6 prostych trików na zwiększenie konwersji na stronie www

Zwiększenie konwersji na stronie www

„Panowie, jakie macie rady na zwiększenie konwersji na mojej stronie internetowej?” – często otrzymujemy tego typu pytania.

W większości przypadków okazuje się, że przydałby się solidny remont strony internetowej, gdyż niedomaga naprawdę sporo jej elementów. Jednak co zrobić, gdybyśmy mieli przeprowadzić ewolucję zamiast rewolucji?

Wtedy z pomocą może przyjść sześć wskazówek, które znajdziesz w tym wpisie.

Opisuję kilka prostych działań, które – wdrażane stopniowo – mogą wpłynąć na zwiększenie konwersji.

Pamiętaj tylko o jednej ważnej rzeczy. Zgodnie z moim tekstem o technikach e-commerce, nie są to rozwiązania gwarantujące solidne efekty w każdym przypadku. Specyfika każdej strony internetowej jest zupełnie różna, więc wszelkie porady należy umiejętnie adaptować do konkretnego środowiska.

Działania wpływające na zwiększenie konwersji

1. Ułatw dotarcie do celu.

Jaki jest cel Twojej strony internetowej? Czy sprzedajesz produkty? Dostarczasz informacje na dany temat? Sprecyzuj swój cel oraz uczyń go możliwie najłatwiejszym do osiągnięcia.

Nie ma nic gorszego niż przeszkody stawiane użytkownikom. Jeżeli ktoś wchodzi na Twoją stronę internetową, robi to po coś. Dlaczego więc ma mieć jakiekolwiek problemy z denerwującymi pop-upami czy nieadekwatnymi reklamami?

Pamiętaj, że utrudnienia w drodze do zamierzonego celu sprawiają, iż z każdym takim krokiem zwiększa się odsetek użytkowników rezygnujących z dokonywania dalszych akcji. Ma to same negatywne konsekwencje. Począwszy od zwyczajnego denerwowania użytkowników, na mniejszym zysku skończywszy.

2. Popraw wygląd strony.

W wielu swoich tekstach przypominam, iż wygląd dla nas, ludzi, jest istotny. W każdej dziedzinie – zarówno w życiu codziennym, jak i w świecie wirtualnym.

Dotyczy to tym bardziej stron internetowych, które jakoś muszą nas przyciągać. Istnieją czynniki decydujące o wyborze strony A kosztem B i wygląd odgrywa tutaj ważną rolę.

Wiem, że nie da się już czytać kolejnych „wypocin” o roli responsywności czy mobilności w obecnych czasach, gdyż od kilku lat technologie te są już standardem. Jednakże we wpisie na temat optymalizacji strony pod urządzenia mobilne Bartłomiej Kiljan przywołał ważny argument w dyskusji: sama responsywność to nie wszystko.

Tak jest. Wielu właścicieli stron internetowych satysfakcjonuje fakt, iż ich strona skaluje się na urządzeniach mobilnych. Nie wolno na tym poprzestawać. Należy zwrócić uwagę na to, jak użytkownicy zachowują się na tego typu stronach. W końcu użytkownicy urządzeń mobilnych stanowią coraz liczniejszą grupę.

Sprawdź, jakie informacje są dla nich widoczne. Dowiedz się, czy strona działa dostatecznie szybko. Zmierz różne wskaźniki i oceń, jak można je poprawić.

Czy w kwestii wyglądu responsywność to wszystko? Absolutnie nie, to dopiero wierzchołek góry lodowej. Oto inne ważne czynniki, które mają istotny wpływ na zwiększenie konwersji:

  • odpowiednie przestrzenie między elementami
  • wyraźnie widoczne informacje kontaktowe
  • przejrzystość w kwestii podmiotu będącego właścicielem serwisu
  • intuicyjna wyszukiwarka
  • przyjazna nawigacja

Wszystko to sprawia, że poruszanie się po witrynie internetowej jest dużo bardziej przyjemne. Ma to niewątpliwy wpływ na zwiększenie konwersji na stronie www.

3. Zmień teksty.

Nawet nie wiesz, jak bardzo istotne może być pojedyncze zdanie. To właśnie stosowany na stronie język stanowi często o być albo nie być całego przedsięwzięcia.

Po pierwsze słowa mają znaczenie. Nie stosuj na swojej stronie internetowej wyrazów, które mają negatywny wydźwięk. Unikaj również płytkich sformułowań, które są oklepane i nie niosą za sobą żadnej wartości.

