Garść siedmiu przydatnych wskazówek dla web designerów

Garść przydatnych wskazówek dla web designerów

Projektowanie nowej strony internetowej może być nie lada wyczynem. Wspomniałem o tym choćby przy okazji tekstu na temat podstaw procesu redesignu witryny.

Istnieje pewien zbiór wskazówek dla web designerów, których dobrze jest się trzymać w trakcie pracy. Wydawałoby się, że dotyczą one przede wszystkim kwestii typowo wizualnych – kolorów, fontów, kształtów. Owszem, lecz stąd już tylko krok do… psychologii. Czy w tym przypadku psychologia jest pojęciem nieco zbyt górnolotnym? Nic bardziej mylnego.

Otóż to, w jaki sposób strona internetowa wygląda, ma bezpośredni wpływ na jej odbiór przez użytkowników. Odczucia, które pojawiają się w trakcie użytkowania witryny, mają przełożenie na sukces danego biznesu.

Rzuć zatem okiem na tę małą listę wskazówek dla web designerów, które z pewnością pozwolą uczynić Twoją stronę internetową zdecydowanie bardziej przyjazną odwiedzającym.

Zbiór przydatnych wskazówek dla web designerów – 7 propozycji

1. Zaplanuj stronę tak, aby odpowiedzieć na niej na wszystkie istotne pytania.

Podstawa to działania typowo teoretyczne, czyli zaplanowanie wszystkich podstron oraz sekcji wchodzących w ich skład.

Wspomniane sekcje powinny następować po sobie w pewnym logicznym ciągu oraz odgrywać jakąś istotną rolę.

Obecnie strony internetowe (a raczej ich użytkownicy) nie tolerują już „przeszkadzaczy”, czyli elementów zbędnych, których zadaniem jest jedynie negatywnie wpływać na odbiór witryny.

Pamiętaj, że strona ma służyć odwiedzającym. Zakładam, że za jej pośrednictwem chcesz np. sprzedać jakiś produkt czy też zachęcić do skorzystania z usług Twojej firmy. Jeśli tak jest, to uczyń wszystko, aby użytkownicy w trakcie przeglądania Twojej strony znaleźli odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Przedstaw usługę i jej zalety, a także jasno wskaż korzyści, które potencjalni klienci osiągną poprzez współpracę właśnie z Tobą, a nie z Twoją konkurencją.

2. Stosuj zauważalne i wiele mówiące nagłówki.

W naszych tekstach niejednokrotnie wspominamy o tym, iż obecnie strony internetowe „skanuje się” wzrokiem.

Najczęściej wygląda to tak: szukamy interesujących nas informacji, a jeśli w danym fragmencie strony ich nie ma, przewijamy widok rolką myszki czy też kciukiem i szukamy dalej.

Nasz wzrok bardzo często zatrzymuje się na nagłówkach. Najczęściej są to po prostu jednozdaniowe hasła, wyróżniające się spośród innych tekstów ciemniejszym kolorem oraz większym i grubszym fontem.

Projektując stronę internetową, odpowiednio zaplanuj ich rozmieszczenie. To one będą przyciągały wzrok użytkowników, kierując go od sekcji do sekcji.

Przy okazji mogę śmiało polecić Ci jeden z naszych tekstów o tym, jak tworzyć skuteczne nagłówki.

3. Nie ignoruj roli podnagłówków.

Kontynuując temat z poprzedniego punktu, warto również wspomnieć o tym, co zazwyczaj znajduje się pod nagłówkami, a – jak sama nazwa wskazuje – są to tzw. podnagłówki.

Nie są stosowane za każdym razem, lecz odpowiednie ich użycie może przynieść dodatkowe korzyści.

Same nagłówki są ze swojej natury krótkie, hasłowe. W podnagłówkach z kolei zamieszcza się już dłuższe zdania.

Ich rola polega przede wszystkim na pewnym dopowiedzeniu, tzn. dostarczeniu dodatkowych informacji czy też po prostu na rozwinięciu myśli zawartej w nagłówku.

W jaki sposób podejść do nich pod kątem stylistycznym? Najczęściej stosuje się font o mniejszym rozmiarze w stosunku do użytego w nagłówku. Również kolor tekstu niejednokrotnie jest mniej wyrazisty. Wszystko po to, aby zaznaczyć hierarchię i jasno wskazać, który tekst jest ważniejszy.

4. Jak ognia strzeż się wielkich bloków tekstów.

Atrakcyjna strona internetowa pozbawiona jest wielkich, „zbitych” bloków tekstu. Dlaczego?

Powód jest prosty – taki układ informacji po prostu męczy nasze oczy. Dostarcza się im zbyt mało różnorodności, tego typu widok jest najzwyczajniej nudny i mało atrakcyjny.

Nie zdziw się zatem, jeśli w większości tekstów zawierających szereg wskazówek dla web designerów znajdziesz tego typu poradę.

Istnieją pewne wyjątki od tej zasady – zwłaszcza na stronach typu Wikipedia. Serwisy takie pełnią funkcję czysto informacyjną, sama oprawa treści jest dla nas wtedy zdecydowanie mniej ważna, gdyż liczą się przede wszystkim fakty i informacje, które chcemy z danego fragmentu tekstu wydobyć.

