Pozycjonowanie on-page – optymalizacja strony internetowej

Pozycjonowanie on-page

Pozycjonowanie on-page może być trudne.

Optymalizujesz swoje strony internetowe, aby były przyjazne – zarówno dla robotów indeksujących, jak i użytkowników.

Co kilka miesięcy musisz się borykać z nowymi wytycznymi dotyczącymi ciągle zmieniających się algorytmów.

Co to oznacza?

Niektóre elementy strategii SEO mogą być bardzo ważne w tym roku, a w następnym zupełnie nieistotne lub nawet szkodliwe dla Twojej witryny.

Wobec tego zebrałem dla Ciebie kilkanaście najważniejszych strategii wspomagających pozycjonowanie on-page w 2016 roku.

1. Używaj przyjaznych adresów URL.

Google stwierdziło, że pierwsze 3-5 słów w adresie URL ma większe znaczenie, jeżeli chodzi o pozycjonowanie on-page.

Upewnij się więc, że Twoje adresy URL są krótkie i treściwe.

Co więcej, muszą zawierać słowo kluczowe, na które pozycjonujesz daną stronę czy podstronę.

Innymi słowy, unikaj:

  • niezrozumiałych adresów URL typu www.przyklad.pl/s=321
  • długich adresów URL, np. www.przyklad.pl/2016/3/12/kategoria/seo/pozycjonowanie-on-page-najlepsze-praktyki-oraz-strategie

2. Zacznij tytuł strony od słowa kluczowego.

Tag tytułu strony jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na pozycjonowanie on-page na Twojej witrynie internetowej.

Na ogół, im bliżej początku tytułu znajduje się słowo kluczowe, tym lepiej dana podstrona będzie odbierana przez roboty indeksujące w wyszukiwarkach.

Słowo kluczowe na początku tytułu strony

3. Dodaj różne modyfikatory do tytułu strony.

Korzystaj z krótkich modyfikatorów: 2016, najlepszy, poradnik, przewodnik, recenzja. Wszystkie z nich mogą pomóc w uzyskaniu pozycji na odmiany długich ogonów słowa kluczowego, na które się pozycjonujesz.

Słowne modyfikatory tytułu strony

4. Umieść tytuł wpisu lub strony w znaczniku H1.

Znacznik H1 to nagłówek strony internetowej. W większości przypadków CMS-y (typu CMS WordPress) automatycznie dodają znacznik H1 do tytułu wpisu.

Jednakże niektóre motywy WordPressa zupełnie niezrozumiale zmieniają lub w ogóle usuwają znaczniki H1. Sprawdź swój kod witryny, aby upewnić się, że tytuł wpisu jest pomiędzy znacznikami H1.

Tytuł wpisu w znaczniku H1

Uwaga! Warto sprawdzić, czy na danej podstronie istnieje tylko jeden znacznik H1. Upewnij się też, że zawiera on słowo kluczowe.

5. Zaimponuj użytkownikowi multimediami.

Jeżeli do wpisów dołączysz (oprócz tekstu) różne zdjęcia, filmy lub diagramy, może to znacznie zmniejszyć współczynnik odrzuceń oraz wydłużyć czas, który użytkownicy spędzają na stronie.

Zapewne już zauważyłeś, że staramy się używać pewnych zdjęć, schematów, czy zrzutów ekranu na naszym blogu.

Jestem przekonany, że sprawia to łatwiejszy odbiór naszych treści.

Dodatkowo multimedia mają również korzyści, które wpływają na pozycjonowanie on-page.

W jaki sposób?

Multimedia pomagają zwiększyć interakcję użytkownika ze stroną internetową, a takie interakcje są sygnałami dla Google, że witryna jest dobrze odbierana i warto ją umieścić wyżej w rankingu.

Ponadto multimedia zwiększają wartość wpisów, więc użytkownicy są bardziej skłonni linkować taką treść w internecie.

6. Umieść podtytuły w znacznikach H2.

Zawrzyj słowo kluczowe przynajmniej raz w podtytule i umieść go w znacznikach H2.

Nie jest to znaczącym czynnikiem dotyczącym SEO, ale pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach.

Słowo kluczowe w znaczniku H2

W tym przypadku mamy słowo kluczowe „lokalne SEO”.

7. Wpleć słowo kluczowe w pierwszych stu słowach wpisu.

Słowo kluczowe powinno pojawiać się w pierwszym paragrafie Twojego artykułu.

Słowo kluczowe na początku wpisu

To jest coś, co prawdopodobnie robisz naturalnie. Jednakże wiele osób zaczyna swoje wpisy długim i pokręconym wstępem. Tak naprawdę nie wiadomo, o czym będzie artykuł.

Zamiast tego, staraj się umieścić słowo kluczowe gdzieś w pierwszych stu słowach artykułu. Pomoże to wyszukiwarce Google zrozumieć, o czym jest dany wpis.

8. Zastosuj na swojej stronie responsywny design.

Google już dawno rozpoczęło karanie stron internetowych, które są nieprzyjazne mobilnym urządzeniom, a w ciągu następnych kilku miesięcy mogą obniżyć takim stronom ranking jeszcze bardziej.

Jeżeli chcesz, aby Twoja witryna była przyjazna urządzeniom mobilnym, polecam responsywny design.

Za każdym razem, gdy widzę stronę internetową nieprzystosowaną do urządzeń mobilnych, jestem zdziwiony.

Wobec tego, jeżeli dopiero myślisz nad mobilnością swojej strony internetowej, to rekomenduję użycie responsywnego designu. Według mnie jest on idealną opcją i złotym środkiem dla user experience. Dodatkowo responsywność jest preferowana przez Google.

9. Dodawaj linki wychodzące.

Jest to prosta strategia pozycjonowania, zaliczana do white hat SEO. Dzięki niej uzyskasz więcej ruchu na swojej stronie internetowej.

Wychodzące linki do powiązanych tematycznie witryn pomagają w „ogarnięciu” tematu Twojej strony. Dodatkowo pokazują Google, że Twoja witryna jest miejscem, gdzie można znaleźć dobrej jakości informacje.

Nielinkowanie jest błędem numer 1, które widzę na wielu różnych stronach. Naszym blogu firmowym MobileTry staram się używać od 3 do 6 różnych linków wychodzących na 1500 słów wpisu. Ta zasada będzie dobra dla większości witryn.

Należy pamiętać, że strony, do których linkujesz, mogą Ci się zrewanżować tym samym. Wobec tego nie bój się wysłać odpowiedniej wiadomości do właścicieli linkowanych witryn.

Uwaga! Linkuj tylko do stron z autorytetem.

10. Stosuj linkowanie wewnętrzne.

Powiązanie wewnętrznych podstron jest bardzo ważne, jeżeli chodzi o pozycjonowanie on-page. Stosuj własne linki w każdym nowym wpisie.

Jeżeli chcesz zobaczyć, jak najlepiej linkować w obrębie własnej witryny internetowej, to daleko nie musisz szukać.

Sprawdź stronę Wikipedii.

Linkowanie wewnętrzne w Wikipedii

Oczywiście, mogą oni stosować w swoich artykułach 50 i więcej linków wewnętrznych, ponieważ są Wikipedią.

Ja polecam bezpieczne podejście do tego problemu:

Linkuj od 2 do 5 starszych wpisów, które są jakoś powiązane tematycznie z Twoim nowym artykułem.

11. Zwiększ prędkość swojej strony internetowej.

Google już bardzo dawno stwierdziło na swoim blogu, że szybkość ładowania jest bardzo ważna, jeżeli chodzi o pozycjonowanie on-page oraz ranking SEO.

Prędkość ładowania strony można zwiększyć za pomocą CDN, kompresji obrazów lub przejścia na szybszy hosting typu SSD.

Upewnij się, że ładowanie Twojej strony internetowej nie przekracza 4 sekund. Wobec tego, aby to sprawdzić, proponuję doskonałą aplikację internetową GTMetrix. Możesz skorzystać też z Pingdom Website Speed Test.

Prędkość ładowania się strony MobileTry

12. Zastosuj słowa kluczowe LSI.

Słowa kluczowe LSI są synonimami, które Google wykorzystuje do określenia trafności strony internetowej. Stosuj je w każdym swoim artykule.

Ja sam nie przejmuję się semantycznymi słowami, ponieważ moje wpisy są długie i słowa wykorzystywane są w nich naturalnie.

Jednakże, jeżeli chcesz mieć pewność, że używasz semantycznych fraz, po prostu wyszukaj dane słowo kluczowe w Google i przewiń do sekcji wyszukiwania podobne na samym dole strony:

Semantyczne słowa kluczowe w Google

Koniecznie użyj kilku z nich w swoim tekście.

13. Zoptymalizuj zdjęcia.

Upewnij się, że co najmniej jedna nazwa zdjęcia umieszczonego w artykule pokrywa się z Twoim słowem kluczowym. Dodatkowo dołącz słowo kluczowe do atrybutu ALT tego zdjęcia.

Innym powodem optymalizacji obrazków jest pozycjonowanie on-page, ponieważ dają one wskazówkę wyszukiwarkom, o czym traktuje Twój wpis lub cała strona internetowa. Co oczywiście przełoży się na większy ruch organiczny.

Wobec tego, jeżeli Google widzi zdjęcia z atrybutem ALT (typu sportowe samochody), to wtedy mówi sobie:

„Tak, ta strona jest o sportowych samochodach”.

14. Używaj przycisków do mediów społecznościowych.

Sygnały z mediów społecznościowych nie są może najważniejszym czynnikiem, jeżeli chodzi o pozycjonowanie on-page, ale przyciągają nowych użytkowników do Twojej strony internetowej.

Im więcej internautów odwiedza witrynę, tym bardziej prawdopodobne jest, że ktoś zalinkuje do Twojego świetnego wpisu. Wobec tego nie wstydź się umieszczania przycisków udostępniających Twoją treść w różnych mediach społecznościowych.

Przyciski udostępniające wpis w mediach społecznościowych

15. Twórz długą i przydatną treść.

Nasze statystyki Google Anlytics pokazują, że dłuższe wpisy na blogu MobileTry mają tendencję do pozycjonowania się wyżej w rankingu Google.

Moja wskazówka dla Ciebie. Spróbuj pisać artykuły, które mają co najmniej 1900 słów. My z kolei staramy się, aby każdy z naszych tekstów miał ponad 1000 słów (na dłuższe zwykle nie ma po prostu czasu).

Pamiętaj! Więcej treści, to więcej słów kluczowych oraz naturalnych długich ogonów.

16. Zwiększenie czasu przebywania na stronie internetowej.

Krótko mówiąc, czas przebywania to rzeczywisty czas, które użytkownik spędza na Twojej witrynie internetowej przed powrotem do wyszukiwarki. Teoretycznie, im dłuższy jest taki czas przebywania, tym lepiej. Ponieważ oznacza to, że Twoja treść angażuje użytkownika i utrzymuje go na stronie internetowej.

Wobec tego, w jaki sposób zwiększyć czas przebywania użytkowników na stronie internetowej? Odsyłam Cię do mojego poprzedniego wpisu o wskazówkach SEO – copywriting.

Przeczytaj szczególnie fragment o brygadzie wiaderkowej.

Pozycjonowanie on-page – podsumowanie

Na koniec mojego wpisu chciałbym przypomnieć jeszcze o kilku ważnych sprawach, które wiążą się z pozycjonowaniem on-page.

Pamiętaj o jakości wpisów. Tak, wiem. Do znudzenia czytasz na wszystkich blogach, że jakość artykułów jest bardzo ważna.

Mimo że wyszukiwarki nie mają bezpośredniego sposobu na określenie tego, czy dany wpis jest jakościowo dobry, czy nie, to mają mnóstwo metod pośrednich, żeby to sprawdzić.

W jaki sposób?

  • Powracający użytkownicy.
  • Zakładki w Chrome.
  • Czas spędzany na stronie.

Innymi słowy, świetny materiał na pewno nie zaszkodzi Twojej stronie internetowej. Wobec tego nie ma powodu, aby nie publikować świetnych artykułów za każdym razem.

Ponadto chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na blogi, gdzie użytkownicy bardzo często udzielają się w komentarzach. Już od dawna podejrzewaliśmy, że duża ilość merytorycznych komentarzy na blogu jest sygnałem jakości stworzonej treści, co bezpośrednio przenosi się na pozycjonowanie on-page oraz ranking.

Właśnie dlatego zawsze zachęcaj odwiedzających do komentowania swoich wpisów, co też i ja teraz czynię.

Zapraszam do wypowiedzi w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.