Po drugie zastosuj język korzyści. Przeglądamy strony internetowe po to, aby realizować konkretne cele. Gdy szukamy usługodawcy, chcemy znaleźć tego odpowiedniego. Wtedy w jego gestii jest to, czy przekona nas do siebie.

W jaki sposób wyróżnić się z tłumu pod tym względem? To proste. Jak sama nazwa wskazuje, język korzyści mówi o pewnym proficie, jaki może mieć usługobiorca. Kluczem nie jest wynoszenie własnej firmy pod niebiosa, tylko skupienie się na potencjalnym kliencie. A dokładniej na tym, co może zyskać poprzez współpracę z Tobą, a nie z kimś innym.

4. Zadbaj o CTA.

Call to action jest elementem, który z reguły najmocniej może wpłynąć na zwiększenie konwersji. Dlatego też nie wolno go zaniedbywać.

Dlaczego CTA musi się wyróżniać? Odpowiedź jest oczywista: użytkownicy muszą mieć konkretny cel. Twoim zadaniem jest go im wskazać. Robi się to właśnie z wykorzystaniem np. przycisków CTA, czyli wzywających do działania.

„Załóż darmowe konto”, „Zamów produkt”, „Wypróbuj za darmo” – to tylko przykłady haseł, które mogą znaleźć się na takich przyciskach. Ważne jest to, aby nawoływać do konkretnych akcji.

Nie zapomnij tylko o dwóch podstawowych zasadach skutecznych CTA – o prostocie oraz wyróżnieniu. Staraj się wytworzyć bardzo prosty przekaz, który będzie dostatecznie dobrze wyróżniony na tle innych elementów (np. inną barwą oraz rozmiarem).

5. Spraw, aby użytkownicy Ci zaufali.

Na stronach internetowych można zamieścić wiele elementów budujących zaufanie, wpływających jednocześnie na zwiększenie konwersji:

  • SSL. Bezpieczne połączenia serwowane poprzez protokół HTTPS to nie tylko kwestia bezpieczeństwa oraz lepszego wizerunku (z racji obecności zielonej ikonki kłódki na pasku adresu). To także czynnik rankingowy, który pozytywnie wpływa na pozycje strony w wyszukiwarkach internetowych.
  • Opinie i referencje. Wypowiedzi Twoich zadowolonych klientów mogą przekonać innych do tego, aby oni również skorzystali z Twoich usług. W wolnej chwili możesz przeczytać nasz tekst na temat opinii i referencji na stronach internetowych.
  • Logo klientów. Jeżeli zdarzyło Ci się współpracować ze znanymi markami, które znaczą coś w Twojej branży, dobrym pomysłem może być zamieszczenie na stronie internetowej ich logo. Współdziałanie z prestiżowymi partnerami może być odbierane jako ważny argument za skorzystaniem z Twoich usług.
  • Nagrody. Przyznaje się je w dowód uznania, więc dlaczego by się nimi nie chwalić?

Bezpieczeństwo oraz zaufanie są cechami, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę.

6. Popraw prędkość ładowania się strony.

Jak to się mówi: last but not least.

Na wszystko mamy coraz mniej czasu. Mamy problemy ze skupieniem uwagi na jednym elemencie przez dłuższą chwilę. Jesteśmy niecierpliwi. Dlaczego więc mamy czekać w nieskończoność na to, aż dana strona (lub jej element) się załaduje?

Już dawno udowodniono (źródło), że nawet jedna sekunda opóźnienia może powodować miliardowe straty. Wspomniany przykład dotyczy usług oferowanych przez Google i Amazon. Stwierdzono, iż wydłużający się czas wpływa negatywnie na poziom skupienia oraz zadowolenia użytkowników.

Dane nie biorą się znikąd. Pochodzą wprost z rzetelnych i dokładnych obserwacji, które są przeprowadzane w konkretnych celach. Warto jest więc się o nie opierać.

Sposoby na zwiększenie konwersji na stronach internetowych

Jak widać, istnieje sporo metod na to, aby walczyć z niskimi wynikami współczynników konwersji.

Niestety, ale mimo wszystko nie ma uniwersalnych metod, które mogą odmienić absolutnie każdą sytuację. Na początku tego tekstu wspomniałem, iż wszystko zależy od konkretnego przypadku i rzeczywiście tak jest.

Staraj się przeprowadzać testy. Sprawdzaj różne metody, a po pewnym czasie znajdziesz skuteczne sposoby na zwiększenie konwersji na własnej stronie www.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.