Jak prowadzić bloga? – Matt Cutts doradza

Więc chcesz zacząć pisać własnego bloga, zgadza się? W tym wpisie dowiesz się, na co należy zwracać uwagę podczas tworzenia treści oraz jak prowadzić bloga.

Nie wiem, czy znasz kogoś takiego jak Matt Cutts. Jestem jednak pewien, że właśnie ten człowiek ma wpływ na przynajmniej niewielką część Twojej strategii marketingowej w internecie oraz na to, jak prowadzić bloga, aby zyskiwać coraz większą publiczność.

Matt jest szefem zespołu Web Spam Google. Jego ekipa znajduje nowe sposoby na trzymanie z dala od wyszukiwarki Google wszelkiej maści botów i spamerów. Jego blog jest najbardziej kompetentnym źródłem praktycznych spostrzeżeń na temat tego, co jest dozwolone, a co będzie karane filtrem od Google.

Przez ostatnich kilka miesięcy przeglądam jego wypowiedzi na Twitterze oraz wpisy na jego blogu, aby wydobyć kilka ważnych informacji o tym, jak prowadzić bloga zarówno marketingowego, jak i hobbystycznego. Są to na tyle ważne informacje, że postanowiłem się nimi podzielić.

Jak ważna jest częstotliwość aktualizacji bloga?

Matt radzi, aby regularnie dodawać wpisy, najlepiej co kilka dni. Jednakże, z doświadczenia wiem, że nie zawsze jest chęć oraz czas na blogowanie tak często. Proponuję, aby tworzyć długie i unikalne treści raz w tygodniu. Jeżeli spędzisz więcej czasu na pisaniu wartościowych i rzetelnych artykułów, pomoże Ci to długoterminowo uzyskać więcej ruchu z wyszukiwarki Google.

Wpisy powinny zawierać około tysiąca słów, ale to nie wszystko. Wzmocnij je słowami kluczowymi. Mówi się, że co najmniej 1% długości wpisu to optymalna liczba wystąpień słów kluczowych. Przykład: Twój artykuł ma tysiąc słów, 1% z tysiąca to dziesięć, wiec wpis powinien zawierać co najmniej dziesięć razy powtórzone słowo kluczowe. Jednakże nie przesadź z nim, ponieważ Google przypnie Ci łatkę spamera i odbije się to negatywnie na pozycji Twojego bloga czy strony internetowej.

Kolejną poradą jest to, aby artykuł był urozmaicony świetną grafiką oraz zewnętrznymi linkami. Tutaj ilość ma się tak samo, jak do słów kluczowych – co za dużo to nie zdrowo.

Czy znasz zagrożenia tzw. wpisów gościnnych?

Matt Cutts nie jest fanem wpisów gościnnych. Musisz rozważyć to, czy gościnne wpisy na Twoim blogu będą najwyższej jakości.

Jak już pewnie wiesz, w sieci jest mnóstwo bezwartościowych blogów, niemających żadnych wartości dla użytkownika. Czy strona, z której pozyskujesz link, jest ukierunkowana publicznie i konsekwentnie nadzoruje jakość swoich wpisów? Należy zapraszać do swojego bloga tylko tych autorów, których treści trzymają redakcyjną jakość oraz pisać wpisy gościnne tylko na zaufanych stronach.

Jak prowadzić bloga, aby uzyskać wysoką pozycję w Google bez wielu linków prowadzących do strony?

Jest to przydatne pytanie dla użytkowników zaczynających swoją przygodę z blogiem. Jednakże istnieje tutaj dylemat podobny do sławnego już pytania: „co było pierwsze – jajko czy kura?”. Potrzebujesz wielu linków, żeby być wysoko w Google, ale najlepszym sposobem pozyskiwania linków jest właśnie wysoka pozycja w rankingu Google…

Matt skwitował to tak: Google opiera się głównie na linkach prowadzących do Twojej strony czy bloga, aby określić jej przydatność dla społeczności internetowej. Algorytm rankingowy zakłada, że każdy link to łapka w górę do użyteczności witryny.

Bez wielu linków Google będzie analizować treść strony, wystąpienia słów kluczowych oraz wiele innych czynników wpływających na ranking. Dlatego nowi blogerzy muszą skupić się na jak najlepszej optymalizacji strony pod kątem pozycjonowania oraz umiejętnie wplatać słowa kluczowe. Jest to jedna z najważniejszych rad na temat tego, jak prowadzić bloga.

Dziel się swoją treścią we wszystkich mediach społecznościowych. Jeżeli masz budżet na promocję swojego bloga, wykorzystaj go w takich usługach jak Google AdWords lub Facebook Ads. Którą z nich wybrać i jak najlepiej je wykorzystać? Dowiesz się, czytając nasz wpis, który porównuje obie usługi.

Czy WordPress jest najlepszą platformą do blogowania?

Tak jakby. Matt Cutts dyplomatycznie dzieli pochwały między WordPressa a Google Bloggera. Jednakże bardziej przychyla się do otwartych projektów, jakim jest WordPress, który jest o wiele lepszym narzędziem pod kątem optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych.

Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o tej platformie, zapraszam do przeczytania naszych wpisów na temat WordPressa. Porad typu „jak prowadzić bloga” jest tam mnóstwo.

Czy są jeszcze jakieś ważne wskazówki na temat tego, jak prowadzić bloga?

Oczywiście. Przejrzałem mnóstwo artykułów i wypowiedzi Matta Cuttsa na temat tego, jak prowadzić bloga i pojawiło się tam kilka kluczowych punktów:

1. Pisz często.

Pisałem o tym wcześniej, ale powtórzę to jeszcze raz. Im lepsza jakość Twoich artykułów, tym bardziej prawdopodobne będzie to, że uzyskasz wysoką pozycję w rankingu Google.

2. Bądź naturalny.

Wpisy powinny być naturalne i nieformalne, z odrobiną humoru. Pomoże Ci to wyróżnić się spośród tysięcy już istniejących.

3. Analizuj.

Sprawdź, co teraz jest na modne i pisz o tym. Pomoże Ci w tym Google Trends. Zapraszam również do naszych tekstów na temat tego, jak pisać tytuły do wpisów oraz jak tworzyć łatwą treść do udostępniania, aby uzupełnić swoją wiedzą na temat tego, jak prowadzić bloga.

4. Promuj zarówno nowe, jak i stare treści.

Masz już świetne źródło nieustannego ruchu na swoim blogu? Jeżeli tak, wróć do tego wpisu i zaktualizuj go o nowe, świeże informacje. Proponuję Ci przy tej okazji przeczytać nasz wpis o tym, jak zwiększyć ruch na blogu, odświeżając stare wpisy.

Wyszukiwarka Google będzie Twoim największym, pod względem jakości, źródłem ruchu. Zastosuj się do wszystkich rad Matta Cuttsa, a pozycja Twojego bloga będzie wyższa. Podziel się swoimi odczuciami oraz doświadczeniem w komentarzach pod wpisem dotyczącym tego, jak prowadzić bloga.

Jak prowadzić bloga? – Matt Cutts doradza
Artykuł oceniono na: 4.4 (głosy: 7)

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: