Jak napisać dobry wstęp do wpisu blogowego? – 5 prostych sposobów

Jak napisać dobry wstęp do wpisu blogowego?

Tytuł artykułu to pierwsza rzecz, którą przeczyta Twój odbiorca. Jednakże tytuł nie sprawi, że czytelnik z chęcią będzie chłonął od deski do deski resztę wpisu. Jest to zadanie wprowadzenia. Wobec tego dowiedz się, jak napisać dobry wstęp do wpisu i od samego początku przekonać czytelników, że warto poświęcić kilka minut dla Twojego artykułu.

Bardzo łatwo to wytłumaczyć na przykładzie imprezy. Wyobraź sobie, że zostałeś zaproszony na wesele, na którym nikogo nie znasz.

Bierzesz szampana i rozglądasz się po sali, a po chwili ogarnia Cię niezręczne uczucie, że jesteś piątym kołem u wozu i chcesz jak najszybciej uciec z sali. Inni goście patrzą na Ciebie jak na dziwaka, bo siedzisz sam i z nikim nie rozmawiasz.

Teraz wyobraź sobie inny scenariusz. Idziesz na to samo wesele, ale znasz tam kilka osób, witasz się z nimi, rozmawiasz o tym, co u nich i prosisz ich, żeby przedstawili Ci tych, których nie znasz. Zaczynasz się dobrze czuć i bawić w gronie zupełnie nieznanych Ci osób.

Te dwie sytuacje pokazują, że różnica polega na wprowadzeniu.

Słaby wstęp zniechęci odbiorców do dalszego czytania wpisu pomimo tego, że jego reszta jest bardzo dobra. To z kolei przełoży się bezpośrednio na konwersję i spadek zainteresowania Twoim blogiem lub firmą, a sam nagłówek niestety nie wystarczy.

Oto kilka sposobów, które pokażą Ci, jak napisać dobry wstęp do wpisu.

1. Wstęp z obietnicą rozwiązania problemu.

Jeżeli nagłówek Twojego wpisu jasno przedstawi problem, to wstęp powinien zawierać również szybką obietnicę jego rozwiązania.

Innymi słowy, wprowadzenie musi spełniać oczekiwania czytelnika, które przekazał wcześniej nagłówek.

Weźmy dla przykładu ten wpis.

Nie chciałem, żeby czytelnik spodziewał się, że znajdzie tutaj jeden szablon lub złoty środek na to, jak napisać dobry wstęp do wpisu.

Chcę tutaj przekazać, co tak naprawdę czyni wstęp dobrym.

Gdybym we wstępie nie wyjaśnił, o czym będzie wpis, można by było pomyśleć, że reszta tekstu to wyliczanka, która pokazuje, żeby nie robić tego i tego, a pisać to i to.

2. Wstęp z ciekawą historią.

Ludzie kochają historie, zwłaszcza te ciekawe.

Nieważne, czy jest to historia o Tobie, o Twoim otoczeniu, czy też o znajomych.

Dobrze opowiedziane wywołują emocje i powodują dyskusje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

Świetna opowieść pomaga klientom podejmować właściwe decyzje np. podczas zakupów w internecie.

Historie i anegdotki upraszczają cały temat. Pokazują go w zupełnie innym świetle i pomagają zrozumieć.

3. Wstęp z kontrowersyjnym otwarciem.

Czasami nie wystarczy dobry pomysł na wpis. Nagłówek oraz wstęp muszą przyciągnąć czytelników od samego początku.

Jak to najlepiej zrobić?

Jednym ze sposobów na zwiększenie liczby odwiedzających wpis po zdobyciu ich uwagi poprzez nagłówek jest wykorzystanie kontrowersyjnego tematu.

Musisz jednak zachować ostrożność przy użyciu tej taktyki. Niezależnie od tego, czy używasz kontrowersji w nagłówku, wstępie, czy treści – uważaj, żeby nie podpaść swoim lojalnym odbiorcom i nie przekształcić swojego bloga w brukowca, który używa tzw. clickbaitów.

Istotą takiego wprowadzenia jest odpowiednie uzasadnienie początkowej tezy.

Dodatkowo pamiętaj, że w podsumowaniu musisz starannie wyjaśnić, dlaczego przyjąłeś tak kontrowersyjny temat i dowieść swoich argumentów.

4. Wstęp z formułą „dlaczego”.

Dlaczego ludzie kupują dany produkt? Z powodu jego korzyści.

Dlaczego ludzie czytają dany wpis? Również z powodu korzyści, które może im przynieść.