Aczkolwiek w miarę możliwości staraj się rozbijać tekst na akapity, gdzie każdy z nich dotyczyć powinien pojedynczej myśli.

5. Wykorzystuj zdjęcia przedstawiające ludzi.

Wszyscy dobrze wiemy, że wśród elementów wpływających pozytywnie na atrakcyjność strony internetowej zdjęcia odgrywają jedną z najbardziej znaczących ról.

Nic w tym dziwnego, bowiem ładne fotografie po prostu podobają się nam pod kątem wizualnym. Co więcej, takim stronom czy też usługom po prostu bardziej ufamy, gdyż wydają się nam bardziej „ludzkie”.

Z tego powodu w sekcji tuż pod menu często radzi się zamieszczać zdjęcia. Zwłaszcza takie, na których osoba patrzy się w kierunku znajdującego się obok hasła, przycisku CTA czy też krótkiego formularza.

Pamiętaj tylko o tym, aby rezygnować ze zdjęć stockowych. Internauci coraz lepiej radzą sobie z odróżnianiem fotografii realnych od „zapychaczy”, kupionych z ogólnodostępnych źródeł i wstawionych tylko po to, aby zgadzał się ogólny kontekst.

Przy okazji polecam Ci jeden z naszych artykułów na temat roli zdjęć produktów w sklepach internetowych. W tym tekście znajdziesz sporo ciekawych wskazówek w kwestii odpowiedniego wykorzystywania fotografii nie tylko w e-commerce, lecz ogólnie na stronach internetowych.

6. Pamiętaj o istotnej roli pustych przestrzeni.

Wśród wskazówek dla web designerów często wspomina się o jakże ważnych wolnych przestrzeniach otaczających różne elementy.

Dlaczego?

Poruszyłem ten temat poniekąd w punkcie czwartym – nasze oczy po prostu potrzebują czasem nieco „odpocząć”. Jeśli w jednym momencie zaprezentuje się im wiele elementów „z różnej bajki”, wtedy za bardzo nie wiemy, za co się mamy zabrać.

Strona internetowa w jasnych barwach, z odpowiednimi odstępami między nagłówkami, obrazami, zwykłym tekstem czy też innymi elementami jest przez nas odbierana zdecydowanie bardziej pozytywnie. Nie tylko jest to odpowiedni walor estetyczny, lecz także wpływa na nasz sposób poruszania się po witrynie.

Odpowiednio operując wolnymi przestrzeniami, doskonale można „namawiać” nasze oczy, by podążały z góry określoną ścieżką – od elementu do elementu, kończąc swoją drogę np. na istotnym z punktu widzenia twórcy strony przycisku CTA.

7. Miej na uwadze przyzwyczajenia internautów.

Menu na górze strony w formie „belki”, logo w lewym górnym rogu, przycisk CTA widoczny od razu po wejściu na stronę – znamy to doskonale.

Szybciej zauważamy elementy duże, pozbawione sąsiedztwa innych elementów, znajdujące się wysoko oraz w wyrazistych barwach – te fakty również są nam wiadome.

Dlatego też jakakolwiek próba przełamania czegoś, co dość mocno zakorzeniło się w naszych przyzwyczajeniach, musi być naprawdę solidnie przemyślana.

Bardzo często spotykamy się z sytuacjami, gdzie np. właściciel firmy, który zleca wykonanie projektu o określonych wymogach, „kombinuje” i stara się zastosować jakieś nowinki. Od projektanta zależy, jak do takiej sprawy podejść. Jedni „przyklepują” wymagania i wykonują je bez słowa sprzeciwu, inni zaś próbują jednak namówić zlecającego do przemyślenia swojej decyzji i postawienia na sprawdzone rozwiązania.

Dobrze jest trzymać się drugiego podejścia. Wszystko dlatego, że w tekstach pełnych wskazówek dla web designerów od dawna wspomina się o tym, iż strona internetowa ma służyć przede wszystkim odwiedzającym. Owszem, warto dyskutować nad różnymi rozwiązaniami, jednak summa summarum powinno się stawiać na to, co sprawi, iż użytkownicy będą mieli największą możliwą przyjemność z obcowania z daną stroną internetową.

Kilka wskazówek dla web designerów – podsumowanie tekstu

Jak widzisz, w gruncie rzeczy wszystko sprowadza się do tego, by uczynić stronę internetową:

 • przejrzystą
 • nieprzeładowaną zbędnymi elementami
 • stawiającą na skuteczne i sprawdzone rozwiązania
 • zawierającą wszystkie informacje, jakich oczekiwaliby po danej witrynie użytkownicy

Jeśli te warunki będą spełnione, jestem pewien, że Twoja strona internetowa odniesie sukces.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Blazej

  Wprawdzie ja nie znalazłem tu nic o czym bym nie wiedział, ale są to kwestie o których mniej się wspomina w kontekście projektowania stron www. Natomiast moim skromnym zdaniem są one ważniejsze niż bieganie za trendami i gadka-szmatka o kreatywności.

  Odpowiedz
 2. Asia

  Stworzenie ciekawego wizualnie plus zawierającego ciekawy kontent tekstu na stronie www to dopiero jest wyzwanie!Dziękuję za wskazówki.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.