Jak przyspieszyć stronę na WordPressie? 12 powodów wolnego działania

Jak przyspieszyć stronę na WordPressie?

System CMS WordPress stał się na tyle popularny, że obecnie istnieje cała masa stron opartych o ten system zarządzania treścią. Jednak wielu użytkowników narzeka na to, że ich strona oparta o ten skrypt jest wolna. Powodów wolnego działania WordPressa może być wiele.

Sam system CMS jest szybki i czysta instalacja działa płynnie. Jednak dodatkowe działania wokół strony (lub właśnie ich brak) często powodują pogorszenie ogólnego wyniku prędkości strony. Poniżej wypisałem jak najwięcej powodów wolnego działania. Dodatkowo pokazuję, jak przyspieszyć stronę na WordPressie.

W tym celu przydatne okażą się darmowe narzędzia do testowania prędkości strony, które dadzą nam ogólną notę za prędkość oraz wskażą mankamenty, na które trzeba zwrócić uwagę.

Poznaj zatem najbardziej newralgicznie miejsca powodujące spadek prędkości witryny. Razem zwiększymy komfort przeglądania strony!

Jak przyspieszyć stronę na WordPressie?

1. Wolno działający serwer.

Pierwszy mankamentem w diagnostyce prędkości witryny może być dostawca hostingu. Nawet jeśli nasza strona jest zoptymalizowana, to kiepski hosting w dalszym ciągu będzie powodował opóźnienia w działaniu serwisu. Warto więc postawić na sprawdzonego dostawcę, z dobrymi parametrami serwera, gdyż jest to absolutna podstawa i często najbardziej newralgiczny punkt w kontekście prędkości.

Nie chcę na prawo i lewo rzucać nazw firm, które są godne zaufania, a które powinno się omijać szerokim łukiem, gdyż jest to dość „śliski” temat. Z pewnością nie warto oszczędzać na hostingu, gdyż później wyjdzie w praniu, dlaczego oferta okazała się tak tania.

Dobrą opcją jest również darmowy okres próbny, w którym (zazwyczaj w ciągu 14 dni) możemy przeprowadzić różne testy i sprawdzić zachowanie strony.

2. Brak najnowszych aktualizacji.

Kolejną przyczyną wolnego działania strony na WordPressie jest brak aktualizacji samego systemu CMS, jak i używanych wtyczek.

Co chwilę wychodzą nowe aktualizacje, które nie tylko poprawiają błędy czy też wprowadzają nowe funkcjonalności, ale również mogą poprawiać prędkość działania. Więc używanie najnowszych wersji oprogramowania jest również dość istotną kwestią.

3. Stosowanie zbyt wielu wtyczek.

Funkcjonalności strony opartej na WordPressie można wzbogacać dzięki wspomnianym wyżej wtyczkom. Do WordPressa istnieje cała masa dodatków, które rozszerzają działania naszej witryny. Jednak łatwo w tym się zatracić i po prostu przesadzić z ich liczbą.

Każda dodatkowa wtyczka to dodatkowe obciążenie. Czasami jest ono małe, czasami większe. Wszystko zależy od konkretnych wtyczek.

Dobrze jest więc stosować tylko te wtyczki, które są faktycznie niezbędne. Wszystkie zbędne dodatki lepiej jest po prostu wyłączyć lub nawet usunąć.

W zlokalizowaniu najbardziej spowalniających wtyczek może pomóc plugin o nazwie P3 (Plugin Performance Profiler). Jego działanie opiera się na wskazaniu w postaci wykresu kołowego wtyczek, które najbardziej wydłużają czas wczytywania się strony. Na postawie takiego wykresu możemy zlokalizować newralgiczne pluginy i podjąć decyzję o sensowności ich użytkowania. Oczywiście wtyczkę usuwamy po wykonaniu analizy, aby nie zalegała niepotrzebnie w systemie.

4. Wybranie złego motywu strony.

Motyw strony to swoista podstawa graficzna całego naszego serwisu. Więc jeśli decydujesz się na wybór gotowego motywu, musisz rozważnie go wybrać.

Problem z gotowymi motywami jest taki, że twórcy w swoich wersjach demo celowo upychają jak najwięcej dodatków, widoków, elementów itd., aby pokazać wszystkie możliwości motywu. Muszą więc być wzbogacone dużą ilością rzeczy, aby zachęcić do kupna. Sęk w tym, że po wybraniu takiego motywu w gruncie rzeczy korzysta się tylko z garstki funkcjonalności, a reszta jest nieużywana.

Dobrze jest sprawdzić samą wersję demo motywu pod kątem prędkości i sprawdzić ogólny wynik. Warto też zwrócić uwagę na liczbę żądań, jakie motyw wykonuje.

