Gdybyśmy mieli wyobrazić sobie profesjonalne logo, to czego konkretnie oczekiwalibyśmy od tego typu projektu graficznego?
Na pewno prostoty (w rozumieniu klarowności, łatwości), aby logo możliwie najszybciej przywoływało odpowiednie skojarzenia.
Do tego ponadczasowości, aby nie było potrzeby zmiany logo przez długi okres, ograniczając się co najwyżej do drobnego liftingu w razie potrzeby. Wszystko dlatego, że rebranding może być skomplikowany i kosztowny.
Musi także zapadać w pamięć – po to, aby możliwie największa grupa odbiorców umiała skojarzyć sobie dany znak z konkretną firmą.
Bez wątpienia trzy wyżej wymienione cechy charakteryzują profesjonalne logo. Jest ono niezwykle ważne przede wszystkim dla firm, które chcą zbudować spójny wizerunek marki.
Jakie konkretne korzyści można zyskać, posiadając profesjonalne logo? Poniżej znajdziesz listę ośmiu zalet, które idą w parze z porządnie wykonanym znakiem identyfikacyjnym.
Co daje profesjonalne logo? – 8 zalet
1. Szansa na wyróżnienie się z tłumu.
Logo jest w domyśle pewnym znakiem, który ma budzić skojarzenia z – nazwijmy to ogólnie – danym przedsięwzięciem.
Nie musi być elementem typowo korporacyjnym, równie dobrze własne logo może posiadać np. freelancer.
Jego podstawową cechą powinna być unikatowość, tzn. budzenie skojarzenia tylko i wyłącznie z jednym, konkretnym bytem.
Logo Spartan Golf Club jest dla mnie istnym przejawem geniuszu, tak zgrabne połączenie zupełnie odmiennych sylwetek jest doskonałe. Źródło: Awwwards.
Jest to doskonała szansa na wyróżnienie się spośród tłumu – zwłaszcza w branżach, gdzie konkurencja nie dysponuje zbyt ciekawą identyfikacją wizualną.
2. Możliwość wywarcia świetnego pierwszego wrażenia.
W różnych artykułach znajdowanych w sieci z pewnością niejednokrotnie spotykasz się ze stwierdzeniem, iż pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz.
Owszem, jest to hasło niesamowicie wręcz wyświechtane – tak często spotykane, że przez to kompletnie zdewaluowane.
Jednak, jak by się tak głębiej nad tym zastanowić, wspomniane hasło wręcz zawsze będzie adekwatne w stosunku do logo.
Nie bez powodu logo zazwyczaj znajduje się w lewym górnym rogu stron internetowych.
W Polsce zapoznajemy się z treścią od lewej do prawej strony, zwykle idąc z góry do dołu. Niejednokrotnie logo jest tym elementem, który zauważamy najszybciej, od razu.
Jeżeli przemawia do nas i uznajemy je za atrakcyjne, w ułamku sekundy budujemy w sobie pozytywne wrażenie odnoszące się do danej marki.
3. Pomaga zbudować profesjonalny wizerunek.
Z czym kojarzy się nam profesjonalizm?
Na pewno z wysokimi umiejętnościami. Ze swoistą pewnością, że dana osoba czy też firma porządnie zajmie się zleconymi jej zadaniami.
Innymi słowy – jak należy.
Posiadanie atrakcyjnego logo rzecz jasna nie czyni z miejsca danej firmy profesjonalną. Świadczy głównie o tym, że przedsiębiorstwo… ma przyjemne dla oka logo. Po prostu.
Z drugiej jednak strony profesjonalne logo może również świadczyć o pewnym „chciejstwie”. W takim sensie, że właścicielowi firmy zależało na tym, by mieć porządną identyfikację wizualną. Aby zajął się tym ktoś, kto zna się na budowie odpowiedniego wizerunku.
Reasumując, świetne logo nie ma wpływu na poziom świadczenia usług przez daną firmę, lecz wspomaga budowę profesjonalnego jej postrzegania.
Logo Horror Films to doskonały przykład tego, jak można zgrabnie połączyć dwa elementy (bojącą się „buzię” i rolkę filmu) w jedną, minimalistyczną całość. Źródło: Awwwards.
Swoją drogą, z tego miejsca śmiało mogę polecić swój tekst na temat projektowania logo firmy. Wymieniam w nim kwestie, o których należy pamiętać, zanim zleci się stworzenie tego typu projektu.
4. Profesjonalne logo pozwala dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej.
Każdy biznes chce docierać do odpowiednich ludzi.
A raczej do odpowiednich typów ludzi, którzy będą możliwie najbardziej zainteresowani usługami świadczonymi przez dane przedsiębiorstwo.
Mowa o tzw. grupie docelowej.
Nie da się ukryć, że określanie odpowiedniej grupy docelowej jest częścią całego procesu tworzenia adekwatnego logo.
Logo nie tworzy się po to, aby podobało się właścicielowi firmy lub też samemu projektantowi. Ono ma przypaść do gustu tym, którzy potencjalnie mogą skorzystać z usług danej firmy. I to trzeba mieć zawsze na uwadze.
5. Zyskanie tożsamości.
Jako tożsamość zazwyczaj rozumiemy posiadanie pewnych unikatowych cech, które pomimo zmienności czasu pozostają w miarę stałe. Dzięki temu pozwalają na wyróżnienie się spośród innych.
Profesjonalne logo w generowanie tożsamości wpisuje się wręcz perfekcyjnie.
Kolejny, świetny przykład minimalizmu. Źródło: Awwwards.
Ściśle związana jest z tym symbolika, do której odnoszę się w innym wartym polecenia tekście: ikony na stronach internetowych – co dają oraz jak dobrać odpowiednie?
