Wideo w e-commerce – dlaczego warto mieć je w sklepie?

Wideo w e-commerce - dlaczego warto mieć je w sklepie?

Filmy wideo rosną na popularności. Pojawia się ich w sieci coraz więcej. Są uzupełnieniem stron internetowych, przybywa ich na YouTube oraz pojawia się coraz więcej blogów właśnie w formie wideo.

Taka forma prezentacji treści jest po prostu wygodniejsza. Wiadomo, że lepiej obejrzeć minutowy filmik o produkcie, niż czytać o nim całą specyfikację. Ponadto filmik oddaje znacznie więcej wrażeń, aniżeli statyczny obraz czy treść pisana.

Ponadto, sprawdź garść statystyk, które przemawiają za wideo w e-commerce (źródło).

 • 62% konsumentów ogląda najpierw różne wideo dotyczące produktu, zanim dokona zakupu.
 • 84% ankietowanych internautów przekonało się do zakupu po tym, jak obejrzeli film na temat marki.
 • 97% ankietowanych przyznało, że poprzez wideo lepiej zrozumieli produkt lub oferowaną usługę.
 • Zamieszczenie wideo na stronach typu landing page zwiększa konwersję o 80%.

Sprawdź więc, jak wykorzystać wideo w e-commerce, aby pozyskać nie tylko klientów oraz zwiększyć sprzedaż, lecz również wnieść dużo pozytywnej wartości dla marki lub samej strony internetowej.

Dlaczego warto stosować wideo w e-commerce? – poznaj 5 korzyści

1. Rosnące zaangażowanie wśród internautów.

Wideo jest znacznie bardziej angażujące oraz przyciągające uwagę niż statyczny obraz czy tekst. Taka forma treści potrafi budować emocje, opowiadać historię oraz wzywać do działania.

Ponadto bardzo przyciąga wzrok. Potrafi więc zatrzymać użytkownika choć na chwilę i zmusić do spojrzenia. Jest to świetna okazja na zaprezentowanie czegoś, aby nie przeszło bez echa wśród odbiorców.

2. Zwiększenie zaufania do produktu.

Zakupy przez internet są owiane swoistym lekkim zaniepokojeniem. Czy produkt będzie mi pasować? Czy kolory są dobrze zaprezentowane na zdjęciach? Czy produkt spełni moje oczekiwania?

Takie pytania mnożą się nam w głowach podczas zakupów.

Tymczasem wideo w sklepie internetowym może z łatwością rozwiązać wszystkie takie bolączki.

Na filmiku można dostrzec produkt w akcji, jaki jest w rzeczywistości oraz łatwiej jest nam go sobie wyobrazić, aniżeli spoglądając tylko na same obrazy. Po takim filmiku nabieramy zaufania do produktu, ponieważ jesteśmy przy nim znacznie „bliżej”.

3. Wideo może udzielać odpowiedzi na pytania.

Poprzez wideo można również udzielać odpowiedzi na nurtujące pytania kupujących.

Na filmie można z łatwością pokazać jakiś materiał poradnikowy, który pokazuje np. jak skonfigurować dany sprzęt, jak go podłączyć czy użytkować. Innymi słowy, można zaprezentować bardzo wiele.

W ten sposób użytkownik wie, że w razie kłopotów ma wszystko jak na dłoni i bez trudu zrozumie wszystkie bardziej techniczne aspekty.

4. Lepsze doznania z przeglądanego produktu.

Wideo w e-commerce pozwala ponadto lepiej odbierać produkt. Kilka statycznych zdjęć nie jest w stanie zaspokoić wszystkich naszych oczekiwać. Nie potrafi przedstawić korzyści, funkcji czy zalet produktu.

Z kolei 30-sekundowy film może być świetną prezentacją produktu, po którego obejrzeniu znacząco rośnie chęć do zakupu. W ten sposób po prostu możemy znacznie bardziej poznać produkt. Zobaczyć go w perspektywie, pod różnymi kątami, a co najważniejsze – zobaczyć go w działaniu.

Dzięki temu możemy zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym.

5. Jest bardziej podatne na reakcje.

Ostatnią korzyścią, którą chcę Cię przekonać do stosowania wideo w sklepie online, jest fakt, że taka forma treści jest znacznie chętniej udostępniana w mediach społecznościowych. Wideo ponadto zbiera znacznie więcej reakcji oraz różnych wzmianek niż pozostałe formy treści, takie jak obraz, poradnik, audio itd.

Szacuje się, że szansa na udostępnienie wideo rośnie aż o 1200%. Jest to zatem ogromny zastrzyk.

Efektywność kampanii wideo jest po prostu lepsza i bardziej skuteczna. Wszystko z pewnością za sprawą tego, że wideo bardziej angażuje i zachęca do interakcji. Po obejrzeniu z kolei buduje znacznie więcej emocji w nas niż jakikolwiek kawałek tekstu czytanego czy obrazu.

4 rodzaje wideo w e-commerce, które zwiększają konwersję

Wiemy już, dlaczego warto stosować wideo w e-commerce. Sprawdźmy teraz, jaką formę powinny przybierać filmy, aby zwiększyć sprzedaż oraz efektywność działań.

