosza? Dziesiątki, jak nie setki razy. W takim razie, ile z nich zapamiętałeś lub jakkolwiek utkwiły Ci w głowie?

No właśnie.

Dlatego przykładanie wagi do takich detali może skutecznie zachęcić do dalszych zakupów.

6. Program referencyjny.

Prezent dla klientów sklepu można również okazać, stosując program referencyjny na stronie sklepu. Jest to również fantastyczny pomysł, aby nagradzać kupujących.

Zresztą tutaj sam sklep może wiele zyskać, ponieważ polecenie oznacza pozyskanie klienta, więc mamy tutaj sytuację bardzo korzystną dla sklepu. Użytkownik otrzymuje oczywiście nagrodę za polecenie kogoś – zazwyczaj w tego typu programach jest to zniżka do sklepu lub coś w tym stylu.

7. Zaproszenie do sekcji dla wybranych.

Kolejnym krokiem do tego, aby klienci sklepu poczuli się wyjątkowo, jest sprawienie, aby otrzymali coś, czego pozostali kupujący nie są w stanie otrzymać. Może to być np. zachęcenie do udziału w testach produktu, który dopiero będzie wypuszczany na rynek.

Tego typu akcje można spotkać chociażby w branży beauty. W ten sposób dany klient może otrzymywać próbki produktu do testowania, gdzie będzie zobowiązany podzielić się opinią na temat stosowanych produktów.

8. Zaproszenie na wydarzenie.

Na koniec mam trochę niecodzienny sposób na to, aby podziękować klientom sklepu.

Chodzi o wysłanie im zaproszenia na zbliżające się wydarzenie, które dana marka organizuje. Mogą to być targi, czy cokolwiek w tym stylu.

Jednak chodzi tu bardziej o to, aby pokazać klientom, że o nich pamiętamy i zapraszamy do tego, aby uczestniczyli razem z nami w tym dniu. To kolejny ukłon w stronę klienta i sposób na to, aby zbudować z nim mocniejsze relacje. Pamięć i przywiązanie do marki zawsze przekładają się na późniejszą chęć do ponownego zakupu w sklepie.

Zatem, jaki prezent dla klientów sklepu internetowego jest najlepszy?

Mam nadzieję, że powyższe patenty na prezent dla klientów sklepu online sprawdzą się w Twoim przypadku i zechcesz przetestować jakieś rozwiązanie.

Warto zapamiętać, że chociaż najmniejsza rzecz, ale ofiarowana za darmo, zostaje nam „z tyłu głowy” i buduje relację na linii klient – sklep.

Dlatego też warto dokładać cegiełkę do tego i budować coś, co wykiełkuje w przyszłości.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.