Evergreen content – rodzaje treści wiecznie żywej

Evergreen content jest świetną metodą na pozyskiwanie stałego i ciągłego ruchu na stronie mimo upływającego czasu. Poznaj rodzaje treści wiecznie żywej.

Każdy właściciel strony internetowej marzy o dużym ruchu na swojej stronie. Chce, aby odwiedzin było jak najwięcej oraz aby ich przyrost był cały czas dodatni. Generowanie ruchu na stronie w dużej mierze zależy od treści, jakie się na niej znajdują. Właściwie są dwie kategorie treści na stronach internetowych. Pierwszą z nich są wszelkiego rodzaju newsy czy aktualności, poruszające tematy aktualnych trendów z danej dziedziny. Tego typu treści generują ruch chwilowo – ponieważ po kilku dniach news traci już świeżość i staje się przedawniony. Drugą kategorią są treści, które są aktualne mimo upływającego czasu, czyli tzw. evergreen content.

Co to jest evergreen content?

Evergreen content – z ang. w dosłownym tłumaczeniu termin ten oznacza treść wiecznie zieloną, jednak interpretować można ten zwrot jako treść wiecznie żywa. Zazwyczaj termin ten odnosi się do wszelkiego rodzaju treści pisanych na blogach internetowych. Evergreen content oznacza treść, która jest ciągle aktualna i dosłownie nie starzeje się mimo upływu lat. Porównać ją można do Krzysztofa Ibisza, którego proces starzenia się nie dotyczy. 🙂 Tak samo jest z treściami evergreenowymi. Ich główną zaletą jest to, że potrafią generować ruch na stronie internetowej mimo upływającego czasu. Czyli jest to zupełnie odwrotny proces, niż w przypadku treści newsowej, która traci ważność właściwie po kilku dniach.

Już teraz pewnie wiesz, że evergreen content to świetne rozwiązanie dla Twojego bloga, prawda? Oczywiście ciężko przewidzieć, która treść będzie wciąż aktualna za kilka lat, jednak jest kilkanaście typów, które zwiększą szanse na to, aby można było treść nazwać terminem evergreen content. Tak więc zobacz, które rodzaje mogą stać się treścią wiecznie żywą:

Evergreen content – rodzaje treści

1. Recenzje produktów.

Ten rodzaj treści można śmiało zaliczyć jako evergreen content. Recenzje i spostrzeżenia na temat produktu będą aktualne pomimo upływających lat. Tak długo, jak będzie istniał recenzowany produkt, aktualna będzie Twoja treść – czyli recenzja.

Opinia na temat danego produktu jest unikalna, niepowtarzalna. Tworząc taką treść, przedstawiasz odbiorom swój punkt widzenia oraz to, co Ci się podoba lub nie. Dobrym zastosowaniem może być również zbiór kilkunastu produktów podobnego zastosowania, np. „5 najlepszych książek na jesienne wieczory” albo „10 przydatnych narzędzi SEO”.

Evergreen content recenzja produktu

Przykład recenzji produktu, źródło: Polska Biega.

2. Historia.

Jeśli piszę o evergreen content, nie mogłem pominąć treści związanych z historią lub wydarzeniami, które już się odbyły w przeszłości. Tego typu treść jest oczywiście wiecznie żywa, ponieważ przeszłości jak wiadomo, nie da się zmienić. Dlatego treści związane z wydarzeniami, które miały miejsce dawno temu mogą generować ruch na stronie mimo upływającego czasu. Przykładem może być temat „jak wyglądały pierwsze strony internetowe?” – oczywiste jest, że tego typu artykuł nigdy nie straci na ważności i może być źródłem stałych odwiedzin na stronie czy blogu, nawet po kilku latach od daty jego publikacji.

3. Poradniki.

Poradniki to kolejny świetny materiał na evergreen content. Opisanie krok po kroku sposobu rozwiązania danego problemu może stać się treścią, która okaże się pomocna użytkownikom przez długie lata. Oczywiście nie każdy poradnik z miejsca gwarantuje uznanie go za evergreen content. Na przykład artykuł „jak wyłączyć zaporę sieciową w systemie Windows 7?” będzie aktualny do czasu, aż Microsoft przestanie wspierać ten system. Oczywiście na razie nie trzeba się o to martwić, jednak mówiąc o treści długowiecznej, trzeba brać pod uwagę taką możliwość.