5. Brak optymalizacji zdjęć.

Wszelkie zdjęcia zajmują o wiele, wiele więcej miejsca w porównaniu do plików tekstowych, które składają się na motyw. Są wiec kolejnym powodem wolno działającej strony na WordPressie. O ich optymalizacji trzeba bezwzględnie pamiętać, tym bardziej że nie jest to skomplikowany proces.

Najprostszym sposobem na zmniejszenie rozmiarów zdjęć jest stosowanie wtyczki WP Smush, która jednym kliknięciem zoptymalizuje wszystkie obrazy w systemie. Proste, ale wymusza co prawda stosowanie dodatkowej wtyczki.

Lepszą alternatywą jest ręczne zmniejszanie grafik przed ich wrzuceniem do WordPressa. Wymaga kilka ruchów więcej, jednak nie musimy instalować dodatkowego pluginu. Optymalizację grafik można wykonać np. na stronie TinyPNG.

Już po samym tym zabiegu można zauważyć znaczący, pozytywny wpływ na szybkość ładowania się witryny.

Chcąc jeszcze bardziej dowiedzieć się, jak przyspieszyć stronę na WordPressie dzięki grafikom, powinniśmy stosować odpowiedni rozmiar zdjęć. Na przykład, jeśli Twój widok pojedynczego wpisu blogowego wyświetla zdjęcie wyróżniające w rozmiarze 500×500, to nie ma potrzeby wstawiania większych obrazów (np. 1000×1000), bo i tak zostaną one wyświetlone w tej mniejszej wartości, ale ich rozmiar mimo wszystko się nie zmieni. Taka nadwyżka jest więc absolutnie niepotrzebna.

6. Stosowanie pamięci cache.

Kolejny zabieg na to, jak przyspieszyć stronę na WordPressie, to wykorzystanie pamięci cache.

Tego typu operacja powoduje, że część plików niezbędnych do załadowania strony zapisywana jest na komputerze użytkownika. Więc przy kolejnej wizycie nie ma potrzeby wczytywania wszystkich zasobów z serwera, ponieważ część z nich jest już zapisana na samym urządzeniu. Tak to działa w uproszczeniu. W praktyce pozwala znacząco przyspieszyć stronę i każde narzędzie diagnostyczne wskaże brak stosowania tej funkcjonalności jako błąd.

Do stosowania cache można wykorzystać np. te dwie wtyczki: W3 Total Cache lub WP Super Cache.

7. Dostosowanie strony głównej.

Warto również przyjrzeć się treści strony głównej. Prawdopodobnie znajdą się tam sekcje lub widgety, które tylko zapychają miejsce i są w gruncie rzeczy zbędne. Rozważ usunięcie ich i postaw na czytelność i przejrzystość, która jest obecnie w modzie. Z pewnością ułatwi to czytelnikom odbiór treści.

Sprawdź również liczbę wyświetlanych jednorazowo wpisów, zanim aktywuje się tzw. paginacja. Skróć ich liczbę np. do 5-7 postów, a z pewnością zyskasz małego „kopa” do prędkości.

8. Włączenie kompresji gzip.

Kompresja gzip polega na tym, że serwer kompresuje wybrane pliki (np. CSS, HTML, JavaScript itp.), a z kolei przeglądarka je dekompresuje. Dzięki temu ilość informacji, które należy przesłać do serwera, jest mniejsza, a to powoduje szybsze wczytanie się zasobów. Zazwyczaj kompresja pozwala zmniejszyć rozmiar o około 80%, więc jest to całkiem sporo.

Często kompresja ta jest domyślnie włączona u dostawcy hostingu lub można ją włączyć samodzielnie w panelu usługi. W przeciwnym wypadku należy dopisać do pliku .htaccess dodatkową komendę odpowiedzialną za tę operację.

mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file .(html?|txt|css|js|php|pl)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*

W celu przetestowania działania kompresji gzip, można posłużyć się np. narzędziem Gzip compression test. W prosty sposób otrzymamy klarowną informację wraz z procentowym wykresem ilości dokonanej kompresji.

9. Obciążająca usługa Gravatar.

Gravatar służy w WordPressie jako funkcja odpowiedzialna za wyświetlanie avatarów użytkowników umieszczających komentarze pod danym wpisem.

Problem w tym, że owe avatary pobierane są każdorazowo z zewnętrznego serwera, co oczywiście wydłuża czas ich wczytania. Najlepiej jest po prostu tę funkcję wyłączyć i nie wyświetlać żadnego obrazka przy komentarzu użytkownika. W tym celu przechodzimy w panelu do zakładki Ustawienia -> Dyskusja. Następnie odhaczamy checkbox na samym dole, przy sekcji Wyświetlanie obrazków profilowych.

10. Wyłączenie pingbacków i trackbacków.

Kolejny sposób na to, jak przyspieszyć stronę na WordPressie, to wyłączenie kolejnej opcji w panelu administracyjnym. Tym razem chodzi o pingbacki i trackbacki.

Jest to mechanizm, który powiadamia nas, że inna strona oparta o WP zamieściła link do któregoś z naszych opublikowanych artykułów. Obecnie jest to zbędna funkcjonalność i mało kto z niej korzysta. Zalecane jest jej wyłączenie.

Ponownie przechodzimy do Ustawiania – > Dyskusja i odhaczamy checkbox przy opcji o nazwie „Zezwól innym blogom na powiadamianie o zamieszczeniu odnośnika (pingbacki i trackbacki) do nowo dodanych artykułów”.

11. Złączenie i minifikacja plików.

Minifikacja, czyli pozbycie się z plików (CSS, JavaScript itp.) zbędnych komentarzy lub białych znaków. Otrzymujemy w ten sposób plik, który jest w „jednej linijce”, maksymalnie odchudzony ze znaków. Dzięki temu skraca się jego wielkość przy zachowaniu funkcjonalności.

Kolejny zabieg to łączenie kilku plików w jeden. Dzięki temu wysyłamy zapytanie do serwera tylko raz, a nie wielokrotnie.

Tę operację można wykonać samemu lub posłużyć się wtyczką, np. Better WordPress Minify. Trzeba jednak być bardzo ostrożnym w działaniu, ponieważ przy minifikacji plików może dojść do komplikacji. Najczęściej kłopoty są z plikami JavaScript. W tym celu należy spróbować wykluczyć dany plik, który nie chce się „dać scalić”.

12. Czyszczenie WordPressa.

Ostatni punkt omawiający szczegóły tego, jak przyspieszyć stronę na WordPressie, to usunięcie wszelkich zbędnych danych z systemu. Mam tutaj na myśli szkice stron / wpisów, niezaakceptowane komentarze, wersje wpisów itd. Po czasie takich rzeczy zbiera się w bazie danych systemu całkiem sporo. Szczególnie dużo generuje się poprzednich wersji stron czy wpisów. Ostatnio spotkałem stronę, która miała wersje strony nawet sprzed… 7 lat.

Można oczywiście ręcznie usuwać pewne dane w systemie lub oczywiście wtyczką. W tym celu plugin o nazwie WP – Sweep okaże się bardzo dobry. Oferuje dużo opcji czyszczenia systemu oraz optymalizację bazy danych.

Pamiętaj tylko o kopii zapasowej bazy danych, która przyda się na wypadek ewentualnego niepowodzenia.

Jak przyspieszyć stronę na WordPressie? – podsumowanie wpisu

Właśnie poznałeś 12 najpopularniejszych powodów wolno działającego WordPressa. Jak widać, często powody są dość błahe i łatwo można je wyeliminować samodzielnie, nawet bez znajomości bardzo zaawansowanych technik.

Warto sprawdzić stan prędkości strony i dbać o jej dobrą kondycję. Będzie to z pewnością docenione nie tylko przez odbiorców treści, ale również przez roboty Google’a, które uznają w pewnym stopniu prędkość strony za czynnik rankingowy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Janusz Kamiński

    Dużo fajnych porad! Dzięki!

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Rozwój strony internetowej – zestaw 11 obszernych poradników

Jak powinien przebiegać właściwy rozwój strony internetowej? Co wziąc pod uwagę, planując rozwój strony internetowej? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Sprawdź, dlaczego warto wybrać WordPress. Oto kilka powodów ku temu, aby oprzeć stronę firmową, bloga oraz sklep właśnie o ten bardzo popularny CMS.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu
Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Długofalowa strategia rozwoju bloga – co warto wziąć pod uwagę?

Na czym polega długofalowa strategia rozwoju bloga? Z jakich kroków powinna się składać? O czym pamiętać? Odpowiadamy na wiele ważnych dla blogerów pytań!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Udogodnienia dla czytelników bloga – 8 sprawdzonych propozycji

Jakie udogodnienia dla czytelników bloga można wprowadzić, aby strona internetowa była bardziej przyjazna odwiedzającym? Poznaj wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie – jak ją zwiększyć?

Jak - oczywiście w ten pozytywny sposób - wpłynąć na widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Indywidualny czy gotowy motyw WordPress? – poznaj za i przeciw

Wiele osób staje przed decyzją: indywidualny czy gotowy motyw WordPress? Która z tych dwóch opcji jest lepsza? Czym się kierować? Odpowiadamy!