Zapewniając korzyść, napędzasz swoją sprzedaż, a brak korzyści to główny powód, dla którego odbiorcy przechodzą do konkurencji.

Jeżeli Twoja treść, wstęp, czy nagłówek nie oferują żadnej korzyści, to odbiorcy uważają, że o nich nie dbasz i rezygnują z dalszego czytania wpisu.

Przykładowo ludzie nie kupują samochodu z uwagi na to, że jego karoseria jest ładna, a szyby są szklane.

Skupiają się przede wszystkim na bezpieczeństwie, komforcie podróżowania, chęci zaimponowania innym lub wyrażeniu swojego gustu.

Załóżmy, że jesteś blogerem i chcesz napisać wstęp do wpisu o sensie budowania linków do strony internetowej:

Załóżmy, że już wiesz, iż Google używa m.in. linków zwrotnych do określenia pozycji danej strony w rezultatach wyszukiwania. Prawda jest taka, że istnieje o wiele więcej powodów, dla których ludzie starają się uzyskać linki zwrotne.

W tym wpisie pokażę Ci, jak zdobywać właściwe i silne linki zwrotne, nawet jeżeli jest się początkującym. Dodatkowo wytłumaczę Ci, dlaczego są one tak ważne zarówno dla Google, jak i dla zwykłego użytkownika.

5. Wstęp, który jest… końcem.

W tej taktyce wstęp może być bardzo intrygujący i zachęcający do dalszego czytania lub nudny i odstraszający.

Zacznij wprowadzeniem, które opowiada koniec historii, ale nie przekazuj ostatecznej puenty.

Wydaliśmy milion złotych w Google AdWords na reklamę agencji zajmującej się pozycjonowaniem. Osiągnęliśmy założone cele dzięki wcześniej zdobytym statystykom.

Zobacz, czego nauczyliśmy się w ciągu całej kampanii marketingowej.

W tym przykładzie wstęp przekazuje czytelnikowi, co się stało, ale nie robi tego w taki sposób, że niszczy całą niespodziankę, która jest zawarta w dalszej części artykułu.

Dodatkowo wprowadzenie zawiera obietnicę, że osiągnęliśmy sukces, mieliśmy imponujący budżet, który został wydany na reklamę w Google AdWords oraz niespodziankę w postaci tego, czego nauczyliśmy się podczas tej kampanii.

Gdyby wstęp brzmiał:

Wydaliśmy milion złotych w Google AdWords na reklamę agencji zajmującej się pozycjonowaniem.

Jednocześnie prowadziliśmy kampanię budowania linków i pomimo osiągnięcia założonych celów, bardziej wartościowych klientów pozyskaliśmy dzięki ruchowi organicznemu.

Zdradziliśmy to, czego się nauczyliśmy na samym początku, a jednocześnie skróciliśmy wpis, który mógłby mieć 2000 – 3000 słów do dwóch zdań, przez co większość odbiorców może poprzestać na samym wstępie.

Oczywiście rzetelnie przekazaliśmy, o czym będzie wpis, ujawniając od razu całą niespodziankę i podsumowanie. Jednakże nie jest to dobry pomysł na przyciąganie czytelników i generowanie coraz większego ruchu na naszym blogu lub stronie internetowej.

Wobec tego, jak napisać dobry wstęp do wpisu?

Zaraz po nagłówku wprowadzenie jest najważniejszą częścią każdego wpisu. Jest to okazja, aby od samego początku zaintrygować i zachęcić odbiorców do dalszego czytania.

Pisanie wstępów nie jest trudne. Świetnym sposobem, żeby zacząć pisać dobre wstępy do swoich wpisów, jest po prostu… ciągła praktyka.

Warto wypróbować wszystkie spośród pięciu przedstawionych sposobów i wyciągnąć wnioski. Później je przeanalizuj i samemu określ, który sposób na wstęp będzie najlepiej pasować do Twojego stylu oraz tematyki bloga.

Im lepiej napiszesz wprowadzenie oraz im bardziej będzie zaciekawiało ono czytelników, tym lepiej dany wpis będzie konwertował i zdobywał kolejnych klientów oraz odbiorców.

Oczywiście nie są to wszystkie sposoby, które pokazują, jak napisać dobry wstęp do wpisu.

Jeżeli znasz inne, daj nam znać o nich w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Kajetan

    Zaczynam przygodę z redagowaniem bloga, dziękuję za merytoryczne porady! Świetny artykuł!

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.