Dlatego, aby poradnik był aktualny przez długie lata, musi mieć bardziej ogólne zastosowanie. Nie może rozwiązywać problemu dla konkretnego przedmiotu, takiego jak np. system – Windows 7 czy samochód – Audi A4 B6. Poradnik musi być ogólny – „jak rozrobić prawidłowo beton”. Wtedy ma znacznie większe szanse stania się treścią, która będzie wciąż aktualna mimo upływającego czasu.

4. Przewodnik dla początkujących.

Pewnie pomyślisz, że to jest to samo co w punkcie powyższym, jednak mam na ten temat inne zdanie. Fundamentalną różnicą jest to, że przewodnik dla początkujących jest znacznie bardziej podatny na bycie ponadczasowym. Dlaczego? Ponieważ podstawy danej dziedziny są z reguły niezmienne. Są jak trzon, który trzeba poznać, aby zgłębić bardziej zaawansowane aspekty. Można to przyrównać do drzewa – pień (podstawy danej dziedziny) jest bardziej stabilny niż rozrastające się coraz bardziej gałęzie (coraz to nowsze techniki). Pień ciężko „zmienić”, natomiast rozrastające się gałęzie już tak.

5. Case study, czyli studium przypadku.

Analiza i praktyczne opisanie wykonania procesu z danej dziedziny może stać się treściami evergreenowymi. Wszystko sprowadza się do odpowiedniej dziedziny studium przypadku. Jeśli za temat uznasz opisywanie najnowszych aktualizacji dotyczących systemu Android, to na pewno za pół roku temat się przedawni i treść będzie nieaktualna. Z kolei opracowanie pewnych podstawowych technik pozycjonowania, które faktycznie działają, można uznać za evergreen content. Dlaczego? Mimo że algorytm wyszukiwarki stale ulega zmianom, pewne techniki pozostają tak samo dobre mimo upływu lat. Dlatego case studies dotyczące dobrych technik pozycjonowania mogą królować przez kilka lat – a właściwie do czasu, w którym przestaną dawać efekty.

Jeśli chodzi o pewne dziedziny studium przypadku, które można zaliczyć jako evergreen content, będą to wszelkiego rodzaju materiały pedagogiczne, wychowawcze czy obejmujące tematykę szkolnictwa. Z tego względu, że pewne metody wychowawcze czy pedagogiczne nie zmieniają się od lat.

6. Content curation, czyli gromadzenie treści.

O tym, że content curation to doskonały sposób na zwiększenie ilości odwiedzin, pisaliśmy w naszym poprzednim wpisie. Jednak nie wspomnieliśmy o tym, że jest to jedno z najbardziej solidnych źródeł stania się treścią wiecznie żywą. Dużym plusem takiej formy treści jest fakt, że jest to solidne źródło, bogate o wiele przydatnych informacji, które są zamieszczone w jednym miejscu. Ponadto jest łatwe w utrzymywaniu dobrej jakości, ponieważ w każdej chwili możesz zaktualizować informacje przedawnione i zastąpić je nowymi. Dlatego też, gromadzenie treści jak najbardziej trzeba zaliczyć jako evergreen content.

7. Encyklopedia pojęć.

Kolejnym dobrym kandydatem do evergreen content są treści zawierające słownik pojęć. Słowniki przydają się w dziedzinach zawierających dużą ilość fachowych zwrotów, które warto przedstawić swoim odbiorcom. Jak wiadomo, pojęcia czy zwroty mają swoją definicję, która z biegiem czasu nie zmieni swojej treści.

  • Parestezja – efekt mrowienia bądź drętwienia ciała, np. gdy leżymy długo na swojej ręce.
  • Ferula – metalowa część ołówka, znajdująca się przy gumce do ścierania.
  • Akimbo – pozycja stojąca, w której trzyma się ręce oparte na biodrach.

Po wielu latach powyższe definicje dalej będą oznaczały to samo, więc jest to przykład idealnego zastosowania treści wiecznie żywych.

Evergreen content słownik pozycjonowania

Słownik pojęć – treść, która będzie aktualna mimo upływającego czasu.

Evergreen content to temat, któremu powinni przyjrzeć się wszyscy, którzy prowadzą bloga. Jest to świetna alternatywna do wpisów newsowych, które szybko tracą na popularności, czyli zupełnie inaczej w porównaniu z treścią evergreen. Warto posiadać takie treści, które mogą zagwarantować stały ruch na stronie internetowej. To nieoceniony plus bloga czy serwisu. Jak widać powyżej, przykładów zastosowań rodzajów treści jest wiele, więc praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Teraz pozostaje Ci tworzyć treści, które będą wartościowe przez długie lata. Powodzenia!

Evergreen content – rodzaje treści wiecznie żywej
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 8)

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: