Noindex oraz nofollow – jak wykluczyć strony z wyszukiwarki Google?

Noindex oraz nofollow

Indeksowanie dużej liczby podstron w wyszukiwarkach jest bardzo kuszące dla wielu początkujących posiadaczy własnych witryny.

Zwłaszcza jeżeli są to nowe strony internetowe i próbujemy jak najszybciej polepszyć pozycje naszego serwisu.

Podczas gdy prawdą jest, że publikując więcej podstron, które są istotne dla danego słowa kluczowego (zakładając również, że są one dobre jakości) przyczynimy się do poprawy pozycji w rankingu dla wybranych fraz kluczowych, czasami lepiej niektóre podstrony trzymać z dala od indeksu wyszukiwarki.

Dlaczego?

Za chwilę wszystko wyjaśnię. Wpis pokaże Ci kilka sytuacji, w których lepiej usunąć daną podstronę z indeksu wyszukiwarek oraz jak to dokładnie wygląda z punkt technicznego.

Dlaczego warto wykluczyć z indeksu niektóre podstrony Twojego serwisu?

Istnieje wiele przypadków, w których należy wykluczyć daną podstronę z wyszukiwarki.

Głównym powodem do użycia noindex oraz nofollow jest zapobieganie indeksowania duplikatów treści (sytuacja, kiedy na dwóch różnych stronach jest ten sam tekst).

Inny dobry powód?

Przykładowo, podstrona z podziękowaniem. Zazwyczaj użytkownik może ją zobaczyć zaraz po pobraniu Twojego e-booka, czy zapisaniu się do newslettera.

Strona z podziękowaniami noindex oraz nofollow

Jako właściciel strony internetowej chcesz, aby użytkownik przeszedł na nią tylko i wyłącznie, gdy podejmie jakąś akcję, np. zapisze się do newslettera. Nie potrzebujesz wejść bezpośrednich z wyszukiwarki na podstrony z podziękowaniami.

Dlaczego?

Prosty przykład – jeżeli mierzysz konwersje przy pomocy takiej strony, to dostaniesz nieprawdziwe informacje, ponieważ ktoś może na taką podstronę wejść bezpośrednio z wyszukiwarki.

Kolejnym przykładem może być możliwość ściągnięcia darmowego e-booka w zamian za wypełnienie formularza. Po poprawnym wypełnieniu użytkownik zostaje przekierowany na podstronę z podziękowaniami, a tam znajduje się link do obiecanego e-booka.

Wyobraź sobie teraz, że każdy może wejść na tę podstronę, wpisując frazę „e-book pozycjonowanie” w wyszukiwarkę.

Pojawia się Twoja podstrona z podziękowaniami oraz z linkiem. Użytkownik dostał to, co chciał, a Ty zostajesz bez żadnej informacji oraz upragnionego e-maila.

Dodatkowo może się okazać, że podstrona z podziękowaniami jest pierwsza w wyszukiwarce na Twoje najlepsze słowo kluczowe. Dzięki czemu kolejny raz tracisz mnóstwo niewypełnionych formularzy oraz informacji.

Są to dość istotne powody, dla których warto używać tagów noindex oraz nofollow.

Wobec tego, w jaki sposób wyłączyć indeksację niechcianych podstron?

Istnieją dwa sposoby, więc przejdźmy do kolejnego punktu.

Sposoby na nieindeksowanie wybranych podstron serwisu internetowego

1. Dołącz plik robots.txt do swojej strony internetowej.

Użyj pliku robots.txt (zanim przejdziesz dalej, sugeruję przeczytać podlinkowany artykuł), jeżeli chcesz mięć większą kontrolę nad tym, co należy indeksować, a co nie.

Uwaga! Jeżeli nie posiadasz podstawowej wiedzy technicznej, poradź się kogoś doświadczonego, ponieważ nieprawidłowa konfiguracja pliku robots.txt może całkowicie „odciąć” Twoją stronę internetową od jakiejkolwiek wyszukiwarki.

Wobec tego jednym ze sposobów na usunięcie danej podstrony z wyników wyszukiwania jest stworzenie i dodanie do witryny pliku robots.txt.

Zaletą tej metody jest to, że można zyskać całkowitą kontrolę nad tym, co pojawia się w wyszukiwarce.

Wewnątrz pliku robots.txt będziesz w stanie określić, czy chcesz blokować roboty indeksujące, czy nie.

Istnieje wiele reguł. Można wykluczyć jedną podstronę np. z podziękowaniami, zablokować cały katalog, a nawet pozbyć się indeksacji pojedynczego obrazka.

Ostatnio spotkałem się również z regułą, która mówi, że nie wolno indeksować podstrony, jeżeli Google AdSense jeszcze nie działa na danej witrynie.

Jeżeli nie posiadasz wiedzy technicznej oraz nie potrzebujesz całkowitej kontroli nad tym, co pojawia się w wynikach wyszukiwarki internetowej, to istnieje znacznie prostszy sposób…

2. Dodaj tagi noindex oraz nofollow do danej podstrony.

Użyj tagów noindex oraz nofollow, jako łatwiejszego rozwiązania do wykluczenia niechcianej podstrony z wyników wyszukiwarki internetowej.

Korzystanie z metatagów, aby zapobiec pojawianiu się wybranej podstrony, jest jednocześnie skuteczne oraz proste.

W rzeczywistości jest to zwykłe „kopiuj / wklej”, jeżeli używasz odpowiedniego systemu do zarządzania treścią (CMS).

Znaczniki, które pozwolą Ci na wykonanie takiej czynności, są nazywane noindex oraz nofollow.

Przed wytłumaczeniem, jak poprawnie używać noindex oraz nofollow, wytłumaczę różnice między tym dwoma tagami.

Wyglądają podobnie, ale są to dwie zupełnie inne dyrektywy. Moza je stosować razem lub oddzielnie, ale co tak naprawdę oznaczają?

Co to jest tag noindex?

Kiedy dodajesz tag noindex do danej strony internetowej, to wtedy mówisz wyszukiwarce, że może zaindeksować tę stronę, ale pod żadnym pozorem nie może dodać jej do rezultatów wyszukiwania.

Co to jest tag nofollow?

Kiedy dodajesz tag nofollow do danej strony internetowej, to uniemożliwiasz wyszukiwarkom indeksowanie linków na tej stronie. Oznacza to również, że autorytet strony (page authority) nie zostanie przekazany na żaden link, który znajduje się na tej stronie.

Wobec tego każde linki na stronie z dyrektywą „nofollow” zostaną zignorowane przez Google oraz inne wyszukiwarki.

Kiedy używać noindex oraz nofollow razem, a kiedy oddzielnie?

Można używać tagu noindex osobno lub w połączeniu z nofollow. Ta reguła tyczy się również dyrektywy nofollow.

Dodaj pojedynczy tag noindex wtedy, gdy chcesz, aby wyszukiwarka nie indeksowała danej podstrony. Pamiętaj o tym, że strona z dyrektywą noindex zostanie przeczesana wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu linków i dostaną one część siły z autorytetu podstrony.

Dodaj pojedynczy tag nofollow wtedy, gdy chcesz zaindeksować wskazaną podstronę, ale nie chcesz przekazywać autorytetu podstrony wszystkim linkom na danej podstronie.

Nie ma zbyt wielu przykładów na dodanie nofollow do całej podstrony bez jednoczesnego dodania tagu noindex.

Kiedy będziesz się zastanawiał nad tym, co dodać na danej podstronie, to będzie to bardziej kwestia tego, czy dodać noindex, czy noindex oraz nofollow.

Dodaj tag noindex oraz nofollow wtedy, gdy nie chcesz, aby wyszukiwarka indeksowała wybraną podstronę i przekazywała moc autorytetu na umieszczone w niej linki.

Strony z podziękowaniami za subskrypcję czy wypełniony formularz są doskonałym przykładem tego typu sytuacji. Nie chcesz, by przeglądarki indeksowały taką podstronę oraz nie chcesz, żeby wiedziały o linkach, które prowadzą z nich na daną ofertę lub np. do linka do e-booka.

Jak używać tagów noindex oraz nofollow?

Krok 1: Skopiuj poniższy kod:

Dla „noindex”:

<META NAME="robots" CONTENT="noindex">

Dla „nofollow”:

<META NAME="robots" CONTENT="nofollow">

Dla „noindex oraz nofollow”:

<META NAME="robots" CONTENT="noindex,nofollow">

Krok 2: Dodaj powyższy kod w sekcji head swojej podstrony, którą chcesz wykluczyć.

Jeżeli używasz WordPressa, to najprościej zainstalować wtyczkę Yoast SEO:

Funkcja noindex oraz nofollow w pluginie Yost SEO dla WordPress

Jeżeli nie wiesz jeszcze, co to jest wtyczka Yoast SEO, to zapraszam do naszego wpisu o tym, jak zoptymalizować wpis przy użyciu wtyczki Yoast SEO.

Jeżeli Twoja strona internetowa to czysty HTML, to niestety nie będzie tak prosto. Potrzebujesz dostępu do hostingu lub FTP.

Edycja pliku zwykłej podstrony HTML

Przykładowo – kliknij edycję podstrony oferty i dodaj jeden ze wspomnianych kodów (w zależności od tego, co chcesz osiągnąć):

Tag noindex oraz nofollow w sekcji head podstrony

Uwaga! Pamiętaj, że kod musi być umieszczony gdzieś pomiędzy znacznikami <head> a </head>

Hokus pokus, czary mary – Twoje podstrony poznikały

Twoje wykluczone podstrony nie pojawią się już w wynikach wyszukiwarki internetowej. Teraz możesz rozpocząć na nowo przechwytywanie utraconych e-maili oraz wartościowych informacji.

Musisz jeszcze pamiętać, że wprowadzone zmiany nie będą od razu widoczne. Może to potrwać nawet kilka tygodni.

Wobec tego najlepszym sposobem, aby śledzić zmiany w indeksie, jest zbadanie statystyk w Google Search Console.

Jeżeli zauważysz, że Twoja wybrana strona nadal widnieje w wynikach wyszukiwania, to prawdopodobnie robot Google nie odwiedził jeszcze Twoje witryny lub dyrektywy noindex oraz nofollow nie zostały poprawnie użyte.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Michal

  Google zajmuje WIEKI żeby wyłączyć niektóre z moich stron z wyników wyszukiwania. Mam nadzieję, że w końcu znikną.
  Dla wiadomości ogółu. Strony, które wykluczyłem to m.in. strony tagów i kategorii (noindex, follow), wszelkie podziękowania i informacje (noindex, nofollow), strony paginowane (noindex, follow), wszelkie śmieciowe podstrony na wordpresie z mediami itp. (te przekierowałem do artykułów)

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. Krzysztof Milewski

  Witam. Czy podstrona oddaje część swojej mocy podstronie z noindex do której linkuje?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Krzysztofie, zapoznaj się proszę z tym tematem oraz w szczególności z tematami na forach Moz i StackExchange, które to temat ten dość dogłębnie omawiają.

  • Krzysztof Milewski

   Dzięki za info ale jeśli dobrze przetłumaczył mi translator to w tym linku nie było odpowiedzi na moje pytanie. Mi chodziło czy podstrona A (na której nie ma noindex) oddaje moc podstronie B (na której jest noindex) jeśli na A jest link do B?

  • MobileTry logo
   MobileTry

   Według googleowskiej wypowiedzi z grudnia 2017 roku, tzw. link juice przekazują te podstrony, które nie mają „noindex”.

  • Krzysztof Milewski

   Dzięki za odpowiedź.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Analiza stron internetowych – do czego służy oraz ją wykonać?

Do czego służy analiza stron internetowych? Co można dzięki niej osiągnąć? Sprawdź, które rzeczy na stronie www warto poprawić, by podnieść jej poziom.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? – 10 porad

Zastanawiasz się nad tym, jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? Nie jesteś z góry skazany na porażkę! Sprawdź nasze sprawdzone porady.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak szybko usprawnić SEO strony internetowej? – 10 krótkich porad

Tekst ten zawiera porady odnośnie do tego, jak szybko usprawnić SEO strony internetowej. Wystarczy kilka kroków, aby wznieść jakość na wyższy poziom.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Utrzymywanie strony internetowej opartej o WordPressa – 8 porad

Na czym konkretnie polega utrzymywanie strony internetowej opartej o WordPressa? Jakich wytycznych należy się trzymać, aby należycie dbać o własny serwis?

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Bezpieczny WordPress – 10 rzeczy, o których musisz pamiętać

Czym charakteryzuje się bezpieczny WordPress? Jakich zasad warto jest się trzymać, aby zminimalizować szansę na zainfekowanie strony? Poznaj nasze porady.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest wiarygodny? – 8 porad

Na rynku dostępnych jest cała masa sklepów online. Niemniej jednak, jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest wiarygodny? Zobacz nasze wskazówki.