Jeżeli chodzi o organizacje non-profit, to w pełni samodzielne zdobycie budżetu na reklamę w Google lub na marketing internetowy nie zawsze jest możliwe. Dlatego większość takich firm zwraca się do społeczeństwa lub do korporacji o wsparcie finansowe. W przypadku promowania się w internecie istnieje jednak usługa o nazwie Google Ad Grants, czyli bezpłatne reklamy w Google, które w dużym stopniu pomogą Ci dotrzeć do odpowiednich osób.
Pisząc o odpowiednich osobach, oczywiście mam na myśli uzyskanie końcowej konwersji (czyli pozyskanie sponsora), co w sektorze organizacji non-profit zazwyczaj trwa bardzo długo.
Dlaczego tak jest?
Osoby, które przekazują darowiznę, muszą być „pielęgnowane” przez miesiące, a nawet lata przed ostateczną konwersją, co wiąże się z ostrożnym i wyrafinowanym podejściem do relacji na zasadzie organizacja – filantrop.
Dlatego bezpłatne reklamy w Google mogą w znaczący sposób przyspieszyć proces szukania wartościowych fundatorów.
Wobec tego, żeby zaznajomić się z tematem Google Ad Grants, zacznijmy od podstaw tego zagadnienia.
Czym jest Google Ad Grants?
Bez zbędnego owijania, krótko i na temat:
Narzędzie Google Ad Grants daje organizacjom non-profit możliwość reklamowania się w Google AdWords bez ponoszenia żadnych kosztów.
W porządku, lecz o jakich kwotach mówimy?
Jest to 10 000 dolarów miesięcznie na promowanie swojej misji i inicjatyw w wyszukiwarce Google. Całkiem nieźle.
Żeby móc skorzystać z Google Ad Grants, Twoja organizacja musi przejść przez proces składania wniosku oraz spełniać kilka ważnych kryteriów. Poznaj je.
Kryteria, które musi spełniać Twoja firma
1. Miejsce prowadzenia organizacji. Twoja organizacja musi znajdować się w zatwierdzonych przez Google krajach.
2. Rejestracja w programie Technologie.org.pl. Po pozytywnej weryfikacji uzyskasz status firmy non-profit i otrzymasz specjalny token, dzięki któremu będziesz w stanie dokończyć rejestrację w Google Ad Grants.
3. Musisz zgadzać się z polityką Google. Krótko mówiąc, polityka Google odnosi się do absolutnego braku dyskryminacji na tle religijnym, rasowym oraz orientacji seksualnej podczas zatrudniania pracowników w swojej organizacji charytatywnej.
4. Musisz mieć stronę internetową. Ważne jest to, że musi na niej istnieć wartościowa treść oraz jasno zaznaczona misja charytatywna. Stopka będzie dobrym miejscem na tego typu opis, aczkolwiek wszelkie odrębne podstrony poświęcone temu tematowi są również jak najbardziej wskazane. Twoja działalność musi być w pełni przejrzysta i klarowna.
5. E-commerce musi być drugorzędne. Czyli podstawowym celem Twojej strony internetowej nie powinno być sprzedawanie produktów lub usług, a raczej spełnianie swojej misji charytatywnej. Idea przede wszystkim, ewentualny zarobek dopiero na drugim planie.
6. Kryteria dyskwalifikujące. Instytucje rządowe, szkoły, uniwersytety, szpitale – te placówki czy też organizacje pełniące takie funkcje nie mogą aplikować do programu Google Ad Grants.
Jak stworzyć pierwszą reklamę?
Są to jedynie cztery kroki.
1. Zgłoś się najpierw do programu Google dla organizacji non-profit. Potwierdź, że Twoja organizacja nie jest szkołą, instytucją akademicką, uniwersytetem, placówką służby zdrowia, czy organizacją rządową. Wybierz również kraj, w jakim prowadzisz działalność charytatywną.
2. Zarejestruj się w programie Technologie.org.pl. Jest to wymagane, aby uzyskać status organizacji non-profit oraz otrzymać specjalny token, który umożliwi dalszy krok.
3. Opisz swoją działalność. Czyli krótko i zwięźle – czym Twoja organizacja się zajmuje, jakie ma cele oraz misje itp. Im Twój opis będzie bardziej skondensowany, tym lepiej. Dobrze jest po prostu zawrzeć 100% treści w możliwie najmniejszej liczbie wyrazów.
Uwaga! Pamiętaj, żeby nie działać w ramach istniejącego już konta Google AdWords. Bez względu na kraj, walutą powinien być dolar amerykański. Nie wpisuj żadnych informacji o sposobie rozliczenia.
4. Po weryfikacji. Teraz możesz przejść do tworzenia kampanii reklamowej i uzyskać bezpłatne reklamy w Google. Voila!
Warunki prowadzenia kampanii Google Ad Grants
Prowadzenie kampanii Google Ad Grants zasadniczo nie różni się od Google AdWords, jednakże należy spełnić nieco istotnych warunków. Dzielą się one na dwie kategorie.
Struktura konta AdWords i jego wydajność.
- Organizacja musi zaimplementować śledzenie AdWords na stronie internetowej.
- Konta z ponad 500 kliknięciami w reklamę na miesiąc muszą korzystać ze strategii ustalania stawek o nazwie „Maksymalizuj konwersję”.
- Dzienny limit wydanej kwoty to 329 dolarów, który nie zostanie zwrócony, jeżeli go nie wykorzystamy.
- Twoja kampania musi utrzymać współczynnik konwersji w każdym miesiącu na poziomie przynajmniej 5%.
- Jeżeli kampania nie zwraca 5% współczynnika konwersji, otrzymasz informację, że Twoje konto może zostać zawieszone. Nie ignoruj tego!
- Jeżeli skorzystałeś z narzędzia AdWords Express, to limit 5% współczynnika konwersji i wymóg implementacji kodu od śledzenia nie będzie obowiązywał, ponieważ Google automatycznie zarządza Twoimi reklamami.
- Jeżeli od czasu otrzymania powiadomienia o zagrożeniu kampanii reklamowej ze względu na brak uzyskania 5% konwersji miną dwa miesiące i nadal współczynnik będzie niższy, to reklama zostanie ostatecznie zawieszona.
- Twoja reklama musi mieć włączoną geolokalizację, żeby wyświetlać reklamy w odpowiednich lokalizacjach.
- Twoja kampania musi zawierać przynajmniej dwie aktywne grupy reklam, które będą zawierały reklamy tekstowe. Reklamy muszą kierować przynajmniej do dwóch unikalnych podstron Twojej witryny.
Wymagania odnośnie do strony internetowej.
- Reklamy muszą kierować tylko i wyłącznie do domeny, którą podałeś przy rejestracji.
- Twoja organizacja musi być prawnym właścicielem domeny.
- Strona internetowa musi działać poprawnie i mieć treść o wysokiej jakości, czyli taką, która w szczegółowy i jasny sposób opisuje Twoją organizację oraz jej misję.
- Strona internetowa nie powinna zwierać w treści słów kluczowych, które jednoznacznie zmuszają użytkowników do płatnych konsultacji, skorzystania z płatnych usług lub kupowania produktów.
- Jeżeli strona prowadzi jakąś działalność komercyjną, to nie może być ona jej głównym celem.
- Strona musi mieć dokładny opis działalności komercyjnej i informacje o tym, jak wykorzystuje fundusze oraz raport roczny.
- Twoja strona internetowa nie powinna zawierać zbyt wielu reklam.
- Jeżeli reklamy są koniecznością, to nie powinny być natrętne dla użytkowników i muszą wspierać Twoją misję.
- Nie możesz korzystać z reklam AdSense.
Żeby uzyskać bezpłatne reklamy w Google, będziesz musiał również wypełnić coroczną ankietę Google Ad Grants. Ankieta zostanie wysłana na adres e-mail, który podasz podczas rejestracji. Jeżeli tego nie zrobisz, to Twoje konto niestety zostanie zawieszone.
Bezpłatne reklamy w Google Ad Grants – podsumowanie
Google Ad Grants zapewnia organizacjom non-profit nawet 120 000 dolarów rocznie.
Jeżeli będziesz prowadził kampanię zgodnie z wytycznymi, będziesz mógł poszerzyć grono odbiorców, a co za tym idzie, maksymalnie zwiększyć wsparcie dla Twojej misji charytatywnej.
Program Google Ad Grants to nie są jedyne bezpłatne reklamy w Google. Istnieje jeszcze kilka, które są równie ciekawe i wartościowe dla organizacji non-profit:
- Program YouTube dla organizacji non-profit
- Google Earth dla organizacji non-profit
- G Suit dla organizacji non-profit
Znasz inne programy non-profit, które dają możliwość bezpłatnej reklamy w internecie?
Podziel się z nami swoją wiedzą w sekcji komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