Wyszukiwanie słów kluczowych – darmowe narzędzia

Przedstawiam Ci listę ośmiu najlepszych darmowych narzędzi wspomagających wyszukiwanie słów kluczowych oraz tzw. długich ogonów do stron internetowych.

Błędne wyszukiwanie słów kluczowych można porównać do strzelania z łuku, gdzie cel znajduje się w egipskich ciemnościach. Jest to główna bolączka prawie 80% stron internetowych na całym świecie. Prawie 90% użytkowników w sieci wybiera wyszukiwarki internetowe po to, aby znaleźć pożądane wyniki, wpisując słowa kluczowe i zwroty.

Odpowiednie zbadanie słów kluczowych to pierwszy krok do kompleksowej strategii pozycjonowania. Jest to także fundament szeroko rozumianego procesu optymalizacji pod kątem wyszukiwarek.

Około 75% użytkowników internetowych nigdy nie otwiera drugiej strony wyników wyszukiwania. Oznacza to, że Twoja strona internetowa musi walczyć o pozycję w pierwszej dziesiątce, żeby zyskać klientów, czytelników oraz ruch. Wobec tego, aby być na szczycie rankingu wyszukiwarek (nie ukrywajmy, większość osób skupia się głównie na Google), musisz dowiedzieć się, jak ważne jest wyszukiwanie słów kluczowych, które skierują użytkowników do Twojej witryny internetowej.

Wyszukiwanie słów kluczowych nie jest łatwym zadaniem. Jednak trwa to do momentu, gdy odkryjesz odpowiednie narzędzia. Przetestowałem ostatnio kilkanaście różnych narzędzi i zebrałem te najlepsze, które wspomogą ten proces.

No to ruszamy.

1. Planer słów kluczowych Google AdWords.

Jest to najbardziej popularne narzędzie tego typu dostępne w internecie. Każda wpływowa osoba w świecie pozycjonowania (a nawet sam Neil Patel!) zaleca to narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych. Mimo że Google stworzyło to narzędzie z myślą o użytkownikach AdWords, aby pomóc im we właściwym wyborze słów kluczowych do kampanii.

Jednakże, bez przeszkód możemy używać planera słów kluczowych dla własnej strategii content marketingu. Jak z takiego narzędzia skorzystać? Już tłumaczę.

Google Planer - wyszukiwanie słów kluczowych
 1. Musisz posiadać konto Google.
 2. Odwiedź stronę Keyword Planner i zaloguj się, używając swojego konta Google.
 3. Kliknij pole „wyszukaj nowe słowa kluczowe za pomocą wyrażenia, witryny lub kategorii”.
 4. Wypełnij formularz, wybierając odpowiednie pola pasujące do Twojej strony internetowej.
 5. Wyświetl propozycje.
 6. Wybierz odpowiednie słowa kluczowe o niższej konkurencji oraz wysokiej ilości wyszukań w miesiącu.

2. Keywordtool.io.

Moje ulubione narzędzie do znajdowania tzw. długich ogonów, czyli wielowyrazowych słów kluczowych. Jest to alternatywa dla Google Keyword Plannera. Podpowiada słowa kluczowe na podstawie auto-uzupełniania w wyszukiwarce Google. Takie słowa kluczowe są generowane przez algorytm bez udziału ludzi. Odbywa się to na podstawie wielu czynników, np. tego, jak często użytkownicy szukali danego zwrotu.

Keywordtool.io pomaga w uzyskaniu najlepszych długich ogonów opartych o 193 domeny Google i 83 języki (w tym polski). Jest to główny powód, dla którego nawet profesjonaliści używają tego narzędzia.

Jak korzystać z Keywordtool.io?

Wyszukiwanie długich słów kluczowych
 1. Wybierz słowo kluczowe i ustaw odpowiednią przeglądarkę oraz język.
 2. Zaznacz wszystkie słowa kluczowe, których chcesz użyć.
 3. Skopiuj wygenerowane słowa kluczowe za pomocą przycisku umieszczonego w prawym dolnym rogu. Możesz wkleić je do Excela, Notatnika lub gdziekolwiek chcesz.
Wyszukiwanie długich ogonów

3. Ubersuggest.

Jest to również darmowe narzędzie do propozycji słów kluczowych, które pomaga w ustaleniu długiego ogona. Dzięki niemu wyszukiwanie słów kluczowych staje się dziecinnie proste. Ubersuggest proponuje słowa kluczowe na podstawie wielu czynników, np. języka odbiorców, odmiany słów (w tym polskich). Długość ogona jest zapewniania przez dodanie litery lub cyfry do bazowego słowa kluczowego. Zobaczmy, jak używać Ubersuggest.