1. Wideo o produkcie lub marce.

Standardowe oraz najczęściej spotykane wideo. Obejmuje ono przedstawienie produktu poprzez zaprezentowanie zalet, korzyści oraz sposobu działania. Widzimy tutaj produkt w akcji.

Taka prezentacja produktu przybliża klienta do zakupu, ponieważ przedstawia zalety w najlepszy możliwy sposób, czyli widzimy produkt w użyciu.

Sam tekst o korzyściach nie jest w stanie nam niczego potwierdzić. To tylko tekst. Z kolei wideo może znacznie więcej zaprezentować pod tym kątem.

Obok prezentacji produktu, można również stworzyć film prezentujący konkretnie daną markę. Takie działanie z kolei przybliża do samej firmy. Możemy poznać markę, dowiedzieć się o historii powstania oraz o innych smaczkach, których z pewnością nie będzie się nikomu chciało czytać w długim bloku tekstu, zamieszczonym na stronie „O nas”.

2. Poradnik.

Poradniki to kolejny format prezentacji produktu. Jest to dość ogólny temat, także można nagrać film prezentujący bardzo szeroki zakres obsługi produktu.

Ponadto filmy instruktażowe są znacznie lepiej odbierane przez kupujących, ponieważ są łatwiejsze w zrozumieniu, niż tradycyjny spis listy kroków w postaci tekstu.

3. Film edukacyjny.

Wideo na stronach internetowych może przybierać formę edukacyjną. Polega to na tym, że przedstawia się ogólny problem, który trzeba rozwiązać. Może to być dowolny rodzaj sprawy do rozwiązania, w zależności od danej branży, np. poplątany kabel od słuchawek, problem z przechowywaniem żywności w lodówce, czy bóle w okolicach szyi podczas spania.

Poprzez filmik edukacyjny można przedstawić każdy problem – najpierw go ukazując, a następnie pokazując rozwiązanie (czyli produkt), które Ci pomoże. Dzięki temu w jakimś stopniu edukujemy odbiorców i pokazujemy, jak dostarczać rozwiązania do otaczającej codzienności.

4. Opinie w formie wideo.

Wszelkie opinie na stronach internetowych są na wagę złota. To one budują zaufanie do marki oraz utrzymują nas w przekonaniu o słuszności wyboru produktu lub firmy. Są wręcz pożądane, jeśli chce się skutecznie generować klientów w internecie.

Oczywiście najczęściej spotykaną formą są tekstowe opinie lub – rzadziej – papierowe referencje zamieszczone w formie skanu. Obie formy są korzystne, lecz najsilniejszą formę przekazu ma z pewnością forma wideo.

Wypowiedziane słowa w ten sposób są godne zaufania i bardzo autentyczne. Już samo zaprezentowanie sylwetki osoby z innej formy daje olbrzymi zastrzyk autentyczności, którą właśnie trzeba budować drogą online.

Zatem, czy warto stosować wideo w e-commerce?

Można łatwo zauważyć, że wideo w e-commerce niesie ogrom korzyści oraz szansę dla danej marki.

Owszem, jest to znacznie bardziej czasochłonne oraz bardziej kosztowne, niż tradycyjne treści, lecz ilość benefitów, które można otrzymać, jest bardzo atrakcyjna. Dlatego też – bądź co bądź – można zauważyć wideo głównie wśród dużych marek, lecz wszystko zmierza ku temu, że i mniejsze firmy będą mogły sobie z tym poradzić.

Jakość aparatów w telefonach oraz mnogość różnych poradników dotyczących nagrywania filmów w domu jest coraz większa. Z pewnością ten trend się utrzyma i przyszłość w internecie będzie mocno skupiona właśnie na takim przekazaniu informacji.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Kasia Torz

  Okej, wiem że wideo sprzyja podejmowaniu decyzji co do zakupu. Na platformie Vinted jest możliwość dodawania filmu ale tylko do 2MB. I tutaj powstaje moje pytanie,jak się do tego zabrać. Mam bloga i tam też chcę zamieszczać video, co możecie mi poradzić, jak to zrobić najlepiej?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Niestety nie wiemy, jak dokładnie funkcjonuje ta platforma. Najlepiej by było skontaktować się z ich supportem.

  • Kasia Torz

   oj żle się zrozumieliśmy, chodzi mi jak w ogóle się zabrać za kamerowanie, robienie krótkich filmików? Czy macie w tym praktykę, jakie appki np polecacie, programy do obrobek, do robienia fajnych kompilacji w filmie itp Stawiacie tezę, że video w 2019 roku zawojuje e-commerce i social media, ja też się z tym zgadzam, ale jak ten temat ugryźć?

  • MobileTry logo
   MobileTry

   Oj, aż tak daleko zakres działań naszej 3-osobowej ekipy nie sięga. 🙂 Niestety nie dysponujemy na tyle szeroką wiedzą techniczną na temat kręcenia filmów, aby cokolwiek pod tym kątem doradzać.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.