Wyszukiwanie słów kluczowych – darmowe narzędzia

Wyszukiwanie słów kluczowych - darmowe narzędzia

Błędne wyszukiwanie słów kluczowych można porównać do strzelania z łuku, gdzie cel znajduje się w egipskich ciemnościach. Jest to główna bolączka prawie 80% stron internetowych na całym świecie. Prawie 90% użytkowników w sieci wybiera wyszukiwarki internetowe po to, aby znaleźć pożądane wyniki, wpisując słowa kluczowe i zwroty.

Odpowiednie zbadanie słów kluczowych to pierwszy krok do kompleksowej strategii pozycjonowania. Jest to także fundament szeroko rozumianego procesu optymalizacji pod kątem wyszukiwarek.

Około 75% użytkowników internetowych nigdy nie otwiera drugiej strony wyników wyszukiwania. Oznacza to, że Twoja strona internetowa musi walczyć o pozycję w pierwszej dziesiątce, żeby zyskać klientów, czytelników oraz ruch. Wobec tego, aby być na szczycie rankingu wyszukiwarek (nie ukrywajmy, większość osób skupia się głównie na Google), musisz dowiedzieć się, jak ważne jest wyszukiwanie słów kluczowych, które skierują użytkowników do Twojej witryny internetowej.

Wyszukiwanie słów kluczowych nie jest łatwym zadaniem. Jednak trwa to do momentu, gdy odkryjesz odpowiednie narzędzia. Przetestowałem ostatnio kilkanaście różnych narzędzi i zebrałem te najlepsze, które wspomogą ten proces.

No to ruszamy.

1. Planer słów kluczowych Google AdWords.

Jest to najbardziej popularne narzędzie tego typu dostępne w internecie. Każda wpływowa osoba w świecie pozycjonowania (a nawet sam Neil Patel!) zaleca to narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych. Mimo że Google stworzyło to narzędzie z myślą o użytkownikach AdWords, aby pomóc im we właściwym wyborze słów kluczowych do kampanii.

Jednakże, bez przeszkód możemy używać planera słów kluczowych dla własnej strategii content marketingu. Jak z takiego narzędzia skorzystać? Już tłumaczę.

Google Planer - wyszukiwanie słów kluczowych

 1. Musisz posiadać konto Google.
 2. Odwiedź stronę Keyword Planner i zaloguj się, używając swojego konta Google.
 3. Kliknij pole „wyszukaj nowe słowa kluczowe za pomocą wyrażenia, witryny lub kategorii”.
 4. Wypełnij formularz, wybierając odpowiednie pola pasujące do Twojej strony internetowej.
 5. Wyświetl propozycje.
 6. Wybierz odpowiednie słowa kluczowe o niższej konkurencji oraz wysokiej ilości wyszukań w miesiącu.

2. Keywordtool.io.

Moje ulubione narzędzie do znajdowania tzw. długich ogonów, czyli wielowyrazowych słów kluczowych. Jest to alternatywa dla Google Keyword Plannera. Podpowiada słowa kluczowe na podstawie auto-uzupełniania w wyszukiwarce Google. Takie słowa kluczowe są generowane przez algorytm bez udziału ludzi. Odbywa się to na podstawie wielu czynników, np. tego, jak często użytkownicy szukali danego zwrotu.

Keywordtool.io pomaga w uzyskaniu najlepszych długich ogonów opartych o 193 domeny Google i 83 języki (w tym polski). Jest to główny powód, dla którego nawet profesjonaliści używają tego narzędzia.

Jak korzystać z Keywordtool.io?

Wyszukiwanie długich słów kluczowych

 1. Wybierz słowo kluczowe i ustaw odpowiednią przeglądarkę oraz język.
 2. Zaznacz wszystkie słowa kluczowe, których chcesz użyć.
 3. Skopiuj wygenerowane słowa kluczowe za pomocą przycisku umieszczonego w prawym dolnym rogu. Możesz wkleić je do Excela, Notatnika lub gdziekolwiek chcesz.

Wyszukiwanie długich ogonów

3. Ubersuggest.

Jest to również darmowe narzędzie do propozycji słów kluczowych, które pomaga w ustaleniu długiego ogona. Dzięki niemu wyszukiwanie słów kluczowych staje się dziecinnie proste. Ubersuggest proponuje słowa kluczowe na podstawie wielu czynników, np. języka odbiorców, odmiany słów (w tym polskich). Długość ogona jest zapewniania przez dodanie litery lub cyfry do bazowego słowa kluczowego. Zobaczmy, jak używać Ubersuggest.

Odmiana słów kluczowych

 1. Wpisz bazowe słowo kluczowe i wybierz język.
 2. Wybierz słowa kluczowe, dodając je „plusikiem”.
 3. Twoje wybrane słowa kluczowe zostaną dodane w prawnym sidebarze. Możesz je skopiować sobie do schowka, klikając przycisk „get”.

Wyszukiwanie odmian słów kluczowych

Teraz widzisz, jak proste narzędzie może pokazać Ci setki pomysłów na słowa kluczowe w ciągu paru sekund. Przejdźmy teraz do narzędzi, które pomogą w uzyskaniu pomysłów na słowa kluczowe, których użytkownicy używają na swoich stronach internetowych.

4. Soovle.

Nie może tutaj zabraknąć Soovle. To narzędzie zapewnia propozycje słów kluczowych opartych o Google, Wikipedię, Amazon, Yahoo, YouTube, Bing itp.

Jest to niezwykle łatwe i potężne narzędzie do uzyskania najlepszych propozycji słów kluczowych. Jak go używać?

Sugestie słów kluczowych

 1. Wpisz swoje podstawowe słowo w pole wyszukiwania słów kluczowych. Zobaczysz listę propozycji.
 2. Przeciągnij słowa kluczowe, które chcesz zapisać, do ikonki książki w górnym lewym rogu Twojego ekranu.
 3. Listę słów kluczowych możesz skopiować, zapisać lub wydrukować z ikonki książki.
 4. Jeżeli skończyłeś wybieranie słów kluczowych, możesz je importować jednym kliknięciem do Google Trends.

5. Rezultaty wyszukiwania Google.

Wyszukiwarka giganta z Mountain View jest z dnia na dzień coraz bardziej inteligentna. Automatycznie wykrywa kontekst zapytania oraz przedstawia odpowiednie wyniki. Pokazuje pokrewne słowa kluczowe, które użytkownicy wyszukują każdego dnia. Takie terminy znane są pod skrótem LSI, czyli ukryte indeksowanie semantyczne.

Sugerowane słowa kluczowe w wyszukiwarce Google

Jeżeli interesuje Cię tematyka SEO, sprawdź jeden z naszych tekstów na temat pozycjonowania w 2016 roku.

6. Fora i dyskusje.

Przeprowadzając badania słów kluczowych, zawsze staraj się wejść do umysłu Twojego potencjalnego klienta i wydobyć to, co dana osoba chce znaleźć. Fora to idealne miejsca do tego typu badań. Dlatego też często nazywam fora mianem kopalni pomysłów. Jak pozyskać najlepsze słowa kluczowe z dyskusji na forach internetowych?

Wyszukiwanie słów kluczowych na forach i dyskusjach

 1. Sprawdź kilka forów dyskusyjnych ze swojej niszy. Wpisz „słowo kluczowe” + „nazwa forum”.
 2. Otwórz dowolny wynik.
 3. Wybierz najbardziej „gorące” tematy i staraj się wyselekcjonować z nich słowa kluczowe.

7. Google Trends.

Google Trends jest najlepszym narzędziem do tego, aby wybadać popularność słów kluczowych w miarę upływu czasu. Jest to bardzo ważne, aby wiedzieć, czy użytkownicy korzystają nadal z tego określenia, na które się pozycjonujesz. Sprawdzaj regularnie za pomocą tego narzędzia wszystkie swoje słowa kluczowe, aby być na bieżąco. Jak korzystać z Google Trends, aby wspomóc sobie wyszukiwanie słów kluczowych?

Wykres wyszukiwania słów kluczowych w Google Trends

 1. Przejdź na stronę Google Trends.
 2. Wpisz słowo kluczowe związane z Twoją niszą, wybierz kraj oraz dziedzinę.
 3. Narzędzie pokaże wykres przedstawiający odsetek użytkowników w czasie.
 4. Przewiń na dolną część strony i przeanalizuj sekcję „podobne wyszukiwania”.

Podobne słowa kluczowe w Google Trends

O Google Trends wspominaliśmy również przy okazji tekstu o technikach pozycjonowania.

8. Google Search Console.

Zastanawiasz się pewnie, dlaczego? Przecież Google Search Console nie jest narzędziem do badania słów kluczowych. Jednakże niewiele osób wie, że jest to ukryty skarb świetnych pomysłów na słowa kluczowe w ciągu kilku sekund. Jak posługiwać się tym narzędziem?

Propozycje słów kluczowych - Google Search Console

 1. Zaloguj się w Google Search Console.
 2. Otwórz panel z Twoją stroną internetową.
 3. Przejdź do zakładki „ruch związany z wyszukiwaniem” i wybierz „analityka wyszukiwania”.
 4. Przejrzyj całą listę i wybierz odpowiednie słowa kluczowe dla Twojej strony internetowej.