Odmiana słów kluczowych
 1. Wpisz bazowe słowo kluczowe i wybierz język.
 2. Wybierz słowa kluczowe, dodając je „plusikiem”.
 3. Twoje wybrane słowa kluczowe zostaną dodane w prawnym sidebarze. Możesz je skopiować sobie do schowka, klikając przycisk „get”.
Wyszukiwanie odmian słów kluczowych

Teraz widzisz, jak proste narzędzie może pokazać Ci setki pomysłów na słowa kluczowe w ciągu paru sekund. Przejdźmy teraz do narzędzi, które pomogą w uzyskaniu pomysłów na słowa kluczowe, których użytkownicy używają na swoich stronach internetowych.

4. Soovle.

Nie może tutaj zabraknąć Soovle. To narzędzie zapewnia propozycje słów kluczowych opartych o Google, Wikipedię, Amazon, Yahoo, YouTube, Bing itp.

Jest to niezwykle łatwe i potężne narzędzie do uzyskania najlepszych propozycji słów kluczowych. Jak go używać?

Sugestie słów kluczowych
 1. Wpisz swoje podstawowe słowo w pole wyszukiwania słów kluczowych. Zobaczysz listę propozycji.
 2. Przeciągnij słowa kluczowe, które chcesz zapisać, do ikonki książki w górnym lewym rogu Twojego ekranu.
 3. Listę słów kluczowych możesz skopiować, zapisać lub wydrukować z ikonki książki.
 4. Jeżeli skończyłeś wybieranie słów kluczowych, możesz je importować jednym kliknięciem do Google Trends.

5. Rezultaty wyszukiwania Google.

Wyszukiwarka giganta z Mountain View jest z dnia na dzień coraz bardziej inteligentna. Automatycznie wykrywa kontekst zapytania oraz przedstawia odpowiednie wyniki. Pokazuje pokrewne słowa kluczowe, które użytkownicy wyszukują każdego dnia. Takie terminy znane są pod skrótem LSI, czyli ukryte indeksowanie semantyczne.

Sugerowane słowa kluczowe w wyszukiwarce Google

Jeżeli interesuje Cię tematyka SEO, sprawdź jeden z naszych tekstów na temat pozycjonowania w 2016 roku.

6. Fora i dyskusje.

Przeprowadzając badania słów kluczowych, zawsze staraj się wejść do umysłu Twojego potencjalnego klienta i wydobyć to, co dana osoba chce znaleźć. Fora to idealne miejsca do tego typu badań. Dlatego też często nazywam fora mianem kopalni pomysłów. Jak pozyskać najlepsze słowa kluczowe z dyskusji na forach internetowych?

Wyszukiwanie słów kluczowych na forach i dyskusjach
 1. Sprawdź kilka forów dyskusyjnych ze swojej niszy. Wpisz „słowo kluczowe” + „nazwa forum”.
 2. Otwórz dowolny wynik.
 3. Wybierz najbardziej „gorące” tematy i staraj się wyselekcjonować z nich słowa kluczowe.

7. Google Trends.

Google Trends jest najlepszym narzędziem do tego, aby wybadać popularność słów kluczowych w miarę upływu czasu. Jest to bardzo ważne, aby wiedzieć, czy użytkownicy korzystają nadal z tego określenia, na które się pozycjonujesz. Sprawdzaj regularnie za pomocą tego narzędzia wszystkie swoje słowa kluczowe, aby być na bieżąco. Jak korzystać z Google Trends, aby wspomóc sobie wyszukiwanie słów kluczowych?

Wykres wyszukiwania słów kluczowych w Google Trends
 1. Przejdź na stronę Google Trends.
 2. Wpisz słowo kluczowe związane z Twoją niszą, wybierz kraj oraz dziedzinę.
 3. Narzędzie pokaże wykres przedstawiający odsetek użytkowników w czasie.
 4. Przewiń na dolną część strony i przeanalizuj sekcję „podobne wyszukiwania”.
Podobne słowa kluczowe w Google Trends

O Google Trends wspominaliśmy również przy okazji tekstu o technikach pozycjonowania.

8. Google Search Console.

Zastanawiasz się pewnie, dlaczego? Przecież Google Search Console nie jest narzędziem do badania słów kluczowych. Jednakże niewiele osób wie, że jest to ukryty skarb świetnych pomysłów na słowa kluczowe w ciągu kilku sekund. Jak posługiwać się tym narzędziem?

Propozycje słów kluczowych - Google Search Console
 1. Zaloguj się w Google Search Console.
 2. Otwórz panel z Twoją stroną internetową.
 3. Przejdź do zakładki „ruch związany z wyszukiwaniem” i wybierz „analityka wyszukiwania”.
 4. Przejrzyj całą listę i wybierz odpowiednie słowa kluczowe dla Twojej strony internetowej.

Wyszukiwanie słów kluczowych – podsumowanie

Banalnie proste, prawda? Jeżeli nie zabraknie czasu, blogowa lista narzędzi wspomagających wyszukiwanie słów kluczowych będzie nadal wzrastać. Jeżeli znasz jakieś inne pożyteczne narzędzia, podziel się opinią i linkiem do nich w komentarzach!

Wyszukiwanie słów kluczowych – darmowe narzędzia
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 27)

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: