Jak pisać maile marketingowe, aby zwiększyć sprzedaż? – 5 zasad

Jak pisać maile marketingowe, aby zwiększyć sprzedaż?

Jest wiele kanałów reklamowych, które są godne polecenia. E-mail marketing jest tego dobrym przykładem. To medium jest bardzo skuteczne, stosunkowo niedrogie oraz wyróżnia się dużym współczynnikiem konwersji. E-mail marketing po prostu sprzedaje.

Zatem jak pisać maile marketingowe, aby osiągnąć tę sprzedaż? Czy wystarczy wysłać pierwszy lepszy mail z ofertą i dalej wszystko „sprzeda się samo”?

To pytanie jest z grupy pytań retorycznych. Atrakcyjny mail sprzedażowy musi przede wszystkim trafiać do odbiorców, reagować na ich potrzeby oraz zaciekawiać użytkowników. Nie jest to łatwą sztuką, tym bardziej że dziennie każdy z nas dostaje dość dużo tego typu wiadomości, a nie każda z nich nas zaciekawia.

Należy więc wiedzieć, jak pisać maile marketingowe, aby zaciekawić większość odbiorców, co może przełożyć się na poprawę sprzedaży. Szczególnie jeśli owe treści będą pisane w kontekście e-mail marketingu sklepu internetowego.

Tak więc zaczynamy!

Jak pisać maile marketingowe, aby zwiększyć sprzedaż?

1. Naucz się tworzyć tytuły e-maili, które wzbudzają ciekawość.

Pisanie maili marketingowych zaczyna się od tytułu wiadomości, który musi dawać powód, aby odbiorca zechciał go otworzyć. Coś na zasadzie zrobienia dobrego pierwszego wrażenia.

W tytule wiadomości musi znaleźć się coś, co zaciekawi odbiorcę i sprawi, że nie będzie można przejść obojętnie obok otrzymanego maila. Dobrym przykładem tytułów maila są pytania, postawienie problemu do rozwiązania wśród grupy docelowej lub ogólne obawy, wątpliwości czy obietnice. Dobrze, jeśli tytuł maila zdradza w jasny i czytelny sposób, jakiej treści można spodziewać się mniej więcej po jego otworzeniu.

Ważne jest również to, aby tytuł maila dotrzymywał składanych obietnic. Tworzenie tytułu, który nastawiony jest tylko na wzbudzenie ciekawości czy wywołanie potrzeby natychmiastowego otwarcia zazwyczaj powoduje zignorowanie wiadomości po jej otworzeniu. Dlaczego? Ponieważ zaciekawiłeś, obiecałeś, lecz treść wiadomości jest rozczarowująca lub oderwana od tego, co tytuł miał gwarantować.

2. Zacznij dobrym początkiem wiadomości.

Wiemy już, jak ważny jest temat wiadomości. Jednak to dopiero początek. Po otwarciu maila należy zapoznać się z jego treścią. W dużej części przypadków użytkownik w pierwszej kolejności „rzuca okiem” na początek wiadomości, szczególnie jak jest to wiadomość typowo nastawiona na treść, aniżeli elementy graficzne. Zazwyczaj po przeczytaniu pierwszych dwóch, trzech zdań budujemy sobie opinie na temat wiadomości oraz podejmujemy decyzję, czy zapoznajemy się z resztą materiału, czy sobie odpuszczamy.

Tak więc, jak pisać maile marketingowe, aby zachęcały do dalszego przeglądania treści? Przedstaw od samego początku, o czym jest dalsza treść, uchyl rąbka tajemnicy oraz postaw na korzyści, które otrzyma odbiorca po zapoznaniu się z całością.

W przypadku wiadomości nastawionych na elementy graficzne, w których treść odgrywa drugoplanową rolę, ważne jest, aby odbiorca po chwilowym zeskanowaniu wiadomości miał ogląd na całą jej treść. Po tej chwili musi wiedzieć, czego mail marketingowy dotyczy, czego można się z niego dowiedzieć oraz jaka oferta jest dla niego przygotowana.

3. Twórz maile marketingowe łatwe w odbiorze.

Mail sprzedażowy zazwyczaj posiada różne elementy, oprócz samej treści. Są to obrazy, ikony czy produkty ze sklepu internetowego. Jednak, jak to wszystko pogodzić ze sobą, aby użytkownik dodatkowo miał łatwą możliwość zeskanowania treści oraz jej łatwego przyswojenia?

 • Unikaj wielu kolorów. Dwa, trzy kolory maksymalnie wystarczą, aby nie zaburzać czytelności.
 • Postaw na krótkie akapity, które są przyjemniejsze w odbiorze, aniżeli długie fragmenty tekstu.
 • Stosuj nagłówki, które łatwo i szybko się czyta.
 • Unikaj rozwleczonych maili. Postaw na krótszą formę, zawierającą najważniejsze oraz konkretne treści.

4. Wzbudzaj potrzebę pilności.

Załóżmy, że odbiorca przeczytał wiadomość i jest zainteresowany usługą / ofertą. Jednak to w dalszym ciągu nie gwarantuje sukcesu, ponieważ decyzję o zakupie może odłożyć na potem lub wiadomość zostanie zapomniana w gąszczu innych maili.

Jak tego uniknąć? Budując potrzebę pilności. Jest to swego rodzaju czynnik, który nakłania odbiorcę do natychmiastowego skorzystania z oferty. Unikamy w ten sposób sytuacji, że zakup jest odwlekany w czasie, czyli w ostateczności zapominany.

Jak pisać maile marketingowe wzbudzające pilność? Przede wszystkim tworząc ofertę limitowaną. Polega to na tym, że przesłana oferta „nie trwa wiecznie”, a przez określony czas. Tak więc, jeśli zainteresowaliśmy odbiorcę mailem, to ten musi działać szybko, ponieważ oferta może się po prostu skończyć. Wymagamy więc natychmiastowego działania i podjęcia szybkiej decyzji: kupić czy nie kupić?

Dzięki tykającemu zegarowi w tle odbiorca czuje swego rodzaju presję i jest bardziej skory do zakupu. Nie może tego odłożyć na drugi dzień, nie może za bardzo szukać innych podobnych ofert, bo przecież „czas leci”, a okazja jest dobra, więc trzeba działać natychmiast.

Ważne jest informowanie od samego początku, że oferta jest czasowa, zaznaczając to już w tytule wiadomości.

Pomocne słowa, które podsycają pilność to na przykład:

 • Zostało tylko X miejsc / ofert / produktów
 • Promocja trwa do…
 • Ostatnia szansa
 • Gwarantowana dostawa przed (np. świętami)
 • Pośpiesz się
 • Tylko teraz
 • Jedyna taka okazja
 • Nie przegap

5. Stosuj przyciski CTA.

Przycisk CTA to idealne zwieńczenie każdego maila marketingowego. Po tym, jak odbiorca zapoznał się z jego treścią, należy odesłać go do miejsca, w którym np. dokona zakupu lub wykona akcję nawiązującą do treści wiadomości.

Jak wspomniałem powyżej, mail powinien być dość krótki, hasłowy, aby tylko przedstawić pokrótce możliwości. Z kolei właściwa akcja ma się dziać już na samej stronie internetowej lub na dedykowanym landing page’u. Dlatego ważne jest, aby odesłać odbiorcę dzięki przyciskom CTA.

Dobry przycisk jest opisowy. Jest to krótka fraza, mówiąca czego odbiorca może się spodziewać po jego kliknięciu. Unikaj więc tekstów w stylu Więcej, Zobacz, Kup, Kontynuuj, Sprawdź, Pobierz, ponieważ one nic nie mówią.

Może inaczej – po części mówią, lecz nie tak dosadnie i zachęcająco jak np. Pobierz za darmo, Skorzystaj z oferty, Kup w promocji, Odbierz rabat, Skontaktuj się z nami itd.

Jak widzisz, są to krótkie frazy zamiast pojedynczych słów, przez co lepiej trafiają do wyobraźni użytkowników. Ponadto mogą przedstawiać korzyści. Przykład:

Pobierz – odbiorca wie, że pobiera plik. Nic więcej.

Pobierz za darmo – odbiorca wie, że pobiera plik oraz wie, że jest on za darmo. Jest to dodatkowa korzyść przekazywana do jego świadomości. Wydawać by się mogła błaha, jednak wiele case studies znalezionych w internecie wskazuje o wiele większą klikalność tego typu przycisku.

Podsumowanie porad – jak pisać maile marketingowe?

Jak widzisz, jest 5 głównych zasad na temat tego, jak pisać maile marketingowe, aby zwiększyć sprzedaż.

Każdy z punktów następuje po sobie. Najpierw mamy zainteresowanie odbiorcy tematem, następnie zaciekawienie wstępem, treścią oraz jej prezencją. Później dodajemy smaczek w postaci pilnej potrzeby zakupowej, a na koniec odsyłamy odbiorcę do strony, gdzie dokończy proces zakupowy.

Nie zapominajmy również o samej promocji / ofercie, która również musi być atrakcyjna. Wtedy sukces jest gwarantowany, a Twój mail sprzedażowy odbierany pozytywnie.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.