Tematy na bloga – skąd czerpać inspirację?

Tematy na bloga - skąd czerpać inspirację?

Jest cała masa dziedzin życia poruszanych na blogach. Tematy na bloga są przeróżne. Mamy blogi modowe, turystyczne, lifestyle’owe, parentowe, techniczne oraz o wiele więcej innych. Praktycznie z każdej dziedziny znajdzie się cała masa blogów, w których to autorzy publikują swoje artykuły.

Jednym z największych grzechów blogerów jest brak regularności. Powodem tego może być np. brak tematu do napisania kolejnego artykułu. Aby pisać regularnie, należy mieć ciekawy i poczytny temat, o którym chcesz napisać. Nie zawsze łatwo i szybko udaje się wpaść na dobry pomysł. Dlatego dziś przedstawiam Ci kilka wskazówek odnośnie do tego, co zrobić, gdy tematy na bloga nie chcą błyskawicznie pojawiać się w Twojej głowie.

1. Własna wiedza.

Najlepsze pomysły na tematy na bloga biorą się przede wszystkim z zasobów własnej wiedzy. Wielu blogerów publikuje poradniki o przeróżnej tematyce. Kiedy brakuje Ci tematu do napisania artykułu, pomyśl, który aspekt Twojej dziedziny nie był jeszcze poruszany. W ten sposób spróbuj wydobyć ciekawy temat. Ewentualnie spójrz, które kategorie tematów są mniej poruszane na Twoim blogu i spróbuj przekazać wiedzę na taki temat, który był mniej omawiany w stosunku do reszty.

W przypadku tworzenia treści w postaci poradników lub najogólniej mówiąc – ucząc poprzez bloga swoją publiczność – warto napisać o nowej wiedzy, jaką się nabyło. Nabycie nowych umiejętności, technik czy wiedzy z danej dziedziny to świetny materiał na kolejne tematy na bloga.

2. Odświeżanie własnych, starszych wpisów.

Gdy zaczynasz coraz bardziej tracić nerwy z powodu braku tematu, spróbuj przejrzeć starsze artykuły na blogu. Być może tematy, które były przez Ciebie poruszane w tamtym roku, są nieaktualne lub wymagają odświeżenia. Albo wiesz już więcej na dany temat i postanawiasz rozbudować archiwalną treść o nowe akapity. Pamiętaj, że stworzenie artykułu na dany temat nie oznacza, że nie warto do niego wracać. Wręcz przeciwnie – powinno się wracać do swoich starszych wpisów, aby je odświeżyć lub nawet przepisać na nowo po pewnym czasie. Z perspektywy czasu możesz mieć przecież inne zdanie na dany temat.

3. Inne strony internetowe.

Przeglądanie i czytanie innych stron czy blogów to kolejny sposób na gotowe tematy na bloga. Nie chodzi mi tutaj o bezczelne kopiowanie treści czy tytułu innego artykułu (co zresztą jest surowo zabronione z punktu widzenia Google), lecz o szukanie inspiracji. Być może przeczytany artykuł pobudzi Twoją wyobraźnię i natchnie Cię do napisania wpisu. Może się również zdarzyć, że przeczytany artykuł nie wyczerpuje tematu do końca. Wtedy można pokusić się o dodanie treści, które nie zostały omówione.

W moim odczuciu nawet samo przeglądanie tematów innych autorów może pozytywnie zainspirować Cię do napisania czegoś atrakcyjnego i ciekawego. Inspirowanie się blogerem, który ma już sporą publikę, jest jak najbardziej wskazane. W końcu jak się uczyć to od najlepszych.

4. Pytania od innych osób.

Tematy na bloga można również czerpać od znajomych. Myślę, że nieraz spotykasz się z sytuacją, kiedy to Twoi znajomi zadają Ci pytania dotyczące bloga. Mogą również zadawać pytania dotyczące konkretnych treści, co niewątpliwie możesz potraktować jako inspirację do stworzenia kolejnego tematu. Sprawdza się to doskonale, gdy bloger pisze dużo artykułów o charakterze poradnika. Wtedy znajomi mogą po prostu pytać się, jak rozwiązać jakiś problem, co może przełożyć się do stworzenia artykułu na blogu.

Jak widać, nawet podczas rozmowy z drugą osobą na temat prowadzonego przez Ciebie bloga, ktoś może przyczynić się do zainspirowania Ciebie. Możesz również szukać takich przesłanek w komentarzach, jakie zostawiają Twoi czytelnicy pod każdym postem.

5. Nowości, newsy.

Źródłem inspiracji mogą być wszelkiego rodzaju newsy czy nowości, jakie pojawiają się w danej branży. Nowość, o której mało kto wie lub też ciekawe wydarzenia „z ostatniej chwili” to sprawdzony sposób na tematy na bloga.

Kiedy brakuje Ci inspiracji, koniecznie sprawdź, co dzieje się aktualnie na świecie i postaraj się do tego odnieść. Opisz swoje przemyślenia i przedstaw swoje stanowisko na ten temat.

6. Blog firmowy.

W przypadku bloga firmowego Twoją główną inspiracją są Twoje usługi czy produkty. W związku z tym, tematy na bloga będą głównie obejmować teksty przedstawiające korzyści wynikające z używania Twoich produktów. Można również delikatnie nakłaniać odbiorcę do skorzystania z danej usługi, którą opisujesz. W takim przypadku sprawdza się content marketing, który stał się podstawową formą reklamowania się w internecie.

Dodatkowo, tematy na bloga firmowego mogą być inspirowane pracą, jaką wykonujesz. Można opisywać problemy, jakie się rozwiązało, aby uczyć innych i być wzorem dla nich. Świetnymi tematami są również tak zwane case studies, w których opisuje się praktyczny sposób rozwiązania danego problemu podczas pracy z klientem.

7. Wydarzenia.

Tematy na bloga można również czerpać z wydarzeń czy targów, na których się uczestniczyło. Opis wrażeń i spostrzeżeń z danego wydarzenia przypadnie do gustu niejednemu czytelnikowi. Zdanie relacji z dużej imprezy to również świetny materiał i inspiracja do napisania artykułu.

8. Otoczenie.

Tematy na bloga może dostarczać również otoczenie, w jakim się znajdujesz. Jest wiele blogów tematycznych, które opisują i poruszają kwestie codzienne, otaczające blogerów. Dla każdej tematyki bloga będą to inne sytuacje. Tak więc np. blog turystyczny inspiracje czerpie z kolejnej wycieczki czy miejsca wartego zobaczenia. Blog parentowy powinien inspirować się codziennymi sprawami, jakie dotyczą dzieci i ich rodziców. Można tworzyć zestawienia najlepszych produktów, poradniki dla młodych matek czy też opisać, które gadżety najlepiej spisują się we własnym domu. Bloger piszący o sprawach natury ludzkiej inspiruje się właśnie ludźmi. Obserwuje ich zachowanie w danych sytuacjach. Pisze o spostrzeżeniach, jakie zauważył i w ten sposób szuka kolejnego tematu do napisania artykułu.

Skąd brać tematy na bloga?

Jak widać, tematy na bloga można pozyskiwać, stosując różne techniki. Zaprezentowałem Ci dziś kilka porad, aby w chwilach braku weny i pomysłów posiadać gotowe inspiracje. Jak wiadomo, każdy artykuł musi posiadać temat, który powinien być sprecyzowany już na samym początku. Daj nam znać, jakie Ty stosujesz techniki w przypadku braku pomysłów na tematy na bloga.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Damian Moskalski

    Blog natury ludzkiej – brakowało mi takiego określenia do mojego bloga, dzięki!

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.