Jeżeli interesuje Cię ten temat, śmiało zapoznaj się ze wskazanym artykułem.
6. Wymaga pewnej strategii działania.
Wiele osób sądzi, że stworzenie logo to kwestia kilku minut. Ot, po prostu wymyślenie jakiegoś pojedynczego symbolu i opakowanie go w kilka kolorów.
Jeśli chodzi o jakiekolwiek logo – być może. W przypadku profesjonalnego logo – już niekoniecznie.
Logo jest znakiem, który firmie ma towarzyszyć przez lata. Ma występować na:
- stronie internetowej
- wizytówkach
- szyldzie znajdującym się nad wejściem do biura danej firmy
- samochodach służbowych
- długopisach
- teczkach
- wszelkich materiałach identyfikacyjnych firmy, prezentowanych np. podczas targów i innych tego typu spotkań
- koszulkach
- kubkach
- grafikach udostępnianych w mediach społecznościowych
Z pewnością można by było wymyślić jeszcze kilkanaście innych miejsc, w których dana firma zazwyczaj prezentuje swoje logo.
Powyższa wyliczanka – choć oczywiście nieadekwatna dla wielu przedsiębiorstw – ma za zadanie uświadomić Ci, że logo nie może być znakiem przypadkowym. Ono przez kolejne lata będzie występowało w tak wielu miejscach, że potraktowanie tej sprawy marginalnie może później niezwykle boleć, przede wszystkim wizerunkowo i budżetowo.
Profesjonalne logo wymaga spokojnego zastanowienia się nad całą sprawą. Nie bez powodu w wielu sytuacjach tworzy się także księgę znaku, czyli swoistą „ściągawkę”, która tłumaczy, w jaki sposób powinno się danym znakiem posługiwać.
7. Jest inwestycją w przyszłość.
W tekście wspomniałem już o wyświechtanym haśle na temat sprawiania pierwszego wrażenia.
Śmiało mogę podrzucić również inny, nader często wykorzystywany slogan – „logo kosztuje tyle, ile ktoś za nie zapłaci”.
Na pewno swoje własne przemyślenia na ten temat mają właściciele raczkujących firm, które na starcie raczej nie chcą szastać budżetem na lewo i prawo, starając się liczyć z każdą złotówką.
Jest to w stu procentach zrozumiałe. Oszczędności niejednokrotnie dotykają wtedy np. opracowywania identyfikacji wizualnej.
Każdy przypadek (cel firmy, branża, konkurencja) jest inny, zatem nie chcę zabierać stanowiska w tej sprawie. Natomiast pewne jest to, iż dobre logo zwraca się w przyszłości, w dodatku z nawiązką.
A raczej nie samo logo, tylko spójna koncepcja wizerunkowa firmy.
Jak połączyć kieliszki i dom w jedną, spójną całość? Na przykład właśnie w ten sposób. Źródło: Awwwards.
Jeśli od samego początku wystartuje się z opracowanym wizerunkiem, kształtami, kolorami, sloganami itp., przez kolejne miesiące wykorzystując elementy wizerunku, gdzie tylko się da, to po powodzeniu przedsięwzięcia „sprawa jest załatwiona”.
Wizerunek jest spójny i wypromowany. Znajduje się w wielu miejscach, odbiorcy go rozpoznają i kojarzą. Wyróżnia firmę na tle konkurencji.
Z całą stanowczością można zatem stwierdzić, że profesjonalne logo jest inwestycją w przyszłość i – jeśli potraktowana poważnie od zera – w pełni się zwraca.
8. Daje podłoże do opracowania spójnej prezencji w wielu miejscach.
Temat ten kilkukrotnie wywoływałem w tym wpisie, jednak bez wątpienia zasługuje on na odrębny punkt.
Otóż firma musi wiedzieć, jak będzie się prezentować w różnych miejscach.
Chodzi przede wszystkim o podstawowe elementy identyfikacji wizualnej, czyli kolory, kształty, fonty, ewentualne slogany, a także oczywiście samo logo.
Wokół logo zazwyczaj wszystko się „kręci”. Jest ono świetnym podłożem do kreowania kolejnych, konkretnych elementów identyfikacyjnych danej firmy.
Wszystko to pozwala na opracowanie spójnej koncepcji – zgranego wizerunku, gdzie wszystkie jego części będą grały do tej samej bramki.
Czy profesjonalne logo rzeczywiście jest konieczne?
Tak naprawdę nie widzę ani jednego minusa posiadania profesjonalnego logo.
Aby wszystko nie kręciło się wokół hasła „profesjonalizm”, przypomnę, że chodzi po prostu o spójny, przemyślany znak. Taki, nad którym kilka osób konkretnie przysiądzie i wymyśli go na podstawie jakiejś filozofii, celu, motywu przewodniego.
Logo nie może być dziełem przypadku, nie w tych czasach.
Zatem jeśli w przyszłości czeka Cię zagwozdka na temat tego, jak Twoje profesjonalne logo powinno wyglądać, poświęć tej sprawie nieco czasu. Uwierz mi, naprawdę warto. Podziękujesz sobie po latach.
A czy warto robić nieprofesjonalne logo? 🙂 Chyba nie.
Cóż, jeśli dla kogoś zdecydowanie najważniejszymi wyznacznikami są bardzo niska cena oraz to, aby po prostu jakikolwiek znak mieć (nie wchodząc w głębszą filozofię, jaki konkretnie), to najpewniej zdecyduje się na logo „robione na kolanie”. A czy warto? Należałoby spytać o to tę konkretną osobę. 😉