Wyszukiwanie słów kluczowych – podsumowanie

Banalnie proste, prawda? Jeżeli nie zabraknie czasu, blogowa lista narzędzi wspomagających wyszukiwanie słów kluczowych będzie nadal wzrastać. Jeżeli znasz jakieś inne pożyteczne narzędzia, podziel się opinią i linkiem do nich w komentarzach!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Aga z podróży szczypta

  świetne zestawienie, ale odnośnie punktu nr 1 do korzystania z narzędzia do planowania
  słów kluczowych konieczne jest posiadanie konta Google Adwords z
  wypełnionymi danymi do rozliczeń i jak gdzieś doczytałam skonfigurowaną przynajmniej
  jedną i aktywną kampanią…

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dzięki za komentarz! W kwestii keyword plannera – zgadza się, wymagana jest aktywna kampania. Zmiana ta pojawiła się w okolicach czerwca / lipca ubiegłego roku.

 2. Paweł Zieliński

  Ciekawy artykuł. Dziękuję. Jeszcze przydałby się taki który pokazuje jak z użyciem tych narzędzi napisać wartościowy post.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dzięki za komentarz, Pawle. Artykułów Ci u nas dostatek. 🙂 Rzuć okiem np. tutaj: optymalizacja SEO wpisu WordPress. Znajdziesz tutaj wskazówki na temat tego, jak wokół obranego słowa kluczowego „obudować” treść artykułu pod kątem SEO.

 3. naturalniejestok

  Bardzo przydatny artykuł, szczególnie, że głównie piszą o narzędziach wykorzytywanych na WordPress, a te narzędzia, które proponujesz są uniwersalne 🙂

  Odpowiedz
 4. Zbigniew Bielecki

  zestawienie przydatne – zastanawia mnie jak rozwiązać brak przecinków w skopiowanych słowach kluczowych 😉

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Zbigniewie, czy mógłbyś szerzej nam nakreślić, co oznaczają „braki przecinków w skopiowanych słowach kluczowych”? 🙂

  • Zbigniew Bielecki

   po wyszukaniu poszczególne slowa/frazy nie są oddzielone przecinkami – pół biedy jesli jest to kilka słów …. akurat na sklepie podczas wklejania tagów do każdego towaru powoduje dużo pracy ze wstawianiem przecinków na „piechotę” …. na marginesie; wstawilem wczoraj swoją mysl ad hoc, proszę się nieprzejmować 🙂

  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dlatego są na to sposoby. Ciąg słów możesz wkleić np. w Notatnik i użyć zamiany znaków – spacji na przecinek ze spacją. 🙂 Wtedy zrobisz to hurtowo.

 5. Krzysztof Głusiec

  fajnie ale cztery pierwsze programy są płatne
  czy są jakieś dobre
  planery darmowe

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Krzysztofie, nie wszystkie z nich są płatne. 🙂

 6. Marcin

  A może macie jakiś sposób, by sprawdzić również popularność słów z długiego ogona? Próbuję ustalić w jaki sposób klienci wpisują nazwy produktów, by odpowiednio skonstruować tytuły produktów w sklepie. Keywordstool.io i inne narzędzia pokazują mi zarówno wersje w stylu „piżama damska [marka] [model]”, jak i „piżama [marka] damska [model]” i inne. Co więcej, w zależności od podanych fraz wejściowych, raz jedna wersja jest wyżej na liście, a raz druga, więc najwyraźniej lista nie jest ułożona według popularności. Z kolei Google Trends i wybór fraz w AdWordsach nie daje mi żadnych wyników, bo tak długie frazy za niskie wyniki. Da się jakoś sprawdzić, który schemat wpisywania nazw produktów jest popularniejszy (bez kupowania Keywordstool premium)?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Marcinie, bez dużej porcji danych, nie da się jednoznacznie określić popularności słów z długim ogonem. Co więcej, śmiem twierdzić, że wersja premium wspomnianego narzędzia również nie zrobi tego poprawnie.

   Można to zrobić na chłopski rozum:

   1. Zebrać kilku znajomych i sprawdzić, w jaki sposób wpiszą słowo kluczowe w wyszukiwarkę oraz wyciągnąć z obserwacji stosowne wnioski.

   2. Możesz również skorzystać z googleowskich podpowiedzi, czyli „wyszukiwania podobne do…” (na samym dole wyszukiwarki). Są one często bardzo pomocne przy ocenie popularności słowa kluczowego lub jego wariantów. Warto skorzystać też z naszego rodzimego Allegro, ich wyszukiwarka również podpowiada pewne kombinacje fraz, a – subiektywnie na to patrząc – mają dosyć dużo danych, które z powodzeniem można wykorzystać dla swoich korzyści.

  • Marcin

   Właśnie Google też podpowiadało różne warianty… Natomiast o Allegro nie pomyślałem. Dzięki za odpowiedź.

 7. Monka Ugryźć Świat

  Świetna pomoc! Dziękuję za to podsumowanie 🙂

  Odpowiedz
 8. przedsiebiorca w sieci

  Zdecydowanie warto korzystać z wymienionych tu narzędzi od Google. Dobry specjalista ds. SEO nie obędzie się jednak bez odpowiednich systemów płatnych.

  Odpowiedz
 9. Renata

  Bardzo dobry tekst dzięki za pomoc

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!